Katar zachował koronę największego eksportera gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie.
Kraj eksportował prawie 77 mln ton skroplonego gazu ziemnego w 2014 roku, co stanowi około jednej trzeciej światowej podaży - według raportu International Gas Union.
Malezja i Australia - drugi i trzeci największy producent LNG również osiągnęły wysokie wyniki. W 2014 roku Malezja eksportowała 25 mln ton LNG, podczas gdy Australia eksportowała 23 mln ton.
Nigeria znalazła się na czwartym miejscu z eksportem 19 mln ton LNG. Łącznie rynek LNG wyniósł około 241 mln ton w 2014, co oznacza wzrost o 4,3 mln ton w porównaniu do 2013 roku.
Katar zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem zasobów gazu ziemnego i posiada około 13,1 proc. całkowitych zasobów gazu ziemnego na świecie. Kraj ten pozostał największym eksporterem LNG z dużą różnicą pomiędzy krajami, które uplasowały się na dalszych miejscach.
Australia jest największym rywalem dla Kataru na rynku azjatyckim i prawdopodobnie nadal tak pozostanie.
W Katarze zakończył się duży projekt mający na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych skroplonego gazu ziemnego w kraju, zaś na dalszy wzrost wytwarzanej ilości powinien wpłynąć postęp techniczny istniejących urządzeń.
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji
Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki