• <

Wynik wyszukiwania - "Nigeria" - Wiadomości

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu imiennego

Kwestia wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego („stright bill of lading”) stwarzała zawsze istotne wątpliwości prawne w systemie prawa angielskiego. U podstaw tych trudności leży status prawny tego dokumentu przewozowego.
06.05.2024

Nigeria bierze się za porty, inwestuje w nie Maersk

Duński gigant A.P. Moller-Maersk ogłosił, że zamierza zainwestować 600 mln dolarów w infrastrukturę portową w Nigerii. Zbiega się to z informacją, że Zarząd Portów Nigerii planuje szeroko zakrojony program modernizacyjny.
30.04.2024

Spotkanie na portowym szczycie. Konieczna ścisła współpraca z celnikami

W czasie IAPH World Ports Conference odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Portów i Przystani na którym omawiano sposoby doskonalenia współpracy zarządów portów ze służbami celnymi.
08.11.2023

Nigeria: 70 osób zaginęło wskutek wywrócenia się łodzi

70 osób zaginęło wskutek wywrócenia się łodzi na rzece Benue na północy kraju.
30.10.2023

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Nigeryjska marynarka wojenna spaliła podejrzany o przemyt tankowiec bez nakazu sądowego

Nigeryjska marynarka wojenna zniszczyła statek podejrzany o przemyt ropy naftowej bez uprzedniego uzyskania nakazu sądowego. Podobna sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie już dwa razy.
25.08.2023

Nigeria. Katastrofa platformy wiertniczej, są ofiary [WIDEO]

W Nigerii przewróciła się platforma wiertnicza. Jedna osoba zginęła, trzy uznawane są za zaginione.
17.08.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

Nigeryjski śmigłowiec zatapia tankowiec w ramach walki z przemytem ropy

Tankowiec zidentyfikowany jako Ali Riza Bey został przechwycony przez firmę ochroniarską działającą na zlecenie władz, w związku z zwalczaniem procederu przemytu nigeryjskiej ropy Po zajęciu statku i zatrzymaniu załogi, statek został zniszczony przez wojskowy śmigłowiec, bez wcześniejszego śledztwa czy postępowania sądowego.
12.07.2023

Nigeria. Wizyta chińskiej marynarki wojennej w Lagos sygnałem rosnących wpływów Chin w Afryce

Chińska flota morska z niszczycielem rakietowym Nanning zacumowała w sobotę w nigeryjskim porcie Lagos na południu kraju - informuje agencja Reutera. Taka wizyta odczytywana jest jako sygnał rozszerzania wpływów chińskich w regionie.
03.07.2023

Nigeria.15 dzieci utonęło, 25 zaginionych po wypadku łodzi

15 dzieci utonęło, a 25 jest poszukiwanych po tym, jak przewróciła się łódź na rzece Dantani w rejonie Shagari na północnym zachodzie Nigerii - podała w środę agencja dpa, powołując się na lokalne władze.
10.05.2023

Załoga Heroic Idun z polskim mechanikiem uwolniona po 8 miesiącach

Media podały, że załoga tankowca Heroic Idun, który został zatrzymany przez nigeryjskie służby, została po ośmiu miesiącach uwolniona. Jednym z członków załogi jest polski starszy mechanik.
03.05.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%

ICTSI, właściciel Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni, w 2022 roku osiągnął rekordowe przychody ze sprzedaży usług oraz wysoki zysk netto.
17.03.2023

Nigeria. Trujące opary na tankowcu, interweniowała marynarka

Nigeryjska marynarka wojenna przyszła z pomocą załodze tankowca kotwiczącego nieopodal Lagos. Choć doniesienia są niejasne, to najprawdopodobniej kilku marynarzy zatruło się toksycznymi oparami podczas czyszczenia ładowni.
08.02.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Kopenhaga: nigeryjski pirat uznany za winnego, ale bez kary

Sąd w Kopenhadze uznał schwytanego nigeryjskiego pirata za winnego spowodowania zagrożenia dla duńskich żołnierzy stacjonujących przed rokiem w Zatoce Gwinejskiej. Mężczyzna nie poniesie jednak kary.
04.12.2022

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

Jubileuszowa dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

Dziś chwilę przed godziną 8.00 gazoport w Świnoujściu przyjął 200, jubileuszową dostawę LNG.
01.12.2022

Hiszpania. Migranci przepłynęli z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie uczepieni płetwy sterowej tankowca

Trzej pasażerowie na gapę zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną w Las Palmas w poniedziałek po tym, jak trwającą 11 dni podróż z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie przetrwali, siedząc na płetwie sterowej tankowca.
29.11.2022

Marynarka Wojenna Sri Lanki otrzymała okręt od USA

Sri Lanka zwiększa zdolności swoich sił nawodnych. Podniesiono banderę na SLNS Vijayabahu (P627), która jest trzecią jednostką morską przeznaczoną do zadań patrolowych, przekazaną przez rząd USA.
25.11.2022

