• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Port Antwerpia wprowadzi nową strategię w sprawie emisji CO2

PMK

10.05.2018 18:47 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Antwerpia wprowadzi nową strategię w sprawie emisji CO2

Partnerzy portalu

Port Antwerpia wprowadzi nową strategię w sprawie emisji CO2 - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Portu Antwerpia oraz operator gazowy Fluxys połączy siły w celu zainstalowania w procie systemu sekwestracji dwutlenku węgla.

Sekwestracja dwutlenku węgla to proces polegający na oddzieleniu i wychwyceniu dwutlenku węgla ze spalin w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery. Część wychwyconego CO₂ wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, jednak większość jest przeznaczona do składowania.

W pierwszej fazie, Zarząd Portu w Antwerpii i Fluxys zbadają wykonalność rozwiązań dotyczących wychwytywania CO2 z przemysłu w porcie, transportowania go rurociągiem lub statkiem i wreszcie ponownego użycia lub przechowywania.

Jeżeli wyniki studium wykonalności są pozytywne, celem jest wspólne promowanie projektów.

- Przemysł w porcie w Antwerpii jest głównym motorem gospodarki belgijskiej, a od kilku lat dokłada wszelkich starań, aby stać się bardziej zrównoważonym ekologicznie. Jeśli chodzi o emisję CO2, potrzebne jest podejście obejmujące cały port - powiedział Jacques Vandermeiren, dyrektor zarządzający Zarząd Portu w Antwerpii.

- Aby przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia, zamierzamy sięgnąć po mieszankę różnych rozwiązań. Musimy sobie poradzić nie tylko z emisją CO2 pochodzącą z zużycia energii, ale także z dużej liczby procesów przemysłowych, które również uwalniają CO2 - dodaje Pascal De Buck, dyrektor zarządzający Fluxys.

Dziękujemy za wysłane grafiki.