• <

Wynik wyszukiwania - "csr" - Wiadomości

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

ESG: koszt czy inwestycja? Czy dążenie podmiotów w kierunku zrównoważonego rozwoju przekłada się na wyniki finansowe?

Polski Rejestr Statków organizuje szkolenie, które pozwoli na zdobycie wiedzy jak określać szanse, odziaływanie i ryzyka w raportowaniu ESG.
09.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Badanie sprawdziło emisje generowane przez statek w całym cyklu jego życia

Dzięki przeprowadzonemu przez kilka spółek branży morskiej badaniu, można było prześledzić dokładnie emisje gazów cieplarnianych na każdym etapie życia statku – od wydobycia surowców potrzebnych do jego budowy aż do jego rozbiórki.
02.02.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Największe firmy zaczynają raportowanie ESG od 2024. Od czego zacząć?

O tym, że raporty ESG należy przygotowywać, dobrze wiedzą już większe firmy notowane na giełdzie. Wiedzą one również, że ESG ma dziś rosnący wpływ na ich reputację i może się przyczynić zarówno do wzrostu zaufania przekładającego się na zyski, jak i istotnie obniżyć rynkowe szanse. W 2021 r. coroczne raporty niefinansowe musiało przygotowywać w Polsce kilkaset firm. Do 2027 r. liczba ta wzrośnie do około 3500 podmiotów. Jednak nie tylko największe firmy powinny obecnie żywotnie interesować się ESG.
09.01.2024

Stocznia Cesarska Development sponsorem GTW Gedania

Spółka Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. została sponsorem Gdańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Gedania". Spółka i klub podpisały umowę sponsorską, na mocy której klub otrzyma od Spółki materiały budowlane umożliwiające remont siłowni klubowej oraz zestaw koszulek dla zawodników i zawodniczek na najbliższy sezon.
08.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
04.10.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
18.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Domy Dobrej Energii. Błękitna Szkoła z wizytą w Helu

Grupa podopiecznych domów dziecka z Ustki i Kłanina, w ramach projektu Domy Dobrej Energii, wzięła udział w tzw. Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dzieci uczestniczyły w rejsie badawczym po Bałtyku oraz w zajęciach w fokarium.
20.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju.
19.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
23.04.2023

Z myślą o najbliższych mieszkańcach i ich potrzebach. Baltic Hub startuje z drugą edycją konkursu grantowego Busole

Batic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ponownie ogłasza konkurs grantowy Busole dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach – Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich lub działających na rzecz ich mieszkańców.
03.04.2023

Port Gdynia wspiera młode gdyńskie koszykarki

Już 17 lat trwa współpraca Portu Gdynia z koszykarskim klubem GTK Gdynia, w którym występują zawodniczki kategorii wiekowej U19. W ostatnim czasie klub wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostwo Polski U19 Kobiet.
09.03.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
14.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

5 ton kokainy wyłowione z Morza Karaibskiego

W ubiegłym tygodniu załoga statku patrolowego Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej, HNLMS Holland, przejęła potężną ilość narkotyków. Nie były potrzebne żadne pościgi, strzały ostrzegawcze ani abordaże. Wystarczyło wyciągnąć z wody 5 ton kokainy.
09.12.2022

Biznes chce zielonej energii?

Po 6. miesiącach od uruchomienia na platformie reo.pl jest już ponad 100 podmiotów.
02.12.2022

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody 100-lecia Portu Gdynia weszły w zasadniczą fazę. Jednym z elementów celebracji jubileuszu jest odbywający się po raz pierwszy Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy.
22.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. O czym rozmawiano pierwszego dnia? [ZDJĘCIA]

Od dzisiaj (20 września) o piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
20.09.2022

Najbardziej radosne regaty w Polsce zakończone

„Nadzieja Żeglarstwa – Gdynia Sailing Days” – okazały puchar z takim napisem trafił do Piotra Malitowskiego (Garland Gliwice), który okazał się najlepszy w regatach KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist. Na drugiej pozycji uplasowała się najlepsza z dziewcząt Maja Janus (UKŻ OPTI CWM Gdynia). W zawodach, które odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Day rywalizowało 161 żeglarzy do 13 lat z 28 klubów.
24.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Dyrektor generalny DCT Gdańsk: "Otwieramy nową erę w przeładunkach kontenerowych na Bałtyku" [ROZMOWA]

– DCT Gdańsk to prawdziwy terminal XXI wieku, a rozbudowa przyniesie najnowszą niskoemisyjną technologię, z której byłby dumny każdy europejski port – mówi Charles Baker, dyrektor generalny w DCT Gdańsk.
31.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos wchodzi w decydującą fazę

