• <

Wynik wyszukiwania - "aplikacja" - Wiadomości

MKiŚ: ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia złotą algą w Odrze

Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że zdolności glonów do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone.
17.05.2024

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów. O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
12.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.
09.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Enamor zakończył projekt dla Akademii Marynarki Wojennej

W listopadzie Enamor zrealizował projekt dostawy Zintegrowanego Stanowiska Radaru Meteorologicznego dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach rozbudowy laboratorium meteorologiczno-oceanograficznego METOC.
08.12.2023

Częściowy odbiór symulatora spawania Flint Systems zakończony pozytywnie

Flint Systems przedstawił odbiorcy, Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prototyp zamówionego symulatora spawania.
07.11.2023

OceanScore i RWE łączą siły, aby zmniejszyć ryzyko emisji dzięki rozwiązaniu do zarządzania systemem EU ETS w żegludze

Zintegrowane rozwiązanie umożliwiające operatorom statków zarówno zarządzanie zobowiązaniami związanymi z emisjami, jak i handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w ramach nadchodzącego reżimu EU ETS dla żeglugi zostało uruchomione przez firmę OceanScore, specjalizującą się w danych morskich.
31.08.2023

Zbieraj punkty za podróże z Polferries!

Polski operator promowy, kursujący na co dzień między Polską, a Szwecją, uruchomił program lojalnościowy MyPolferries. Rozwiązanie jest w pełni zdigitalizowane i działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych.
13.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Nauta wykorzystuje grafen w przemyśle stoczniowym

W Stoczni Remontowej Nauta S.A. odbyła się pierwsza aplikacja powłoki morskiej na bazie grafenu XGIT-PROP, nałożonej na śrubę napędową statku.
31.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
27.04.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Puck stawia na edukację młodzieży w zakresie morskich farm wiatrowych

Ocean Winds, spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w powiecie puckim będzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
22.02.2023

Finnlines chwali się rosnącą liczbą pasażerów i wprowadza nowe statki

Po dwóch pandemicznych latach, w 2022 roku liczba pasażerów indywidualnych na statkach Finnlines wzrosła – podały linie.
19.01.2023

Członek załogi wypadł z jachtu do morza. Komisja przygotowała raport

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku jachtu "Yachting", do którego doszło w lutym ub.r na Bałtyku. Z jednostki w trakcie rejsu wypadł członek załogi.
06.01.2023

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki
03.12.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.
07.08.2022

Uniwersytet Morski laureatem konkursu Uczelnia Liderów 2022

Uniwersytet Morski w Gdyni, decyzją Komisji Certyfikacyjnej Programu Uczelnia liderów, został laureatem 12. edycji Konkursu. Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone certyfikaty i nagrody, odbyła się Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie.
01.07.2022

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

Spółka Networked Energy Services (NES) otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na utworzenie nowego zakładu – "Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego". Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
02.06.2022

Symulator wózka widłowego od Flint Systems

Wózek widłowy jest niezastąpiony w branży logistycznej. Możemy go zobaczyć praktycznie w każdym magazynie. Jednak prowadzenie wózka widłowego nie jest wbrew pozorom takie łatwe, a praca operatora, mimo pozorów łatwości, jest bardzo wymagająca. Zagrożenie stanowi przede wszystkim manewrowanie z ładunkiem, czy choćby prawidłowa ocena wagi ładunku. W związku z tym ważne jest kompleksowe szkolenie operatorów wózków widłowych. Dlatego właśnie Flint Systems oferuje symulator wózka widłowego w VR.
07.05.2022

Fincantieri dostarczyła okręt patrolowy Marynarce Wojennej Włoch

Stocznia Fincantieri w Muggiano przekazała Marynarce Wojennej Włoch okręt patrolowy. Paolo Thaon di Revel to pierwszy z siedmiu zakontraktowanych w krajowych stoczniach wielozadaniowych okrętów patrolowych.
08.04.2022

W Morskim Centrum Nauki w Szczecinie... wyszorujesz pokład [WIDEO]

Morskie Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie rośnie w oczach i już wkrótce ma się stać wizytówką miasta. Budynek mieści się przy ulicy Tadeusza Wendy 10. Ta supernowoczesna spektakularna konstrukcja ma 14 metrów wysokości i ponad 120 metrów długości. Jednym z ciekawszych zakamarków w obiekcie będzie stanowisko symulujące niełatwą pracę szeregowych marynarzy lub żeglarzy: szorowanie pokładu.
21.02.2022

Pracowita zima w CLIMAREM

Dla gdyńskiej firmy CLIMAREM zimowe miesiące były okresem wytężonej pracy i wielu ciekawych projektów.
07.02.2022

Symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR. Nowość na rynku szkoleń operatorów maszyn

Treningowe symulatory VR mają potencjał, aby zmienić zasady gry na rynku szkoleń operatorów maszyn specjalistycznych. Są znacznie skuteczniejsze od popularnych symulatorów ekranowych i prezentują wszystkie zalety, jakie wirtualna rzeczywistość może wnieść na rynek. Sprawdźmy, czym dokładnie jest symulator treningowy VR i jakie korzyści oferują użytkownikom.
14.01.2022

W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO]

Choć otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku, prace nad główną ekspozycją są zaawansowane. MCN opublikowało właśnie materiały dotyczące jednego z interaktywnych stanowisk wystawy stałej.
29.12.2021

Proteh GlassDeep. O innowacyjnym oknie podwodnym z Gdańska jest już głośno na świecie

Naszpikowany nowinkami katamaran rzuca nowe światło na możliwości poznawania flory i fauny świata podwodnego. Twórcy nowoczesnej i unikatowej jednostki rozpoczęli proces komercjalizacji. W tym celu promowali się na międzynarodowych targach w Dubaju, Cannes i Abu Dhabi. Jaki będzie kolejny krok?
24.11.2021

Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA]

Magazyny energii są odpowiedzią na transformację energetyczną oraz rosnące ceny energii. Gdańska Grupa Technologiczna Automatic Systems Engineering (ASE) wspólnie ze spółką Elmech-ASE zaprezentowała własny magazyn, z którego już wkrótce skorzysta na własne potrzeby. Co przemawia za sukcesem tego projektu?
13.10.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
21.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów.
13.09.2021

Liebherr ulepsza aplikację do zdalnej obsługi serwisowej

Aplikacja XpertAssist ma pomóc rozwiązywać problemy techniczne występujące podczas używania dźwigów. Dzięki niej spadną koszty napraw i wzrośnie ich szybkość.
26.08.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
09.08.2021

Polboat Yachting Festival już od czwartku. Co na stoiskach?

