• <

Wynik wyszukiwania - "25 mln" - Wiadomości

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Chorwacja. Rząd wysyła cywilom ze Strefy Gazy 400 ton mąki

Statek z 400 tonami mąki, z której ma zostać upieczony chleb dla cywilów ze Strefy Gazy, wypływa w piątek z portu w Rijece - podała chorwacka telewizja N1. Pomoc żywnościową sfinansował rząd w Zagrzebiu.
05.04.2024

Cadeler – solidny przychód, dużo zamówień

Cadeler, jedno z wiodących przedsiębiorstw w sektorze offshore na świecie, podsumował 2023 rok. Koncern zanotował przychód, zwiększył flotę i dokonał znaczącej fuzji.
28.03.2024

Do Polski przybył pierwszy z zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340

Ze Szwecji przyleciała pierwsza z dwóch zamówionych maszyn, które będą wykonywały zadania patrolowe nad polskim wybrzeżem oraz Morzem Bałtyckim. Nowoczesna jednostka ma wzmocnić możliwości sił zbrojnych w zakresie wczesnego ostrzegania, wykrywania zagrożeń i wspierania działań wojsk lądowych oraz marynarki wojennej.
06.03.2024

PIE: Przełowione łowiska stanowią 36 proc. światowego zasobu

Przełowionych jest 36 proc. światowych łowisk – poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Podkreślono, że najmocniej przełowiony jest południowo – wschodni region Pacyfiku oraz Morze Śródziemne wraz z Morzem Czarnym.
25.01.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Port Frederikshavn. Przesuną nieczynny tankowiec. W tle problemy z terminalem

Port Frederikshavn w Danii przygotowuje się do operacji podniesienia i przesunięcia nieczynnego FSRU, który czeka na rozbiórkę. Wszystko dlatego, że po zeszłorocznym wypadku został on ustawiony tak, że wchodzi na teren terminala, który port musi sprzedać.
10.01.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Mega statki odpłyną z portów UE unikając opłat ETS. Czy ominą również Morze Północne i Bałtyk?

Malta Maritime Forum wyraziło zaniepokojenie „bezpośrednim ryzykiem” prognozując, że operatorzy żeglugowi wycofają się z Malty w wyniku wprowadzenia w przyszłym roku przez Unię Europejską podatku ekologicznego.
13.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Zbliża się chrzest patrolowca dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W tle dalsze problemy wokół płatności

Od początku września trwają procedury związane z przyjęciem do służby patrolowca SG-301, który stanie się największą jednostką morską w dotychczasowej historii Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na zaplanowaną uroczystość chrztu kładzie się jednak wciąż sprawa płatności za budowę okrętu.
06.10.2023

Saab zaprezentował samolot systemu nadzoru dla polskich sił powietrznych

Saab zaprezentował pierwszy samolot wczesnego ostrzegania w powietrzu Saab 340 (Airborne Early Warning, AEW) klientowi podczas ceremonii w Linköping, 29 września br. Wydarzenie miało miejsce zaledwie dwa miesiące po złożeniu przez Polskę zamówienia na dwie jednostki tego rodzaju.
04.10.2023

Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023

Portowy aspekt wykorzystania kolei został omówiony podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez PLK S.A., TRAKO 2023. Głównym tematem tegorocznej edycji była rola zarządców infrastruktury kolejowej w obliczu wyzwań zmieniającego się świata.
21.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
24.07.2023

Portfel zamówień na zbiornikowce LNG osiągnął 50% floty w eksploatacji

Statki zasilane paliwem alternatywnym stanowiły około 60% nowych zamówień od początku 2022 r. w GT, głównie dzięki zamówieniom na statki dwupaliwowe LNG i coraz częściej metanolowi, a obecnie stanowią 5% GT floty i 47% zamówień ustalił Clarksons Research.
06.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę - poinformował w środę Orlen.
28.06.2023

CEVA Logistics wynajmie cztery hybrydowe statki dalekomorskie do przewozu samochodów

CEVA Logistics podpisuje 10-letnią umowę leasingową ze spółką macierzystą, CMA CGM, na hybrydowe statki dalekomorskie napędzane LNG firmy Eastern Pacific Shipping. Posiadanie floty tych jednostek umożliwi CEVA przetransportowanie około 140 000 pojazdów rocznie, zwłaszcza między Chinami i Europą.
23.06.2023

MRiRW pracuje nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 . Potrzeba zmiany Strategii wynika ze zmian na obszarach wiejskich spowodowanych wystąpieniem pandemii COViD-19 oraz zbrojną agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała w środę wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
14.06.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Kopalnia Bełchatów formuje linię brzegową przyszłych najgłębszych w kraju jezior

