• <

Wynik wyszukiwania - "tamy" - Wiadomości

Pełnomocnik ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej na liście zniesionych przez rząd stanowisk

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek zapowiedział zniesienie kolejnych 29 pełnomocników, którzy dotychczas funkcjonowali przy rządzie. Zastrzegł przy tym, że ich istotne zadania będą dalej realizowane, ale "przez właściwych ministrów".
13.05.2024

Stena Line zwiększy pojemność ładunkową o 30% na dwóch swoich statkach

W imieniu Stena Line, Stena RoRo podpisała umowę na przebudowę Stena Foreteller i Stena Forerunner z stocznią China Merchants Jinling (Weihai) w celu zainstalowania dodatkowego pokładu ładunkowego, zwiększenia wydajności pędników i przygotowania do zasilania z lądu na pokładach jednostek.
08.05.2024

Estonia i sojusznicy NATO przeciwko rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Ostatnio znacząco poprawiliśmy zdolności obronne na morzu. Wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami w NATO, Szwecją i Finlandią, powinniśmy być w stanie zapobiec potencjalnej rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego – napisał w specjalnym raporcie dowódca estońskiej armii gen. Martin Herem.
04.05.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Zdaniem mediów Turcja nie zrezygnowała z podważania suwerenności Grecji nad częścią Morza Egejskiego

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.
22.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Umowa o budowę statku – skutki „permissible delay”

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – "permissible delay" omówiliśmy kategorię zdarzeń i okoliczności, które zgodnie z danymi postanowieniami umownymi, umożliwiają stoczni („Builder”/,,Seller”) przesunięcie kontraktowego terminu dostawy statku („Delivery Date”) bez żadnych konsekwencji prawnych i finansowych z tego tytułu. Wyjaśniono też, w ślad za orzeczeniem w sprawie „Zhoushan Iinhaaiwan Shipyard Co. Ltd. v Golden Exquisite Inc” [2015], iż kategoria „permissible delay” składa się w istocie z dwóch podkategorii.
17.04.2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.
17.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Rosyjski okręt ćwiczy na Morzu Śródziemnym

Rosyjski niszczyciel rakietowy Marszał Szaposznikow wypłynął na Morze Śródziemne przez Kanał Sueski w ramach zaplanowanych ćwiczeń - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
14.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Ukraiński wywiad: Kreml wysyła żołnierzy Floty Pacyfiku na wojnę z Ukrainą

W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
12.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.
10.04.2024

Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III.
09.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Rosja nasila ataki pociskami balistycznymi z okupowanego Krymu

Siły rosyjskie coraz częściej wykorzystują pociski balistyczne rozmieszczone na okupowanym Krymie do uderzenia na Ukrainę ze względu na to, że tego typu rakiety są trudne do zestrzelenia - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju pułkownik Natalia Humeniuk.
02.04.2024

Ruch oporu Atesz: Rosja transportuje ładunki wojskowe na statkach handlowych

Krymscy partyzanci, którzy obserwują Most Kerczeński, odkryli, że Rosja wykorzystuje statki handlowe do transportu ładunków wojskowych - poinformował we wtorek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz na Telegramie.
02.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Bank Pekao: produkcja przemysłowa praktycznie nie zmieniła się od dwóch lat

Produkcja przemysłowa zaskoczyła w górę, ale głównie ze względu na rewizję cen w poprzednich miesiącach; w praktyce produkcja nie zmieniła się od dwóch lat – poinformowali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do środowych danych GUS.
20.03.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
18.03.2024

USA: zniszczyliśmy dziewięć rakiet i dwa drony Huti w Jemenie

Centralne dowództwo armii amerykańskiej poinformowało w czwartek, że zniszczyło dziewięć rakiet przeciwokrętowych i dwa drony na kontrolowanych przez Hutii obszarach Jemenu.
15.03.2024