Airmech-Marine Equipment zaprasza na imprezę targową Polboat Yachting Festival organizowaną przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego. Wydarzenie obędzie się w dniach 15-18 lipca Gdyni.
14.07.2021

Pozytywne sygnały płynące z branży promowej [Podsumowanie tygodnia 27/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o regularnym odradzaniu się branży promowej po kryzysie koronawirusowym.
06.07.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Kolejne centrum logistyczne InPost

InPost uruchomił kolejne centrum logistyczne o powierzchni 6000 m2 w Prologis Park Chorzów. InPost obsługuje ponad 11.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o ponad 60 centrów logistycznych, w tym dwie sortownie centralne w Piotrkowie Trybunalskim oraz P3 Logistic Parks Mszczonów. W styczniu 2021 InPost z sukcesem zadebiutował na giełdzie EURONEXT Amsterdam.
25.02.2021

Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.
23.02.2021

Interaktywne mapy pomocne przy powodziach i suszach

Interaktywne mapy pozwalają lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się choroby i przewidzieć jej dalszy rozwój. Mapy internetowe pozwalały śledzić już rozprzestrzenianie się wirusów Eboli i Ziki, a ostatnio systemy informacji geograficznej stanowią kluczowe narzędzie do walki z koronawirusem. W Polsce, na podstawie systemu informacji geograficznej ArcGIS, Esri Polska opracowała dwie interaktywne mapy, które pokazują sytuację epidemiologiczną w kraju. W przyszłości mogą okazać się pomocne także przy powodziach czy suszac
27.01.2021

W bazach paliw PERN portal dla kierowców cystern - korzysta z niego już ponad 100 przewoźników

Ponad 100 przewoźników korzysta już z nowoczesnego portalu do obsługi kierowców cystern w bazach paliw PERN. Rozwiązanie to w postaci aplikacji wdrożono w związku z modernizacją baz paliwowych spółki, a jego celem jest m.in. skrócenie czasu oraz usprawnienie obsługi kierowców – podał PERN.
23.01.2021

Europejskie rzeki niezwykle pofragmentowane

Europa ma prawdopodobnie jedne z najbardziej rozdrobnionych rzek na świecie. W samej Polsce jest 77 tys. sztucznych barier - średnio jedna na km rzeki czy strumyka - wynika z badań opublikowanych w Nature. Naukowcy komentują, że konstrukcje te szkodzą bioróżnorodności, a istnienie wielu z nich nie ma ekonomicznego sensu.
03.01.2021

W styczniu ma ruszyć druga tarcza finansowa

Przedstawione założenia tarczy finansowej 2.0 zakładają, że tym razem wsparcie trafi do przedsiębiorców z 38 branż, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii. PFR przeznaczy na pomoc dla mikro-, małych i średnich firm 10 mld zł. Przewiduje również możliwość umorzenia 100 proc. subwencji dla MŚP z pierwszej tarczy. Pomoc uzyskają również duże przedsiębiorstwa. Od początku pandemii w ramach tarczy finansowej do firm trafiło ponad 60 mld zł. Teraz PFR skontroluje wybranych beneficjentów dotacji.
30.11.2020

Wykaz Materiałów Niebezpiecznych (IHM) pod kontrolą – aplikacja PRS

PRS przypomina, iż z dniem 31.12.2020 wchodzi w życie kolejna część Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków. Nakłada ona na statki państw Unii Europejskiej lub statki operujące na jej obszarze obowiązek posiadania na burcie zweryfikowanej części I Wykazu Materiałów Niebezpiecznych (IHM) oraz wystawionego na tej podstawie świadectwa inwentaryzacji / zaświadczenia o zgodności.
16.11.2020

Wystartowała X edycja Programu Stażowego DACHSER Polska

DACHSER Polska ruszył z X edycją Programu Stażowego. Autorski projekt zakłada półtoraroczną, pełnoetatową pracę, podczas której młodzi adepci pod okiem ekspertów poznają procesy logistyczne w poszczególnych działach firmy należącej do globalnej sieci. Na przestrzeni ostatniej dekady z programu skorzystało ponad 80 uczestników, a połowa z nich do dziś związana jest z DACHSER Polska. Oprócz pracy w działach stażyści biorą udział w serii szkoleń wdrażających w procesy, systemy i usługi DACHSER.
16.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Dane, technologie, inteligentne miasta. Trwa Eco-Miasto 2020

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” trwa. Jeszcze do 25 września na uczestników będą czekały debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska, a także przedstawicieli samorządów. Podczas środowych debat dyskutowano o partycypacji społeczeństwa i edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozmawiano również na temat nowoczesnych technologii i jak najskuteczniejszego ich wykorzystania. Uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
24.09.2020

