• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chorwacja. Rząd wysyła cywilom ze Strefy Gazy 400 ton mąki

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chorwacja. Rząd wysyła cywilom ze Strefy Gazy 400 ton mąki

Partnerzy portalu

Statek z 400 tonami mąki, z której ma zostać upieczony chleb dla cywilów ze Strefy Gazy, wypływa w piątek z portu w Rijece - podała chorwacka telewizja N1. Pomoc żywnościową sfinansował rząd w Zagrzebiu.

Transport mąki ma najpierw dotrzeć do Port Saidu, a odbiorcą darowizny jest egipski Czerwony Półksiężyc. Rząd Chorwacji polecił ministerstwu gospodarki i zrównoważonego rozwoju wydzielenie 400 ton mąki pszennej z zapasów znajdujących się w kraju. Za organizację dostawy odpowiada MSZ Chorwacji oraz ministerstwo ds. morza, transportu i infrastruktury, które współpracują przy przedsięwzięciu z chorwackim Czerwonym Krzyżem.

Wcześniej Zagrzeb przeznaczył na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy 1,25 mln euro. Premier Chorwacji Andrej Plenković jednoznacznie potępił atak terrorystyczny Hamasu z października ubiegłego roku i wyraził solidarność z Izraelem, wzywając jednocześnie do umożliwienia dostaw do Strefy Gazy pomocy humanitarnej i podjęcia kroków mających zmniejszyć liczbę ofiar cywilnych na obszarze objętym działaniami wojennymi. 

jbw/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.