Zatrzymany w Gwinei Równikowej supertankowiec ma wrócić do Nigerii

Statek podejrzewany przez nigeryjskie władze o próbę nielegalnego załadunku ropy przed opuszczeniem wód terytorialnych jest w drodze powrotnej do kraju.
13.11.2022

Nigeria. W wyniku powodzi w kraju zginęło ponad 600 osób; 1,3 mln musiało opuścić domy

W wyniku utrzymujących się od około dwóch miesięcy powodzi w Nigerii zginęło ponad 600 osób, a ok. 1,3 mln musiało opuścić swoje domy - podała w poniedziałek BBC, powołując się na dane nigeryjskiego ministerstwa do spraw humanitarnych.
31.10.2022

Media: za ograniczeniem dostaw LNG z Nigerii do Europy może stać Rosja

Władze Nigerii mogą wykorzystywać nawiedzające ten kraj powodzie jako pretekst, by ograniczyć dostawy LNG metanowcami do państw UE i doprowadzić do wzrostu cen gazu w Europie. Działania te mogą być motywowane przez Rosję - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.
20.10.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Hiszpania zwiększyła w ciągu roku zakupy gazu w Rosji o ponad 151 proc.

Hiszpania zwiększyła w sierpniu br. import rosyjskiego gazu ziemnego do poziomu odpowiadającego 5 599 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. nastąpił wzrost o 151,3 proc.
11.10.2022

76 osób zginęło w katastrofie łodzi na rzece Niger

76 osób zginęło po zatonięciu przeciążonej łodzi na rzece Niger w południowo-wschodniej Nigerii - poinformował w niedzielę późnym wieczorem prezydent tego kraju Muhammadu Buhari.
10.10.2022

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.
02.10.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Liberia. Dwóch pasażerów na gapę zginęło na statku, dwunastu uratowano

Według doniesień liberyjskich mediów, chińska załoga statku Ophelia zabiła dwóch Nigeryjczyków, którzy dostali się na pokład statku. Dwunastu innych mężczyzn wyskoczyło lub zostało wyrzuconych za burtę.
16.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie Portugalia polega na gazie z Nigerii

Wojna na Ukrainie zwiększyła uzależnienie Portugalii od gazu zimnego sprowadzanego z Nigerii. Udział tego afrykańskiego państwa w imporcie surowca sięga już 55 proc.
12.09.2022

Bezpieczeństwo energetyczne jednym z tematów rozmów prezydentów Polski i Nigerii

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego we wtorek w Abudży. "Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe" - oświadczył polski przywódca.
09.09.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

Kapitan tankowca nie chciał poddać statku kontroli marynarki wojennej Nigerii z braku odpowiednich dokumentów. Postanowił wymknąć się, zgłaszając atak piratów.
25.08.2022

ICTSI, właściciel BCT, z zyskiem netto o 50% w I półroczu 2022 roku

ICTSI, filipiński właściciel Bałtyckiego Terminala Kontenerowego podsumował I półrocze 2022 r. Wyniki ekonomiczne są imponujące. Podaż kontenerów w terminalach wzrosła o 5% do 5,8 mln TEU. To sprawiło, że ICTSI zapewniła sobie wzrost zysku netto o 50% do 294,5 mln USD.
18.08.2022

Pomysł gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego powróci?

Algieria, Nigeria i Niger podpisały w czwartek protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - poinformowało algierskie ministerstwo energetyki. Według agencji Reutera projekt jest kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa.
28.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Hiszpania chce ropę z Nigerii

Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
03.06.2022

Eksperci: dostawy z Afryki mogą w przyszłości zastąpić do 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE

Dostawy LNG z Afryki mogą w przyszłości zastąpić nawet 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE - szacują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Do 2040 r. państwa afrykańskie mogą produkować nawet 470 mld m sześć. gazu rocznie - dodano.
19.05.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

Operator FPSO Trinity Spirit, który eksplodował i częściowo zatonął u wybrzeży Nigerii w środę poinformował, że trzech członków załogi jednostki przeżyło.
07.02.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

MSZ ws. porwanego polskiego marynarza: prowadzimy rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji

MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał PAP rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.
15.12.2021

Piraci zaatakowali kontenerowiec w Zatoce Gwinejskiej, biorąc szóstkę zakładników

Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników - poinformował we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych.
15.12.2021

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych

Istotą dokumentacyjnej funkcji konosamentu jest to, iż „provides evidence of the facts represented in it” [za, Scrutton].
04.11.2021

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Według Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku liczba zgłoszonych przypadków piractwa i rozboju na morzu spadła do najniższej odnotowanej liczby od prawie trzech dekad.
23.10.2021

Baza marynarki wojennej przybywa do Nigerii w celu zwalczania piractwa

USS Hershel „Woody” Williams, pierwszy statek na stałe przydzielony do Afryki, przybył w sobotę do handlowej stolicy Nigerii, Lagos, w ramach wsparcia rządu USA w walce z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.
09.08.2021

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Najpopularniejsze miejsca pirackich ataków na świecie