„Stocznia jest kobietą”! Zobacz wyjatkową aplikację

Kilkadziesiąt biogramów i opisów miejsc, zapisy wspomnień, unikatowe nagrania i materiały zdjęciowe zawiera aplikacja „Stocznia jest kobietą” stworzona przez trójmiejskie Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Aplikacja pomaga poznać miejsca, których w Stoczni już nie ma, głosami pracownic, aktywistek czy artystek związanych z tym miejscem, pokazać codzienne, ale niezwykłe życie największego zakładu pracy na Pomorzu.
20.09.2020

Polska może stać się ofiarą amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Obszar technologiczny skupiony wokół budowy sieci 5G to jeden z elementów trwającej wojny handlowej między USA a Chinami. – Polska może być jedną z ofiar prowadzonych działań przez oba mocarstwa ze względu na rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – alarmują eksperci. Zawarte w niej zapisy pozwalają na wykluczenie dostawcy infrastruktury sieciowej na podstawie kraju pochodzenia, a nie certyfikacji, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Dowolność interpretacji tych przepisów w przyszłości może po
17.09.2020

Inteligentne systemy wspomagające efektywną eksploatację na nowo oddanej jednostce wielozadaniowej dla Urzędu Morskiego w Gdyni - ZODIAK II

Już od ponad tygodnia, Urząd Morski w Gdyni może cieszyć się nową jednostką wielozadaniową, którą posiada w swojej flocie. Zodiak II, którego budowa zrealizowana została w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich spełnia najwyższe światowe standardy, a dzięki rozwiązaniom firmy Enamor, jego eksploatacja przebiegać będzie w efektywny ekonomicznie oraz przyjazny środowisku naturalnemu sposób.
07.09.2020

Nowa aplikacja i portal dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

W dniu 17 lipca 2020 r. pod adresem www.gios.gov.pl/prtr została uruchomiona nowa aplikacja PRTR umożliwiająca przesyłanie sprawozdań w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Aplikacja posiada nowe funkcjonalności m.in. umożliwia samodzielną zmianę danych identyfikacyjnych zakładu, składanie korekty sprawozdania bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich danych. Zachęcamy do skorzystania z Instrukcji dla użytkownika.
21.07.2020

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodną

Aplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
10.07.2020

Bezpiecznie i na czas przez oceany - projekt polskich naukowców

Polscy naukowcy chca opracować metodę planowania trasy statku odpowiadającej potrzebom użytkownika. Uwzględni ona nie tylko prognozowane warunki meteorologiczne, ale również weźmie pod uwagę niepewność przetwarzanych danych.
19.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

Hydroakustyczny System Monitorowania Ryb firmy ESCORT Technology [wideo]

Hydroakustyczny System Monitorowania Ryb HSMR jest kompletnym rozwiązaniem umożliwiającym całodobowe monitorowanie migracji ryb na rzekach, jeziorach i ciekach wodnych, bez ograniczania swobody ich ruchu i wprowadzania czynnika stresującego.
29.05.2020

Nowe narzędzie szkoleniowe Centrum Nowych Kompetencji - aplikacja rozszerzonej rzeczywistości [wideo]

Centrum Nowych Kompetencji, firma zajmująca się szkoleniami z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu – symulatorów opartych na technologii AR i VR, zaprezentowała nowe narzędzie dydaktyczne - nowoczesną aplikację rozszerzonej rzeczywistości, przedstawiającą funkcjonowanie portu oraz jego elementów.
29.05.2020

Nowa powłoka japońskiego producenta zyskuje popularność wśród armatorów masowców

Nowa powłoka Nippon Paint Marine, Neoguard Toughness, staje się popularna wśród właścicieli masowców, którzy nałożyli ją już na prawie 40 statków.
24.05.2020

Żeglarze w czasie kwarantanny - Piotr Kula

Nowy cykl, w którym polscy żeglarze odpowiadają na kilkanaście pytań mogących być inspiracją na czas kwarantanny, a z drugiej strony pozwalają na poznanie prywatnego oblicza. Dzisiaj na pytania odpowiada Piotr Kula, wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn, olimpijczyk z Londynu, reprezentant Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.
13.05.2020

Polacy obawiają się powrotu do miejsca pracy

Ponad 40% pracowników boi się powrotu do pracy i aż 97% nie ma problemu z informowaniem pracodawcy o swoim stanie zdrowia. To wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Algorithm Group, firmy technologicznej działającej w obszarze HR.
12.05.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

Firma Nanni Diesel już w Polsce - wyłączny przedstawiciel Phoenix Poland

Phoenix Poland jest wyłączny przedstawicielem Nanni Diesel, firmy z Francji o rodowodzie włoskim z 70-letnią tradycją. Nanni Diesel oferuje silniki od 10 do 2000 KM przeznaczone dla różnych aplikacji i potrzeb klientów.
07.05.2020

Nowa Zelandia: Szturm na plaże po zniesieniu restrykcji

W pierwszych godzinach po poluzowaniu pierwszych restrykcji tłumy Nowozelandczyków pojawiły się na plażach a w morzu - surferzy. Sznur samochodów ustawił się w kolejkach po hamburgery i kawy na wynos - donosi Reuters. W poniedziałek premier kraju Jacinda Ardern ogłosiła zwycięstwo nad wirusem, ale wiele ograniczeń nadal obowiązuje.
28.04.2020

Zajęcia w wirtualnej sali wykładowej w Akademii Morskiej

Awatar wykładowcy i wirtualna obecność studentów w sali wykładowej to pomysł jednego z naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie na urozmaicenie zajęć w czasie epidemii. Zajmujący się technologią VR mgr inż. Bartosz Muczyński nie wyklucza, że studenci ponownie zasiądą w wirtualnej sali.
14.04.2020

Fabrice Leggeri dla PAP: Do 2027 powołamy prawie 10 tysięcy strażników granicznych Frontexu

