• <
smartre_2023

Parlament Europejski za spadkiem cen w portach

09.03.2016 10:17 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Parlament Europejski za spadkiem cen w portach

Partnerzy portalu

Parlament Europejski za spadkiem cen w portach - GospodarkaMorska.pl

W Parlamencie Europejskim przegłosowano poprawki do projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego dostępu do usług portowych oraz przejrzystości finansowej portów.  Ma to  celu zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów usług świadczonych w portach morskich UE, takich jak cumowanie i holowanie.

Według europosłów  zapewnienie przejrzystości ustalania opłat za korzystanie z usług portowych i infrastruktury powinny przyczynić się do zapobiegania manipulacjom cen oraz zwiększeniu handlu.

Polska strona sceptycznie podchodzi do proponowanych  zmian. - Mamy obawy, które wzbudzają zapisy tego rozporządzenia nieuwzględniające specyfiki portów w krajach Unii Europejskiej, kierując się zasadą, że jedno wspólne europejskie podejście jest lepsze niż działania podejmowane na poziomie państw członkowskich - mówiła podczas poniedziałkowej debaty, na dzień przed głosowaniem w PE, polska poseł Elżbieta Łukacijewska z PO.

W podobnym tonie wypowiadał się na łamach PAP Janusz Jarosiński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Wydaje mi się, że nasze porty działają sprawnie. Obowiązuje nas ustawa z 1996 r. o portach i przystaniach morskich, która od momentu uchwalenia była niemal niemodyfikowana i która umożliwia nam skuteczne działanie na rynku. Z mojego punktu widzenia dobrze jest to wszystko poukładane. Nie chcemy, żeby to wszystko było zbyt zbiurokratyzowane – skomentował Janusz Jarosiński.

Ostatecznie uznano jednak, że krajowe ustalenia dotyczące usług portowych pozostaną w mocy, pod warunkiem, że dotychczasowi usługodawcy będą spełniać minimum wymagań zawartych w porozumieniu. „Oznacza to, że mają to być usługodawcy wykwalifikowani, przestrzegający przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego, ochrony środowiska i zapewniający pracownikom odpowiednie warunki socjalne, zgodnie ze standardami danego kraju” – czytamy w PAP. – „Jeśli chodzi o samych pracowników portów, regulacje nie będą ingerować w prawa pracownicze krajów członkowskich, uznaje się jednak, że osoby pracujące w portach powinny mieć zagwarantowane odpowiednie warunki pracy, spełniające standardy polityki socjalnej danego państwa”.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.