Mimo rozwoju technologii, piractwo morskie nadal stanowi poważne zagrożenie dla marynarzy i armatorów. Możemy zaobserwować tendencję wzrostową pirackich ataków, w szczególności porwań dla okupu. Większość działań piratów ma miejsce na niezmiennych od lat akwenach, w szczególności w rejonie Zatoki Gwinejskiej.
22.07.2021

OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy

Ministrowie OPEC+ uzgodnili w niedzielę zwiększenie podaży ropy od sierpnia, aby obniżyć ceny, które osiągnęły 2-1/2-roczne maksima, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii koronawirusa.
19.07.2021

Nigeria użyje dronów i śmigłowców do zwalczania piractwa na morzu

Nigeria przedstawiła warte 195 mln dolarów łodzie, pojazdy i jednostki powietrzne, które mają stanąć na czele walki tamtejszego rządu z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.
11.06.2021

Nigeryjska ropa w rafinerii Lotosu

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy Lotos w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.
28.05.2021

Nigeria. Ponad 150 osób zaginionych po katastrofie statku uznano za zmarłych

Ponad 150 osób zaginionych po zatonięciu w środę przeciążonego statku przewożącego około 180 pasażerów na rzece Niger w północno-zachodniej Nigerii uważa się za zmarłych - poinformowały lokalne władze.
26.05.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Blinken przekazał Niemcom, że zaangażowanie w budowę NS 2 zagrożone jest sankcjami USA

Prezydent USA Joe Biden uważa, że Nord Stream 2, to zły pomysł - przekazał na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, poinformował o tym szefa MSZ Niemiec i powiedział mu, że zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone amerykańskimi sankcjami.
24.03.2021

Wyrok uniewinniający w wielkim procesie ENI i Shell ws. korupcji

Sąd w Mediolanie uniewinnił w środę 15 oskarżonych o korupcję osób z kierownictwa firm ENI i Shell. Sprawa dotyczyła praw do eksploatacji złóż ropy naftowej w Nigerii. Według sądu nie doszło do popełnienia przestępstwa.
18.03.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

Piraci uwolnili załogę statku MV Mozart

Piętnastu tureckich marynarzy porwanych w zeszłym roku przez piratów w Zatoce Gwinejskiej zostało uwolnionych w Nigerii i już zmierza do domu – podał w piątek dyrektor wykonawczy armatora.
15.02.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Kolejny atak na Zatoce Gwinejskiej. 10 marynarzy porwanych

Dziesięciu marynarzy zostało porwanych z drobnicowca Milan, 14 mil morskich od nigeryjskiego terminalu Pennington Offshore Terminal.
30.11.2020

18 osób, w tym 15 dziewczynek, utonęło wskutek wywrócenia się łodzi

18 osób, w tym 15 dziewczynek w wieku 8-15 lat, utonęło wskutek wywrócenia się łodzi na rzece w północno-wschodniej Nigerii - poinformowała w sobotę lokalna policja. Uratowano pięcioro pasażerów.
14.11.2020

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

Rząd Kanady przyłączył się do innych krajów Global Ocean Alliance - ogłosiła w ubiegłym tygodniu Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.
14.07.2020

Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań. Kraje OPEC+ osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia cięć w produkcji do końca lipca - informują maklerzy.
05.06.2020

NBP: udział Rosji w imporcie ropy do Polski spadł do 61,5 proc. w 2019 wobec 68 proc. w 2018

Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
02.06.2020

58 pracowników FPSO pracującego u wybrzeży Ghany z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Pięćdziesięciu ośmiu pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w zakładzie produkcyjnym ropy naftowej prowadzonym przez Tullow Oil u wybrzeży Atlantyku w Ghanie.
31.05.2020

Raport zagrożeń bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej w kwietniu 2020 r.

Według analiz firmy Dryad Global (źródło: safety4sea.com), pandemia COVID-19 poważnie wpływa na przemysł żeglugowy. Prawdopodobnie rozprzestrzenianie się COVID-19 w Afryce Subsaharyjskiej przytłoczy systemy opieki zdrowotnej i stanie się głównym priorytetem większości państw, co oznacza, że wysiłki na rzecz ograniczenia regionalnej przestępczości morskiej w Afryce Zachodniej mogą zostać najprawdopodobniej przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zaniedbane.
22.05.2020

Kolejka statków w brazylijskich terminalach cukrowych może oznaczać początek wzrostu popytu na transport towarów

W Brazylii, największym na świecie producencie cukru, kolejka statków czekających na załadunek tego towaru staje się coraz większa. Może to oznaczać początki ożywienia gospodarczego.
06.05.2020

Ceny ropy w USA rosną, po zniżce w czasie dwóch poprzednich sesji o 27 proc.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje, po zniżce notowań surowca w czasie dwóch poprzednich sesji o 27 proc. Na rynkach paliw może się utrzymać duża zmienność notowań ropy z powodu obaw, że WTI w USA znów zejdzie do poziomów poniżej zera - podają maklerzy.
29.04.2020

