• <
SAR_2022

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

sons

21.05.2020 08:55 Źródło: radiogdansk.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

Partnerzy portalu

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony - GospodarkaMorska.pl

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na chwilę obecną nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na polskich wodach - takiego zdania jest poseł Lewicy Marek Rutka.

Powodem takiego wniosku jest raport Najwyższej Izby Kontroli w Morskiej Stacji Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni, który nie został jeszcze opublikowany. NIK badało zdolność SAR do radzenia sobie z zagrożeniami, spowodowanymi zalegającymi na dnie Bałtyku materiałami niebezpiecznymi.

Według Rutki, Polska powinna posiadać realne możliwości ratowania życia i zdrowia na morzu, a tego nam brak. Sytuacji nie poprawiło wstrzymanie inwestycji w sprawie budowy statku wielozadaniowego SAR. Jednostka miała być finansowana ze środków unijnyc. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej postanowiło odstąpić od umowy. Swoją decyzję tłumaczyli zmianami w MSPiR, który od 2021 roku ma zostać włączony w struktury urzędów morskich.

- W środę rano, korzystając z moich uprawnień, przeprowadziłem poselską kontrolę w Miejskiej Stacji Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni. Mam pełną teczkę dokumentacji, którą będę analizował i zwrócę się z oficjalnym pismem do ministra Gróbarczyka z prośbą o wyjaśnienie tej szalenie niepokojącej sprawy  - mówi Rutka.

Źródło:
radiogdansk.pl

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.