PKN ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy LOTOS.
12.01.2022

ZMPSiŚ z wyróżnieniem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu 2021

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (ZMPSiŚ SA), otrzymał drugi rok z rzędu wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W tej kategorii spośród 19 nominowanych spółka zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Przedsiębiorca Pomorza Zachodniego Roku 2021 organizowanym przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie zrzeszającą przedsiębiorców Pomorza Zachodniego. W imieniu ZMPSiŚ SA nagrodę odebrał Daniel Stachiewicz, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych.
17.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Markos z wyróżnieniem Firma Dobrze Widziana

30 listopada w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród „Firma Dobrze Widziana”. Business Centre Club wyróżniło w tym roku firmę Markos za działania w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Z rąk organizatorów wyróżnienie odebrał zastępca Dyrektora Naczelnego firmy Szymon Koseski.
01.12.2021

DCT Gdańsk startuje z konkursem grantowym dla okolicznych dzielnic

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ogłosił konkurs grantowy ,,Busole 2021” dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach - Stogach, Przeróbce, Krakowcu- Górkach Zachodnich Ideą konkursu jest nagrodzenie najbardziej inspirujących i angażujących projektów, aktywizujących lokalną społeczność, które są związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalnym dziedzictwem, ochroną środowiska, czy zapobieganiem wykluczeniu konkretnych grup społecznych.
01.12.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
29.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
15.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Bolloré Logistics uznany za "partnera zielonego łańcucha dostaw na rok 2021" przez Inbound Logistics

Bolloré Logistics jest jedną z 75 wiodących firm, wyróżnionych przez magazyn Inbound Logistics, do których mogą zwracać się przedsiębiorstwa poszukujące ekologicznych partnerów w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki.
04.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Michelin zobowiązuje się do wysyłki opon na statkach towarowych napędzanych żaglami

Producent opon Michelin zgodził się na wysyłkę części swojego asortymentu przy użyciu dwóch statków towarowych z napędem żaglowym, zaprojektowanych przez francuskiego armatora Neoline.
16.02.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

ZMPSiŚ z wyróżnieniem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To przyznała Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zrzeszająca przedsiębiorców Pomorza Zachodniego.
11.12.2020

Nowy ekologiczny masowiec dołącza do floty K Line

Japoński armator Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) odebrał Cape Ace – nowy masowiec o nośności 100 tys. dwt. Pływająca pod flagą Panamy jednostka została niedawno ukończona w japońskiej stoczni Namura Shipbuilding’s Imari Shipyard & Works.
08.12.2020

PZŻ pozyskał grant z programu Erasmus+ Sport na rozwój wolontariatu

45 775 euro – tyle wynosi wysokość grantu pozyskanego przez Polski Związek Żeglarski z programu Erasmus+ Sport. Wyniki konkursu ogłosiła Komisja Europejska, a projekt, który zyskał uznanie i zdobył grant dotyczy rozwoju wolontariatu na szczeblu międzynarodowym.
22.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - plac składowy i grunty dla małych i średnich firm

InvestGDA planuje dzierżawę terenów inwestycyjnych w pobliżu portu skupionych w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Już teraz zaś rozpoczyna inwestycje, które przygotować mają teren dla odbiorców oferty - firm z sektora MŚP. Podajemy szczegóły projektu.
19.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020

InvestGDA rozpoczęło komercjalizację terenów przy Porcie Gdańsk

Z jednej strony przestrzeń na działalność dla dwóch “dużych graczy”, z drugiej - oferta terenu dla lokalnych firm z sektora MŚP - to założenia Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, projektu realizowanego obecnie przez InvestGDA na terenach położonych w pobliżu portu. O szczegółach mówi Marek Ossowski - prezes zarządu InvestGDA.
05.10.2020

25 proc. środków z nowej perspektywy UE na cele klimatyczne

25 proc. środków z nowej perspektywy unijnej dedykujemy celom klimatycznym - poinformowała dziś minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na otwarciu Targów CSR, poświęconych odpowiedzialnemu biznesowi i zrównoważonemu rozwojowi.
05.10.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. sygnatariuszem United Nations Global Compact

Port Gdynia dołączył do United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.
24.09.2020

ZMPSiŚ wspiera edukację

Dziś 1 września. Do szkół wracają uczennice i uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczyciele. ZMPSiŚ życzy w nowym roku szkolnym zdrowia i dobrych wyników.
01.09.2020

Polskie spółki giełdowe nie mają strategii redukcji emisji CO2. To może utrudnić im dostęp do finansowania

W ubiegłym roku 28 polskich spółek giełdowych bądź grup kapitałowych wyemitowało do atmosfery 28,2 mln ton gazów cieplarnianych. To w przeliczeniu średnio 106 mln ton na każdy 1 mln zł przychodów – wynika z analizy raportów spółek przeprowadzonej przez Nobili Partners. Największe firmy i spółki z GPW mogły w tym roku dobrowolnie uwzględnić w swoich raportach niefinansowanych informacje dotyczące ich wpływu na klimat, ale od 2021 roku prawdopodobnie będą już mieć taki obowiązek. Większość z nich nie jest na to gotowa i nie ma opra
27.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu

Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach - oceniła we wtorek płocka spółka, po tym jak otrzymała warunkową zgodę KE na przejęcie Lotosu.
14.07.2020

Gospodarka rynkowa na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie szeroko pojętej ekonomii w kontekście rynku pracy. Eksperci pochylą się między innymi nad takimi tematami jak: wpływ demografii na rynek pracy, partycypacja pracowników w CSR na gruncie polskim, programy osłonowe w czasie kryzysu, wyzwania dla pracodawców na zmieniającym się rynku pracy, czy finansowanie rozwoju gospodarczego.
14.07.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Port Gdynia otwiera nowy rozdział w transporcie handlowo- pasażerskim (foto, wideo)

Port Gdynia to ważny węzeł transeuropejskiej sieci transportowej. Stanowi on naturalne przedłużenie Korytarza Bałtyk- Adriatyk w kierunku Skandynawii, łącząc Polskę ze Szwecją poprzez Autostradę Morską Gdynia – Karlskrona. Spółka wraz z długoletnimi partnerami ze Szwecji pragnie rozwijać współpracę i efektywniej łączyć potencjały gospodarcze Skandynawii oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
09.06.2020

Port Gdańsk nagrodzony za działania CSR!

Port Gdańsk po raz kolejny otrzymał tytuł: FIRMA DOBRZE WIDZIANA. Organizatorem konkursu jest Business Centre Club, a nagroda wręczana jest za zaangażowanie społeczne i realizowanie idei odpowiedzialności społecznej biznesu.
05.05.2020

Odpowiedzialność społeczna w czasie pandemii. Wywiady z prezesami Grupy LOTOS oraz PGNiG

Biznes w Polsce stał się aktywnym uczestnikiem, wspierającym walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wprowadza rozwiązania mające służyć szerokiemu gronu swoich interesariuszy. O pełnieniu misji firmy społecznie odpowiedzialnej w dobie obecnego kryzysu opowiadają w wywiadach prezesi Grupy LOTOS oraz PGNiG. Rozmowy odbyły się w ramach akcji #BiznesReagujeOdpowiedzialnie, zainicjowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
21.04.2020

Znaczenie Koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w dzisiejszej gospodarce

Obserwacja wydarzeń z jakimi zmaga się aktualnie świat, takich jak epidemie oraz globalne ocieplenie, skłania do refleksji nad społeczną odpowiedzialnością biznesu, która powinna skutecznie łączyć takie elementy jak ekonomia, etyka i ekologia. Zagadnienie to szerzej poruszone zostanie podczas tegorocznej konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Poświęcony zostanie mu oddzielny panel dyskusyjny pt.: „W jaki sposób społeczna odpowiedzialność biznesu realizowana jest poprzez partycypację pracowników na gruncie polskim?”.
14.04.2020

PKN ORLEN wszedł w decydujący etap rozmów z KE w sprawie przejęcia Grupy LOTOS

PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami jej analiz przeprowadzonych w II fazie postępowania, związanego z przejęciem kapitałowym Grupy LOTOS. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, zastosowana została procedura „Statement of Objections”. Pisemne zgłoszenie przez Komisję Europejską uwag ułatwi PKN ORLEN dostosowanie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji i ich formalne złożenie w najbliższym czasie.
08.04.2020

Obajtek dla DGP: w czasie kryzysu również trzeba prowadzić inwestycje

Spółka, która ma niski stopień zadłużenia i dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować; myślę choćby o fuzji z Lotosem - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
31.03.2020

PKN ORLEN kontynuuje z KE rozmowy w sprawie przejęcia Grupy LOTOS

PKN ORLEN otrzymał informację od Komisji Europejskiej o zatrzymaniu standardowej dla drugiej fazy negocjacji procedury „stop the clock”. Oznacza to wznowienie formalnej procedury negocjacyjnej dotyczącej przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN ORLEN.
02.03.2020

PZŻ wprowadza system wolontariatu zgodny z wytycznymi Ministerstwa Sportu i światowymi standardami!

