• <

Wynik wyszukiwania - "lodowa" - Wiadomości

Korea Płd. i Japonia potwierdziły start rakiety Korei Płn.; lot zakończył się niepowodzeniem

Korea Płn. wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk" - przekazała armia Korei Płd. w poniedziałek, kilka godzin po tym, gdy Pjongjang poinformował Japonię, że przygotowuje się do wystrzelenia drugiego satelity szpiegowskiego. Lot rakiety zakończył się niepowodzeniem, co potwierdziła południowokoreańska agencja KCNA.
27.05.2024

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

Minister obrony Danii odwołał szefa sił zbrojnych, w tle afera z fregatą

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował w środę wieczorem o zwolnieniu szefa sił zbrojnych Flemminga Lentfera. Media dymisję wojskowego wiążą z aferą z fregatą Iver Huitfeldt, która została wysłana na Morze Czerwone z niesprawnym uzbrojeniem.
03.04.2024

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Centralne dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że we wtorek amerykańskie samoloty i okręt wojenny koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć jednokierunkowych dronów szturmowych, które pochodziły z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie.
28.02.2024

Zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat Rejsu Roku

W poniedziałek na Martynice wieku 66 lat zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który w latach 2017-2018 opłynął świat. O jego śmierci poinformował prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
20.02.2024

Pocisk wystrzelony przez bojowników Huti eksplodował w pobliżu statku na Morzu Czerwonym

Pocisk jemeńskich rebeliantów Huti eksplodował we wtorek w bliskiej odległości od statku towarowego, znajdującego się na Morzu Czerwonym w pobliżu miasta Aden w Jemenie - powiadomiła brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.
06.02.2024

W Gdyni przeprowadzono symulację akcji ratunkowej z Titanica

W niedzielę 4 lutego w gdyńskiej marinie przeprowadzona została wyjątkowa akcja, będąca symulacją akcji ratunkowej z Titanica. Pomysłodawcą tego projektu badawczo-naukowego był Valerjan Romanovski - doświadczony mors i naukowiec, który ustanowił rekord Guinnessa jako pierwszy człowiek na świecie, który spędził w lodzie 3 godziny.
05.02.2024

Uniwersytet zgubił drona pod antarktycznym lodowcem

Uniwersytet w Göteborgu stracił podwodnego drona pod lodowcem szelfowym Antarktyki. Była to jedna z niewielu na świecie maszyn przystosowanych do prowadzenia badań w tamtejszych warunkach.
05.02.2024

Amerykanie zniszczyli nawodnego drona Huti

Amerykańskie siły na Morzu Czerwonym zniszczyły zdalnie sterowanego drona-samobójcę Huti.
03.02.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

Bomba w greckiej siedzibie ZIM

Przy greckiej siedzibie izraelskich linii żeglugowych ZIM wybuchła niewielka bomba podłożona przez propalestyńskich aktywistów.
18.01.2024

Francja. Czterech migrantów zginęło przy próbie przepłynięcia kanału La Manche

Czterech migrantów zginęło w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu plaży w Wimereux we francuskim departamencie Pas-de-Calais, gdy próbowali wsiąść do łodzi na morzu w lodowatej wodzie, aby przepłynąć kanał La Manche - poinformowała Prefektura Morska Kanału La Manche i Morza Północnego (Premar).
14.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

Trwa analiza dowodów z katastrofy łodzi podwodnej Titan

Władze z USA, Kanady i Francji przeczesują dowody odzyskane z łodzi podwodnej Titan, która uległa katastrofalnej implozji w drodze do wraku Titanica w czerwcu.
17.11.2023

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.
02.10.2023

Wybuchowa noc w Rotterdamie. W tle przemyt narkotyków w porcie

W nocy z poniedziałku na wtorek w Rotterdamie nastąpiło pięć eksplozji, w wyniku których uszkodzonych zostało kilka budynków, informuje policja w tym mieście.
26.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Rumunia. Ministerstwo obrony zaprzecza informacji o eksplozjach rosyjskich dronów na terytorium kraju

Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
04.09.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Okręt kanadyjskiej Marynarki napotyka na olbrzymią górę lodową

W trakcie operacji szkoleniowej kanadyjskiej Marynarki Wojennej, załoga okrętu HMCS Harry DeWolf, wiodącej jednostki floty, zaskoczona została wyjątkowym i widowiskowym zjawiskiem. Olbrzymia góra lodowa, osiągająca wręcz rozmiary wieżowca biurowego, pojawiła się na horyzoncie, stając się niezapomnianym elementem misji.
18.08.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Naukowcy przygnębieni po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia. Pokrywa lodowa może stopić się szybciej, niż myślano