Do 2027 roku zostanie powołanych prawie 10 tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej Frontexu, z czego 3 tysiące będą stanowić pracownicy kontraktowi noszący specjalne mundury UE - powiedział w wywiadzie dla PAP Fabrice Leggeri, dyrektor Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
23.12.2019

Zużycie paliwa o niskiej zawartości siarki w transporcie morskim drastycznie wzrosło

Olej napędowy o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO) stanowi ponad połowę całej sprzedaży bunkra. Tego typu paliwo stosuje min największe centrum bunkrowe w Europie - port w Rotterdamie. W ten sposób najwięksi przewoźnicy i operatorzy przygotowują się na wejście nowych przepisów IMO 2020.
12.12.2019

Sprzedaż niskosiarkowego bunkra z dramatycznym wzrostem w Porcie Rotterdam

Paliwo o niskiej zawartości siarki okazało się niezwykle popularne w Rotterdamie, największym w Europie centrum bunkrowym. Ponad połowa całej sprzedaży bunkra w listopadzie przypada na zgodny z przepisami IMO 2020 olej napędowy o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO).
10.12.2019

Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów

Usługi związane z działalnością holowników portowych w Porcie w Kłajpedzie stają się coraz szybsze i uproszczone. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu systemowi zarządzania informacjami o linii żeglugowej (LUVIS).
10.12.2019

Segment przesyłek międzynarodowych oczekuje na świąteczne boom

W ostatnich latach segment przesyłek międzynarodowych notuje wzrost sięgający aż 40 proc. rocznie. To efekt rosnącej popularności polskich e-sklepów wśród klientów z zagranicy, ale także rosnącej liczby przesyłek od klientów indywidualnych w Polsce, którzy – zwłaszcza w okresie przedświątecznym – chętnie wysyłają paczki do bliskich mieszkających w innych krajach UE. W tym roku DHL uruchomił narzędzie, które pozwala nadać taką paczkę online, przy pomocy telefonu bądź komputera. Operator podkreśla, że w ostatnim roku zanotow
10.12.2019

Mikołajki z Portem Gdynia w Centrum Nauki Experyment [wideo,foto]

Z okazji Mikołajek zespół Portu Gdynia wspólnie z pracownikami Centrum Nauki Experyment zorganizowali "portowe" atrakcje dla dzieci. Poprzez zabawę i naukę chcieli zapoznać je z tematyką funkcjonowania portów i zachęcić do przyszłego kształcenia się w branży morskiej. Dzieci miały okazję skorzystać z zafundowanych przez Port Gdynia symulatorów oraz wypróbować nową mobilną aplikację PortMaster, która poprzez interaktywne guizy i zagadki wprowadza je w świat portów, statków i handlu! Nie zabrakło również prezentów i konkur
08.12.2019

Międzynarodowa automatyczna wymiana informacji podatkowych

W ostatnich latach zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie nadrzędnym celem stała się walka z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania o charakterze międzynarodowym. Niebagatelnego znaczenia w tej kwestii przybrała obustronna i wzajemna pomoc pomiędzy poszczególnymi i indywidualnymi administracjami podatkowymi w sektorze wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych. W odpowiedzi na pojawiające się nowe wyzwania związane z tym zjawiskiem podjęte zostały działania ukierunkowane na stworze
28.11.2019

Airbus wprowadził poprawki do systemu lokalizacji OceanFinder

Airbus Defence zmodernizował swoją cyfrową usługę morską wykrywania i śledzenia statków na całym świecie.
23.09.2019

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Omówienie i ocena nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim

W dniu 05 sierpnia 2019 do podpisu na biurko Prezydenta RP Andrzeja Dudy trafiła ustawa zmieniająca ustawę z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim.
30.08.2019

HydroDron – nowy produkt Marine Technology

Marine Technology kończy w październiku 2019 r. współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt, w efekcie którego powstała pierwsza produkowana w Polsce hydrograficzna bezzałogowa jednostka pływająca nazwana HydroDron. HydroDron będzie prezentowany na targach Baltexpo 2019, stanowisko 3.24.
29.08.2019

KAS wdroży innowacyjny system informatyczny do ochrony granic RP

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyska nowe narzędzie IT do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Dodano, system zapewni lepszą ochronę granic przed nielegalnym przemytem.
10.08.2019

Adamczyk zainaugurował system płatności AmberGO na autostradzie A1 z Torunia do Gdańska

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował we wtorek w Lubiczu k. Torunia funkcjonowanie automatycznego systemu płatności AmberGo za przejazd północnym odcinkiem autostrady A1 z Torunia do Gdańska. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna aplikacja, ale nadal można płacić w tradycyjny sposób.
26.06.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

Telematyka - jak ułatwia życie kierowcom w okresie wakacji?

Efektywne planowanie, a jednocześnie kontrola - to podstawa optymalnego wykorzystania pojazdów. Czym są Point of Interest (POI) w transporcie i spedycji oraz w jaki sposób telematyka może ułatwić codzienną pracę, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy samochody dostawcze obowiązuje sporo dodatkowych ograniczeń?
11.06.2019

Port Gdańsk z innowacyjnym systemem w Monachium (wideo)

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk bierze udział w targach Transport Logistic 2019 w Monachium. Podczas wydarzenia gdański port ogłosił współpracę z Portem Rotterdam w zakresie systemu wyszukiwani połączeń transportowych dla klientów.
05.06.2019

JF Hillebrand obchodzi 175-lecie działalności

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, obchodzi w tym roku 175-lecie działalności. Firma rozpoczyna właśnie globalne świętowanie swojego jubileuszu pod hasłem „175 years&Beyond” – 175 lat i więcej.
13.05.2019