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje, a surowiec jest wyceniany po 11 USD za baryłkę. Nie jest wykluczone, że niedługo powtórzy się sytuacja sprzed kilku dni, gdy ropa w USA staniała poniżej zera - podają maklerzy.
28.04.2020

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje poniżej 16 USD z baryłkę. Powiększające się każdego dnia globalne zapasy surowca utrudniają głównym producentom ropy na świecie zrównoważenie rynku poprzez zmniejszanie dostaw - podają maklerzy.
27.04.2020

Certyfikat MSC dla połowów ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku

Europejskie rybołówstwo ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku otrzymało Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC potwierdzający, że połowy prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami środowiskowymi. Certyfikat dotyczy trzech trawlerów: z Niemiec, Litwy oraz Polski.
30.03.2020

Nigeria wprowadziła ograniczenia w swoich portach w ramach walki z pandemią koronawirusa

Prezydent Muhammadu Buhari powiedział, że Nigeria pozwoli zacumować w swoich portach tylko tym statkom towarowym, które przebywały na morzu przez ponad dwa tygodnie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
29.03.2020

Światowa Organizacja Zdrowia podwyższyła stopień zagrożenia koronawirusem na „bardzo wysoki”

Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa zwiększyło w piątek obawy przed pandemią, przy czym sześć krajów zgłosiło pierwsze przypadki zarażonych wirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła swój globalny poziom rozprzestrzeniania się i zagrożenia ryzykiem do „bardzo wysokiego”.
01.03.2020

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Na rynkach ropy pesymizm, bo USA i Chiny nie mogą się porozumieć w sprawie handlu

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje. Inwestorów nie opuszcza pesymizm co do popytu na surowiec, bo USA i Chiny nie mogą się porozumieć w sprawie harmonogramu rozmów handlowych. Do tego na rynkach ropy jest więcej tego surowca, bo producenci z OPEC w sierpniu po raz pierwszy w tym roku podwyższyli dostawy - podają maklerzy.
03.09.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Podatki marynarskie: niepokojące praktyki urzędów skarbowych w 2019 r.

Pomimo, iż minęło już ponad 6 miesięcy od początku obowiązywania Konwencji MLI w Polsce w dalszym ciągu organy podatkowe w Polsce nie wypracowały jednolitego stanowiska. 36 Urzędów Skarbowych błędnie uznaje, iż przepisy wynikające z Konwencji MLI zaczęły obowiązywać od 01.01.2020 roku w odniesieniu do polskich marynarzy zatrudnionych w 2019 roku w ww. modelu. Z kolei 42 US w Polsce twierdzi, iż przepisy te obowiązują od 01.01.2019 roku. Na marginesie warto wskazać, iż kilkanaście US w ogóle nie rozpatrując sprawy merytorycznie uz
08.07.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

Porwano trzech pracowników platformy wiertniczej, w tym Kanadyjczyka i Szkota

Grupa uzbrojonych napastników porwała w niedzielę wieczorem w Nigerii trzech pracowników platformy wiertniczej w delcie rzeki Niger - Szkota, Kanadyjczyka i Nigeryjczyka - poinformowały miejscowe służby. Agencje podkreślają, że w tym rejonie porwania zazwyczaj odbywają się dla okupu.
29.04.2019

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku odnotowano mniej przypadków piractwa i napadu z bronią na morzu, ale ryzyko porwań nadal stanowi zagrożenie dla statków w Zatoce Gwinejskiej - poinformowało Centrum Raportowania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w swoim pierwszym szczegółowym raporcie.
08.04.2019

Po mocnym skoku w poniedziałek ceny ropy w USA nadal rosną - 62 USD na horyzoncie

Ropa naftowa w USA nadal drożeje, po mocnym skoku notowań w poniedziałek - o 2,4 proc. Na horyzoncie 62 dolary za baryłkę - podają maklerzy.
02.04.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

Afryka – rynek przyszłości dla polskich firm, lecz obarczony licznymi ryzykami

Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, wyjaśnia, dlaczego warto, aby rynki państw afrykańskich były celem dla polskich eksporterów. Podpowiada także na co zwrócić w praktyce uwagę przy pierwszych kontaktach handlowych na Czarnym Lądzie.
06.02.2019

Podatki marynarskie: PIT (ulga abolicyjna) i ograniczenie poboru zaliczek w 2019 roku

Na samym wstępie należy podkreślić, iż pomimo licznych zmian w prawie podatkowym, które zaczęły obowiązywać od 01.01.2019 roku, żadne przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej lub ograniczenia poboru zaliczek nie uległy zmianie w 2019 roku. Z uwagi na powyższe marynarze oraz osoby pracujące poza granicami Polski, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, powinni zweryfikować swoją sytuację podatkową pod kątem ewentualnego powstania po ich stronie obowiązku podatkowego w Polsce, obowiązku opłacania zaliczek na poczet PIT lub możliwośc
01.02.2019

Raport IMB: Więcej ataków piratów na świecie, w szczególności w Zatoce Gwinejskiej