Po zakończeniu wydobycia na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów mają powstać dwa najgłębsze w Polsce jeziora. Właśnie rozpoczął się kolejny etap formowania linii brzegowej przyszłych zbiorników wodnych. To jeden z elementów transformacji regionu bełchatowskiego.
12.04.2023

Zeebrugge bije rekord w przeładunkach rosyjskiego gazu i "wspomaga wojenny wysiłek Putina"

Prawie 4,3 miliona metrów sześciennych skroplonego rosyjskiego gazu ziemnego (LNG) trafiło do Belgii na pokładach gazowców w zeszłym roku. To około 70 procent więcej niż w 2021 roku i absolutny rekord - wynika z najnowszych danych firmy ICIS. "Belgijski terminal LNG wspomaga wojenny wysiłek Putina" - wskazuje belgijska telewizja VRT.
09.03.2023

PKN Orlen: od wybuchu wojny w Ukrainie nie było konieczności korzystania z zapasów obowiązkowych

W czwartek członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski poinformował, że od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych
16.02.2023

Największe na świecie logo z kontenerów. Port Khalifa bije rekord Guinnessa [WIDEO]

Port Khalifa, flagowy port głębokowodny Abu Zabi, ustanowił nowy rekord Guinness World za montaż największego na świecie logo z kontenerów morskich.
08.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w Dolinie Maciejowickiej

W Maciejowicach została podpisana 30 stycznia br. umowa na przebudowę wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki – Antoniówka Świerżowska. Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości blisko 27 km.
30.01.2023

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.
20.01.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

Konosament – wydanie ładunku bez konosamentu „The Sienna” [2022]

28.04.2022, Sędzia Moulder (High Court of Justice, OBD) wydał orzeczenie w sprawie „Unicredit Bank A.G. v Euronav N.N.” [2022] EWHC 957 (Comm).
04.12.2022

Mózg stawonoga sprzed 525 mln lat

Szczątki stawonoga sprzed 525 mln lat, zawierające skamieniałe struktury układu nerwowego – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
02.12.2022

LNG na fali. Puchną portfele operatorów i stoczni. Radykalne zmiany cen i kierunków dostaw

W okresie od stycznia do września 2022 r. światowy eksport LNG osiągnął 300,9 mln t – obliczyli eksperci morscy firmy analitycznej Refinitive. To oznacza, że drogą morską przetransportowano o 6% więcej skroplonego gazu niż w ciągu 9 miesięcy 2021 r.
07.11.2022

Sztuka przetrwania w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 37-41/2022)

Kolejne tygodnie roku, to kontynuacja trendów wynikających bezpośrednio z sytuacji panującej w globalnej gospodarce. Ta nie dość, że zwalnia swój rozwój to dodatkowo już od dłuższego czasu działa w bardzo dynamicznym otoczeniu, co jest pokłosiem mało przewidywalnych zdarzeń społeczno - politycznych i powszechnej na świecie niestabilności. W takich warunkach planowanie wieloletnie jest dla inwestorów żeglugowych nie lada wyzwaniem.
30.10.2022

EBOiR pożyczy 100 mln euro na budowę trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli pożyczki w kwocie 100 mln euro na budowę trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk - poinformował w środę bank. Dzięki rozbudowie o nowy terminal całkowita przepustowość portu w Gdańsku ma zwiększyć się o prawie 50 proc. do 2025 r.
13.10.2022

Zboża w 2022/2023. 25 mln ton mniej gruboziarnistych. 14,5 mln ton więcej soi. 5,7 mln ton więcej pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował we wrześniu swoją najnowszą globalną prognozę eksportu zboża na nadchodzący sezon 2022/23 i skorygował prognozy.
03.10.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton – powiadomiło ministerstwo infrastruktury. To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym.
28.08.2022

Jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?
24.08.2022

Ambasadorowie państw G7 w Odessie: Rosja musi przestrzegać porozumienia dotyczącego eksportu zboża

Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.
29.07.2022

ONZ: mamy nadzieje, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths wyraził w czwartek nadzieję, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie w piątek z jednego z czarnomorskich portów na Ukrainie. Wyjaśnił, że nadal omawiane są "kluczowe" szczegóły, dotyczące bezpiecznego ruchu statków.
28.07.2022

