• <

Analitycy: Notowania ropy WTI najniższe od 3 miesięcy

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Analitycy: Notowania ropy WTI najniższe od 3 miesięcy
Analitycy: Notowania ropy WTI najniższe od 3 miesięcy - GospodarkaMorska.pl

pc

09.03.2017 Źródło: PAP

Notowania ropy WTI (West Texas Intermediate) spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy i zmierzają do 50 USD za baryłkę – podali w czwartek analitycy mBanku. Wskazują, że zapasy surowca w USA są największe od 30 lat i rynek ma wątpliwości, czy OPEC będzie mógł zredukować globalną nadpodaż.

Eksperci Domu Maklerskiego mBanku w swej porannej analizie podkreślili, że notowania ropy naftowej w środę po nieznacznym wzroście po publikacji raportu amerykańskiego Departamentu Energii o zapasach paliw w minionym tygodniu, zaczęły systematycznie obniżać się w kierunku 50 USD za baryłkę WTI. Ich zdaniem, nominalnie przełożyło się to na spadek niemalże o 3 dolary na każdej baryłce, a w ujęciu procentowym o niespełna 6 proc.

Jak zaznaczyli, był to największy dzienny spadek notowań ropy od ponad roku. A notowania WTI spadły do najniższego poziomu od 3 miesięcy.

– Tak dużej przeceny na rynku ropy nie obserwowaliśmy od dawna, a wynikała ona z tego, że rynek zaczął nabierać wątpliwości, czy w świetle dalszego silnego wzrostu zapasów ropy w USA, wprowadzone przez kraje OPEC cięcia wydobycia będą wystarczające do redukcji nadpodaży na globalnym rynku – napisali.

Celem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest ujednolicenie polityki w dziedzinie produkcji i zbytu ropy naftowej przez ustalanie limitów wydobycia i cen oraz zabezpieczenie interesów jej producentów.

Obecnie do OPEC należy 13 państw (Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Gabon, Iran, Irak, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie), które wytwarzają około 40 proc. i posiadają ponad 3/4 światowych złóż surowca.

Analitycy DM mBanku przypomnieli, że według danych Departamentu Energii w Waszyngtonie, zapasy ropy w USA wzrosły w minionym tygodniu o 8,2 mln baryłek i pozostają największe od 30 lat. Jak twierdzą, amerykańcy producenci częściowo wypełniają w ten sposób lukę powstałą w wyniku ograniczenia wydobycia przez kraje OPEC.

Eksperci zwracają również uwagę, że w tym tygodniu saudyjski minister ds. ropy oznajmił, że – mimo silniejszego cięcia wydobycia przez Arabię Saudyjską – poziom globalnych zapasów ropy spada wolniej od oczekiwań, co otwiera drogę do tego, żeby przedłużyć obecne ograniczenia produkcji na drugą połowę roku.

– Pierwotna pozytywna reakcja rynku po publikacji tygodniowych danych na temat zapasów paliw w USA mogła wynikać z tego, że dzień wcześniej raport API sugerował wzrost zapasów rzędu 11,6 mln baryłek, zatem oficjalne dane wskazały na nieco wolniejszy przyrost, a i mocniej od oczekiwań spadły zapasy bardziej przetworzonych produktów ropopochodnych, jak benzyny oraz destylatów, co oznacza, że po stronie popytu nie pojawiają się większe problemy – podali analitycy.

– Wydaje się, że w przypadku spadku notowań poniżej 50 USD za baryłkę, presja na kraje OPEC związana z przedłużeniem obowiązujących limitów produkcyjnych byłaby jeszcze większa, zatem szanse, że ropa będzie w dalszym ciągu handlowana w obserwowanym w ostatnich trzech miesiącach zakresie wahań są spore – dodali.

Ceny ropy WTI (teksańskiej lekkiej słodkiej), brytyjskiej ropy Brent i dubajskiej Dubai Crude stanowią punkt odniesienia dla pozostałych gatunków surowca.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.