Telematyka podstawą bezpiecznego transportu

Zgodnie z danymi Unii Europejskiej, na które powołuje się międzynarodowe Stowarzyszenie TAPA, zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, w wyniku kradzieży produktów i rosnącego ryzyka transportu w ramach łańcucha dostaw europejscy przedsiębiorcy ponoszą straty w wysokości ponad 8,2 miliardów euro rocznie. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transportu i wysyłanych w trasę pracowników?
22.03.2019

Space3ac - dziesiesięć startupów z zagranicy rozpoczęło akcelerację w Gdańsku

Dziesięć startupów z Argentyny, Belgii, Czech, Niemiec, Estonii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Korei Południowej oraz USA bierze udział w akceleratorze Space3ac, organizowanym przez firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Poland Prize Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
12.03.2019

Agility zainwestuje 100 mln USD w cyfrową platformę logistyczną Shipa

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 100 mln USD w projekt uruchomienia Shipa.com, cyfrowej platformy logistycznej umożliwiającej przedsiębiorcom oraz konsumentom zarządzanie transportem, sprzedażą oraz dostawami przez Internet.
03.01.2019

Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.
18.12.2018

E-NETMOS na Oceanografie

Już wkrótce Oceanograf, nowoczesny katamaran naukowo-badawczy należący do Uniwersytetu Gdańskiego, zostanie wyposażony w E-NETMOS. Stworzona przez Enamor aplikacja CMMS (Computerised Maintenance Management System) zainstalowana zostanie na jednostce do końca marca 2019 roku.
28.11.2018

MF: Przepisy o SENT uderzyły w oszustów podatkowych m.in. z rynku paliw

Przepisy o SENT skutecznie uderzyły w oszustów m.in. z rynku paliw, czy oleju rzepakowego - ocenił w rozmowie z PAP Edward Komorowski z MF. Od 1 października br. fiskus będzie mógł monitorować "on line" przewóz tzw. towarów wrażliwych, firmy czekają nowe obowiązki.
28.09.2018

Emilewicz: Mamy ramy prawne i instytucjonalne, by przyspieszyć transfer nowych rozwiązań

Polska musi przyspieszyć skuteczny transfer nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki do przemysłu i codziennego życia – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że rząd tworzy dobre ramy prawne i instytucjonalne, by tak się stało.
26.09.2018

Grupa Fracht i CargoX, łącząc tradycję z blockchain zmieniają globalne łańcuchy dostaw

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, rozpoczęła w lipcu współpracę z CargoX, dostawcą innowacyjnego rozwiązania opartego na platformie blockchain - Smart Bill of Lading. Teraz spółki Grupy Fracht oraz ich klienci mogą korzystać z inteligentnych systemów do obsługi konosamentów w transporcie morskim.
17.09.2018

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
01.08.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

Bez poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która idzie do podpisu prezydenta. W piątkowym głosowaniu Senat nie zaproponował do niej żadnych poprawek.
14.07.2018

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów

Produkują elektroniczne systemy morskie i urządzenia, które monitorują oraz pokazują, jak pracuje statek i jak można zoptymalizować i usprawnić jego działanie. Z ich rozwiązań korzystają armatorzy i przedsiębiorstwa z branży morskiej na całym świecie. Ostatnio stworzyli aplikację Voyage Tracker, dzięki której można śledzić trasę Rejsu Niepodległości. Firma Enamor specjalizuje się w elektronice, nawigacji i automatyce morskiej. Swój biznes prowadzi właśnie w Gdyni. Tutaj od początku działa i tu powstają jej produkty.
18.06.2018

Morawiecki: chcemy wraz z Francją zmienić oblicze przemysłowe Europy

Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy i inwestować w przyszłościowe gałęzie przemysłu - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas Spotkań Warszawskich - dorocznego polsko-francuskiego forum ekonomicznego.
15.06.2018

Tranzyt i transport międzynarodowy zostają wyjęte spod dyrektywy o delegowaniu pracowników

Przedmiotem głosowania w Komisji ds. Transportu (TRAN) były trzy raporty Europosłów Wim Van de Camp, Merja Kyllönen i Ismail Ertug dotyczące aspektów rynkowych i socjalnych Pakietu Mobilności – czasu pracy kierowców, delegowania w transporcie, a także dostępu do rynku.
06.06.2018

Tranzyt i transport międzynarodowy zostają wyjęte spod dyrektywy o delegowaniu pracowników

Przedmiotem głosowania w Komisji ds. Transportu (TRAN) były trzy raporty Europosłów Wim Van de Camp, Merja Kyllönen i Ismail Ertug dotyczące aspektów rynkowych i socjalnych Pakietu Mobilności – czasu pracy kierowców, delegowania w transporcie, a także dostępu do rynku.
05.06.2018

Antybakteryjne ekstrakty z bursztynu wśród zwycięzców Gdyńskiego Biznesplanu

Antybakteryjne ekstrakty z bursztynu, aplikacja do analizy i przetwarzania dźwięku i bezalkoholowy napój na bazie herbaty - te pomysły na biznes zwyciężyły w tegorocznej, 16. edycji "Gdyńskiego Biznesplanu". W tym roku 234 studentów złożyło 195 pomysłów.
04.06.2018

C.H. Robinson wprowadza w Europie technologię transportową nowej generacji

Aplikacja Navisphere® Driver zwiększa wydajność dzięki automatyzacji i przyspieszeniu procesów.
30.05.2018

PGNiG wspiera start-upy

Grupa Kapitałowa PGNiG współpracuje obecnie z 18 startupami. Młode firmy dzięki innowacyjnym pomysłom pomagają spółce Skarbu Państwa na tyle skutecznie, że w planie jest nawiązanie ścisłej współpracy z kolejnymi, a centrum start-upowe InnVento stworzone przez PGNiG czeka na zgłoszenia nowych firm z dobrymi pomysłami.
16.05.2018

Dachser testuje systemy autonomiczne

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, testuje systemy autonomiczne, które ułatwią pracę w magazynach i terminalach. Firma pracuje także nad kolejnymi aplikacjami, umożliwiającymi głęboką analizę danych, co ma pozwolić na wprowadzenie usług logistycznych o charakterze prognostycznym. Mimo prac nad wykorzystaniem automatyki i inteligentnych rozwiązań Dachser uważa, że w przyszłości ludzie nadal pozostaną niezbędni w logistyce.
11.05.2018

MF: poniedziałek ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2017 r.