Po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia lodowego wydobytego przed półwieczem naukowcy doszli do wniosku, że może grozić nam "nieodwracalne szybkie topnienie" i znaczący wzrost poziomu mórz. O badaniu, opublikowanym w magazynie "Science", poinformował w piątek portal stacji CNN.
21.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Most nad Regalicą ma zostać ukończony w tym roku. Aktualnie trwa nasuwanie części konstrukcji

Budowa mostu nad Regalicą ma zakończyć się zgodnie z planem, nie jest zagrożone jej finansowanie. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec br., poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Nowy most zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego.
26.06.2023

Kolejne sankcje: tankowce mają informować o przeładunkach ze statku na statek

W 11. pakiecie wymierzonych w Rosję sankcji unijnych znajdują się też takie, które ponownie biorą na cel rosyjski handel ropą za pośrednictwem dróg morskich.
26.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Szwecja. 21-latek oskarżony o zepchnięcie Ukraińca do morza, według mediów to imigrant z Bliskiego Wschodu

21-letni mężczyzna został oskarżony na początku maja o zepchnięcie Ukraińca do lodowatej wody w porcie w Malmoe na południu Szwecji. Według mediów podejrzanym jest imigrant z Bliskiego Wschodu, znany z filmu na TikToku, na którym uczy szwedzkiego policjanta arabskiego tańca.
11.05.2023

Imperium kontratakuje! Flota cieni z rosyjską ropą na morzach i oceanach

Mimo nałożonych przez Unię Europejską, G-7 oraz Australię sankcji na handel rosyjską ropą, ten trwa w najlepsze. Transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywa się za sprawą „floty cieni”, czyli starszych tankowców o niejasnej strukturze własnościowej oraz powiązaniach biznesowych.
04.04.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie

Wycielenie gigantycznej góry lodowej z szelfu Brunt wydarzyło się w ubiegłą niedzielę i zostało potwierdzone przez organizację naukową British Antarctic Survey (BAS), która jako pierwsza zaobserwowała postępujące pęknięcia w lodzie o grubości 150 metrów już dekadę temu.
27.01.2023

Mniejsze ryby przyszłością cieplejszych głębin oceanów?

Wraz z ocieplaniem się oceanów żyjące w ich głębinach planktonożerne ryby robią się mniejsze – wynika z analiz prehistorycznych szczątków, o których informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
20.01.2023

Mors z gdańskiego klubu: kąpiele w zimnej wodzie pozwalają się zrelaksować i odprężyć

Kąpiele w lodowatej wodzie cieszą się coraz większą popularnością. "Takie kąpiele zrelaksować się i odprężyć" - podkreśla w rozmowie z PAP wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski. Najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska zeru.
25.12.2022

Inteligentne drony pomogą monitorować oblodzenie łopat turbin wiatrowych

Oblodzenie turbin wiatrowych to jedno ze zjawisk, które obniża wydajność instalacji OZE. Materiały, z których zbudowane są elektrownie wiatrowe, są odporne na mrozy. Problem występuje, gdy przy ujemnych temperaturach wiatrak zostanie pokryty lodem. W jego wykryciu mają pomóc drony.
02.12.2022

Putin ogłasza "arktyczną potęgę" Rosji poprzez wodowanie lodołamaczy atomowych

W Petersburgu odbyła się uroczystość zwodowania nowych jednostek o napędzie atomowym, przeznaczonych do działań w obszarze arktycznym. Ma to podkreślać aspiracje państwa do tych terenów, a szczególnie znajdujących się tam bogatych złóż surowców.
24.11.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

Eksplozja na statku wsparcia offshore. Są ranni

Sprężarka powietrza eksplodowała na pokładzie statku wsparcia offshore Athena, który przebywał w Porcie Hawr we Francji. Dwóch członków załogi uległo obrażeniom i zostały odwiezionych do szpitala.
18.11.2022

Turecki kuter uszkodzony wskutek prawdopodobnego wybuchu miny

W środę turecki statek rybacki został uszkodzony wskutek eksplozji u wybrzeży Igneady. Załoga uważa, że statek prawdopodobnie uderzył w minę morską. Jeżeli to prawda, byłoby to istotnie daleko od miejsca napotkania w tym roku pierwszej dryfującej miny na południowo-zachodnim Morzu Czarnym.
14.11.2022

Nurkowie znaleźli u wybrzeży Florydy wrak promu kosmicznego Challenger [WIDEO]

Nurkowie z ekipy dokumentalistów szukających u wybrzeży Florydy wraku samolotu z czasów II wojny światowej znaleźli część promu kosmicznego Challenger, który eksplodował i rozpadł się krótko po starcie w 1986 roku.
11.11.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Damen Shoalbuster 2711 ICE już w Fairplay Towage Polska