Koreańskie stocznie walczą o podium z Chinami

W maju br. koreańskie stocznie podpisały kontrakty na 20 jednostek i 1,2 miliona CGT i przejęły prawie połowę światowego portfela kontraktów na który złożyło się 57 statków i 2,5 miliona CGT. Na początku lipca br. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co. (KSOE) z Korei Południowej powiększyła swój portfel o 10 zbiornikowców LNG o wartości 2,21 mld dolarów. Wojna wyraźnie napędza stoczniom portfel na gazowce i zbiornikowce.
12.07.2022

Media: USA przedstawią dużą inicjatywę dla Pacyfiku, by przeciwstawić się wpływom Chin

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi w środę największą inicjatywę Stanów Zjednoczonych wobec państw Oceanu Spokojnego od czasu II wojny światowej, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w tym regionie – podał we wtorek australijski portal The Age.
12.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Ropa w USA lekko zyskuje; na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną. Na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie gospodarcze., które wstrząsają rynkami towarowymi. Rosną zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych - podają maklerzy.
07.07.2022

PERN o budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk. To szansa na rozbudowę Nafotportu w Porcie Gdańsk

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.
27.05.2022

Kolosalne zmiany na rynku handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 14-18/2022)

Jak przewiduje wielu ze światowych analityków gospodarczych, rozwój międzynarodowego handlu w 2022 roku powinien osiągnąć około 1-2 %. Również dane z kolejnych tygodni wskazują na to, że rynek żeglugowy w tym roku może rzeczywiście wzrastać. Wojna rosyjsko-ukraińska oraz szersze międzynarodowe konflikty polityczno-gospodarcze mocno zaburzają światowe łańcuchy logistyczne. Z drugiej strony ta dynamiczna sytuacja stymuluje do tworzenia nowych rozwiązań transportowych i powstawania alternatywnych ciągów ładunków. Szczególnie dotyczy
10.05.2022

Blokada portów czarnomorskich. Nie można wyeksportować 25 mln ton zboża

Z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża – zaalarmował w piątek przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Josef Schmidhuber.
06.05.2022

Ceny ropy naftowej tanieją przez lockdown w Chinach

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Clear Hydrogen UK planuje produkcję 5 mln kg wodoru dziennie z wykorzystaniem podmorskich złóż ropy

Brytyjska spółka Clear Hydrogen UK chce uruchomić produkcję czystego wodoru dzięki technologii Proton Technologies. Umożliwia ona produkcję surowca, a jednocześnie charakteryzuje się najmniejszym wpływem środowisko i generuje najniższe koszty wytwarzania.
26.04.2022

Fidżi. Sąd aresztował superjacht jednego z rosyjskich oligarchów; USA chcą go skonfiskować

Sąd na Fidżi aresztował superjacht Amadea, który może należeć do objętego zachodnimi sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Władze Fidżi współpracują z USA, by formalnie skonfiskować luksusową jednostkę wartą 325 mln dolarów - informuje w czwartek Bloomberg.
21.04.2022

Eko-Konsult od początku wytyczał trendy. Firma z Gdańska przez 30 lat doradza w zakresie ochrony środowiska, klimatu oraz bezpieczeństwa technicznego w Polsce

Okrągłe, 30. urodziny obchodzi Eko-Konsult, firma która specjalizuje się w doradztwie środowiskowym i technicznym. Jak powstała, jak definiuje przepis na sukces i jak przez lata kształtowała polskie wymogi?
01.04.2022

Po dwóch dniach zniżek ceny ropy na giełdach znów w górę

Ceny ropy powracają do wzrostów po dwóch poprzednich sesjach ze spadkami notowań surowca. Inwestorzy zachowują ostrożność w ocenach perspektyw deeskalacji wojny Rosji z Ukrainą, która trwa już 2. miesiąc i nadal wstrząsa nastrojami na globalnych rynkach - informują maklerzy.
30.03.2022

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro.
28.03.2022

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 za ponad 250 mln euro

Wczoraj, 16 marca, na niemieckiej giełdzie European Energy Exchange odbyła się kolejna w tym roku aukcja uprawnień do emisji CO2. Polska sprzedała uprawnienia za łączną kwotę ponad 25 mln euro.
17.03.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

Øystein Stray Spetalen's S.D. Standard Drilling rozważa głosowanie przeciwko proponowanej fuzji pomiędzy Noble i Maersk Drilling, podnosząc obawy dotyczące stosunku wymiany w transakcji.
14.11.2021

Dobre perspektywy zachęcają do odważniejszych inwestycji w nowe statki. Analiza rynku tonażowego (tydzień 36-39/2021)

