• <
escort_980x120_gif_2020

Nowa marina w Gdyni już za dwa lata. Mogą odbyć się tam żeglarskie mistrzostwa świata

Paweł Kuś

09.01.2016 11:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nowa marina w Gdyni już za dwa lata. Mogą odbyć się tam żeglarskie mistrzostwa świata

Partnerzy portalu

Nowa marina w Gdyni już za dwa lata. Mogą odbyć się tam żeglarskie mistrzostwa świata - GospodarkaMorska.pl

Pierwsi żeglarze zawiną do nowej mariny prawdopodobnie w 2017 roku. Gotowa jest już koncepcja obiektu, a budowa ma ruszyć już wiosną tego roku. Na początek dojdzie do wyburzenia starych budynków klubów żeglarskich.

Start inwestycji to efekt przegłosowanie przez radnych Gdyni zmiany planu zagospodarowania przestrzennego skweru Kościuszki. Dzięki temu inwestor może rozpocząć starania o kredyt i pozwolenia na budowę.

Znamy już wstępny wygląd inwestycji. Konkurs na projekt obiektu wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat pod kierownictwem Jacka Droszcza. - Wprowadzamy tam mnóstwo innych funkcji, nie tylko klubowych – zapowiadała na antenie Radia Gdańsk Katarzyna Langer ze Studia Kwadrat.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek, przyznaje, że powstanie nowej mariny podniesie prestiż miasta, będzie również szansą na organizację w Gdyni mistrzostw świata w żeglarstwie.

- Dotychczas Gdynia dwukrotnie starała się o organizację tej imprezy, ale jako słaby punkt wskazywano właśnie brak profesjonalnego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji, ten kontrargument powinien zniknąć. Liczę, że trzecia aplikacja będzie skuteczna - mówi Wiesław Kaczmarek.

Miasto chce po raz kolejny aplikować o organizację mistrzostw świata w żeglarstwie w 2018 roku.

Według projektu, przy nabrzeżu Beniowskiego, ma się znaleźć wielofunkcyjne centrum hotelowo-biurowe z rozbudowaną infrastrukturą usługową, będą tam sale szkoleniowe oraz komfortowe zaplecze sanitarne. Planowana jest budowa hotelu z 200 pokojami. Od strony alei Jana Pawła II znajdą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Bezpośredni dostęp do morza umożliwi klubom żeglarskim kontynuację działalności statutowej. Nowoczesny kompleks stanie się wielofunkcyjnym zapleczem dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych.

Parter budynku, w którym znajdą się lokale gastronomiczne, będzie miał przeszklone fronty, dzięki czemu bryła nie będzie odcinać się na tle morza. Pod względem wizualnym projekt wpisuje się w modernistyczny design Gdyni, o co zadbało Studio Kwadrat. Projekt ten łączy nowoczesność z utylitarnością. Dachy wszystkich budynków będą płaskie, co umożliwi dodatkowe zagospodarowanie tych płaszczyzn. Na szczytach budynku mają powstać tarasy widokowe wchodzące w skład części hotelowych, biurowych i gastronomicznych.

Koszt inwestycji szacuje się na 160 mln zł. Inwestycja zakłada zagospodarowanie terenu o łącznej powierzchni 0,6 ha, 0,2 ha przeznaczone będzie na parkingi i place manewrowe. Powierzchnia zabudowy będzie obejmować 9,2 tys m kw., z czego przestrzeń użytkowa wyniesie 32 tys. m kw. Wysokość budynków stanowić będzie 18 metrów.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.