Wielofunkcyjna jednostka przyczyni się do rozwoju sektora morskich farm wiatrowych na Bałtyku – informuje Damen.
25.10.2022

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

USA. Eksplozja podwodnego gazociągu [WIDEO]

W zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii gazociągu biegnącego po dnie jeziora Lery w stanie Luizjana, którego rezultatem była eksplozja gazu.
12.09.2022

Wypadki morskie - stan na sierpień 2022

Przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w bieżącym miesiącu. Artykuł jest częścią cyklu o wypadkach morskich.
01.09.2022

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Kuba. Po wybuchu w porcie Matanzas nasila się kryzys energetyczny i bieda

W efekcie wybuchu, do którego doszło na początku sierpnia w porcie Matanzas na zachodzie Kuby, gdzie eksplodowały cztery zbiorniki z paliwem, nasiliły się problemy ludności z dostępem do energii elektrycznej oraz ubóstwo. W niektórych miastach prądu brakuje codziennie przez kilka godzin.
16.08.2022

Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się

Pożar w bazie naftowej w porcie w Matanzas na Kubie rozprzestrzenił się na dwa kolejne zbiorniki. Jeden ze zbiorników zawalił się.
09.08.2022

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.
07.08.2022

W drugą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie częściowo zawalił się uszkodzony wówczas silos

W porcie w stolicy Libanu - Bejrucie, gdzie dokładnie dwa lata temu doszło do eksplozji, w której zginęło blisko 220 osób, w czwartek częściowo zawalił się duży silos. Budowla została uszkodzona w wybuchu w 2020 r. W jej pobliżu odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.
04.08.2022

Zawaliła się część silosów w porcie w Bejrucie [WIDEO]

Niemal równe dwa lata po tragicznej eksplozji w porcie w Bejrucie, zawaliła się część zniszczonych silosów zbożowych.
01.08.2022

Rynek LNG w 2022 zwolni. W latach 2023-2025 popyt wolniejszy niż w poprzedniej dekadzie

Po 2025 gaz popłynie z nowych terminali i nowymi statkami. Przewiduje się, że światowe zużycie gazu nieznacznie zmaleje w 2022 r. Światowa konsumpcja gazu będzie rosła wolniej niż ubiegłej dekadzie, w ciągu najbliższych trzech lat dynamika popytu będzie mniejsza – koryguje poprzednie prognozy EIA w najnowszym raporcie.
30.07.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Norweski rejs skrócony po uderzeniu wycieczkowca w górę lodową na Alasce

Wycieczkowiec Norwegian Cruise Line wraca do Seatle po tym, jak podczas rejsu na Alasce uderzył w małą bryłę lodową (glower).
02.07.2022

Antarktyczne lodowce kurczą się najszybciej od pięciu tys. lat

W ciągu ostatnich ponad pięciu tysiącach lat lodowce Antarktydy nie kurczyły się tak szybko jak teraz – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
16.06.2022

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

[WIDEO] Fairplay-37 zwodowany w stoczni Safe

W gdańskiej stoczni Safe miało miejsce wodowanie nowego holownika Fairplay-37 budowanego dla polskiego Fairplay Towage.
27.04.2022

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

Operator FPSO Trinity Spirit, który eksplodował i częściowo zatonął u wybrzeży Nigerii w środę poinformował, że trzech członków załogi jednostki przeżyło.
07.02.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

USA. 27 osób uratowanych z kry lodowej dryfującej po jeziorze Michigan

W stanie Wisconsin ratownicy ocalili 27 osób z kry lodowej, która oderwała się sobotę od brzegu i dryfowała po zatoce Green Bay na jeziorze Michigan. W miarę oddalania od lądu zaczęła niebezpiecznie pękać – podała w niedzielę telewizja NBC.
10.01.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Wody Polskie: obecnie nie ma zagrożenia powodziami zatorowymi; monitorujemy sytuację

Obecnie nie ma stricte zagrożenia powodziami zatorowymi, zaś akcja kruszenia lodu na Odrze jest prowadzona po to, aby do takich powodzi nie doszło - powiedziała rzeczniczka Wód Polskich Anna Jastrzębska. Dodała, że lodołamacze wypłyną również w rejsy patrolowe na Wiśle na odcinku Gdańsk - Tczew.
29.12.2021

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" – poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.
28.12.2021

Warmińsko-Mazurskie. Uratowano mężczyznę, pod którym na jeziorze załamał się lód

Strażacy uratowali w poniedziałek mężczyznę, pod którym załamał się lód na Jeziorze Myśliwskim koło Łukty (woj. warmińsko-mazurskie). Po wydobyciu z wody został z objawami hipotermii odwieziony do szpitala - podała straż pożarna.
27.12.2021

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Sześć lodołamaczy zabezpieczy Zbiornik Włocławski

Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą tam 15 marca 2022 r.
18.11.2021

SCF pozyskał zieloną pożyczkę na dwa nowe tankowce

Największa rosyjska firma transportowa PAO Sovcomflot (Grupa SCF) pozyskała nowy kredyt w wysokości 110 mln dolarów na sfinansowanie dwóch nowych tankowców klasy lodowej.
16.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
04.11.2021

SunStone odbiera trzeci ekologiczny statek ekspedycyjny

Firma SunStone Ships, właściciel ekspedycyjnego statku wycieczkowego z siedzibą na Florydzie, odebrał trzeci z siedmiu statków wycieczkowych klasy Infinity nowej generacji dla China Merchants Heavy Industry (CMHI).
19.10.2021

JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie

W najbliższy weekend Gdynia znów będzie filmowa. I choć miasto najbardziej kojarzone jest z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, to zbliżający się wielkimi falami festiwal JachtFilm porusza najbliższą miastu tematykę – morską. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 16 i 17 października.
12.10.2021

Na Morzu Grenlandzkim zaobserwowano "lodową katedrę"

Ogromną górę lodową przypominającą kształtem średniowieczną katedrę zaobserwowali w środę na Morzu Grenlandzkim naukowcy ze stacji badawczej Rif w północno-wschodniej Islandii.
07.10.2021

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

29 września Stocznia Safe położyła stępkę pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
01.10.2021

Szwecja. Wyścigi samochodowe na zamarzniętym Bałtyku

Na zamarzniętej Zatoce Botnickiej w szwedzkiej miejscowości Pitea odbędą się w lutym wyścigi samochodowe Race of Champions.
18.08.2021

Stocznia Safe wspólnie z Damen buduje jednostkę Shoalbuster dla Fairplay Towage

Stocznia Safe rozpoczęła już prace nad jednostką Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
16.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Most Drogowy na Warcie przejdzie rewolucję. Umowa z wykonawcą podpisana

Firma Warbud S.A. przebuduje most drogowy na Warcie w Kostrzynie nad Odrą. Nowy obiekt umożliwi sprawne prowadzenie akcji lodołamania oraz spływ kry wzdłuż rzeki. Jest to niezwykle istotny element ochrony przeciwpowodziowej. W ramach inwestycji unowocześniona zostanie także infrastruktura drogowa. Prace mają potrwać do sierpnia 2023 roku.
16.07.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Ostatni z serii holowników dla MW opuścił stocznię Remontową Shipbuilding

W poniedziałek 24 maja podpisano protokół zdawczo-odbiorczy ostatniego, szóstego, z serii holownika H-13 Przemko. Tym samym dobiegła końca realizacja podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Stocznię Remontową Shipbuilding w czerwcu 2017 roku kontraktu na budowę sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2021

Antarktyda: Od lodowca oderwała się największa góra lodowa świata; cztery razy większa od Nowego Jorku

Według danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po Morzu Weddela dryfuje największa góra lodowa na świecie. Góra o powierzchni 4320 km kw., jest cztery razy większa niż miasto Nowy Jork. Ochrzczona mianem A-76, odłamała się od lodowca szelfowego Ronne - poinformował w czwartek "the Guardian".
20.05.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
19.05.2021

Royal Navy testuje odrzutowy kombinezon na otwartym morzu [wideo]

Royal Navy przeprowadziło udane testy odrzutowego kombinezonu podczas ćwiczeń Royal Marines na południowym wybrzeżu Anglii. Kombinezon został wyprodukowany przez firmę Gravity Industries. To kolejne po Holenderskich Morskich Siłach Operacyjnych, udane ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem tego rodzaju sprzętu oraz pierwsze przeprowadzone na otwartym morzu.
04.05.2021

Szwecja: Władze ostrzegają gapiów przed wybuchem martwego wieloryba

Władze szwedzkiej gminy Moerbylanga ostrzegają gapiów, aby nie zbliżali się do martwego humbaka, który został znaleziony u wybrzeży wyspy Olandia. Wieloryb może w każdej chwili eksplodować.
28.04.2021

W Chinach zwodowano pierwszy hybrydowy statek typu ro-ro dla Finnlines [wideo]

26 kwietnia w chińskiej stoczni Nanjing Jinling Shipyard (NJS) zwodowano prom ro-ro o nazwie Finneco I. Jednostka rozpocznie rejsy po fińską flagą pod koniec tego roku.
27.04.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Próby morskie holownika H-13 Przemko

H-13 Przemko to ostatni z serii sześciu holowników projektu B860 budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej RP. W poniedziałek, 26 kwietnia rozpoczęły się próby morskie jednostki, po których nastąpi przekazanie Zamawiającemu.
26.04.2021

R/V Polarstern bada rejon oderwanej góry lodowej

Zdjęcia satelitarne góry lodowej A74, wycielonej z szelfu Brunt na Antarktydzie 26 lutego 2021 roku, wzbudzają niemałe zainteresowanie. Powierzchnia ma 1270 kilometrów kwadratowych, co odpowiada obszarowi dwukrotnie większemu od powierzchni Berlina.
19.03.2021

Pracowita zima Wód Polskich

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie. Akcja lodołamania przeprowadzona była tak, że mieszkańcom nie groziła powódź. "Wody Polskie 15 marca zakończyły pogotowie zimowe. Za nami jeden z najbardziej pracowitych sezonów zimowych od wielu lat. Przez ponad tydzień trwała polsko-niemiecka akcja lodołamania. Jednostki Wód Polskich wypłynęły na wodę pierwszy raz od 2018 roku."
17.03.2021

Gróbarczyk: w najbliższym tygodniu przetarg na budowę stopnia wodnego w Siarzewie

W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
09.03.2021

Antarktyda: Od lodowca oderwała się góra lodowa wielkości Londynu

W pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley VI na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 1270 km kwadratowych - to wielkość porównywalna z aglomeracją Londynu czy Paryża - informuje agencja AFP.
28.02.2021

Wisła w Wyszogrodzie już poniżej stanu alarmowego - lodołamacze pod Dobrzykowem

Poziom Wisły w Wyszogrodzie opadł w piątek poniżej stanu alarmowego i obecnie przekracza jeszcze stan ostrzegawczy. Rzeka nieco obniżyła poziom także w Kępie Polskiej, ale nadal utrzymuje się tam powyżej stanu alarmowego. Lodołamacze pracujące na Wiśle dotarły w rejon Dobrzykowa.
26.02.2021

RCB: przekroczony stan alarmowy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
26.02.2021

Wody Polskie: przemieścił się lód zalegający na Wiśle w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie

Przemieścił się wraz z nurtem Wisły lód zalegający na rzece w rejonie Kępy Polskiej. Także powyżej, w Wyszogrodzie, zaobserwowano ruch pokrywy lodowej - podały Wody Polskie. W Wyszogrodzie zagrożone podtopieniem są trzy domy. Lód płynący Wisłą z Kępy Polskiej może zatrzymać się w Dobrzykowie.
25.02.2021

Możliwe, że saperzy wysadzą zatory na Wiśle!

W rejonie Kępy Polskie, gdzie Wisła przekracza stan alarmu, rozlokowywani są żołnierze 2. Pułku Saperów. Zadaniem wojska może być wysadzanie zatorów lodowych pomiędzy Kępą Polską a Wyszogrodem w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i mienia - podały Wody Polskie.
25.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim dopłynęły do Płocka

Dwa lodołamacze "Sokół" i "Lew", które wcześniej brały udział w rozbijaniu rozległego zatoru lodowego na wiślanym Zbiorniku Włocławskim dopłynęły w środę po południu do Płocka. Jak poinformowali szefowie Wód Polskich, jednostki będą kruszyły tam dalej lód i podejmą próbę przebicia się w górę rzeki.
25.02.2021

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie na miejscu są żołnierze WOT

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie, natomiast w Kępie Polskiej opada. W Płocku, gdzie w środę po południu dotarły lodołamacze, obserwowane są wahania poziomu rzeki. We wszystkich tych miejscach rzeka przekracza nadal stany alarmu. Przed zalaniem zabezpieczono w Wyszogrodzie część budynków.
24.02.2021

Na Wiśle lodołamacze dotarły do Popłacina - rośnie poziom rzeki w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim przedostały się we wtorek przez zator lodowy i dopłynęły do Popłacina. W środę jednostki mają być w Płocku, gdzie obecnie rzeka opada, ale wciąż przekracza stany alarmu. Przybywa natomiast wody w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
23.02.2021

Wisła - zagrożenie powodzią wciąż realne

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest nadal bardzo trudna. W związku z utrzymywaniem się na Wiśle poniżej ujścia Narwi pokrywy lodowej i zatoru śryżowego prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody na tym odcinku - poinformował we wtorek IMGW.
23.02.2021

Niewiele zmienił się poziom Wisły, lodołamacze dopłynęły do zatoru

Niewiele zmienił się wysoki poziom Wisły od Wyszogrodu do Płocka. Rzeka wciąż przekracza tam stany alarmu. W piątek na wiślanym Zbiorniku Włocławskim ponownie pracowały lodołamacze. Było to tym razem 8 jednostek, o 2 więcej niż wcześniej. Część z nich dotarła do zatoru w rejonie Woli Brwileńskiej.
19.02.2021