Piractwo morskie wzrosło na całym świecie w 2018 roku, w szczególnie w Afryce Zachodniej, gdzie ataki pirackie na statki nadal stanowią zagrożenie dla marynarzy – czytamy w raporcie International Maritime Bureau (IMB), należącej do struktur ONZ.
17.01.2019

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

Katar/Minister energetyki: W styczniu opuścimy OPEC

Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi.
03.12.2018

Nigeria: Liczba ofiar pożaru ropociągu wzrosła do 60

Do 60 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru rurociągu naftowego w południowo-wschodniej Nigerii, który miał miejsce w piątek - poinformowała w poniedziałek Nigeryjska Narodowa Korporacja ds. Ropy Naftowej. Początkowo informowano o 16 ofiarach.
16.10.2018

Mała podaż utrzyma wysokie ceny ropy w czwartym kwartale

Armatorzy tankowców przygotowują się na sezonowy wzrost popytu na transport ropy. W tym samym czasie w życie wejdą sankcję nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone.
11.10.2018

Nigeria: Ujawniono narodowość porwanych członków załogi szwajcarskiego statku

Agencja morska Nigerii podała w niedzielę narodowość 12 członków załogi szwajcarskiego statku handlowego, uprowadzonych na wodach nigeryjskich przez piratów. Uprowadzeni to siedmiu Filipińczyków oraz Słoweniec, Ukrainiec, Rumun, Chorwat oraz obywatel Bośni i Hercegowiny.
24.09.2018

Dane o zapasach ropy i produkcja OPEC wpływają na ceny na rynkach paliw

Dane o zapasach paliw w USA i produkcji surowca przez OPEC to dwa główne czynniki kształtujące sytuację na rynku paliw - podają maklerzy.
02.08.2018

Konferencja nt. możliwości rozwoju małych i średnich firm w Afryce i Azji

Afryka jest rynkiem z ogromnym potencjałem dla polskich przedsiębiorców; to miejsce, gdzie nasze firmy mogą wdrożyć swoje technologie, dać korzyści lokalnym społecznościom i osiągnąć zyski. Wystarczy otwarta głowa i przeanalizowanie rynku, również pod względem bezpieczeństwa finansowego - podkreślił w środę na konferencji prasowej w Warszawie Paweł Włodarczyk, prezes Zarządu Great Private Equity - spółki, która rozwinęła się m.in. w Nigerii i Ghanie, a od niedawna prężnie działa również w Dubaju.
30.06.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Na mundial z Żeglugą Gdańską? Wznowione rejsy na trasie Gdynia - Bałtyjsk - Gdynia

Świetna wiadomość dla fanów tramwajów wodnych. Wczoraj, Żegluga Gdańska ogłosiła wielki powrót rejsów do Bałtyjska. Już od 19 maja będzie okazja popłynąć na Półwysep Sambijski za jedyne 50 zł.
10.05.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Podatki marynarskie: Ulga abolicyjna dla marynarzy w orzecznictwie

Ulga abolicyjna na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się źródłem licznych problemów interpretacyjnych i rozbieżnych stanowisk organów podatkowych. W efekcie działań Kancelarii udało się rozstrzygnąć te wątpliwości interpretacyjne w odniesieniu do środowiska marynarskiego na korzyść podatników.
09.01.2018

Klauzule konosamentowe typu „weight and/or quantity unknown” w świetle prawa angielskiego

Art. III (4) Reguł Hague-Visby, potwierdzając zasady common law przewiduje, iż konosament stwarza domniemanie wzruszalne (prima facie evidence) przyjęcia przez przewoźnika ładunku w zakresie opisów deklaracji dotyczących znaków głównych potrzebnych do zidentyfikowania ładunku, liczby, ilości lub ciężaru oraz zewnętrznego stanu i wyglądu ładunku.
25.12.2017

Konosament jako dowód przyjęcia ładunku

Bazowy opis ładunku sprowadza się do opisu zewnętrznego stanku ładunku, jego ilości, charakteru, znaków głównych niezbędnych do stwierdzenia tożsamości ładunku lub jego opakowań. Reguły Hague-Visby 1924/1968 – potwierdzając i systematyzując niejako dotychczasową praktykę w tym zakresie – przewidziały w Art. III (3), iż przewoźnik powinien, po przyjęciu ładunku w swoją pieczę, wydać na żądanie frachtującego („shipper”) konosament określający
10.11.2017

Cena ropy naftowej do końca roku nie powinna być wyższa niż 60 dolarów za baryłkę

Do końca 2017 roku cena za baryłkę ropy naftowej nie powinna przekroczyć 60 dolarów – uważa analityk rynku paliw z e-petrol.pl. Cenę mogłyby podbić niepokoje polityczne lub wręcz działania militarne w krajach eksportujących surowiec, dopóki jednak takie wydarzenia nie nastąpią, dopóty czarne złoto, a więc i paliwa na stacjach benzynowych, nie powinno drożeć.
25.10.2017

Państwa UE mają pomóc Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
19.10.2017