Dobre wyniki i perspektywy dla rynku przewozów ładunków masowych zachęcają armatorów i inwestorów do inwestycji w tonaż. Dzięki temu oprócz sporego wolumenu transakcji jednostkami z drugiej ręki to głównie azjatycki rynek stoczniowy odnotowuje świeży powiew dla nowych zamówień.
04.10.2021

Kontynuacja wzrostów frachtów i stawek czarterowych nadal gwarantowana? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 34-37/2021)

Ostatnie kilka tygodni to okres nadal dobrych wyników rynków frachtowych i czarterowych segmentów: wielozadaniowego, kontenerowego oraz ro-ro i promowego. Postępowała także bardzo ważna kontynuacja odbudowy rynku przewozów pasażerskich realizowanych przez wycieczkowce.
19.09.2021

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

Wykonawca odwiertów morskich Transocean otrzymał od BOE Exploration & Production kontrakt o wartości 252 mln dolarów na budowę statku wiertniczego przeznaczonego do pracy na bardzo głębokich wodach.
30.08.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Port w Antwerpii chce w sposób zrównoważony zwiększać przeładunki kontenerów dzięki funduszom z UE

Europejski program finansowania „Łącząc Europę” (CEF) ogłosił, że przyzna portowi w Antwerpii 10,91 mln euro dofinansowania na projekt zwiększenia możliwych przeładunków kontenerów.
21.07.2021

Celnicy udaremnili przemyt 1,5 tony kokainy w porcie Rotterdamu

Służby celne portu w Rotterdamie po raz drugi w tym tygodniu przechwyciły ogromny ładunek kokainy. W piątek udaremniono przemyt 1,5 tony tego narkotyku a zaledwie kilka dni wcześniej ponad 3 tony. Holandia zajmuje centralne miejsce w europejskiej sieci handlu kokainą.
17.07.2021

Obrotnica w porcie morskim w Elblągu może kosztować ok. 25 mln zł

Ok. 25 mln zł ma kosztować obrotnica, miejsce gdzie jednostki będą mogły manewrować i bezpiecznie obracać się w kierunku wyjścia z portu morskiego w Elblągu. Zarząd portu opracował koncepcje budowy obrotnicy, która poprawi infrastrukturę po wybudowaniu przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
08.06.2021

Wärtsilä opracuje autonomiczną, bezemisyjną barkę dla portu w Rotterdamie

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä rozpoczyna projekt opracowania i zademonstrowania autonomicznej barki o zerowej emisji dla Zarządu Portu w Rotterdamie.
27.05.2021

NAT: Euforia spowodowana ożywieniem po pandemii dobra dla rynku tankowców

Rynek tankowców skorzysta na ożywieniu światowej gospodarki i handlu, ponieważ w nadchodzących miesiącach na rynek ma wejść więcej ropy.
26.05.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

UE przyznaje prawie 25 milionów euro na „projekt zielonego portu” w Rotterdamie

Międzynarodowy sojusz 45 firm, instytutów wiedzy i władz portowych, na czele którego stoi Zarząd Portu w Rotterdamie, otrzymał prawie 25 mln euro dofinansowania ze środków UE. Konsorcjum wykorzysta ten grant do realizacji 10 projektów pilotażowych i demonstracyjnych, które koncentrują się na zrównoważonej i inteligentnej logistyce w operacjach portowych.
11.05.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu szansą rozwoju portu i miasta

To będzie terminal nowoczesny i przyjazny środowisku. Nowe węzły drogowe, system dojazdów do terminalu oraz sieć kolejowa ominą osiedla Warszów i Łunowo, by nie stanowić uciążliwości dla mieszkańców. Połączenie terminalu z zapleczem rozłoży się na ekspresową „trójkę”, kolej i w przyszłości transport wodny śródlądowy. Ekonomiści potwierdzają - terminal jest potrzebny! Ładunki kontenerowe już teraz stanowią ponad 60 proc. globalnego transportu, a Bałtyk od lat wykazuje rekordową dynamikę wzrostu.
12.02.2021

Rekordowy rok w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2020 rok. Pomimo pandemii Covid-19 to rekordowy rok dla Spółki – 48 wydanych decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji o łącznym nakładzie ponad 1,6 mld zł. Inwestycje przyczyniły się do powstania 710 nowych miejsc pracy, a ponad 6 tys. stanowisk zostało utrzymanych.
07.01.2021

W 2021 roku popyt na ropę będzie stopniowo rósł

Zarówno prognozy OPEC, jak i Międzynarodowej Agencji Energetycznej zakładają stopniową odbudowę popytu na ropę naftową w przyszłym roku. Według ostatnich aktualizacji prognozy są jednak mniej optymistyczne niż kilka tygodni temu. Choć ropa naftowa wyszła z kwietniowego dołka cenowego, wciąż nie przebiła się przez granicę 50 dol. za baryłkę.
31.12.2020

