• <
urząd_morski_gdynia_2021

Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka
Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka - GospodarkaMorska.pl

pc

05.04.2019 Źródło: PAP

Klub KO-PO złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformowali w piątek w Szczecinie posłowie PO-KO. Ich zdaniem, minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce.

"Jako klub PO-KO złożyliśmy na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek dotyczący wyrażenia wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka" - powiedział poseł PO-KO Norbert Obrycki w piątek na konferencji prasowej przed Stocznią Szczecińską. Wyraził nadzieję, że w czwartek na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się sejmowa debata nad tym wnioskiem.

Zdaniem posła PO-KO, minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce, a ministerstwo traktuje jako narzędzie do realizacji interesów politycznych swojego ugrupowania. Jak ocenił, Gróbarczyk z jednej strony kreuje czarny wizerunek gospodarki morskiej pod rządami PO, a z drugiej strony składa "nierealistyczne obietnice, de facto przekształcając ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w resort propagandy".

Jednym z zarzutów wobec Gróbarczyka jest - według posłów PO-KO - "niezwykle wadliwa struktura zarządzania". "Często nadzór właścicielski miesza się z regulacyjnym. Prowadzi to do ręcznego sterowania przedsiębiorstw. Jak w soczewce skupia się to na przykładzie Polskiej Żeglugi Morskiej, gdzie od ponad dwóch lat mamy jednowładztwo, jeden człowiek kieruje przedsiębiorstwem, które miało być filarem gospodarki morskiej" - powiedział Obrycki.

Jak ocenił, Gróbarczyk ponosi również pełną odpowiedzialność za fiasko ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego.

"Nie jest nam znany jakikolwiek podmiot, który mógłby z tej de facto fiskalnej ustawy skorzystać. Jedynym sukcesem jakim (Gróbarczyk) się chwali po trzech latach swoich rządów, jest to, że odwojował z rąk ministra obrony narodowej (...) nadzór nad przemysłem okrętowym. To minister obrony narodowej, co jest kuriozalne, składał sprawozdania na komisjach na temat tego, jakie statki powinniśmy budować. Tak daleko deklarował rozwój tej branży, że nawet śnił o budowie okrętów podwodnych, przypomnę w Szczecinie" - powiedział Obrycki.

"Jeśli chodzi o to, czy minister i ministerstwo ma coś wspólnego z morzem, to mogę powiedzieć, że ma (coś) wspólnego z morzem niekompetencji, nieudolności i nieprawdy, a najlepszym przykładem tego jest rdzewiejąca stępka w Stoczni Szczecińskiej" - powiedział poseł PO-KO Arkadiusz Marchewka.

"Prawie dwa lata temu minister Gróbarczyk razem z premierem Morawieckim dumnie pukali w kawałek blachy, zapowiadając budowę wielkiego promu. Miał być Program Batory wyszedł program +sorry Batory+. Nie dzieje się tam nic. W 2018 r. miały rozpocząć się prace na pochylni, w tym roku statek miał być zwodowany. To była tylko i wyłącznie propagandowa zagrywka" - powiedział Marchewka.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowie wotum nieufności. Wniosek może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Wniosek taki może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.