• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Okręt kanadyjskiej Marynarki napotyka na olbrzymią górę lodową

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Okręt kanadyjskiej Marynarki napotyka na olbrzymią górę lodową

Partnerzy portalu

Fot. domena publiczna

W trakcie operacji szkoleniowej kanadyjskiej Marynarki Wojennej, załoga okrętu HMCS Harry DeWolf, wiodącej jednostki floty, zaskoczona została wyjątkowym i widowiskowym zjawiskiem. Olbrzymia góra lodowa, osiągająca wręcz rozmiary wieżowca biurowego, pojawiła się na horyzoncie, stając się niezapomnianym elementem misji.

Marynarze dostrzegli imponujący twór lodowy z odległości około 30 kilometrów.

Guillaume Côté, dowódca HMCS Harry DeWolf, który prowadził okręt przez Morze Labrador w drodze do Iqaluit, przyznaje w rozmowach z mediami, że góra lodowa wywarła na załodze ogromne wrażenie. Côté opisał to zjawisko jako niezwykłe: na szczycie masy lodowej pojawił się nawet niewielki układ pogodowy. Wilgotność w powietrzu sprawiła, że góra generowała swoje własne chmury, co w efekcie tworzyło efekt cienia na szczycie. Wysokość góry lodowej osiągała około 25-26 pięter.

Po zatrzymaniu się w Iqaluit, załoga planuje badania i treningi w różnych obszarach Arktyki. Komandor Côté zaznacza, że choć Kanada ma niewielkie doświadczenie w wykorzystywaniu arktycznych obszarów operacyjnych, ostatnie lata przyniosły pewne zmiany w tej kwestii.

Okręt HMCS Harry DeWolf, dostarczony kanadyjskiej Marynarce w 2020 roku, odegrał istotną rolę w wielu misjach, w tym operacjach suwerennościowych. Naukowcy, w tym specjaliści od arktycznych warunków, również znaleźli swoje miejsce na jego pokładzie. 

Operacja Nanook, zaplanowana na trzy tygodnie, staje się ważnym elementem strategii szkoleniowej. HMCS Harry DeWolf będzie działał w regionie przez kolejne dwa miesiące, kontynuując swoją rolę w naukowych badaniach i obronności obszarów arktycznych. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.