USA żąda aby Panama nie udostępniała swojej bandery statkom z Iranu

Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Abram Paley odwiedził w środę Panamę i wezwał władze tego kraju, by nie udostępniały swojej bandery irańskim statkom, ponieważ takie praktyki pozwalają Teheranowi omijać sankcje Waszyngtonu - podały agencja AFP i portal Times of Israel.
14.03.2024

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Powstała spółka Baltic Offshore Service Solution, którą powołały Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen i kanadyjski Northland Power – ogłosił we wtorek Orlen. Nowa spółka jako pierwsza w Polsce będzie świadczyła usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, np. tym techniczne - wyjaśniono.
12.03.2024

Korea Płn. wznowiła dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską

Korea Północna prawdopodobnie wznowiła w niedzielę dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską po przerwie trwającej od połowy lutego - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), który powołał się analizę zdjęć satelitarnych przeprowadzoną przez portal NK News.
12.03.2024

MSZ: akcesja Szwecji zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO

Akcesja Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO, przyczyni się do wzmocnienia kolektywnej zdolności do odstraszania i obrony Sojuszu w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji - oświadczyło w czwartek polskie MSZ.
07.03.2024

Niezależne media rosyjskie: Siergiej Kotow to piętnasty rosyjski okręt zatopiony przez Ukraińców

Rosyjski patrolowiec Siergiej Kotow, należący do Floty Czarnomorskiej, to już piętnasty okręt agresora zatopiony podczas wojny z Ukrainą; tylko od końca grudnia 2023 roku najeźdźcy stracili cztery ważne okręty - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
05.03.2024

Miliardowy kontrakt CMA CGM. Francuski gigant kupuje Bolloré Logistics

Bolloré i CMA CGM ogłosiły 29 lutego zakończenie sprzedaży wszystkich udziałów spółki Bolloré Logistics na rzecz CMA CGM. Przy tym zaznaczono, że przeniesienie Bolloré Logistics Sweden AB do Grupy CMA CGM pozostaje uzależnione od uzyskania przez tę ostatnią zgody na inwestycje zagraniczne na terenie Szwecji. Cena zakupu wynosi 4,85 miliardów euro.
01.03.2024

PLO ma nowego prezesa

Polskie Linie Oceaniczne mają nowego prezesa zarządu. Z końcem stycznia został nim Piotr Węcławiak, wieloletni członek rady nadzorczej spółki.
29.02.2024

Port Gdynia: konsultacje rynkowe w sprawie terminalu promowego

Zarząd Morskiego Portu Gdynia ogłosił konsultacje rynkowe przed planowanym przetargiem na drugiego operatora promowego, który miałby prowadzić operacje z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia.
28.02.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Stena Line oficjalnie otwiera trasę frachtową Dublin – Liverpool

Wiodący szwedzki operator promowy, Stena Line, oficjalnie uruchomił dziś nowe połączenie frachtowe Dublin – Liverpool (Birkenhead), pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Oczekuje się, że dodanie nowej trasy jeszcze bardziej zwiększy przewozy frachtowe firmy po rekordowym roku 2023 na Morzu Irlandzkim.
15.02.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Szef MON: zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Nowy dok szczecińskiej stoczni pozytywnie przeszedł testy

Nowy dok Stoczni Pomerania pozytywnie przeszedł testy. 30 stycznia w szczecińskiej stoczni wydokowano statek Marfret Niolon, którego wyporność wynosi 5100 ton.
31.01.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Rząd przeciera szlak dla kontenerów w Świnoujściu

Resort infrastruktury nie rezygnuje z inwestycji w przeładunkowy hub i tor podejściowy w Świnoujściu – czytamy w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
26.01.2024

Port Kołobrzeg. Duży wzrost przeładunków

W 2023 roku w Porcie Kołobrzeg przeładowane zostało 277,8 tys. ton ładunków. To aż o 63% więcej niż w 2022 roku.
21.01.2024

Rosyjski terminal zawiesza prace po ukraińskim ataku

Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Novateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
21.01.2024

