• <

Wynik wyszukiwania - "port antwerpia" - Wiadomości

Elektryczny holownik Damen: dwa holowania na jednym ładowaniu, bateria pełna w 2 godziny

Damen Shipyards zwodował właśnie drugi w pełni elektryczny holownik RSD-E 2513. Jednostka pracować będzie w porcie Antwerpia-Brugia, gdzie pływa już holownik na wodór, a wkrótce dołączy do niego holownik metanolowy.
30.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Pierwszy na świecie holownik na wodór już pracuje

Hydrotug 1, pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem, wszedł do eksploatacji w porcie w Antwerpii.
13.12.2023

Port Antwerpia-Brugia i CMB.TECH zwodowali pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem

Port Antwerpia-Brugia i CMB.TECH ogłosili, że Hydrotug 1, pierwszy holownik napędzany wodorem, jest gotowy do pracy na terenie portu w Antwerpii. To przełomowe osiągnięcie odegra kluczową rolę w wysiłkach portu na rzecz ekologii swojej floty i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dzięki Hydrotug 1 CMB.TECH potwierdza swoją międzynarodową rolę lidera w przejściu na paliwo przyjazne dla środowiska.
12.12.2023

Grupa Trans Polonia: porty kluczowe dla rozwoju przewozów

Trans Polonia (TPG) istotną część swoich zleceń transportowych realizuje na rynkach zagranicznych, również w operacjach związanych z obsługą ruchu z najważniejszych europejskich portów morskich. W branży odpowiadają one za niemal 3/4 operacji towarowych spoza UE oraz 37% wewnątrzunijnego ruchu towarowego. Obecnie z działalności zagranicznej grupy Trans Polonia pochodzi 80,8 procent przychodów. Przed rokiem było to 73,5 procent.
15.11.2023

Belgia rozważa wykorzystywanie dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym

Władze Belgii badają możliwości wykorzystywania dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym - poinformował w czwartek wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
28.09.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Belgia. Usługi portów w Antwerpii i Brugii będą droższe w 2023 r. o prawie 10 proc.

Spółka „Port of Antwerp – Bruges”, która zarządza portami w Antwerpii i Brugii, podnosi od przyszłego roku swoje stawki o 9,94 procent - poinformowała firma w komunikacie przekazanym mediom. To największa podwyżka w historii obu portów, zauważa „Gazet van Antwerpen”.
22.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

Port Antwerpia-Brugia pierwszym portem, który wprowadził certyfikat PKB dla dystrybucji farmaceutyków

Dystrybucja produktów farmaceutycznych wymaga szczególnego postępowania. Sposób ten jest określony w wytycznych GDP (Good Distribution Practice). Port w Antwerpii-Bruges jako pierwszy na świecie przełożył te zasady na sferę morską, aby w całym łańcuchu logistycznym działać zgodnie z tymi europejskimi zasadami GDP.
25.09.2022

Porty w Niemczech i Belgii łączą siły w zakresie projektów wodorowych

Przedstawiciele największego na świecie portu śródlądowego – duisport w Niemczech – oraz belgijskiego portu Antwerpia-Brugia nawiązali długoterminowe partnerstwo. Współpraca będzie dotyczyła transformacji energetycznej oraz infrastruktury morskiej i lądowej. Oba porty dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 toku.
13.09.2022

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany

W Hiszpanii zwodowano pierwszy holownik napędzany wodorem o nazwie Hydrotug.
25.05.2022

Port w Antwerpii odnotowuje wzrost przeładunków pomimo wybuchu pandemii

Port w Antwerpii odnotował wzrost z roku na rok w wolumenie obsługiwanych ładunków w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku, mimo że zakłócenia spowodowane COVID-19 i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej obniżyły handel w innych krajach.
20.08.2021

Port w Antwerpii chce w sposób zrównoważony zwiększać przeładunki kontenerów dzięki funduszom z UE

Europejski program finansowania „Łącząc Europę” (CEF) ogłosił, że przyzna portowi w Antwerpii 10,91 mln euro dofinansowania na projekt zwiększenia możliwych przeładunków kontenerów.
21.07.2021

Certified Pick up w porcie w Antwerpii wkracza w kolejną fazę. Odbiór kontenerów na podstawie tożsamości zamiast kodu PIN

Nowy cyfrowy proces zwalniania kontenerów w porcie w Antwerpii, zwany Certified Pick up (CPu), wkracza w kolejną fazę. Zamiast używać kodów PIN, od lipca odbiór kontenerów będzie odbywał się na podstawie tożsamości. Proces, który zapewnia bezpieczną, przejrzystą i wydajną pracę ma zastosowanie do wszystkich kontenerów importowych, które są rozładowywane ze statków pełnomorskich.
26.05.2021

