• <
KONGSBERG_2023

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany

jm

25.05.2022 10:03

Partnerzy portalu

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany - GospodarkaMorska.pl
Fot. CMB Tech / Port Antweria-Brugia

W Hiszpanii zwodowano pierwszy holownik napędzany wodorem o nazwie Hydrotug.

Wodowanie odbyło się 16 maja w stoczni Astilleros Armon w Navii. Hydrotug to holownik o nośności 65 ton, napędzany dwoma dwupaliwowymi silnikami wodorowymi BeHydro. Zamawiającym jest port Antwerpia-Brugia.

Wspomniane silniki BeHydro zostały opracowane wspólnie przez Compagnie Maritime Belge i producenta silników ABC. Nad testami odbioru fabrycznego pieczę sprawował Lloyd's Register. Moc znamionowa silników wynosi 2 MW. Ponad 400 kg paliwa ma być zgodnie z projektem przechowywane w zbiorniku w przedziale rufowym pod pokładem. 

Holownik ma zostać przekazany zamawiającemu do końca tego roku. Do eksploatacji ma natomiast trafić w pierwszym kwartale 2023 roku. Docelowo będzie pracował w Antwerpii. Zanim to jednak nastąpi czeka go wyposażanie i próby morskie.

Roy Campe, dyrektor techniczny spółki CMB Tech, która opracowała projekt jednostki, zapowiedział, że technologia jest gotowa, by zostać wprowadzona na szeroki rynek stoczniowy. – Dzięki tej technologii możemy znacznie poprawić jakość powietrza w portach i wprowadzić technologię wodorową do każdego portu na świecie – mówił.

Według wyliczeń CMB Tech każde bunkrowanie wodoru pozwala ograniczyć ilość emisji porównywalną do wytwarzanej przez jeden samochód w ciągu całego roku.


etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.