Chcesz być wolontariuszem i zdobywać doświadczenie przy imprezach żeglarskich? Zgłoś się do Polskiego Związku Żeglarskiego, który oferuje pionierski, zgodny ze światowymi standardami system wolontariatu. Wolontariuszem może zostać każda osoba fizyczna, która ukończyła 15 rok życia i zgłosi swoją chęć wzięcia udziału w projekcie. Wolontariuszem może zostać również osoba z niepełnosprawnością.
18.02.2020

Polski dokument przyjęty podczas sesji podkomitetu IMO

W dniach 15-24 stycznia w Londynie odbyła się siódma sesja Podkomitetu IMO ds. Bezpieczeństwa Żeglugi, Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa (NCSR) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), podczas której rozpatrzony został dokument, złożony przez Polskę, dotyczący modyfikacji systemu rozgraniczenia ruchu statków (TSS) „Ławica Słupska”.
29.01.2020

Większość Polaków chce produktów z recyklingu

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.
04.11.2019

Patryk Felmet kończy współpracę z Portem Gdańsk

Dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji, Patryk Felmet, po dwóch latach rozstaje się z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Odchodzi ze spółki, by rozwijać własną agencję marketingową i zarządzać jednym z najbardziej rozpoznawalnych browarów rzemieślniczych w Trójmieście.
20.09.2019

Krynica: Ruszyło „polskie Davos”

Przedstawieniem „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” rozpoczęło się we wtorek „polskie Davos” w Krynicy-Zdroju.
03.09.2019

Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS wchodzi w kolejny ważny etap

PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej spółki. To kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia zintegrowanego, silnego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw i energii.
27.08.2019

Najważniejsze postanowienia z 101. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

101. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 5-14 czerwca br. Podczas obrad Komitet omówił m.in. następujące zagadnienia: przyjęcie poprawek do obowiązkowych instrumentów IMO; autonomiczne nawodne jednostki pływające (MASS) – zatwierdzenie Tymczasowych wytycznych dla prób MASS; standardy konstrukcyjne oparte na celu – zatwierdzenie zmienionych Ogólnych wytycznych dot. opracowania standardów IMO opartych na celu (MSC.1/Circ.1394/Rev.1); bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę na wodach polarnych
22.07.2019

Kino Letnie w Porcie Gdańsk

Już wkrótce Port Gdańsk po raz kolejny zmieni się w centrum rozrywki filmowej. W czasie wakacyjnych weekendów w okolicy Nabrzeża Zbożowego będzie można oglądać filmy pod chmurką. Na Kino Letnie zaprasza Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
05.07.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

74. sesja MEPC – podsumowanie

74. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 13-17 maja.
12.06.2019

Dzień Dziecka z Portem Gdańsk

Rozgrywki piłkarskie, piknik rodzinny, warsztaty kreatywne – to tylko kilka z atrakcji, które na Dzień Dziecka przygotował Port Gdańsk. Wstęp oraz atrakcje są darmowe.
30.05.2019

DFDS zainwestował w startup, by opracować morskie biopaliwo

Duńska spółka żeglugowa DFDS zainwestowała w startup Mash Energy ApS, by stworzyć komercyjne biopaliwo morskie. To paliwo ma być testowane na jednym z promów DFDS.
25.04.2019

II Forum Wizja Rozwoju: Sto debat w kilkunastu blokach tematycznych (foto)

Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce, którego drugą edycję zaplanowano w Gdyni 24-25 czerwca, domyka swój program. Już wiemy, że znajdą się w nim najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia mające wpływ na teraźniejszość i przyszłość Polski.
26.03.2019

Zobacz, co kryje się 5 km pod powierzchnią oceanu (wideo)

To była niezwykła wyprawa. Przez miesiąc naukowcy badali strefę głębinową u wybrzeży Australii. Na głębokości prawie 5 km znaleźli mnóstwo nowych gatunków. Wiele z nich bez oczu, za to z wielkimi zębami.
09.02.2019

Instytucje finansowe przekażą KAS informacje o podatnikach za okres od 01.01.2016 r. do 30.04.2017 r.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zobligowała się do wymiany informacji o aktywach finansowych rezydentów tych państw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe. W celu realizacji zobowiązań uchwalona została ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami stanowi wyraz implementacji do polskiego porządku prawnego obowiązku wymiany info
04.02.2019

Powstała gra planszowa Portu Gdańsk

Kup, sprzedaj, przeładuj, zacumuj, stwórz relacje biznesowe – dzień jak co dzień w Porcie Gdańsk, a jednocześnie scenariusz gry planszowej. To jedna z niewielu profesjonalnych gier o tematyce portowej na rynku.
19.12.2018

LOTOS niezmiennie w RESPECT Index

Ogłoszono skład tegorocznej edycji RESPECT Index – listy spółek najbardziej odpowiedzialnych społecznie. Wyniki zaprezentowano 12 grudnia podczas gali zorganizowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa LOTOS już po raz dwunasty znalazła się w tym elitarnym gronie.
14.12.2018

Wartsila otworzyła pierwsze na świecie centrum skupione na morskiej cybernetyce

Fiński koncern Wartsila otworzył 16 października w Singapurze International Maritime Cyber Centre of Excellence (IMCCE) - pierwsze na świecie centrum skupione na morskiej cybernetyce. W skład instytucji wchodzi cyberakademia oraz zespół do reagowania na cyberzagrożenia na morzu (MCERT).
16.10.2018

Konsolidacja Orlenu z Lotosem - szansa na ekspansję zagraniczną polskiej branży paliwowej i petrochemicznej

