• <

Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów

mb

10.12.2019 13:29 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów

Partnerzy portalu

Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów - GospodarkaMorska.pl

Usługi związane z działalnością holowników portowych w Porcie w Kłajpedzie stają się coraz szybsze i uproszczone. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu systemowi zarządzania informacjami o linii żeglugowej (LUVIS).

Aplikacja umożliwiająca organizację pracy holowniczych statków portowych została utworzona na zlecenie Morskiego Portu Morskiego w Kłajpedzie. Dzięki niej dokumentacja papierowa zostanie zastąpiona formatem elektronicznym, co  umożliwi zoptymalizowanie pracy, oszczędzi czas i wydatki. W Porcie Kłajpeda działalność prowadzą obecnie dwie firmy holownicze - Towmar Baltic UAB i Klasco Towage Assistance AB.

„Rozwijająca się infrastruktura, rosnące obciążenie i prędkość załadunku mocno wpływają na segment usług holowniczych - priorytetem jest szybkość i terminowość świadczonych usług. Do portu przybywają co raz większe statki, a ich zbyt wolna obsługa w porcie generuje niepotrzebne koszty. Pracownikom niejednokrotnie brakuje czasu na wypełnienie papierowych dokumentów. Sprawa dotyczy przede wszystkim dużych jednostek przepływających przez kanał. Wygenerowały one konieczność świadczenia usług holowniczych kilku jednostek w tym samym czasie. Informatyzacja usług portowych i holowniczych to przyszłość. Przyjmowanie dokumentów przy burcie stało się staroświeckie ”- mówi Gediminas Rubys, dyrektor Klasco Towage Assistance AB.

„Cieszymy się, że Zarząd Morskiego Portu Kłajpeda wdrożył ten projekt w życie, ponieważ był to niezbędny krok w kierunku cyfryzacji procesów. Niewątpliwie korzyści płynące z aplikacji mobilnej będą uniwersalne, ponieważ unikniemy długotrwałego tworzenia dokumentów podczas cumowania statku, zwiększymy jakości szybkość przekazywanych informacji drogą cyfrową ”- mówi szef Towmar Baltic UAB, Tomas Zabulionis.

System LUVIS przeznaczony jest do zarządzania procesami linii żeglugowych dużych i małych jednostek w porcie, rejestracji opłat portowych, zarządzania systemami informacji o danych innych instytucji oraz świadczenia usług elektronicznych z zastosowaniem zasady „one-stop”. System ten jest regularnie aktualizowany. Na Litwie został zmodernizowany przez CGI Litwa UAB. Dwie trzecie projektu zostało opłacone przez firmy holownicze działające w porcie. Rozwój informatyzacji systemów operacyjnych w portach to wyzwanie przed którymi stoją zarządcy i operatorzy portowi.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.