ISW: zakłócenia systemu GPS w Polsce i Szwecji mogły być wywołane przez Rosję

Zakłócenia systemu GPS, obserwowane w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a następnie w styczniu w Polsce i Szwecji, mogły być spowodowane ćwiczeniami z użyciem środków walki radioelektronicznej, prowadzonymi w obwodzie królewieckim w Rosji - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
19.01.2024

W pobliżu Krymu zatonął rosyjski okręt patrolowy

Na dnie morza w pobliżu Sewastopola, miasta na okupowanym przez Rosję Krymie, znajduje się wrak rosyjskiego okrętu patrolowego; jednostka prawdopodobnie została zatopiona kilka tygodni temu w wyniku ataku dronów nawodnych - poinformował w czwartek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
18.01.2024

J. Grabiec: nie ma podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec powiedział w czwartek w Radiu Zet, że nie ma podstaw, aby zmienić lokalizację elektrowni atomowej na Pomorzu.
18.01.2024

Działka z dostępem do głębokowodnego nabrzeża w Porcie Gdańsk. Ruszył przetarg na terminal zbożowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił dziś przetarg na najem nieruchomości z dostępem do nabrzeża głębokowodnego. Najemca będzie musiał dostosować pirs do potrzeb przeładunków.
17.01.2024

Nowa władza, nowa lokalizacja elektrowni jądrowej? Trwają analizy

Jak donosi „Dziennik Bałtycki”, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, która miała powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu, może powstać w innym miejscu. Przyjrzenie się sprawie i dokładną analizę dotyczącą lokalizacji zapowiedziała podczas wizyty w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
17.01.2024

Polish Shipping Association członkiem ECSA

Polish Shipping Association, który stanowi wspólną reprezentację Związku Armatorów Polskich (ZAP) oraz Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych (PZPŻ), dołączył na prawach pełnoprawnego członka do Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej ECSA.
11.01.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Straż pożarna w Rotterdamie przeprowadza w porcie próby z załogowymi dronami

W Rotterdamie w centralnej Holandii tamtejsza straż pożarna rozpoczęła próby z załogowymi dronami - informuje w czwartek dziennik "De Telgraaf". "To jest przyszłość" – ocenia najpopularniejsza gazeta kraju.
04.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Nowoczerkask to już trzeci rosyjski duży okręt desantowy zniszczony przez Ukraińców

Rosyjski duży okręt desantowy Nowoczerkask, ostrzelany w nocy z poniedziałku na wtorek przez ukraińskie wojska, to już trzecia taka jednostka agresora, która została zniszczona od początku inwazji Kremla na Ukrainę. W marcu 2022 r. najeźdźcy stracili okręt Saratow, a we wrześniu 2023 roku - okręt Mińsk - zauważył w czwartek brytyjski resort obrony.
28.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

Apel Pomorskiej Rady Rolnictwa w sprawie unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni

Pomorska Rada Rolnictwa wystosowała apel w sprawie wydzierżawienia Bałtyckiego Terminala Zbożowego prywatnej firmie na 30 lat. Rada domaga się unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni.
14.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

Na terenie 3. Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 202 żołnierzy.
11.12.2023

Dar Młodzieży już ze świąteczną iluminacją

W niedzielę 10 grudnia zabłysły świąteczne światła na Darze Młodzieży. Przybranie statku w światełka w kształcie choinki jest już tradycją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
10.12.2023

Wielka Brytania ostrzega – ze statkami na Morzu Czerwonym kontaktują się „władze Jemenu”

Nie uspokaja się sytuacja na Morzu Czerwonym. Brytyjska Organizacja Handlu Morskiego wydała ostrzeże, w którym informuje, że ze statkami w południowym rejonie akwenu przez radio kontaktują się niezidentyfikowane osoby podające się za „władze Jemenu” i wydają polecenia.
09.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Mostostal Chojnice ma nowego właściciela

