• <
CHIPOLBROK_TOP

Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC
Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC - GospodarkaMorska.pl

pc/MSC

25.05.2017 Źródło: własne

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.

Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC na Skandynawię i Region Morza Bałtyckiego mówi: „Certyfikacja połowów łotewskiego rybołówstwa szprotowego LFPO jest bardzo pozytywna dla Regionu Morza Bałtyckiego. Pokazuje, jak ważne jest posiadanie europejskiego wielogatunkowego i długofalowego planu zarządzania i dowodzi, że rybołówstwa bałtyckie mogą sprostać wymagającym standardom MSC. Wynik procesu oceny MSC połowów szprota może być inspiracją dla innych krajów i flot operujących na tych samych zasobach. Fińskie rybołówstwo szprotowe jest obecnie w trakcie oceny, a za nim mogą pójść inne kraje”.

Otwarcie drzwi do zrównoważonych rynków

Perspektywa wejścia na nowe rynki była głównym impulsem dla decyzji LFPO, by rozpocząć starania o certyfikat MSC, najpierw jednak LPFO musiała zmierzyć się z wyzwaniami jakie wiążą się z procesem certyfikacji. Jak mówi Inarijs Voits, przewodniczący zarządu LFPO: „Trochę czasu zajęło nam przekonanie wszystkich rybaków do korzyści z certyfikacji MSC. Certyfikat MSC dla połowów szprota otworzy drzwi do nowych rynków, wcześniej zamkniętych dla łotewskich rybaków. Z certyfikacją wiążą się także pewne nowe obowiązki. Nasz organizacja będzie monitorować proces i gromadzić dane na temat połowów i eksportu szprota z certyfikatem MSC. Sądzimy, że certyfikacja przyczyni się do wielu innych korzyści w przyszłości”.

Sylvain Cuperlier,  dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i CSR w  Thai Union Europe dodaje: „Thai Union stale szuka możliwości na wprowadzenie kolejnych produktów ze znakiem MSC w Europie. Posiadanie wkrótce bałtyckiego szprota z certyfikatem MSC w naszej ofercie jest istotnym krokiem w tym kierunku.”

O rybołówstwie

Certyfikowane rybołówstwo LFPO obejmuje 22 trałowce pelagiczne (do połowów w wodach średnich) zarządzane przez 11 firm rybackich – członków Krajowej Organizacji Producentów Rybackich (LFPO) na Litwie. Wyładunki ze statków wyniosły 16 437 ton szprota w roku 2016, co stanowi około 8 % kwoty Unii Europejskiej dla szprota w Morzu Bałtyckim. Niezależny zespół oceniający z Bureau Veritas (firma certyfikująca posiadająca akredytacje do przeprowadzania procesu oceny wg Standardu MSC) podkreśla w raporcie, że bałtycki szprot poddany jest analitycznej ocenie zasobów ryb zgodnej z najlepszymi praktykami i stan stada został uznany za dobry. Połów wyładowywany jest na Łotwie i przerabiany na szprota w zalewie i oleju do spożycia przez ludzi. Większość produktów eksportowana jest do innych krajów europejskich, zaś na rynek krajowy trafia jedynie 10-15 %.

Warto podkreślić, że polskie kwoty połowowe szprota w 2017r.  wynoszą 76,6 tys. ton, a uprawnienie do dokonywania połowów przyznano armatorom 327 statków rybackich. – Mamy nadzieje, że już niedługo polscy rybacy, podobnie jak łotewscy, wspólnie przystąpią do niezależnej oceny wg Standardów MSC i w przypadku pozytywnej oceny będą mogli konkurować na europejskich rynkach, chwaląc się odpowiedzialnymi połowami – dodaje Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.