PKM SA podpisała umowę na realizację tzw. „bajpasu kartuskiego" z gdyńską firmą Torhamer

Z udziałem przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli PKP PLK podpisana została umowa pomiędzy samorządową spółką PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych tzw. „bajpasu kartuskiego” na odcinku realizowanym przez PKM. Na wszystkie prace z tym związane wykonawca ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy, co oznacza, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej w grudniu 2022 r.
22.12.2020

Projekt statku napędzanego wodorem otrzymał dofinansowanie od Enova

Projekt budowy pierwszych na świecie bezemisyjnych statków napędzanych wodorem otrzymał 25 mln dolarów dofinansowania od norweskiej, rządowej organizacji Enova.
22.12.2020

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

CMA CGM przewiduje mocną końcówkę roku dla żeglugi kontenerowej

Czołowy armator kontenerowy CMA CGM poinformował w piątek, że aktywność wysyłkowa pozostała silna w ostatnim kwartale 2020 r., po odbiciu od początkowych zakłóceń związanych z koronawirusem, co ostatecznie zwiększyło zyski francuskiej firmy w trzecim kwartale.
23.11.2020

Ceny ropy w USA blisko 12-tygodnioweg maksimum

Ceny ropy w USA rosną i są blisko 12-tygodniowego maksimum. W Stanach Zjednoczonych już za 3 tygodnie może pojawić się szczepionka na Covid-19 - informują maklerzy.
23.11.2020

Ceny ropy w USA zaliczają 3. tydzień ze wzrostem

Ceny ropy w USA zaliczają już 3. tydzień ze wzrostem. Pozytywne informacje dotyczące szczepionki na Covid-19 przeważyły nad obawami o możliwej większej liczbie ograniczeń w gospodarkach, wynikających z globalnego wzrostu zachorowań - informują maklerzy.
20.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

PERN szuka dostawcy rur do budowy drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego

PERN poszukuje dostawcy rur i elementów orurowania do budowy drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk. Spółka ogłosiła właśnie przetarg w tej sprawie. Jak podała w ogłoszeniu, oferty w postępowaniu można tam składać do 14 grudnia.
17.11.2020

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Ceny ropy spadają po znacznym wzroście jej zapasów

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są poniżej 39 USD za baryłkę. W USA zapasy surowca wzrosły w ubiegłym tygodniu o ponad 4,5 mln baryłek - trzy razy mocniej niż prognozowano.
28.10.2020

Twardy brexit zmniejszyłby polski eksport do Wielkiej Brytanii o 11 proc.

Twardy brexit i przywrócenie ceł przez Wielką Brytanię przyczyniłby się do spadku popytu na polskie towary oferowane na tym rynku - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oznaczałoby to spadek naszego eksportu na Wyspy o ponad 1,5 mld euro, czyli o 11 proc. - dodają.
15.10.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
09.09.2020

Centralny Port Komunikacyjny wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą ta inwestycja da gospodarce, wyniesie 126 mld zł - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Radiu Gdańsk.
26.08.2020

Ropa w USA zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną - surowiec zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań. W USA odżywa popyt na paliwa, więc inwestorów nie bardzo martwią pesymistyczne prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) dotyczące zużycia paliw na świecie - podają maklerzy.
14.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Inwestycje Wód Polskich w ochronę przeciwpowodziową - działania w regionach

Wrota sztormowe na rzece Tudze, budowa wałów przeciwpowodziowych wokół Słubic czy udrożnienie toru przekopu Klucz-Ustowo to ostatnie inwestycje Wód Polskich zabezpieczające różne regiony Polski przed powodzią.
23.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; niepokój o Covid-19 w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Rynki niepokoją się o rosnącą liczbę przypadków koronawirusa, która może negatywnie wpłynąć na popyt na ropę naftową.
17.07.2020

Carnival chce zdobyć 1,26 mld dolarów, by przetrwać pandemię COVID-19

Carnival Corp planuje zebrać około 1,26 miliarda dolarów w ramach oferty obligacji, w celu przetrwania trwającej pandemii COVID-19.
16.07.2020

Ceny ropy w USA idą w dół po zmniejszeniu cięć wydobycia przez OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje, spadając z najwyższych poziomów od czterech miesięcy. Inwestorzy analizują postanowienia wideoszczytu OPEC+, na którym postanowiono o złagodzeniu ograniczeń podaży od sierpnia o 2 mln baryłek dziennie.
16.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują i mogą zakończyć tydzień ze spadkiem

