• <
siemens_gamesa_2022

Dobre perspektywy zachęcają do odważniejszych inwestycji w nowe statki. Analiza rynku tonażowego (tydzień 36-39/2021)

04.10.2021 10:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dobre perspektywy zachęcają do odważniejszych inwestycji w nowe statki. Analiza rynku tonażowego (tydzień 36-39/2021)

Partnerzy portalu

Dobre perspektywy zachęcają do odważniejszych inwestycji w nowe statki. Analiza rynku tonażowego (tydzień 36-39/2021) - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Dobre wyniki i perspektywy dla rynku przewozów ładunków masowych zachęcają armatorów i inwestorów do inwestycji w tonaż. Dzięki temu oprócz sporego wolumenu transakcji jednostkami z drugiej ręki to głównie azjatycki rynek stoczniowy odnotowuje świeży powiew dla nowych zamówień. Szczególnie dotyczy to klas statków wielkości Ultramax i Kamsarmax. Obecnie dobry rynek jest również korzystny dla tonażu wykorzystywanego w branżach offshore. Gorzej jest niestety w segmencie zbiornikowców, ale i tutaj widać pewne światło w tunelu. Nieco więcej aktywności jest też na rynku złomowań jednostek. A to pomimo okresu nieco słabszych cen oferowanych za stal. Niewiele jednak widać recyklingowanych masowców, na które zapotrzebowanie na rynku przewozów jest w ostatnim czasie duże. 

W kolejnej analizie rynku tonażowego przedstawiamy najnowsze trendy i tendencje a także perspektywy najbliższego okresu czasu dla inwetsycji tonażowych.

Rynek masowców

W tygodniu 36 odnotowano 9 sprzedaży statków używanych o wartości około 150 mln USD oraz zaledwie jedno złomowanie masowca.

Na rynku nowych budów w tygodniu 37 zakontraktowano całkiem sporo, bo aż 10 nowych masowców o wielkości 625 tys. DWT i wartości rynkowej około 204 mln USD. 

W  tygodniu 37 pod sprzedaż poszło 10 używanych masowców o wartości prawie 225 mln USD. Wzrost liczony tydzień do tygodnia był zatem imponujący i wyniósł aż (plus) 53%. W tym samym tygodniu nie odnotowano żadnego złomowania jednostki masowej.

W tygodniu 38 właścicieli zmieniło aż 16 masowców o łącznej wartości 312,3 mln USD, zakontraktowano aż 13 nowych budów i nie odnotowano żadnego złomowania. Wśród nowych zamówień znalazł się między innymi kontrakt pomiędzy Atlantska Plovidba na dwie jednostki z opcją dwóch kolejnych o nośności 82 tysiące ton każda klasy Kamsarmax.  

Kolejne tygodnie i miesiące powinny przynieść podtrzymanie trendu wzmożonych projektów dedykowanych nowemu tonażowi. W tej sytuacji ceny nowych masowców wciąż rosną. Równie dobry okres zapowiada się na rynku statków używanych a to ze względu na nadal rosnący apetyt na zakup potrzebnego do transportu tonażu. Zatem i dla seconhand’ów wartości rosną, ale już nie tak dynamicznie jak dla nowych budów. Wyjątkiem jest tutaj mocno pożądana klasa statków Kamsarmax.

Rynek gazowców

W tygodniu 37 nie odnotowano transakcji kupna – sprzedaży dla używanych jednostek przeznaczonych do transportu gazu za to rynek poinformował o zamówieniu 4 nowych jednostek o nośności 367 tys. ton. Było to zamówienie MOL’a zrealizowane ze stocznią Daewoo z planowaną dostawą pierwszej jednostki w pierwszej połowie 2024 roku i ostatniej z zamówionych jednostek w okresie października 2024 roku.

Rynek statków wsparcia branży offshore (Offshore Support Vessels – OSV / Offshore Construction Vessels - OCV)

Podobnie jak na innych rynkach związanych, czy to z kupnem – sprzedażą statków z drugiej ręki, czy też zamówieniami nowych jednostek jest w segmencie statków specjalistycznych offshore.

Oprócz ruchów dotyczących nowych zakupów, czy zmian właścicieli jednostek obserwuje się również wzmocnienie rynku remontów i przebudów jednostek wsparcia branży offshore zarówno oil&gas jak również wind energy. Zauważalne jest to w stoczniach całego świata, w tym w polskich. 

Na rynku jednostek używanych w tygodniu 36 odnotowano transakcję 1 używanej jednostki OCV na kwotę USD 3,1 mln. W kolejnym tygodniu numer 37 dokonano transakcji kupna – sprzedaży 1 statku OSV o wartości 1,9 mln USD. Natomiast w tygodniu 38 nie odnotowano żadnej transakcji kupna – sprzedaży statków wsparcia offshore z drugiej ręki.

Rynek tankowców

W tygodniu 36 odnotowano 3 transakcje kupna – sprzedaży używanych tankowców o wartości 27,8 mln USD a także 3 złomowania tankowców.

W tygodniu 37 zamówiono 2 nowe tankowce o nośności 87 tys. ton i wartości 91 mln USD. 

W tygodniu 37 sprzedano 3 tankowce o wartości około 70 mln USD. Wzrost obrotu tonażem liczony tydzień do tygodnia był potężny i wyniósł aż (plus) 133%. W tym samym tygodniu zezłomowano 7 zbiornikowców.

Radosław Marciniak

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.