Ceny ropy naftowej idą w górę - Arabia Saudyjska ograniczy eksport surowca

Ceny ropy naftowej we wtorek powiększają wzrosty wypracowane dzień wcześniej. Inwestorzy pozytywnie przyjęli obietnice Arabii Saudyjskiej, która zamierza ograniczyć eksport surowca.
25.07.2017

Libia i Nigeria na razie nie ograniczą wydobycia ropy, szczyt OPEC-Rosja w centrum uwagi

Nigeria i Libia na razie nie dołączą do obowiązującego w ramach OPEC porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej - wynika z doniesień agencyjnych. W poniedziałek w centrum uwagi znajduje się spotkanie OPEC-Rosja, na którym omawiana będzie kwestia skuteczności cięć produkcji.
24.07.2017

Ceny ropy bez zmian; wydobycie w USA wysokie, Nigeria otwarta na cięcia produkcji

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają bez zmian względem środowego zamknięcia. Inwestorzy z mieszanymi nastrojami przyjęli mocny spadek zapasów ropy w USA przy jednoczesnym wzroście produkcji do 2-letniego maksimum. Nigeria wyraziła gotowość do ograniczenia wydobycia.
13.07.2017

Ropa na lekkich plusach, ale starania OPEC na razie niewystarczające

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko zwyżkują. Zapasy tego surowca w USA prawdopodobnie spadły w ubiegłym tygodniu. Działania OPEC na rzecz zrównoważenia rynku ropy na razie nie przynoszą rezultatów. Goldman Sachs nie wyklucza ceny ropy poniżej 40 USD za baryłkę.
11.07.2017

Ceny ropy w górę po spadkowym tygodniu, Libia i Nigeria mogą dołączyć do cięć wydobycia

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną niecały 1 proc. Libia i Nigeria mogą wkrótce dołączyć do porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca w ramach OPEC - informują przedstawiciele kartelu.
10.07.2017

Ceny ropy lekko w dół, Rosja sprzeciwia się dalszym cięciom produkcji

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o 0,1 proc., po zapowiedziach Rosji, że sprzeciwi się jakimkolwiek propozycjom dalszych cięć wydobycia przedstawionym przez OPEC. Podczas gdy w trakcie ostatnich kilku sesji ceny surowca rosły, inwestorzy pozostają zaniepokojeni, że rosnące zapasy ropy na świecie zrównoważą cięcia produkcji.
05.07.2017

Ropa oddaje zyski po długiej serii wzrostów, OPEC zwiększył wydobycie w VI

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają ok. 0,5 proc., po tym jak w ciągu poprzednich ośmiu sesji ze wzrostem ropa zyskała niemal 11 proc. To była najdłuższa wzrostowa seria od 2012 r. Wydobycie OPEC w czerwcu najwyższe w tym roku.
04.07.2017

Izolacja Kataru nie powinna znacząco wpłynąć na ceny ropy naftowej. Wbrew obawom raczej spowoduje ich spadek niż wzrost

Kiedy w pierwszy poniedziałek czerwca cztery kraje Bliskiego Wschodu zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zablokowały jego granice i wstrzymały komunikację z nim, rynki obawiały się wzrostu cen ropy naftowej. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Choć dalszy rozwój konfliktu pozostaje niewiadomą, to eksperci raczej przewidują jego załagodzenie. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityka rynków surowcowych z Domu Maklerskiego BOŚ, prędzej należy się spodziewać spadków cen surowca lub ich utrzymania na obecnym poziomie niż wzr
16.06.2017

Naimski: katarski statek z LNG dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
12.06.2017

Podatki marynarskie: Problemy z wnioskami o ograniczenie poboru zaliczek w roku 2017

Niestety również w tym roku liczne grono polskich marynarzy objętych ulgą abolicyjną boryka się z uzyskaniem ograniczenia poboru zaliczek. Problem ten dotyczy przede wszystkim pomorskich organów podatkowych, które w dalszym ciągu poszukują wszelkich argumentów umożliwiających odmowę marynarzowi poboru zaliczek. Co ciekawe, w tych samych sytuacjach w innych rejonach Polski, ww. ograniczenie jest marynarzom przyznawane.
31.05.2017

Urzędy Skarbowe wzywają marynarzy

Aparat skarbowy zarówno w Polsce jak i zagranicą dysponuje coraz to nowszymi i bardziej skutecznymi instrumentami pozyskiwania informacji o podatnikach pracujących zagranicą. Co więcej, postępująca fiskalizacja polskiego sytemu podatkowego prowadzi do coraz uważniejszego weryfikowania informacji dotyczących podatników, które napływają do urzędów skarbowych w całej Polsce np. w związku z nabyciem nieruchomości.
10.05.2017

Piractwo morskie - raport za rok 2016

Biuro Morskie (International Marine Bureau) Międzynarodowej Izby Handlowej (International Chamber of Commerce) opublikowało statystyki dotyczące aktów piractwa w roku 2016.
17.04.2017

Turcja będzie szukać złóż węglowodorów na Morzu Śródziemnym

– Jeszcze w tym roku Turcja podejmie poważne kroki w obszarze poszukiwań ropy i gazu oraz odwiertów w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego – powiedział podczas odbywającej się w Houston konferencji CERAWeek Berat Albayrak, turecki minister energetyki i zasobów naturalnych.
10.03.2017