Ceny ropy w USA spadają i są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
10.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują po wzroście zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w dół po wzroście zapasów surowca w zeszłym tygodniu. Analitycy obawiają się o wzrost podaży surowca w czasie, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa w USA nie zmniejsza się.
09.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; inwestorzy niepokoją się o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą w dół, rynek reaguje na informacje o wzroście zapasów w zeszłym tygodniu. Analitycy wskazują, że popyt na ropę może ucierpieć, jeśli w USA nadal będzie rosła liczba przypadków koronawirusa.
08.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – dobre i złe informacje (tydzień 25-26)

Jak szacuje Bank Światowy globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2% (w krajach rozwiniętych średnio około 7% i w krajach rozwijających się około 2,5%). Ma to być największa recesja od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Niemniej jednak ostatnimi tygodniami odnotowuje się pozytywne sygnały z wielu segmentów rynków frachtowych, które świadczą o poprawie warunków i powolnego wychodzenia z gwałtownej zapaści, która dotknęła branżę podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa COVID 19.
02.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu czerwca 2020 roku

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
18.06.2020

W tym roku ok. 550 mln zł na Program Megainwestycji PERN

PERN przeznaczy w tym roku na Program Megainwestycji blisko 550 mln zł. Jednym z projektów jest budowa drugiej nitki Odcinka Pomorskiego rewersyjnego rurociągu ropy naftowej. Trwają badania geotechniczne na trasie przebiegu przyszłej magistrali, czyli Płock-Gdańsk - podała spółka.
28.05.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

Ceny podstawowych typów statków w 2019 r. i trendy obecne

Cena statku wynika przede wszystkim z kontraktu, który został zawarty przez armatora na budowę statku w stoczni. Ten z kolei stanowi odzwierciedlenie całej gamy czynników rzutujących na to jakiego typu statki opłaca się zamawiać, z jakim wyposażeniem, jakiej jakości, do jakiej pracy maja być przeznaczone i w założeniu na ile lat. Czynniki te wynikają z bieżącej i przewidywanej koniunktury w różnych segmentach rynku transportu morskiego, wiążą się też z możliwościami produkcyjnymi stoczni.
24.04.2020

Cena ropy na giełdzie w N.Jorku blisko 18-letniego minimum

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 18-letniego minimum. Obawy inwestorów o mocne osłabienie popytu na paliwa przeważają nad możliwymi skutkami ograniczenia dostaw ropy z krajów OPEC+ - podają maklerzy.
16.04.2020

PIE: każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB o 2 pkt. proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie; konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.04.2020

Udaremniony przemyt 60 kg kokainy w porcie w Gdańsku i w Rotterdamie

Dzięki współpracy CBŚP, KAS, Europolu i FIOD z Niderlandów przejęto 60 kg kokainy, która miała trafić na europejski czarny rynek. Funkcjonariusze zapobiegli przemytowi narkotyków w marcu. Pierwsze przejęcie kokainy nastąpiło w Rotterdamie, a kolejne w Gdańsku. Okoliczności sprawy narkotyków znalezionych w Polsce wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
02.04.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec lutego 2020 r.

Globalna branża produkcji okrętowej mocno wyhamowuje. Oprócz spadków rozmiaru portfela zamówień świat mierzy się także z epidemią koronawirusa, który wyraźnie zaczyna wpływać również na przemysł stoczniowy.
30.03.2020

Bezrobocie na świecie wywołane pandemią może przekroczyć 25 mln

Liczba osób, które stracą pracę na skutek pandemii koronawirusa, może znacznie przekroczyć 25 mln, które Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) prognozowała tydzień temu - oświadczył w czwartek dyrektor departamentu ds. zatrudnienia tej organizacji Sangheon Lee.
26.03.2020

BIMCO: Segment masowców Capesize najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa

Podczas gdy koronawirus wywarł ogromny wpływ na segment masowców Capesize, mniejsze segmenty transportu masowego powoli zaczynają wracać do zysków- poinformowało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
12.03.2020

Epidemia koronawirusa zakłóca światowy transport kontenerowy

Szybko rozprzestrzeniający się koronawirus w Chinach spowodował zakłócenia w globalnym transporcie kontenerów. Armatorzy przekierowują ładunki i ograniczają połączenia do chińskich portów, co ostatecznie przełoży się na miesiące opóźnień w dostawach.
09.02.2020

PERN szuka „Inżyniera budowy” drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego

PERN ogłosił postępowanie na wybór firmy, która będzie pełnić funkcję „Inżyniera budowy” przy budowie drugiej nitki rewersyjnego rurociągu Odcinka Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można składać do 4 marca - podała spółka.
06.02.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

Znaczący wzrost przeładunków w kluczowym porcie morskim na świecie

Według danych opublikowanych przez Zarząd Portu Morskiego w Singapurze, port odnotował listopadowy wzrost przeładunków o 8,4% w stosunku do przepustowości kontenerów w analogicznym okresie 2018 roku.
18.12.2019

PERN rozstrzygnął przetarg na projekt rewersyjnego ropociągu na odcinku Płock-Gdańsk

PERN rozstrzygnął przetarg i uzyskał wymagane zgody organów korporacyjnych na zawarcie umowy z ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej dla budowy strategicznej, drugiej nitki rewersyjnego ropociągu na odcinku Płock-Gdańsk.
16.12.2019

Pekao Leasing: 100 mln euro z EBI dla małych i średnich firm

Pekao Leasing otrzymało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro na finansowanie inwestycji małych i średnich firm, które posłużą m.in. poprawie efektywności energetycznej i rozwojowi OZE - podał bank. Część pieniędzy ma trafić do firm zarządzanych przez kobiety.
10.12.2019

Francja: zwrócimy się do WTO w sprawie amerykańskich ceł

Francja jest gotowa zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z amerykańskim pomysłem nałożenia 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary - powiedział w niedzielę francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
08.12.2019

Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei

Więcej pasażerów na kolei oraz przewiezionych towarów kosztem transportu samochodowego - to jeden z celów, które wyznacza sobie Ministerstwo Infrastruktury na nową kadencję - zapowiedział w środę szef resortu Andrzej Adamczyk podczas otwarcia IX Kongresu Kolejowego.
13.11.2019

Remontowa Shipuilding sprzedała dwa nieodebrane przez armatora statki PSV - nadal szukają klienta na arktyczne kontenerowce

Remontowa Holding sprzedała dwa statki PSV, które od kilku lat stoją w stoczni nieodebrane przez armatora Siem Offshore Contractors. Jednostki kupuje Viking Supply Ships AB. Umowa sprzedaży obejmuje również przebudowę jednostek.
06.11.2019

Na morzu najlepiej żegluje się przy spokojnej pogodzie. Powoli, bezpiecznie i skutecznie do celu. O takie wartości musimy opierać rozwój naszej firmy - wywiad z Pawłem Brzezickim szefem PŻM

O obecnej sytuacji Grupy PŻM, współpracy armatora ze stocznią MSR Gryfia, globalnym rynku przewozów masowych i rynku promowym na Bałtyku oraz o szansach na budowę promu w Szczecinie rozmawiamy z Pawłem Brzezickim, zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej oraz prezesem Funduszu Rozwoju Spółek.
06.11.2019

Chińskie firmy zbudują infrastrukturę na Wyspach Salomona

Chińskie firmy zbudują i będą kontrolować m.in. elektrownię i infrastrukturę portową na należącej do Wysp Salomona wyspie Guadalcanal w ramach wartej 825 mln USD umowy dotyczącej wznowienia pracy zamkniętej kopalni złota – podała w środę agencja Reutera.
30.10.2019

Obajtek: PKN Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej

PKN Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, ma solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów - mówi cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym spółki prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
24.10.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Po I półroczu port w Gdańsku na 3. miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów

W pierwszym półroczu 2019 r. w gdańskim porcie przeładowano ponad 25 mln ton towarów, co stawia nas na trzecim miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów – przekazał w poniedziałek PAP prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
08.10.2019

Pracodawcy: Brexit bez umowy to miliardy strat dla francuskich przedsiębiorstw

Choć do niedawna francuskie władze zapewniały o gotowości na brexit, mniej optymistyczne są stowarzyszenia pracodawców - ich zdaniem brexit bez umowy przyniesie miliardowe straty francuskim przedsiębiorcom.
30.09.2019

UTK: Od stycznia do lipca 2019 r kolej przewiozła 188,75 mln osób i 138,51 mln ton towarów

Od stycznia do lipca 2019 r. kolej przewiozła 188,75 mln osób i 138,51 mln ton towarów – poinformował w środę w Gdańsku prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.
26.09.2019

PKN Orlen złożył zawiadomienie do prokuratury ws. kupna spółki FX Energy

PKN Orlen złożył do prokuratury zawiadomienie, dotyczące podejrzenia niegospodarności przy zakupie amerykańskiej spółki FX Energy. Według płockiego koncernu, w sprawie wszczęto już postępowanie, w ramach którego współpracuje on ze śledczymi. Spółka nie podaje szczegółów.
19.09.2019