Poniedziałek jest ostatnim dniem na przesyłanie deklaracji podatkowej PIT za zeszły rok i rozliczenie podatku. MF radzi, by PIT-a wysłać przez internet - jest szybciej, a ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. W ten sposób rozliczyło się już prawie 11 mln podatników.
30.04.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Wavy – lokalizator dla nurków - w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2018

Innowacyjny lokalizator dla nurków rekreacyjnych opracowali studenci z Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej. System Wavy ma zwiększyć bezpieczeństwo nurków i umożliwić osobom na powierzchni monitorowanie ich położenia oraz przebiegu nurkowania.
30.04.2018

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight™

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, ogłosił uruchomienie platformy Shipa Freight, pierwszej w pełni zintegrowanej usługi spedycyjnej online, która umożliwia użytkownikom sprawdzanie stawek transportowych, rezerwację, dokonywanie płatności oraz śledzenie przesyłek morskich i lotniczych na całym świecie.
19.04.2018

ZUS: wprowadzenie e-zwolnień będzie dyscyplinujące

Wprowadzenie 1 lipca elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
01.04.2018

Żeglarze z 10 państw zgłoszeni do mistrzostwa świata klasy 505 w Gdyni

Ponad dwadzieścia załóg reprezentujących dziesięć państw już pojawiło się na liście startowej Mistrzostw Świata Klasy 505 w Gdyni. Impreza odbędzie się w dniach 18-27 lipca. Organizatorzy przewidują udział ponad stu ekip, wśród których pojawią się znani i utytułowani żeglarze.
02.02.2018

Ruszyły zapisy na mistrzostwa świata klasy 505 w Gdyni

Klasa 505 uruchomiła właśnie elektroniczny system zapisów na najważniejszą imprezę tego roku. Na stronie Mistrzostw Świata 505 w Gdyni pojawiło się także zawiadomienie o regatach. Impreza odbędzie się w dniach 18-27 lipca. Na starcie spodziewanych jest ponad sto jachtów i wielu utytułowanych żeglarzy. Głównym organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski.
20.01.2018

MRPiPS: Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 700 zł mniej niż mężczyźni

Kobiety w Polsce zarabiają średnio od 7 do 18,5 proc. mniej niż mężczyźni, co oznacza średnio o ok. 700 zł niższe wynagrodzenie - podało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo pracy. Jest do pobrania aplikacja, która może pomóc pracodawcom znieść dyskryminację płacową.
08.01.2018

Prof. Zarzecki: Organizacja The Tall Ships Races w Szczecinie była strzałem w dziesiątkę

Organizacja The Tall Ships Races była strzałem w dziesiątkę – oznajmił w czwartek prof. dr hab. Dariusz Zarzecki, który badał wpływ żeglarskiego wydarzenia na gospodarkę Szczecina. Według raportu szacunkowe wydatki turystów wyniosły od 89 mln zł do 258 mln zł. Poniesione koszty przez miasto to kwota 21,5 mln zł.
21.12.2017

Jak pseudoagencje oszukują marynarzy i ich rodziny?

Coraz więcej podmiotów próbuje oszukać marynarzy. Postaramy się krótko omówić najbardziej typowe i popularne przykłady próby oszustw, których ofiarami padają marynarze i ich rodziny.
14.12.2017

Chmura może pomóc firmom chronić dane osobowe. PGNiG będzie wspierać start-upy, które mają pomysł, jak to zrobić

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, gigant polskiego sektora energetycznego, będzie wspierać start-upy w dostosowaniu do nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Nowe restrykcyjne przepisy wchodzą w życie za niecałe pół roku i stawiają przed wszystkimi firmami realizującymi projekty oparte na chmurze szereg poważnych wyzwań. Ze względu na wysokie wymogi bezpieczeństwa zawarte w unijnym rozporządzeniu rozwiązania chmurowe mogą być pomocne we wdrażaniu nowych przepisów.
08.12.2017

SeaMan’s Book - pierwsza na świecie aplikacja stworzona przez Polaka robi furorę wśród marynarzy

Marynarze nie wyobrażają sobie bez niej życia. Pierwsza na świecie aplikacja SeaMan’s Book, którą stworzył Polak, robi zawrotną karierę i już kilkanaście tysięcy osób korzysta z jej ułatwień. Jej autor, oficer marynarki handlowej, Artur Syska-Godlewski twierdzi, że stworzył narzędzie, które sprawia, że marynarz nie musi myśleć o goniących go terminach związanych z wykonaniem szkoleń i kursów zawodowych.
05.12.2017

SeaMan’s Book robi furorę wśród marynarzy

Marynarze nie wyobrażają sobie bez niej życia. Aplikacja SeaMan’s Book robi zawrotną karierę i już kilkanaście tysięcy osób korzysta z jej ułatwień. Jej autor, oficer marynarki handlowej, Artur Syska-Godlewski twierdzi, że stworzył aplikację, żeby marynarz nie musiał myśleć o goniących go terminach związanych z wykonaniem szkoleń i kursów zawodowych.
04.12.2017

Technologie jutra – podsumowanie Targów SyMas/Maintenance

Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 190 wystawców z 12 krajów Europy, których w ciągu 2 dni odwiedziło ponad 2600 odwiedzających. Został pobity również kolejny rekord zajętej przez wystawców powierzchni wystawienniczej, bowiem targi po raz pierwszy były organizowane w obydwu halach EXPO Kraków.
27.11.2017