Przygotowywane połączenie dwóch polskich koncernów paliwowych - PKN Orlen i Lotosu - oznaczać będzie zmniejszenie kosztów operacyjnych i logistycznych, pozwoli na obniżenie kosztu zakupu ropy oraz ułatwi ekspansję zagraniczną - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
06.09.2018

Eksperci: połączenie PKN i Lotosu uzasadnione ekonomicznie

Połączenie PKN Orlen i Lotosu jest w pełni uzasadnione ekonomicznie i wpisuje się światowy trend konsolidacji. Powinno przynieść wiele korzyści - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Warsaw Enterpise Institute.
04.09.2018

Raport WEI: Konsolidacja polskich firm paliwowych. Silni nie tylko w regionie

Połączenie działalności PKN ORLEN i Grupy Lotos pozwoli zbudować liczącego się gracza na rynku paliw w Europie Środkowej a z czasem, na terytorium całej Unii. Synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą jego potencjał zarówno na rynku produkcji i dystrybucji paliw, jak i w bardzo konkurencyjnym, ale zarazem dochodowym, segmencie petrochemicznym.
04.09.2018

Ryby bez twarzy, robaki zombie i wiele więcej. Zobaczcie, co znaleźli naukowcy (foto)

Wiele z nich naukowcy zobaczyli po raz pierwszy, bo na co dzień żyją w wiecznej ciemności na głębokości prawie 5 km. To morskie stworzenia, które badacze znaleźli w strefie głębinowej u wybrzeży Australii. Ich niezwykła ekspedycja miała zweryfikować morską różnorodność biologiczną tego środowiska. To pierwsze takie badania na świecie.
01.07.2018

GEFCO publikuje raport CSR

Grupa GEFCO opublikowała raport dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu. W dokumencie spółka potwierdziła swój zrównoważony rozwój oraz zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, ochronę praw człowieka, przestrzeganie międzynarodowych standardów pracy i walkę z korupcją, co jest zgodne z 10 Zasadami United Nations Global Compact. Raport odzwierciedla również wartości GEFCO ujęte w nowym haśle „Partners, unlimited”.
07.05.2018

Bezpieczeństwo pracy kluczowe dla firm logistycznych. Uczą tego pracowników poprzez „taniec” na wózkach widłowych

Bezpieczeństwo pracy ma kluczowe znaczenie dla firm logistycznych. Do większości wypadków w magazynie dochodzi w wyniku błędu lub niedopatrzenia pracownika. Uświadamianie magazynierów, kierowców czy operatorów wózków widłowych w zakresie bezpieczeństwa i przepisów BHP jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. Niektórzy starają się przekazywać tę wiedzę w bardziej angażujący, niesztampowy sposób. W tym roku po raz czwarty Grupa Raben z partnerami zorganizowała we wszystkich swoich magazynach konkurs „Tańczący z paletami
15.12.2017

Dachser z europejską nagrodą za zrównoważony rozwój

Dachser, globalny operator logistyczny, został wyróżniony nagrodą specjalną za działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach European Transport Award for Sustainability. Tę prestiżową europejską nagrodę Dachser otrzymał w kategorii firm transportowych i spedycyjnych.
01.12.2017

Polskie statki SAR dla Wietnamu

CENZIN (Grupa PGZ) pełni rolę brokera i koordynatora w projekcie dostarczenia Socjalistycznej Republice Wietnamu sześciu morskich jednostek poszukiwawczo-ratowniczych typu SAR (ang. Search And Rescue). Ramową umowę kredytową, obejmującą przede wszystkim ten kontrakt, podpisali 28.11.2017 r. w Hanoi Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Wietnamu Trần Đại Quang. Wartość kontraktu to ok. 200 mln EUR, które zasilą polską branżę okrętową.
01.12.2017

DSV Road z SQAS

W połowie listopada br. DSV Road po raz kolejny pozytywnie przeszedł audyt stanu bezpieczeństwa transportu artykułów chemicznych. Badanie objęło swoim zakresem m.in. warunki kontraktowe oraz ich realizację, bezpieczeństwo informacji i obiektów oraz kontrolę dostępu.
29.11.2017

DSV wspiera Czerwony Krzyż w pomocy ofiarom huraganu Irma

W ramach globalnej współpracy DSV z Czerwonym Krzyżem operator przetransportował sprzęt niezbędny do utworzenia obozu dla ofiar katastrofy we Florida Keys. Pomoc zorganizowana w zaledwie 48 godzin pozwoliła na utworzenie tymczasowego schronienia dla 80 osób na okres kolejnych trzech miesięcy.
26.10.2017

