• <
gryfia_70lat

Port w Antwerpii chce w sposób zrównoważony zwiększać przeładunki kontenerów dzięki funduszom z UE

21.07.2021 08:38 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port w Antwerpii chce w sposób zrównoważony zwiększać przeładunki kontenerów dzięki funduszom z UE

Partnerzy portalu

Port w Antwerpii chce w sposób zrównoważony zwiększać przeładunki kontenerów dzięki funduszom z UE - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Antwerpia

Europejski program finansowania „Łącząc Europę” (CEF) ogłosił, że przyzna portowi w Antwerpii 10,91 mln euro dofinansowania na projekt zwiększenia możliwych przeładunków kontenerów.

Jak ujawniono, fundusze zostaną wykorzystane na projekt portu Extra Container Capacity Antwerp (ECA), którego celem jest zwiększenie liczby towarów transportowanych barkami i koleją w celu zmniejszenia emisji, przy jednoczesnym rozwiązaniu bieżących problemów związanych z ruchem kontenerów.

Ponadto środki zostaną wykorzystane do sfinansowania planowanych badań nad zrównoważonymi rozwiązaniami uwzględniającymi równowagę między gospodarką, środowiskiem i klimatem.

- Segment kontenerów nadal rośnie, nawet w trudnym roku, którego właśnie doświadczyliśmy. Potwierdza to zatem pilną potrzebę zwiększenia przepustowości – powiedział Jacques Vandermeiren, dyrektor generalny Portu Antwerpia.

- Jednak sposób, w jaki tworzymy tę dodatkową moc, jest co najmniej równie ważny. Trzeba to osiągnąć w sposób zrównoważony, z poszanowaniem klimatu i środowiska, dlatego w pełni angażujemy się w realizację staranniej zaprojektowanego projektu – dodał.

Port przyszłości

W szczególności projekt obejmuje zaprojektowanie i stworzenie „portu przyszłości” z hiperwydajnymi terminalami, które mają niski ślad węglowy, zmniejszoną emisję ze statków i surowsze przepisy dotyczące wszystkiego, od zasilania lądowego po techniki budowlane.

Według portu emisje ze statków i terminali w porcie będą ograniczone do minimum dzięki niskoemisyjnym technologiom przeładunkowym, zasilaniu z lądu, cyrkularnym technikom budowlanym i surowszym przepisom.

Jeśli chodzi o logistykę, Port w Antwerpii powiedział, że projekt ECA będzie z kolei działał jako dźwignia, która umożliwi transportowi stanie się bardziej przyjaznym dla środowiska dzięki wykorzystaniu kolei i żeglugi śródlądowej.

Projekt stworzyłem w odpowiedzi na ambicje Europy w ramach „Zielonego Ładu” i flamandzkiej polityki mobilności. W maju 2021 roku międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Portu w Antwerpii ogłosiło, że otrzyma z europejskiego programu Horyzont 2020 dotację w wysokości 25 mln euro na ambitny projekt, którego celem jest uczynienie europejskich portów bardziej ekologicznymi.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.