Coraz więcej porwań na wodach Zachodniej Afryki

Aż 35 marynarzy zostało już porwanych w tym roku u wybrzeży Zachodniej Afryki – wynika z danych Międzynarodowej Izby Handlu (ICC).
10.03.2017

Analitycy: Notowania ropy WTI najniższe od 3 miesięcy

Notowania ropy WTI (West Texas Intermediate) spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy i zmierzają do 50 USD za baryłkę – podali w czwartek analitycy mBanku. Wskazują, że zapasy surowca w USA są największe od 30 lat i rynek ma wątpliwości, czy OPEC będzie mógł zredukować globalną nadpodaż.
09.03.2017

Nigeria: Piraci uwolnili 8 marynarzy z Rosji i Ukrainy

Nigeryjscy piraci uwolnili siedmiu rosyjskich marynarzy i jednego ukraińskiego. Zostali oni porwani 5 lutego ze statku towarowego BBC Caribbean należącego do niemieckiej spółki Brise Schiffahrt, który znajdował się na wodach terytorialnych Nigerii.
07.03.2017

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na 2017. Menadżerowie logistyczni oceniają sytuację na rynkach wschodzących

Populizm i stagnacja w światowym handlu mogą wpłynąć na sytuację rynków wschodzących w 2017 roku – to jeden z głównych wniosków ankiety przeprowadzonej wśród 800 menadżerów z branży logistycznej w ramach Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2017 (Agility Emerging Market Logistics Index 2017).
13.02.2017

Producenci ropy nienależący do OPEC uzgodnili redukcję wydobycia

Producenci ropy nienależący do Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) podjęli w sobotę w Wiedniu, w ramach porozumienia z kartelem, decyzję o redukcji wydobycia o 562 tys. baryłek ropy dziennie, by podbić ceny surowca - podał resort energetyki Nigerii.
09.12.2016

Podwyżka OPEC dobra dla Amerykanów. Będą więcej handlować z Azją

Handlarze ropą oraz producenci tego surowca przygotowują już swoje floty do zwiększenia transportu amerykańskiej ropu do krajów azjatyckich. To będzie największy skok w obrotach czarnym złotem między tymi regionami od dwóch dekad.
09.12.2016

Armatorów tankowców czeka bardzo zły rok

Właściciele największych tankowców VLCC czeka największy spadek zarobków od 2013 roku. Wynika to głównie z wprowadzanej przez OPEC polityki cięcia produkcji ropy.
08.12.2016

Raport: w ciągu następnych pięciu lat 45-55 dol. za baryłkę ropy

Roland Berger - wbrew przewidywaniom branży - prognozuje, że z uwagi na wzrost produkcji ropy z łupków w USA i potencjał wzrostu podaży krajów OPEC, ceny ropy w ciągu następnych 5 lat utrzymają się na poziomie 45-55 dol. za baryłkę.
06.12.2016

OPEC podbija cenę ropy. Czy to wystarczy do zażegnania kryzysu?

Arabia Saudyjska, lider organizacji OPEC, przeforsowała w środę ograniczenie wydobycia ropy, co przełoży się na podbicie cen surowca. Co więcej, największy producent ropy w rejonie Bliskiego Wschodu planuje jednak uwolnić swoją gospodarkę od "czarnego złota". Krach naftowy mocno odbił się bowiem na finansach kraju.
30.11.2016

Więcej ropy płynie z Afryki do Azji. Rosną stawki tankowców

Wzrastający popyt na ropę z Zachodniej Afryki dał okazję zarobku armatorom dużych tankowców z całego świata. Od Houston do Singapuru wszyscy z nich mogą się cieszyć bowiem wyższymi stawkach frachtu.
06.10.2016

Agencja Bloomberg: Kraje OPEC zgodziły się na ograniczenie wydobycia

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek - podała w środę wieczorem amerykańska agencja Bloomberg.
28.09.2016

Raport: Niepokoje w Nigerii wpłyną negatywnie na rynek przewozów ropy

Rynek przewozów tankowcami Seuzmax (150-200 tys. dwt) i VLCC (200-350 tys. dwt) powoli zaczyna odczuwać okresowy brak nigeryjskiej ropy, spowodowanej atakami rebelinatów na rafinerie w delcie rzeki Niger - wynika z raportu brokera Poten & Partners.
23.05.2016

Coraz więcej porwań w rejonie Zachodniej Afryki

Aż 44 marynarzy zostało już porwanych w tym roku u wybrzeży Zachodniej Afryki – wynika z danych Międzynarodowej Izby Handlu (ICC).
28.04.2016

Co dalej z ulgą abolicyjną w 2016? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Cały problem dotyczący ulgi abolicyjnej sprowadza się do rozbieżności interpretacyjnych w zastosowaniu przepisów dotyczących ww. konstrukcji prawnej przez organy podatkowe, które na przestrzeni ostatnich miesięcy radykalnie zmieniły swoje stanowisko i co ciekawe do dzisiaj je w wielu przypadkach podtrzymują
03.03.2016