Podpisanie umowy na Przebudowę Stopnia Wodnego Przegalina

Kosztem niemal 62 mln. zł zostanie przebudowana śluza w Przegalinie. Umowę na realizację przebudowy podpisała w poniedziałek dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku Aleksandra Bodnar. W konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy uczestniczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
16.09.2019

Kaczyński: Gospodarka morska musi się rozwijać

Uważamy, że jeśli mamy tak szeroki dostęp do morza, to gospodarka morska musi się rozwijać, nie może być zwijana i już dzisiaj widać, że to jest możliwe - powiedział w czwartek w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński.
12.09.2019

Prezydent Białorusi: Moglibyśmy sprowadzać ropę przez Polskę i kraje bałtyckie

O możliwości sprowadzania ropy alternatywnymi wobec rosyjskich trasami – przez Polskę i kraje bałtyckie - mówił w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. W ten sposób odniósł się do problemów w negocjacjach gospodarczych z Moskwą.
07.09.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

Francja: Obawy przed wojną handlową z USA

Francuscy komentatorzy zastanawiają się, czy dojdzie do amerykańsko-francuskiej wojny handlowej po wprowadzeniu przez Francję podatku GAFA. Prezydent USA Donald Trump nazwał to "głupotą (prezydenta Emmanuela) Macrona" i zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina.
29.07.2019

Ceny ropy spadają, a inwestorzy obawiają się o światowy wzrost PKB

Ceny ropy naftowej w USA spadają i są na drodze do zanotowania największego tygodniowego spadku od maja. Na rynkach obawy o perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego przeważają nad podwyższonymi napięciami na Bliskim Wschodzie oraz przedłużeniem cięć produkcji przez OPEC+.
05.07.2019

Kolejne próby nowych lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie na basenie lodowym w Hamburgu (foto)

Postępują prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W czerwcu odbyły się w Hamburgu kolejne próby na basenie lodowym. Wnioski z prób znane będą na początku lipca.
27.06.2019

PERN ogłosił przetarg na zaprojektowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego

PERN ogłosił przetarg na zaprojektowanie drugiej nitki rewersyjnego rurociągu naftowego Odcinka Pomorskiego, tłoczącego na długości ponad 240 km surowiec na trasie Płock-Gdańsk-Płock. Spółka podkreśla, że inwestycja ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
21.06.2019

DSME z kolejnym zamówieniem na gazowce LNG

Południowokoreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobyło kolejny kontrakt od Maran Gas Maritime na budowę gazowca LNG.
12.06.2019

Śląskie Centrum Logistyki przygotowuje rozbudowę powierzchni magazynowej

Działające od 30 lat przy gliwickim porcie śródlądowym Śląskie Centrum Logistyki przygotowuje nowe inwestycje. Spółka rozbuduje swój specjalistyczny magazyn wyrobów stalowych, powiększy też flotę pojazdów.
04.06.2019

Stawki spot LNG z mocnym spadkiem w pierwszym kwartale

Stawki spot LNG zanotowały duże spadek w pierwszym kwartale 2019 roku - donosi jeden z liderów w transporcie tego gazu - Flex LNG.
02.06.2019

Resort infrastruktury: w tym roku samorządy dostaną 336 mln zł m.in. na drogi

Na dofinansowanie inwestycji m.in. na drogach wojewódzkich i powiatowych w 2019 r. samorządy dostaną 336 mln zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Na utrzymanie rzecznych przepraw promowych w Świnoujściu przeznaczono 25 mln zł
16.05.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

OT Logistics kończy z sukcesem ważny etap restrukturyzacj

Z końcem kwietnia weszła w życie umowa Spółki OT Logistics S.A. i wybranych spółek zależnych z grupy kapitałowej z konsorcjum banków kredytujących dotycząca wspólnych warunków restrukturyzacji finansowej zadłużenia Grupy Kapitałowej. Tego samego dnia Spółka podpisała porozumienie wydłużające termin spłaty obligacji serii G do 30.04.2020 r. Tym samym z sukcesem zakończono rozmowy rozpoczęte w 2018r. i sfinalizowano jeden z bardziej złożonych procesów restrukturyzacji finansowej ostatnich lat w Polsce.
07.05.2019

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę odcinka A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w Łódzkiem. Realizacja całej inwestycji o kilka godzin skróci przejazd z Trójmiasta do południowej granicy kraju.
18.04.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.