• <
siemens_gamesa_2022

SCF pozyskał zieloną pożyczkę na dwa nowe tankowce

16.11.2021 22:10
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki SCF pozyskał zieloną pożyczkę na dwa nowe tankowce

Partnerzy portalu

SCF pozyskał zieloną pożyczkę na dwa nowe tankowce - GospodarkaMorska.pl
Fot. SCF

Największa rosyjska firma transportowa PAO Sovcomflot (Grupa SCF) pozyskała nowy kredyt w wysokości 110 mln dolarów na sfinansowanie dwóch nowych tankowców klasy lodowej.

Dziesięcioletnia umowa kredytowa została podpisana z trzema międzynarodowymi bankami — ING Bank, SMBC Bank EU AG i UniCredit Bank.

Tankowce, które mają zostać dostarczone w I kwartale 2022 roku, mają służyć projektowi Sachalin-1 — wydobyciu ropy i gazu na Morzu Ochockim, na północno-wschodnim szelfie wyspy Sachalin w Rosji.

Exxon Neftegas, podmiot stowarzyszony Exxon Mobil, jest operatorem projektu i działa jako czarterujący statki.

Jak wyjaśniono, nowe statki będą zawierać zaawansowane funkcje konstrukcyjne, które spełniają najnowsze wymagania środowiskowe, zapewniając lepszą wydajność paliwową i zmniejszoną emisję CO2 o co najmniej 10% w porównaniu z poprzednimi generacjami tankowców.

W zgodzie z Posejdonem

Według firmy dostawa statków jeszcze bardziej powiększy portfel działalności przemysłowej Grupy SCF, dodając ponad 300 milionów dolarów wartości do portfela zamówień Sovcomflot.

— Jesteśmy wdzięczni naszym wieloletnim partnerom finansowym za ich ciągłe wspieranie działalności SCF. Cieszymy się również, że finansowanie to odzwierciedlało Zasady Posejdona, inicjatywę społeczności bankowej umożliwiającą kontrolę emisji gazów cieplarnianych z ich portfeli żeglugowych i mającą na celu dekarbonizację branży żeglugowej – powiedział Mikołaj Kolesnikow, wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy PAO Sovcomflot.

— Nowa umowa kredytowa pokazuje wysoki poziom zainteresowania i wsparcia międzynarodowych kredytodawców dla Grupy SCF, a także nieprzerwany dostęp firmy do zdywersyfikowanych źródeł kapitału w warunkach cykliczności rynku. Zakończenie tego kredytu projektowego pozwala nam spełnić wymagania w zakresie pełnego finansowania dostaw nowych statków w 2022 roku – dodał.

Sachalin-1 to międzynarodowy projekt prowadzony przez Exxon Neftegaz. W skład konsorcjum projektowego wchodzą również Rosnieft (Rosja), ONGC Videsh (Indie) oraz SODECO (Japonia). Sovcomflot obsługuje ten projekt od 2006 roku.

Siedem statków SCF obsługuje Sachalin-1, w tym pięć wahadłowców Aframax w klasie lodowej 1C i dwa lodołamacze w klasie lodowej Icebreaker ICE-10.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.