Lodołamacze dotarły do pierwszego dużego zatoru na środkowej Wiśle - w rejonie Woli Brwileńskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, dotarły w piątek do pierwszego dużego zatoru na wysokości Woli Brwileńskiej, rozpoczynając akcję rozbijania i spławiania lodu. Tydzień temu doszło tam do wyjścia kry lodowej na pobocze drogi krajowej nr 62 Płock-Włocławek.
19.02.2021

Wisła przekroczyła stan alarmowy w Kępie Polskiej - 8 lodołamaczy w akcji

W Kępie Polskiej poziom Wisły przekroczył stan alarmowy. Rzeka ponad stan alarmu utrzymuje się w Wyszogrodzie, a także w Płocku. Także tam przybyło wody. Na Zbiornik Włocławki wypłynęły w piątek lodołamacze, tym razem jest ich 8, o dwie jednostki więcej niż dotychczas.
19.02.2021

Na Zbiorniku Włocławskim pracują lodołamacze - poziom Wisły wciąż wysoki

W środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim w czwartek od rana pracuje sześć lodołamaczy. Akcja lodołamania odbywa się na odcinku rzeki od Dobrzynia nad Wisłą do Nowej Wsi. Poziom Wisły w rejonie Płocka, a także powyżej, w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej jest wciąż wysoki.
18.02.2021

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek w środkowym biegu Wisły, od Płocka do Włocławka, jest zawieszone do środy z uwagi na panujące obecnie niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne - poinformowały w poniedziałek Wody Polskie. Lodołomania prowadzono tam w sobotę i w niedzielę.
15.02.2021

Lodołamacze ruszają do akcji na Wiśle

W sobotę zapadła decyzja, żeby do akcji na Wiśle skierować lodołamacze - oświadczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Jak podkreślił, uruchomienie lodołamaczy umożliwia temperatura, która obecnie jest na poziomie minus dwóch stopni Celsjusza z tendencją rosnącą.
13.02.2021

Najlepsza jednostka wielozadaniowa w 2020 roku powstała w Polsce

Baird Maritime (wydawnictwo serwisów morskich) przyznało nagrodę „Planecie I” i „Zodiakowi II” w kategorii najlepszych statków wielozadaniowych powstałych w 2020. W konkursie oceniane są z projekty z całego świata. Nagrodzone statki powstały w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remontowa Holding, na zamówienie polskiego rządu. Trafiły już do służby, którą odbywać będą w Urzędach Morskich w Szczecinie i Gdańsku.
11.02.2021

Polski Związek Żeglarski i MOPR ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Polski Związek Żeglarski i MOPR oraz policja apelują do żeglarzy lodowych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód, "szczególnie podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą". "Na mazurskich jeziorach lodu nie brakuje, ale nie jest on równomierny" - poinformowano.
11.02.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Mimo ataku zimy sytuacja hydrologiczna na Wiśle w rejonie Gdańska jest stabilna

Na Wiśle w Płocku w wyniku zatoru lodowego doszło do nieznacznych wystąpień rzeki z koryta. Poziom wody przekroczył tam stany alarmowe. Zbadaliśmy sytuację w dolnym biegu Wisły. Jak informują Wody Polskie, na terenie Gdańska sytuacja jest na razie stabilna. Na Martwej Wiśle w Sobieszewie jest lód, podobnie na Motławie w centrum miasta.
10.02.2021

Szkolenie z ratownictwa lodowego pod okiem strażaków

Aktualne warunki pogodowe są dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonałą okazją do prowadzenia zajęć. W temperaturze -10 stopni Terytorialsi przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków PSP.
08.02.2021

Zjawiska lodowe na Szczecińskim Węźle Wodnym i zamknięcie żeglugi

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, informuje, że z powodu występujących niskich temperatur wody (poniżej 1 st. C), prognozowanych całodobowych ujemnych temperatur powietrza oraz pojawieniem się pierwszych zjawisk lodowych od godz.: 12:00 dnia 08.02.2021 r. ZAMYKA SIĘ ŻEGLUGĘ: na odcinku Odry Granicznej, na Odrze Wschodniej, Regalicy oraz na przekopie Klu
08.02.2021

Lodołamacze nadal pracują na Wiśle w rejonie Nowego Duninowa pod Płockiem

Lodołamacze Wód Polskich pracują w sobotę na Wiśle, w środkowym jej biegu, na wysokości Nowej Wsi w gminie Nowy Duninów pod Płockiem (Mazowieckie), gdzie zalega pokrywa śryżowo-lodowa. W Kępie Polskiej i w Płocku rzeka utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych.
30.01.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Opowieści o tryumfach i katastrofach przy najstraszniejszym przylądku świata - recenzja