Niskie bezrobocie zmienia proces rekrutacji w firmach

Najniższe od niemal 27 lat bezrobocie w Polsce powoduje, że punkt ciężkości w relacjach między pracodawcami a zatrudnionymi przesuwa się w stronę pracowników. Ich oczekiwania rosną. Chcą nie tylko wyższych pensji i korzyści pozapłacowych. Oczekują też traktowania po partnersku, również wtedy, gdy dopiero aplikują na dane stanowisko. To dlatego firmy zmieniają proces rekrutacji. IKEA otworzyła Twoje Studio Pracy, w którym jeszcze przed rozpoczęciem pracy kandydaci będą mogli sprawdzić, na czym ona w rzeczywistości polega.
09.11.2017

Ruszyły ogromne targi Europort 2017. Uczestnicy będą dyskutować o przyszłości światowej żeglugi

Rewolucja w zarządzaniu danymi w żegludze i odpowiedzialność ekologiczna będą głównymi tematami poruszanymi na targach morskich Europort 2017 w Rotterdamie, które potrwają od 7 do 10 listopada.
06.11.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Pikniku Archeologicznym

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na imprezę plenerową "Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią", organizowaną przez zaprzyjaźnione z nami Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
28.08.2017

Polska będzie prowadzić poszukiwania geologiczne w strefie rytu śródatlantyckiego

W obszarze ryftu śródatlantyckiego, kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska. Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata. Do podziału zostało bardzo niewiele.
23.08.2017

NCBR inwestuje w systemy bezzałogowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowuje nową edycję konkursu INNOSBZ dla polskiego sektora systemów bezzałogowych. W programie można uzyskać wsparcie np. na prace badawczo-rozwojowe związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi.
18.08.2017

Rusza innowacyjny projekt WaterPUCK

Nowy projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tym razem opracowuje on Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK. Jego celem jest modelowanie wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Przykładem będzie Gmina Puck.
18.07.2017

Trwa rejestracja na 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej, piątej już edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się 8 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Szczecińskiej. Natomiast uroczyste zakończenie odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:30 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
19.05.2017

IX konkurs fotograficzny Akademii Morskiej w Szczecinie zakończony

Konkurs fotograficzny Biura Karier Akademii Morskiej w Szczecinie w tym roku przebiegał pod hasłem „Historia napisana zdjęciem”. Spośród prac studentów AM jury wybrało najlepsze zdjęcia. W jury znaleźli się przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie oraz firm wspierających konkurs. I nagrodę zdobył Yaroslav Kyrychenko za zdjęcie „Wały Chrobrego przed świtem”.
17.05.2017

Narodowe Muzeum Morskie z muzealnym Oskarem

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.
17.05.2017

Sass: Nord Stream 2 nie ma pomijać Polski i Ukrainy

Niedawno temu w portalu Politico.eu ukazał się wywiad z Sebastianem Sassem, przedstawicielem konsorcjum odpowiedzialnego za kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. Inwestycja wzbudziła dużo protestów w państwach regionu.
22.02.2017

Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj

Odpowiedzialni za żeglugę śródlądową ministrowie z Polski, Czech i Słowacji podpisali w Warszawie memorandum, którego celem jest jak najszybsze przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, Łabie i Dunaju oraz przekonanie do finansowania tego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej.
02.02.2017

Porozumienie Polski, Czech i Słowacji ws. szlaku Odra, Łaba, Dunaj

Udrożnienie żeglowności, połączenie jednym szlakiem wodnym trzech rzek: Odry, Łaby i Dunaju, oraz aplikacja o środki unijne w tej sprawie – to cel porozumienia, które we wtorek w Warszawie podpisali odpowiedzialni za transport wodny ministrowie z Polski, Czech i Słowacji.
31.01.2017

Głosuj na Stocznię, która jest kobietą

To, że warto łączyć historię z nowoczesnością, udowadniają autorzy aplikacji „Stocznia jest kobietą”, która została nominowana w konkursie Mobile Trends Awards 2016.
25.01.2017

UNICEF: podwoiła się liczba dzieci-uchodźców docierających do Włoch bez opieki

Aż 91 proc. spośród 28,2 tys. dzieci, które w minionym roku drogą morską dotarły do Włoch, podróżowało bez opieki lub było rozdzielonych z rodzinami – alarmuje UNICEF. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 r. Organizacja apeluje o ochronę dzieci przed przemocą i wykorzystaniem.
13.01.2017

Rok pełen ciekawych inicjatyw na Politechnice Gdańskiej

W 2016 na PG udało się zrealizować wiele znakomitych przedsięwzięć. Podsumowanie mijającego roku wygląda imponująco.
29.12.2016

Szwedzi zrezygnowali z offshore

Władze Szwecji nie wyraziły zgody na budowę ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która miałaby powstać u wybrzeży Szwecji – podaje portal gramwzielone.pl. Taką decyzję tłumaczą kwestią bezpieczeństwa. Morskie elektrownie miały bowiem stanąć w strefie ważnej dla narodowego bezpieczeństwa.
28.12.2016

Gdańsk chce zorganizować w 2018 r. Szczyt Klimatyczny ONZ

Miasto Gdańsk chce zorganizować w 2018 r. 24. Szczyt Klimatyczny ONZ. Wniosek w tej sprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wysłał do ministra środowiska Jana Szyszko. Szczyt Klimatyczny ONZ odbędzie się w Polsce po raz trzeci.
06.12.2016

Rewolucyjna motorówka podbija światowe rynki (wideo)

Transformers wśród motorówek. Włoska stocznia Evo Yachts wypuściła na rynek łódź, która potrafi przekształcać się zupełnie jak bohaterowie serii kultowych filmów. Motorówka odniosła już sukces w Europie. Teraz producent zamierza podbić amerykański rynek.
02.11.2016