Port Antwerpia użyje autonomicznych dronów do zachowania bezpieczeństwa (wideo)

Port Antwerpia po raz pierwszy wysłał autonomiczne drony do zabezpieczenia istotnej infrastruktury portowej. W pełni samodzielna maszyna przetestuje swoje możliwości inspekcji i kontroli, co ma pomóc w stworzeniu autonomicznych dronów do 2022 roku.
25.02.2021

Belgowie chcą być numerem 1 w Europie - połączenie portów w Antwerpii i Zeebrugge

12 lutego miasto Antwerpia i Miasto Brugia osiągnęły porozumienie w sprawie połączenia swoich portów. Oznacza to początek procesu zjednoczenia, którego sfinalizowanie ma potrwać rok. Po ukończeniu porty będą działać pod wspólną nazwą „Port Antwerpia-Brugia”.
14.02.2021

Port Antwerpia rozpoczął projekt ekologicznej produkcji metanolu

Port w Antwerpii zainicjował projekt ekologicznej produkcji metanolu w ramach planu, by być portem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
07.05.2019

Port Antwerpia wprowadzi nową strategię w sprawie emisji CO2

Zarząd Portu Antwerpia oraz operator gazowy Fluxys połączy siły w celu zainstalowania w procie systemu sekwestracji dwutlenku węgla.
10.05.2018

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej (wideo)

We Wrocławiu w dniach 18-19 kwietnia odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
20.04.2018

Przeładunki w Porcie Antwerpia dalej rosną

Dzięki większej liczbie kontenerów, Port Antwerpia zaliczył najlepszy kwartał w swojej historii z wynikiem przeładunków 58,3 mln ton. Oznacza to wzrost o 7,1 proc. w porównania do tego samego okresu w zeszłym roku.
19.04.2018

Port Antwerpia piąty raz z rzędu z rekordem przeładunków rocznych

Belgijski Port Antwerpia zakończył 2017 rok rekordowym wolumenem przeładunków, piąty raz z rzędu. Port obsłużył łącznie 223,6 mln ton ładunku, co oznacza wzrost o 4,4% w porównaniu z 214,1 mln ton w roku poprzednim.
17.01.2018

Rosną przeładunki w Porcie Antwerpia

Port Antwerpia zamknął pierwsze 3 kwartały tego roku z przeładunkami 167,1 mln ton, o 3,3 proc. więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
24.10.2017

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uczestnikiem debaty na temat Jedwabnego Szlaku

Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk już po raz drugi wzięli udział w jednej z najważniejszych konferencji międzynarodowych, dedykowanych idei Jedwabnego Szlaku. The 3rd Maritime Silk Road Port International Cooperation Forum, organizowane cyklicznie w Ningbo w Chinach, w tym roku skoncentrowało się na rozwoju przewozów drogą morską i lądową m.in. z udziałem Polski, Słowenii, Chorwacji, Rumunii i Chin.
25.07.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Europa, cz. 1 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Europie. Wśród nich dominują porty z Niemiec i krajów Beneleksu – miejsc o silnych tradycjach handlowych. Warto wspomnieć, że Gdańsk znajduje się na 20 miejscu tej listy.
21.03.2017

Rekordowy rok w porcie Antwerpia

Port Antwerpia zamknął 2016 rok z przeładunkami rzędu 214,06 mln ton, o 2,7 proc. więce niż rok temu. Wzrost był możliwy dzięki większym przeładunkom kontenerów i paliw.
17.01.2017

Port Antwerpia z wzrostem przeładunków w tym roku

To będzie dobry rok dla belgijskiego portu Antwerpia. Tylko przez pierwsze 9 miesięcy ten obiekt przeładował 161,6 mln ton towarów, o 3,3 proc. więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Duża w tym zasługa przeładunków kontenerów, które wyniosły 7,5 mln TEU (wzrost 4 proc.).
21.10.2016

Port w Antwerpii ma nową śluzę

Śluza Kieldrecht została niedawno oddana do użytku, tym samym zakończył się jeden z największych projektów przeprowadzanych w ostatnich latach.
25.05.2016

Tak to się robi w Porcie Antwerpia (time-lapse)

3 godziny w 9 minut. Time-lapse z pracy dźwigu Liebherr LHM550 został opublikowany kilka dni temu w sieci.
14.04.2016

Największe porty Flandrii

Globalny Raport Konkurencyjności 2011-2012 sytuuje belgijską infrastrukturę portową wśród najlepszych na świecie. W Belgii, a właściwie w jednej z jej prowincji – Flandrii zajmującej niewiele ponad 13 500 km2 powierzchni, w promieniu 100 km położone są cztery porty. Rozlokowało się tu również ponad 700 centrów logistycznych.
17.05.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.