• <
Nauta_top_1100x200

Śladami kobiet w Stoczni Gdańsk – aplikacja mobilna już dostępna

09.03.2016 09:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Śladami kobiet w Stoczni Gdańsk – aplikacja mobilna już dostępna
Śladami kobiet w Stoczni Gdańsk – aplikacja mobilna już dostępna - GospodarkaMorska.pl

8 marca odbyła się premiera aplikacji mobilnej „Stocznia jest kobietą”. Za pomocą telefonu i tabletu można zwiedzać stocznię śladami jej pracownic, obserwując życie codzienne w zakładzie. Aplikację można pobrać ze sklepu Google, niedługo będzie także dostępna na system iOS.

Podczas wirtualnej wycieczki po terenach byłej Stoczni Gdańskiej można dowiedzieć się, jak wyglądała praca suwnicowej, co to był posiłek regeneracyjny i gdzie znajdował się stoczniowy żłobek, poznać specyfikę pracy na produkcji oraz w administracji największego zakładu pracy na Pomorzu, posłuchać wspomnień pracownic stoczni i zapoznać się z archiwalnymi fotografiami.

Aplikacja zawiera: 21 punktów z opisami miejsc, fragmentami wspomnień oraz lokalizacją na mapie, 20 biogramów stoczniowych bohaterek, zarys historyczny Stoczni Gdańskiej i archiwalne zdjęcia, mapę z lokalizacjami punktów i funkcją geolokalizacji (GPS), unikatowe nagrania i opowieści z życia stoczni, informacje o projekcie.

Aplikacja na razie jest dostępna w języku polskim i na platformę Android. Pod koniec marca 2016 roku postanie wersja iOS oraz tłumaczenie angielskie.

Aplikacja mobilna jest jednym z działań, które zostały wykonane przy współudziale seniorek i seniorów, pracujących niegdyś w Stoczni Gdańskiej. Głównym celem trzeciej edycji projektu była cyfrowa aktywizacja gdańskich seniorek i seniorów, którzy wzięli udział w ponad 200 godzinach warsztatów na różnych poziomach zaawansowania z zakresu obsługi komputerów, tabletów oraz różnych aplikacji mobilnych. Celem tych działań edukacyjnych było podniesienie kompetencji cyfrowych osób mniej biegłych w posługiwaniu się nowymi technologiami, jak i włączenie ich do działań projektowych.

“Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” jest trzecią edycją akcji Stowarzyszenia Arteria realizowanego w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Ma ona na celu przywrócenie pamięci o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej – zakładzie pracy stereotypowo kojarzonym z męskimi zawodami. Projekt realizowany był od września 2014 do marca 2016 roku w partnerstwie z instytucjami z Polski, Islandii i Norwegii: wspomnianym IKM-em, Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii oraz Oslo and Akershus University College w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Inspiracją dla autorek był projekt grupy społecznej “Metropolitanka” pod tym samym tytułem.

Przez półtora roku seniorki i seniorzy mieli możliwość zaangażowania się i wykorzystania zdobytej wiedzy. Dwie osoby ukończyły kurs i dołączyły do grona przewodników i przewodniczek po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Podczas spacerów zorganizowanych we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka latem 2015 roku opowiadały o swoich doświadczeniach z lat przepracowanych w zakładzie. Dawne pracownice i kobiety związane ze Stocznią podzieliły się swoimi wspomnieniami w 40 relacjach mówionych, na podstawie których powstały cztery słuchowiska. Są one kontynuacją wcześniejszych audycji dotyczących zawodów, które wykonywały stoczniowczynie. Tym razem główny akcent został położony na zagadnieniach współpracy i wzajemnej pomocy kobiet, warunków socjalnych, przebiegu kariery zawodowej i radzenia sobie w trudnych chwilach w Stoczni.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.