Zrównoważony rozwój wśród tematów Targów TRAKO w Gdańsku

Podczas największego w Polsce spotkania branży transportu szynowego TRAKO odbyła się debata pt. „Zrównoważony rozwój w kolejowym transporcie towarowym. Od odpowiedzialności społecznej do konkurencyjności”. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a partnerem była firma DB Cargo Polska.
27.09.2017

Od warsztatu w garażu po światowy eksport. 30 lat Promotechu

Białostocki Promotech świętuje jubileusz 30-lecia istnienia na rynku. W tym czasie spółka z niewielkiej prywatnej firmy zmieniła się w światowego eksportera i producenta specjalistycznych narzędzi do obróbki metali.
19.09.2017

Najważniejsze postanowienia z 98. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

98. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 7-16 czerwca b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wacław Bielawski - Stały Przedstawiciel RP przy IMO - Przewodniczący Delegacji, Marta Grabowska – Zastępca Przewodniczącego delegacji, Tadeusz Wojtasik - Zastępca Przewodniczącego delegacji, Przemysław Lenard i Magdalena Kierzkowska - członkowie delegacji oraz Jacek Poturalski (PRS) - ekspert.
02.08.2017

Powstało partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

Blisko 50 firm działających w Polsce oraz Ministerstwo Rozwoju podpisało w poniedziałek "Partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)". Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do podejmowania działań, które przeobrażą naszą gospodarkę w kierunku zrównoważonym, "żeby żyło się nam lepiej".
05.06.2017

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. społecznie odpowiedzialny - raport CSR za rok 2016

Od czasu, kiedy mieliśmy przyjemność zaprezentować Państwu Społeczną Odpowiedzialność Biznesu (CSR) Portu Gdańsk, ujętą w jeden, kompleksowy dokument, minął rok. Powstała w roku 2016 "Polityka dobrych praktyk biznesowych CSR" obowiązująca w Porcie Gdańsk, stanowi kompendium wiedzy na temat działań ZMPG SA podejmowanych w kierunku zrównoważonego rozwoju firmy.
01.06.2017

Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.
25.05.2017

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk nagrodzony tytułem Firma Dobrze Widziana

W Pałacu Lubomirskich, siedzibie Business Centre Club, 24 kwietnia odbył się uroczysty finał VIII edycji konkursu Firma Dobrze Widziana. W konkursie nagrodzono 54 przedsiębiorstwa.
28.04.2017

Kolejny kadłub wybudowany w Partner Stocznia trafił do Holendrów (wideo)

1 kwietnia do Holandii trafił częściowo wyposażony kadłub statku wielozadaniowego Baltic. Kadłub jest autorstwa polskiej stoczni Partner Stocznia z Polic.
03.04.2017

Rozwój infrastruktury stymuluje wzrost Dachser w Indiach

Dachser, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, wykorzystuje potencjał nowych programów i inicjatyw podejmowanych przez rząd Indii, by zwiększać skalę swojej działalności w tym kraju. Dzięki koncentracji na jakości operator systematycznie wzrastał w Indiach w ostatnich latach. W rezultacie dysponuje tam rozległą siecią 25 oddziałów oraz doświadczoną kadrą i może zapewniać sprawną obsługę tak dużego terytorium.
29.03.2017

Najważniejsze postanowienia z 97. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

97 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 21-25 listopada 2016 roku. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wojciech Zdanowicz- Przewodniczący Delegacji, Wacław Bielawski- Stały Przedstawiciel RP przy IMO, Tadeusz Wojtasik- Przewodniczący Sekcji MSC, Przemysław Lenard i Aleksandra Karbownik- członkowie delegacji.
02.01.2017

Expom laureatem Top Pracodawca Polski Wschodniej 2016

22 września 2016 r. odbył się Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Po raz kolejny podczas wydarzenia przyznane zostały wyróżnienia „TOP Pracodawcy Polski Wschodniej”. Laureatem nagrody w województwie warmińsko-mazurskim został Expom S.A.
26.09.2016

Rozwój dzięki innowacjom – nowy raport roczny LOTOSU

Grupa Kapitałowa LOTOS opublikowała Zintegrowany Raport Roczny 2015, obejmujący większość jej spółek zależnych. Publikacja daje pełen obraz działalności i wpływu organizacji na gospodarkę, środowisko oraz społeczeństwo. Raport został przygotowany w oparciu o najbardziej uznane międzynarodowo standardy raportowania pozafinansowego i zintegrowanego – Global Reporting Initiative (GRI G4), International Integrated Reporting Council (IIRC) oraz poddany niezależnej, zewnętrznej weryfikacji.
19.09.2016

Nowy wiceprezes OT Logistics

Irenerusz Miski od 26 sierpnia dołączył do zarządu spółki OT Logistics. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej będzie pełnił funkcję wiceprezesa do spraw finansów.
27.08.2016

Przepisy budowy zbiornikowców olejowych i masowców zgodne z wymaganiami Goal Based Standards

Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej potwierdził na swojej 96 sesji, trwającej od 11 maja 2016 r., że przepisy budowy zbiornikowców olejowych i masowców zgłoszone przez 12 towarzystw klasyfikacyjnych zrzeszonych w IACS, znane w języku angielskim jako Common Structural Rules (CSR), są zgodne z wymaganiami określonymi dla tego typu statków w rezolucji MSC.287(87).
19.05.2016

Dachser obchodzi jubileusz 10-lecia w Polsce

W tym roku operator logistyczny Dachser obchodzi 10 jubileusz uruchomienia swojego pierwszego oddziału w Polsce. Na przestrzeni tych lat Polska organizacja przetransportowała ponad 5,6 mln przesyłek o łącznej wadze blisko 2,3 mln ton, realizując dostawy do i z 118 krajów na świecie.
29.03.2016

Port Gdańsk odpowiedzialny społecznie

11 lutego br. Zarząd ZMPG S.A. zatwierdził "Politykę dobrych praktyk biznesowych CSR" obowiązujących w Porcie Gdańsk, która opracowana została na kształt kodeksu będącego kwintesencją zasad jakimi kieruje się w swojej działalności Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
23.02.2016

HYDRO-NAVAL nagrodzony za klasy patronackie

Pomorska firma HYDRO-NAVAL została doceniona za klasy patronackie, które utworzyła w Słupsku i Ustce. Ich uczniowie mają szansę na stypendia, a potem na zatrudnienie w spółce. HYDRO-NAVAL za swoją edukacyjną działalność zdobył I miejsce w konkursie Firma Zaangażowana Społecznie pomorskiego sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
12.01.2016

95 sesja Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) – IMO wprowadza paliwa gazowe

Przyjęcie Międzynarodowego Kodeksu bezpieczeństwa statków napędzanych LNG lub innymi paliwami o niskiej temperaturze zapłonu (Kodeks IGF) to jedna z ważniejszych decyzji podjętych podczas 95 sesji Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, która odbyła się w dniach 3-12 czerwca 2015 r. w Londynie.
06.07.2015

W życie weszły nowe przepisy IACS Common Structural Rules

Polski Rejestr Statków wprowadził od 1 lipca międzynarodowe przepisy IACS Common Structural Rules dla masowców i tankowców.
03.07.2015

68 sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego IMO pod znakiem Kodeksu Polarnego i ochrony powietrza

68 sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie dniach 11-15 maja b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Magdalena Wesołowska, Paweł Banaś, Leszek Czerwiński, Edward Tymiński oraz eksperci: Krzysztof Kołwzan – przewodniczący krajowej Sekcji MEPC (PRS S.A.), Marta Barańska (AM Szczecin); Bogdan Pojawa (AMW Gdynia); Maciej Werkowski (IOŚ).
08.06.2015

Zaproszenie do współpracy z Ośrodkiem ds. Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organisation - IMO) jest wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmującą się sprawami morskimi, a w szczególności zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa na morzu oraz zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska morskiego przez statki.
27.04.2015

Podsumowanie seminarium Kodeks Uznanych Organizacji IMO, Kodeks implementacji instrumentów IMO, Standardy bezpieczeństwa oparte na założonym celu (GBS)

W dniu 08 kwietnia 2015 r. w siedzibie centrali Polskiego Rejestru Statków S.A. odbyło się seminarium, którego tematami przewodnimi były: Standardy bezpieczeństwa oparte na założonym celu (GBS), Kodeks Uznanych Organizacji (RO) oraz Kodeks Implementacji Instrumentów IMO (III). W seminarium wzięło udział około 20 osób, w tym przedstawiciele urzędów morskich, uczelni wyższych, a także firm związanych z gospodarką morską.
23.04.2015

W Świnoujściu zacumował groźny masowiec

Nordic Olimpic przypłynął do portu 13 kwietnia br. podczas swojego dziwiczego rejsu.Jednostka przewozi z Kanady 60 tys. ton węgla, który po wyładunku w Świnoujściu trafi na Słowację.
14.04.2015

Polskie LNG SA chce nawiązać współpracę z lokalnym biznesem

Polskie LNG SA, inwestor budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, pragnie uwzględniać interesy otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego projektu, jak również środowiska naturalnego.
08.04.2015

Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście wyróżniony

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wyróżniony tytułem „Równa Firma” - jako przedsiębiorstwo, które dba o otoczenie lokalne, rozwój regionu oraz swoją postawą daje pozytywny przykład innym organizacjom w województwie zachodniopomorskim.
20.03.2015

Maersk Line nagrodzony tytułem Sustainable Ship Operator of the Year

Duński operator Maersk Line został nagrodzony tytułem Sustainable Ship Operator of The Year, przyznanym podczas gali Ship Efficiency Awards 2014 w Londynie, 2 października.
06.10.2014