Opłynięcie przylądka Horn to jedno z najtrudniejszych żeglarskich wyzwań i wielka przygoda. Nie bez powodu ci, którzy opłynęli Horn, mogli się cieszyć pewnymi przywilejami w żeglarskim świecie. Dokonanie tej sztuki budzi naprawdę wielki szacunek, bo jest to przecież bardzo znaczący punkt na mapie i oceanie od kilkuset lat.
04.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Spliethoff – ekspert w morskich przewozach ładunków ponadgabarytowych

Spliethoff to jeden z potentatów przewozów ładunków ciężkich i ponadgabarytowych – liczący się gracz w światowej czołówce tego typu przewoźników. Firma powstała w Amsterdamie w 1921 roku a jej założycielem był shipbroker Johan Frederik Spliethoff, specjalizujący się w przewozach drewna z krajów leżących nad Bałtykiem. Dziś Spliethoff to wielka grupa żeglugowa, obejmująca kilka marek i zależnych od spółki-matki przedsiębiorstw. Są one aktywne w segmencie ciężarowców, statków wielozadaniowych, ale również statków ro-ro, con-ro i
07.12.2020

Topniejące lodowce Grenlandii mogą przekroczyć punkt bez odwrotu

Według najdokładniejszego jak dotąd badania, topnienie grenlandzkich lodowców zmierza ku punktowi, po przekroczeniu którego zmian nie da się już cofnąć. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do permanentnego podniesienia poziomu mórz nawet o dwa metry. "Na szczęście" może to nastąpić dopiero za 600 lat.
06.12.2020

Kaczki morskie częściej zimują w Polsce

W ostatnich dekadach zmieniły się zwyczaje migracyjne kaczek morskich - ogorzałek. Ptaki te coraz częściej zimują w Niemczech, Polsce, Szwecji i Estonii, a coraz rzadziej - w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji - wynikło z badań MiIZ PAN. Naukowcy tłumaczą te zmiany zachowań ociepleniem klimatu.
03.12.2020

Środkowy bieg Wisły od Płocka do Włocławska zabezpieczać będzie 6 lodołamaczy

Od 1 grudnia przy tamie we Włocławku będzie stacjonowało sześć lodołamaczy: Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół. W razie potrzeby będą one kruszyły lód na Zbiorniku Włocławskim w środkowym biegu Wisły, płynąc w kierunku Płocka. Jednostki będą pozostawały w gotowości do 15 marca 2021 r.
30.11.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Przepis na zdrowie? Kąpiel w lodowatej wodzie

Hartuje, wzmacnia odporność, poprawia nastrój, a nawet ujędrnia skórę. Ma pozytywny wpływ na organizm. O czym mowa? O kąpielach w zimnej i lodowatej wodzie. Jak twierdzą ich miłośnicy - to samo zdrowie. Dlatego warto z nich korzystać, szczególnie teraz, kiedy odporność i siła są bardzo istotne. A amatorów morsowania w naszym mieście nie brakuje.
22.11.2020

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem - poinformowali naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.
16.11.2020

Znamy prawdopodobną przyczynę powstawania wielkich dziur w lodzie na Antarktydzie

W środku zimy 2016 roku u wybrzeży Antarktydy wydarzyło się coś nietypowego. Na lodzie morskim na Morzu Weddella otworzyła się ziejąca dziura, która ostatecznie rozszerzyła się do prawie 13 000 mil kwadratowych. Była to największa przerwa lodowa obserwowana w tym regionie od dziesięcioleci. Następnej zimy uformowała się kolejna dziura, odsłaniając tym razem ogromne 20 000 mil kwadratowych wody oceanu. Naukowcy wreszcie odkryli prawdopodobną przyczynę tych anomalii.
16.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Gigantyczna góra lodowa nieuchronnie zbliża się do brytyjskiej wyspy

Jedna z największych gór lodowych na świecie znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową - brytyjską wyspą na południowym Atlantyku - potencjalnie zagrażając bogatemu ekosystemowi dzikiej morskiej przyrody, w tym pingwinom, fokom i krylowi.
05.11.2020

Jak inwazyjny ślimak morski zapoczątkował współpracę na Morzu Czarnym

Od 200 m do najgłębszego punktu 2200 m, Morze Czarne jest prawie tak samo pozbawione życia jak obca planeta. Na swojej powierzchni jest jednak siedliskiem bogatego i produktywnego ekosystemu, który przez tysiąclecia był źródłem życia społeczności przybrzeżnych. To właśnie w tym żyznym środowisku inwazyjny gatunek Rapana venosa osiadł i szybko się rozmnażał, zagrażając lokalnym ekosystemom poprzez swój ogromny apetyt na inne mięczaki.
02.11.2020

Lód morski Oceanu Arktycznego w tym roku jeszcze nie zaczął zamarzać: armatorzy nie narzekają