Firma Zugil, wyspecjalizowana m.in. w urządzeniach do pokryć galwanicznych i lakierniczych oraz konstrukcjach maszynowych i budowlanych, za 39 mln zł kupiła od spółki Zamet firmę Mostostal Chojnice - wytwórcę urządzeń przeładunkowych dla portów kontenerowych i elektrowni - poinformował Zamet.
06.12.2023

Zremb-Chojnice z nowym produktem dla baz wojskowych. Niemcy złożyli zamówienie

Specjalizująca się w produkcji kontenerów spółka Zremb-Chojnice otrzymała zamówienie na wykonanie elementów służących jako ochrona balistyczna dla bazy wojskowej. To nowy typ produktu, który może na stałe wejść do portfolio firmy.
05.12.2023

Projekt: pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister ds. energii

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii – wynika z opublikowanej w środę na stronach Kancelarii Premiera informacji na temat projektowanego rozporządzenia MKiŚ.
29.11.2023

Osiem lodołamaczy będzie chronić Wisłę w rejonie Płocka do Włocławka przed lodowymi zatorami

W nadchodzącym sezonie zimowym do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono osiem lodołamaczy. Stacjonując w porcie przy włocławskiej zaporze będą one w gotowości do rozpoczęcia lodołamania od 1 grudnia tego roku do 30 marca przyszłego roku.
29.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Usteckie regaty nagrodzone!

Ustka Charlotta Sailing Days zostały uznane Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem roku 2023, a ich organizator Klub Żeglarski ProSport wyróżniono nagrodą Najlepszy Pomorski Żeglarski Klub roku 2023.
27.11.2023

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej

Ukazała się nowa publikacja dotycząca spraw i dziedzin związanych z branżą oraz gospodarką morską. Jej autorem jest Radosław Marciniak, autor szeregu publikacji i analiz dotyczących spraw morskich, a także prezes PŻB Offshore Sp. z o.o.
25.11.2023

Warta zabezpiecza przyszłość innowacji branży morskiej [wideo]

W świetle dynamicznego rozwoju różnych sektorów gospodarki morskiej, zabezpieczenia finansowe stają się centralnym punktem dyskusji. W rozmowie z Markiem Lewandowskim z Warty pytamy o udział firmy w ubezpieczaniu przedsięwzięć branży.
23.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind [wideo]

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Prezydent Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza, w którym udział wzięli m.in. ambasadorzy w państwach Trójmorza, przedstawiciele MSZ czy eksperci ds. międzynarodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

„Washington Post”: atak na Nord Stream koordynował ukraiński oficer

Pułkownik ukraińskich sił specjalnych Roman Czerwinski koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku – poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na osoby zaznajomione z planowaniem tej operacji.
12.11.2023

Rosyjska firma petrochemiczna zarobiła miliard euro dzięki importowi ropy przez Bułgarię

Należący do rosyjskiego Łukoilu kombinat petrochemiczny Neftochim z siedzibą w bułgarskim Burgas zarobił w ciągu ostatniego roku ponad 1 mld euro dzięki udzielonemu przez UE zezwoleniu na import ropy z Rosji. Poinformowały o tym m.in. portal Politico, Ośrodek Badania Demokracji w Sofii oraz organizacja pozarządowa Global Witness.
09.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Kto zbuduje nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej? Ruszył przetarg

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosił przetarg na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
05.11.2023

Radio Swoboda: w postsowieckiej Azji brakuje powierzchni magazynowych z powodu importu do Rosji

Z powodu importu równoległego do Rosji, mającego na celu omijanie sankcji nałożonych na ten kraj, w postsowieckich krajach Azji Centralnej oraz Zakaukazia brakuje powierzchni magazynowej; jej deficyt szacowany jest na milion metrów kwadratowych - poinformowała we wtorek uzbecka sekcja portalu Radia Swoboda.
31.10.2023

Kto bogatemu zabroni? UNCTAD wzywa do kosztownej dekarbonizacji sektora żeglugowego