Nowe wymagania dla bezpieczeństwa życia na morzu i ochrony środowiska morskiego

Ośrodek ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków S.A. przekazuje instytucjom gospodarki morskiej wstępne informacje o postanowieniach Międzynarodowej Organizacji Morskiej podjęte podczas 66 sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) oraz 93 sesji Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu (MSC).Szczegółowe zestawienie postanowień za I półrocze 2014 r. będzie dostępne w zakładce „Ośrodek ds. IMO” w terminie późniejszym.
16.07.2014

I sesja Podkomitetu ds. Bezpieczeństwa Żeglugi, Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa NCSR

W dniach 30.06-4.07.2014 r. w Londynie odbyła się 1 sesja Podkomitetu ds. Bezpieczeństwa Żeglugi, Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Nowo powstały Podkomitet utworzony został przez połączenie Podkomitetu Bezpieczeństwa Żeglugi NAV oraz Podkomitetu Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa COMSAR.
15.07.2014

Reorganizacja Podkomitetów IMO oraz Sekcji Krajowych działających przy Ośrodku ds. IMO

Informujemy, że w związku z reorganizacją pracy w Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i zatwierdzeniem przez Zgromadzenie IMO nowego programu na 2014 rok, nastąpi także reorganizacja sekcji krajowych w Ośrodku ds. IMO, które zostaną dostosowane do nowej struktury organizacyjnej Podkomitetów IMO.
14.12.2013

Akademia Morska w Gdyni aktywna w projekcie StarDust

2 grudnia br. w Akademii Morskiej w Gdyni odbyło się spotkanie podsumowujące aktywność polskich uczestników projektu StarDust. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Vinnova, szwedzkiej rządowej agencji naukowo-badawczej, Polskiego Klastra Morskiego, Instytutu Oceanologii PAN z Sopotu i Ministerstwa Gospodarki. W projekcie o wartości 6,5 mln euro uczestniczyło około 70 partnerów ze wszystkich krajów Regionu Morza Bałtyckiego, w tym ponad 10 partnerów z Polski.
03.12.2013

Baltic Sea Region – współpraca i nowe wyzwania

W dniach 6-7 listopada odbyła się w Malmö konferencja pt. "Get smarter together in the Baltic Sea Region – taking innovation and smart specialisation across borders".
12.11.2013

Logistyka z ludzka twarzą, czyli Maersk Line na Forum Managerów Logistyki

Logistyka w dobie spowolnienia gospodarczego, nowoczesne łańcuchy dostaw, e-commerce, ekologia i zarządzanie sytuacjami kryzysowymi - to najważniejsze tematy tegorocznego Forum Managerów Logistyki w Warszawie. Gościem specjalnym Forum była Agnes Hernad, customer service and CSR manager firmy Maersk Line w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która podsumowała kondycję branży transportu morskiego i intermodalnego.
11.10.2012

Rusza wielka wyprawa żeglarska Zawiszy Czarnego z PZU

Żaglowiec s/y Zawisza Czarny wyruszył z portu w Szczecinie w drogę na międzynarodowe regaty żeglarskie „The Tall Ships Races”, które odbędą się w dniach 7 lipca - 25 sierpnia br. w portach Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Irlandii. W czteromiesięcznej wyprawie, organizowanej przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy współpracy z PZU udział weźmie prawie 300 uczestników z całej Polski.
19.06.2012

Jeszcze większe kontenerowce w Gdańsku!

Jak wynika z uaktualnionego "rozkładu jazdy" (service schedule) serwisu AE10 Maersk Line - duński armator, operator największej w świecie floty pojemnikowców, włącza do eksploatacji na tej linii, łączącej Daleki Wschód z Europą Północną i zawierającej cotygodniowe zawinięcia do Gdańska, pojemnikowce o ładowności ponad 13 oraz nawet ponad 15 tysięcy TEU! Dotychczas największe zawijające do portu polskiego kontenerowce charakteryzują się ładownością nieco ponad 8000 TEU. Olbrzymy obsługiwane będą w terminalu DCT Gdańsk.
14.03.2011

Lepsze czasy dla portów. W Gdańsku zakończył się Transport Week 2011

Integracja i konkurencja w sektorze transportu Regionu Morza Bałtyckiego oraz Europy Centralnej i Wschodniej była tematem przewodnim wydarzenia Transport Week 2011, które od 1 do 3 marca miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Gdańsku. Najważniejsze polskie wydarzenie o tematyce przewozów morskich (Baltic RoRo and Ferry Conference, Baltic Container Conference oraz Railport Conference) zgromadziło około 300 przedstawicieli sektora transportu z 15 krajów.
08.03.2011

W Gdańsku trwa Transport Week 2011

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej trwa Transport Week 2011. Wydarzenie, które trwa od 1 do 3 marca, składa się z trzech konferencji – Baltic RoRo and Ferry, Baltic Container Conference oraz Railport Conference, a także .....
02.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.