Dobra wiadomość dla armatorów tankowców. OPEC zwiększa wydobycie

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wciąż zwiększa wydobycie, mimo olbrzymiej nadpodaży ropy na rynku. W zeszłym miesiącu dobowa produkcja ropy w tych krajach wyniosła 32,3 mln baryłek – o 131 tys. więcej niż w grudniu. Nie ma więc co liczyć na wzrost ceny surowca.
12.02.2016

UWAGA: ulga abolicyjna dla marynarzy, a oficjalna zmiana stanowisk przez niektóre Urzędy Skarbowe

Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy sygnalizujemy liczne problemy i niepokojące sygnały związane z zastosowaniem ulgi abolicyjnej przez niektóre Urzędy Skarbowe i Izbę Skarbową w Gdańsku oraz Izbę Skarbową w Szczecinie. Niestety w grudniu tego roku zaczęła zarysowywać się bardzo niepokojąca praktyka wielu Urzędów Skarbowych w Polsce, które ewidentnie nadinterpretowują prawo w tym zakresie.
22.12.2015

Wypuszczono zakładników ze statku Solarte

Czterech marynarzy z Litwy i Ukrainy, którzy zostali porwani 19 października, zostały wreszcie uwolnionych, po tym jak do terrorystów trafił okup.
17.11.2015

Katar największym eksporterem LNG

Katar zachował koronę największego eksportera gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie.
30.09.2015

Raport: Armatorów tankowców VLCC czeka dobry rok

Optymistycznie przyszłość armatorów tankowców ocenia jeden z najbardziej znanych shipbrokerów – Charles R. Weber. Według badań tej firmy zapotrzebowanie na usługi VLCC, największych tego typu jednostek (200-35 tys. ton nośności) będzie się utrzymało na wysokim poziomie przez cały 2016 rok. Shipbroker przewiduje, że stawki mogą być o 1 proc. wyższe w tym okresie.
31.08.2015

Tankowce wciąż świetnie zarabiają

Tankowce przewożące ropę naftową królują na światowym rynku transportu morskiego. Tylko w tym roku ich udział w gospodarce wzrósł o 50 proc. Dobra passa armatorów tych jednostek potrwa przynajmniej do końca roku.
10.08.2015

Co dalej z podatkami dla marynarzy w Polsce? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Mateusz Romowicz - „Ewidentnie polska administracja zaczęła dostrzegać grupę zawodową marynarzy jako podatników, o których warto mieć informację i których należy w niektórych konfiguracjach opodatkować”.
21.05.2015

Systemy Rolls-Royce na statkach Grimaldi

Potentat na rynku przewozów promowych, firma Grimaldi Lines, kontynuuje modernizację swojej floty. Armator zapowiedział właśnie, że na kolejnych swoich statkach zainstaluje systemy Promas Lite.
08.04.2015

Sopocki Navimor kończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. Kolejne planuje w Nigerii

Spółka budownictwa hydrotechnicznego Navimor w tym roku ukończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. W budowanej na południu Angoli szkole morskiej uczyć się będzie docelowo nawet 5 tys. studentów. Spółka planuje inwestycję w podobną uczelnię w Nigerii, gdzie działa już jej stocznia. Do tego kraju firma sprzedaje także statki budowane w Polsce.
05.02.2015

Magellan Spirit nadal na mieliźnie

Wypełniony po brzegi tankowiec Magellan Spirit, który 5 stycznia wpłynął na mieliznę u wybrzeży Nigerii, będzie prawdopodobnie zmuszony do zzrzucenia ładunku na inna jednostkę.
14.01.2015

West Jupiter na wodach Nigerii

Seadrill, offshorowa firma wiertnicza, zawarła pięcioletni kontrakt z firmą Total Upstream Nigeria Ltd na prace u wybrzeży Nigerii. Jego wartość to 1.1 miliarda dolarów. Najważniejszym elementem umowy jest czarter niezwykle nowoczesnego statku wiertniczego West Jupiter.
03.06.2014

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Bliżej przełomu na rynku LNG

Wraz z uruchomieniem terminala w Świnoujściu w 2015 roku Polska stanie się częścią globalnego rynku gazu, którego obrót jedynie w postaci skroplonej ma zasięg ogólnoświatowy. Nadbałtycki terminal będzie narzędziem podnoszącym nie tylko bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także cenną kartą przetargową w negocjacjach z tradycyjnymi dostawcami gazu. Obecnie moce regazyfikacyjne terminala zostały zarezerwowane długoterminowo w ok. 60%, ale terminal ma potencjał stać się ważnym elementem na rynku kontraktów krótkoterminowych
26.09.2013

Akademia Morska w Zatoce Gwinejskiej

W dniu 19 września 2013 w Cotonou w Beninie odbyło się uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu CRIMGO – Critical Maritime Routes Gulf of Guinea finansowanego przez Instrument na rzecz Stabilności (IfS) Unii Europejskiej.
25.09.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.