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wydała kolejny, doroczny Przegląd Transportu Morskiego. W tegorocznej edycji Przeglądu mamy do czynienia ze szczególnym naciskiem na kwestię dekarbonizacji sektora żeglugowego.
29.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

W UE pilna potrzeba odbudowy sektora wydobywczego i przetwórstwa surowców

O pilną odbudowę unijnego sektora wydobywczego oraz przemysłu przetwórczego surowców krytycznych zaapelowali sygnatariusze ogłoszonej w czwartek w Katowicach Rezolucji Surowcowej. Chcą też dostosowania tempa osiągania celów Zielonego Ładu do warunków rynkowych.
26.10.2023

Gazprom nie zapłaci Polsce miliardów za Nord Stream 2

Sąd apelacyjny prawomocnie uchylił decyzję prezesa UOKiK o karze ponad 29 mld zł dla Gazpromu i jego pięciu partnerów budujących Nord Stream 2 - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
26.10.2023

Pracownik potrzebny od zaraz. Światowa energetyka wiatrowa potrzebuje 600 tysięcy pracowników

Wraz z kolejnymi inwestycjami w farmy wiatrowe, światowa energetyka wiatrowej będzie potrzebować prawie 600 000 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat. Największy wzrost pracowników odnotuje sektor offshore, bowiem aż o 79 proc względem 2022 roku.
25.10.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Z powodu ocieplenia temperatury wody w Morzu Beringa padło 10 miliardów krabów

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około dziesięciu miliardów krabów - 90 procent populacji krabów w tym regionie; ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności - poinformowało czasopismo naukowe "Science".
21.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.
12.10.2023

Robert Domżał ponownie dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał dr. Roberta Domżała na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - poinformowano we wtorek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
10.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

Wody Polskie ogłosiły przetarg na dokumentację zbiornika Bzin

Wody Polskie ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy koncepcji programowo-przestrzennej i raportu oddziaływania na środowisko zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Ma to być największy akwen w województwie świętokrzyskim, zajmie obszar około 100 hektarów.
05.10.2023

Wojewoda pomorski wydał decyzję na budowę sieci przesyłowej, wyprowadzającej energię z MFW

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną na "Budowę linii Choczewo – Żarnowiec". Inwestycja stanowi część planowanego systemu elektroenergetycznego koniecznego do przesłania mocy z morskich farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim do Krajowego Systemu Energetycznego.
02.10.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej oraz innych obiektów tego typu – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który został opublikowany w poniedziałek na stronach RCL.
25.09.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada w Warszawie

Nadchodzące lata będą kluczowe dla rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, od inwestorów po dostawców. Światowy offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Najbardziej aktualne tematy i opracowania zostaną poruszone na forum podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.
18.09.2023

Tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny, budowała pół wieku temu firma z Jugosławii

Dwie tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny na północy Libii, zbudowała w latach 70. XX wieku firma z Jugosławii. Eksperci wskazują, że zaniedbanie wywołane trwającym w kraju konfliktem doprowadziło do tragedii, w której zginąć mogło nawet 20 tys. osób.
14.09.2023

Atak na rosyjskie cele na Krymie był operacją SBU i ukraińskiej marynarki wojennej

Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa, powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
14.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Ukraina zaatakowała stocznię w Sewastopolu. Uszkodzono dwa okręty, w tym jeden podwodny

W nocy z wtorku na środę przeprowadziliśmy atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek: dużego okrętu desantowego i okrętu podwodnego, powiadomił w rozmowie z portalem Hromadske przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.
13.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Rosyjscy hakerzy zdobyli dane o zabezpieczeniach brytyjskiej bazy okrętów podwodnych

Rosyjska grupa hakerska LockBit zdobyła i opublikowała w darknecie informacje na temat zabezpieczeń szeregu brytyjskich obiektów wojskowych i wywiadowczych, w tym między innymi bazy okrętów podwodnych – podał w niedzielę "Sunday Mirror".
03.09.2023

