• <

Topniejące lodowce Grenlandii mogą przekroczyć punkt bez odwrotu

06.12.2020 15:00 Źródło: Nauka w Polsce
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Topniejące lodowce Grenlandii mogą przekroczyć punkt bez odwrotu

Partnerzy portalu

Topniejące lodowce Grenlandii mogą przekroczyć punkt bez odwrotu - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia commons

Według najdokładniejszego jak dotąd badania, topnienie grenlandzkich lodowców zmierza ku punktowi, po przekroczeniu którego zmian nie da się już cofnąć. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do permanentnego podniesienia poziomu mórz nawet o dwa metry. "Na szczęście" może to nastąpić dopiero za 600 lat.

Jak zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „The Cryosphere”, grenlandzki lodowiec ma powierzchnię siedem razy większą niż Wielka Brytania. To oznacza, że obejmuje znaczną część lodu planety.

Obecnie, topniejąc, powoduje wzrost poziomu oceanów o 1 mm rocznie. To z kolei jedna czwarta całkowitego rocznego wzrostu - tłumaczą naukowcy. Od 2003 roku, mimo sezonowej odbudowy, pokrywa lodowa Grenlandii utraciła 3,5 biliona ton.

Wzrost poziomu morza, jak przypominają eksperci, zagraża wielu przybrzeżnym, zaludnionym rejonom, m.in. w Bangladeszu, na Florydzie czy na wschodzie Anglii.

Według obecnych symulacji, jeśli ocieplenie przekroczy ustalone w porozumieniu paryskim 2 st. C, można spodziewać się, że w końcu dojdzie wzrostu poziomu morza o kilka metrów i ogromnych strat. Wyższy poziom oceanów ma się przy tym utrzymać przez tysiące lat.

Jeśli chodzi o Grenlandię, nawet, gdyby po tak silnych roztopach, temperatura spadła, lodowiec na największej niebędącej kontynentem wyspie już nie wróci do pierwotnego stanu. Poziom morza z tego powodu już na stałe będzie wyższy o dwa metry - mówią badacze. Miałoby tak się stać dlatego, iż po roztopieniu się lodu, na Grenlandii zmieni się lokalny klimat - wzrosną temperatury i zmaleją opady śniegu.

Jest też dobra wiadomość. Przy najszybszej zakładanej utracie lodu, według obecnych szacunków punkt bez odwrotu Grenlandia przekroczy za 600 lat. Badacze namawiają jednak do działań w zakresie ochrony klimatu.

- Nasze eksperymenty ukazują wagę ograniczenia globalnego wzrostu temperatur. Aby uniknąć częściowo nieodwracalnej utraty pokrywy lodowej, zanim zbyt dużo lodu zniknie, zmiany klimatu muszą zostać odwrócone - nie tylko ustabilizowane. - podkreśla prof. Jonathan Gregory z University of Reading i brytyjskiego National Centre for Atmospheric Science.

Do swoich wniosków badacze doszli dzięki symulacjom, w których sprawdzali topnienie lodu w różnych zakresach temperatur. We wszystkich scenariuszach - przy temperaturach takich jak obecne lub cieplejszych, w jakimś stopniu lodowiec Grenlandii topniał. Co ważne, według symulacji topnienie można cofnąć, ale wymaga to zneutralizowania zmian klimatu, zanim będzie za późno.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.