Historycznie rzecz biorąc, Ocean Arktyczny zamarzał aż po same brzegi (północne wybrzeża Kanady, Grenlandii, Rosji i Alaski) każdej zimy - pokrywał się 14 milionami kilometrów kwadratowych lodu - a następnie topniał z powrotem do około połowy tego obszaru w ciągu następnego lata. Nie w tym roku.
30.10.2020

Holownik H-2 Semko na próbach morskich (wideo)

26 października rozpoczęły się próby morskie czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko budowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Jednostka zostanie przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
27.10.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Łódź podwodna będzie badać morza wielkiego księżyca Saturna [wideo]

Naukowcy opracowywali koncepcyjną misję, która miałaby wysłać łódź podwodną na ogromny księżyc Saturna, Tytana, na którego lodowatej powierzchni znajdują się jeziora i morza ciekłych węglowodorów.
25.10.2020

Największy niewybuch znaleziony w historii Polski zneutralizowany. Mamy zdjęcia!

13 października, Nurkowie Minerzy 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację neutralizacji bomby lotniczej Tallboy - największego niewybuchu znalezionego na terenie Polski.
14.10.2020

Tallboy zneutralizowany! Zobacz potężny wybuch (wideo)

Neutralizacja Tallboya zakończyła się powodzeniem – powiedział we wtorek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) dowódca operacji kpt. mar. Piotr Nowak z 12. Dywizjonu Trałowców. Była to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona pod wodą.
13.10.2020

Detonacja Tallboya w Świnoujściu - olbrzymia bomba zneutralizowana

Detonacją zakończyła się dzisiejsza akcja usuwania niebezpiecznego ładunku - 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
13.10.2020

Wrzesień 2020 r. najcieplejszym w historii

Tegoroczny wrzesień jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service.
12.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

Liban ściga kapitana i właściciela statku, który dostarczył do Bejrutu saletrę amonową

Liban zwrócił się do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus, który w 2013 roku przybył do portu w Bejrucie z ogromną ilością saletry amonowej. Statek nie ruszył w dalszy rejs, a na początku sierpnia br. materiał wybuchowy eksplodował, zabijając niemal 200 osób.
02.10.2020

Zakończyła się odbudowa kolejnych ostróg na Wiśle

Kosztem 17,2 mln. zł Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbudowało 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Inwestycja została zrealizowana w ramach drugiego etapu programu kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.
30.09.2020

Działanie mierzymy w latach, przestoje w godzinach – napędy morskie CATERPILLAR odpowiedzią na trudne warunki panujące na morzu

Nad powierzchnią morza widać unoszącą się parę, przeraźliwie chłodny wiatr sięga -47C, a w oddali słychać jedynie trzask pękającego lodu o kadłub. W tak bezwzględnych warunkach awaria mechaniczna i przestój, to najgorsze co może spotkać załogę jednostki pływającej.
10.09.2020

Konstruktor łodzi podwodnych przyznał się do zamordowania szwedzkiej dziennikarki

Duński konstruktor łodzi podwodnych, Peter Madsen, w filmie dokumentalnym przyznał się do zamordowania w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Wcześniej, choć zaprzeczał, został skazany za zabójstwo na dożywocie.
09.09.2020

Rekord świata w żegludze pobity przez Polaków

W dniu 7 września 2020r o godzinie 22:45, polska ekipa na pokładzie jachtu Ocean B przekroczyła pod żaglami w drodze w stronę bieguna 82°37'N szerokości północnej, pokonując dotychczasowy rekord świata w żegludze jachtem na północ ustanowiony w 2015 r. Dzisiaj, dnia 8 września 2020 r, o godzinie 16:45 ekipa osiągnęła 84°17′31″N, 29°52′74″E, ustanawiając nowy rekord świata.
08.09.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Jakie konsekwencje będzie miało zniknięcie lodów Arktyki?

Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie. Zmniejszenie jego zasięgu na półkuli północnej powoduje dalsze zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi - mówi ekspert z PAN.
23.08.2020

ONZ: co najmniej 45 migrantów zginęło u wybrzeży Libii

Co najmniej 45 migrantów, w tym pięcioro dzieci, zginęło w poniedziałek w największej odnotowanej w tym roku katastrofie morskiej u wybrzeży Libii - poinformowała w środę agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR. W bieżącym roku na trasie z Libii do Europy przez Morze Śródziemne zginęło już ponad 300 osób.
20.08.2020

Internauta przez mapy Google znalazł olbrzymi zamarznięty statek na Antarktydzie! [wideo]

Użytkownik aplikacji Google Earth podczas przeglądania mapy natrafił na coś, co do złudzenia przypomina wielki, 130-metrowyzamarnięty statek, spoczywający na górze lodowej około 160 km od wybrzeża Antarktydy.
13.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.