• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Przedstawiciele amerykańskich firm z sektora energetyki jądrowej w polskich stoczniach

gm24

20.11.2019 14:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Przedstawiciele amerykańskich firm z sektora energetyki jądrowej w polskich stoczniach
Przedstawiciele amerykańskich firm z sektora energetyki jądrowej w polskich stoczniach - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wspierane przez Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowało w porozumieniu z Ministerstwem Energii wizytę przedstawicieli firm amerykańskich sektora energetyki jądrowej w Gdyni i w Gdańsku. Odwiedzono Stocznię CRIST oraz MARINE PROJECT, a także inne firmy (VISTAL, ENERGOMONTAŻ Gdynia, Mostostal Pomorze) związane z sektorem technologii morskich i potencjalnie zainteresowane możliwościami współpracy jakie może zaoferować sektor energetyki jądrowej.
 
W podsumowaniu wizyty, którą Amerykanie określili jako bardzo interesującą i otwierającą możliwość do przyszłej współpracy, goście zwrócili uwagę na doskonałą jakość wytwarzanych wyrobów i duży potencjał polskich firm.

Przedstawiciele z USA, jednoznacznie stwierdzili wysoką jakość produkcji, która powinna sprostać wymaganiom sektora jądrowego. Tym co wyróżnia polskie firmy to umiejętności nabyte przy realizacji wielkogabarytowych konstrukcji, nie tylko ze stali węglowej oraz deklarowana wola współpracy.

Ogromne zainteresowanie odwiedzających wywołało rozpoczynające się akurat wodowanie w Stoczni CRIST i możliwości bramownicy o udźwigu 1100 ton, największej tego typu w Europie. Uwagę gości zwróciły również możliwości dźwigów pływających stoczni Marine Project.

Zdolności przeładunkowe gabarytowych konstrukcji to jeden z podstawowych warunków współpracy firm polskiego sektora technologii morskich z sektorem energetyki jądrowej USA.

W trakcie spotkań Amerykanie zawracali uwagę na wysoką postawioną poprzeczkę jakościową dostaw do sektora energetyki jądrowej, stawiane wymagania formalne oraz konieczność stosowania się do istniejących procedur. Bezpieczeństwo nie może ulegać żadnym kompromisom.

Warto zwrócić uwagę, że polskie firmy mają swój udział w budowie na przykład elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii. Ocenia się, że w szczycie natężenia prac na budowie elektrowni jądrowej w Finlandii pracowało 25 polskich firm w tym: Elektrobudowa, Polbau, Warbud, KMW Enginnering, Gotech, wrocławskie oddziały Siemensa czy Energomontaż Północ Gdynia, który wyprodukował  obudowę dla zbiornika reaktora, tzw. liner o wadze powyżej 400 ton.

Trwająca cały dzień wizyta przedstawicieli amerykańskich firm sektora energetyki jądrowej w Trójmieście zakończyła w godzinach wieczornych optymistyczną deklaracją o istniejącym potencjale współpracy obu stron i koniecznością kontynuowania nawiązanych kontaktów.  

Wizyta studyjna w polskich firmach z sektora stoczniowego zorganizowana została w ramach Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego,które odbyło się 18 listopada 2019 r. w Warszawie. Forum zgromadziło blisko 200 przedstawicieli sektora i było okazją do zaprezentowania potencjału polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego.

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego  zostało organizowane przez Ministerstwo Energii pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przy wsparciu merytorycznym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, amerykańskiej izby przemysłu jądrowego (US Nuclear Industry Council), Nuclear Energy Institute oraz polskiej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego, w tym dostawców technologii jądrowych i głównych wykonawców, producentów komponentów, firm inżynieryjnych, operatorów elektrowni jądrowych, izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych. Istotną częścią Forum była specjalna sesja bezpośrednich rozmów typu B2B, pomiędzy przedstawicielami firm polskich i amerykańskich. Odbyło się blisko 200 bilateralnych spotkań pomiędzy przedsiębiorstwami z obu krajów, które pozwoliły ocenić możliwości dwustronnej współpracy przy projektach, zarówno w obu krajach, jak i na rynkach państw trzecich.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.