IMDG Tool - aplikacja o towarach niebezpiecznych w transporcie morskim

Poruszanie się po obszarze towarów niebezpiecznych w transporcie morskim nie jest zadaniem łatwym. Zmieniające się w cyklu dwuletnim obszerne przepisy prawne oraz trudność w ich interpretacji sprawiają, że wiedza pozostaje w rękach specjalistów. Zaradzić może temu IMDG Tool. To aplikacja mobilna (platforma Android dostępna w Google Play) o towarach niebezpiecznych IMO w transporcie morskim (IMDG Code 37-14).
04.10.2016

Targi SMM: zaktualizowana wersja systemu nawigacji, sterowania i automatyki Wärtsilä

Nowa wersja systemu Wärtsilä Nacos Platinum, zaktualizowana i uzupełniona o szereg nowych funkcji, została zaprezentowana na trwających targach SMM w Hamburgu.
08.09.2016

Stena Line pomaga w łapaniu pokemonów

Stena Line dołączyła do firm, które postanowiły pomóc miłośnikom gier w łapaniu pokemonów. Pasjonaci gry Pokémon Go, którzy będą mogli się pochwalić najbardziej niezwykłymi zdobyczami, mogą liczyć na specjalne nagrody od przewoźnika.
22.07.2016

Nowa siłownia okrętowa otwarta w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

15 marca w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej zostały zaprezentowane najnowsze urządzenia szkolno-treningowe, które są efektem sukcesywnej modernizacji bazy szkoleniowej.
16.03.2016

Śladami kobiet w Stoczni Gdańsk – aplikacja mobilna już dostępna

8 marca odbyła się premiera aplikacji mobilnej „Stocznia jest kobietą”. Za pomocą telefonu i tabletu można zwiedzać stocznię śladami jej pracownic, obserwując życie codzienne w zakładzie. Aplikację można pobrać ze sklepu Google, niedługo będzie także dostępna na system iOS.
09.03.2016

Żeglarze przygotowują się do sezonu. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA”

Już 10 marca w Warszawie rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA”. To czterodniowe spotkanie przedstawicieli branży sportów wodnych oraz miłośników żeglarstwa, które jest przedsmakiem tego, co czeka nas w nadchodzącym sezonie. Szykuje się rok pełen sportowych emocji. Zamiast odliczać dni, warto zgłosić się do Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta – pierwszych regat z cyklu Pucharu Bałtyku Południowego na Zatoce Gdańskiej i rozpocząć przygotowania do sezonu.
09.03.2016

Jak osiągnąć zrównoważony rozwój? O tym mówiono w pierwszym dniu Transport Week

Wczoraj na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie rozpoczęła się konferencja Transport Week 2016. W czasie pierwszego dnia wystąpiło 12 prelegentów. Głównym tematem dyskusji było osiągnięcie zrównoważonego rozwoju przez porty i armatorów.
08.03.2016

Stoczniom oferujemy więcej niż farby - rozmowa z Michaelem Thorup Kruse, nowym dyrektorem zarządzającym Jotun Polska

Zmiana na stanowisku dyrektora zarządzającego Jotun Polska nastąpiła w styczniu bieżącego roku. Michael Thorup Kruse zastąpił na nim Karolinę Dworak, która przyjęła obowiązki kierownicze w Jotun Italia. Kruse pochodzi z Danii, pracuje w Jotunie od 1991 roku. Początkowo pełnił funkcję Global Key Account and Marine Sales Managera w Danii, a przez ostatnie trzy i pół roku zarządzał oddziałem firmy położonym na Filipinach.
01.03.2016

Tylko sto dni do Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

Tradycyjnie w ostatni weekend majowy, do wspólnej żeglarskiej zabawy i rywalizacji zapraszają organizatorzy Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Regaty będą również inauguracją Pucharu Bałtyku Południowego na Zatoce Gdańskiej. Czwarta edycja trójmiejskich regat rozpocznie się w Gdańsku, a w kolejnych dniach żeglarzy ugoszczą miasta Gdynia i Sopot.
16.02.2016

W Muehlhan Polska Sp. z o. o. mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

W Muehlhan Polska mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

Nowa marina w Gdyni już za dwa lata. Mogą odbyć się tam żeglarskie mistrzostwa świata

Pierwsi żeglarze zawiną do nowej mariny prawdopodobnie w 2017 roku. Gotowa jest już koncepcja obiektu, a budowa ma ruszyć już wiosną tego roku. Na początek dojdzie do wyburzenia starych budynków klubów żeglarskich.
09.01.2016

Boatshow 2015 – targi premier i nowości

Między 20 a 22 listopada w Łodzi, swoją ofertę prezentowały 203 firmy z kraju i zagranicy – Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Wiodące światowe stocznie pokazały 126 jednostek pływających, w tym 14 premier jachtów przygotowanych na sezon 2016.
20.11.2015

Technologie w ochronie morskiego odcinka granicy

Straż Graniczna wspólnie z Agencją Frontex testowała w dniach 12 – 15 października na Morzu Bałtyckim nowoczesne technologie, które będą wykorzystywane w ochronie morskich odcinków granicy UE – do testów użyto jednostek pływających Kaszubskiego Dywizjonu SG.
15.10.2015

Nowy wymiar podróżowania. Viking Line jako pierwszy na Bałtyku udostępnił aplikację mobilną

Viking Line został pierwszym operatorem na Morzu Bałtyckim, który uruchomił swoją mobilną aplikację. Ma się ona stać nieocenionym narzędziem pomocy dla pasażerów, a jednocześnie spowodować, że rejs statkiem Viking Line stanie się jeszcze bardziej niezapomnianym doświadczeniem.
04.09.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.