Dawna świetlica szczecińskiej stoczni przekształci się w instytucję kultury

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.
28.08.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego. Pozwala on m.in. zdefiniować uwarunkowania, stan zagrożenia środowiska i możliwości wykorzystania obszaru objętego planem.
24.08.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
23.08.2023

Kuba. Zaginiony Holender został uratowany z bezludnej wyspy dzięki napisowi SOS na piasku

64-letni Holender został uratowany po spędzeniu trzech dni na bezludnej wyspie znajdującej się ok. 150 km na północ od Kuby, po tym gdy zatonął jego jacht - informują w środę niderlandzkie media. Mężczyzna napisał na piasku ogromny znak SOS, który został dostrzeżony przez helikopter straży przybrzeżnej USA.
23.08.2023

Rosja. Współpracownicy Nawalnego: mimo wojny i sankcji Putin ma nowy luksusowy jacht, wart 100 mln USD

Tuż przed agresją na Ukrainę Władimir Putin sprowadził z Niemiec swój nowy luksusowy jacht morski Graceful wart 100 mln USD, na którym zamontowano luksusowe wyposażenie, importując je z Włoch i Estonii z ominięciem sankcji - twierdzą współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
23.08.2023

"Ręcznikowy protest" w Grecji elementem walki o dostęp do plaż

Mieszkańcy stworzyli "Ruch Ręcznikowy" walczący o darmowy dostęp do plaż masowo zawłaszczanych przez firmy wynajmujące leżaki. Grecy protestują przeciwko zawłaszczaniu plaż przez prywatne firmy wynajmujące leżaki i parasole za grube pieniądze. Protestujących nazwano "Ruchem Ręcznikowym" - informuje w sobotę portal gazety "The National Herald".
12.08.2023

Branża transportowa na ostrym zakręcie

Ochłodzenie gospodarcze zaskoczyło właścicieli firm przewozowych, którzy w tym roku niemal na pewno zanotują spore straty. Na poprawę koniunktury trzeba poczekać co najmniej rok - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
10.08.2023

Kopalnia nagrodziła górnika, który uratował tonącego w morzu ośmiolatka

Jacek Kuczera, górnik z rybnickiej kopalni ROW Jankowice, który ponad dwa tygodnie temu w Jarosławcu uratował tonącego w morzu 8-letniego chłopca, został nagrodzony przez dyrekcję kopalni. Myślę, że każdy by tak postąpił. Zobaczyłem, że chłopiec się topi, od razu ruszyłem na ratunek - mówi nagrodzony pracownik.
09.08.2023

Rosja wysyła kolejny okręt na Morze Czarne

Rosja wysłała drugi okręt na Morze Czarne, zwiększając łączną liczbę Kalibr gotowych do wystrzelenia do 16. Południowe Dowództwo Operacyjne poinformowało o tym na Facebooku.
06.08.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Czarter na podróż – „Supersession clauses”

W umowach czarteru na podróż, spotyka się nieraz klauzule umowne, o następującym brzmieniu: „This contract shall be completed and superseded by the signing of bills of lading in the form customary for such voyages for (…) cargos, which bills of lading shall contain the following clauses (…)”.
04.08.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Na handlu ludźmi w Libii zarabiają bojówki i struktury państwowe, w tym straż przybrzeżna

Niezależna Komisja ONZ ds. praw człowieka w Libii zebrała informacje na temat łańcucha przemytu nielegalnych imigrantów z tego kraju. W proceder, zdaniem autorów raportu, zamieszana jest straż przybrzeżna, funkcjonariusze z ośrodków zatrzymań i lokalne bojówki. Raport 21 lipca przekazano do sekretariatu ONZ. O jego wnioskach poinformowano też państwa zaangażowane w stosunki z Libią, poczynając od Włoch. informuje wtorkowy dziennik „L`Avvenire”.
25.07.2023

PRS częścią WindEurope

Podczas posiedzenia Walnego Zgromadzenia WindEurope – organizacji, która jest głosem branży wiatrowej w Europie, zapadła decyzja o przyjęciu Polskiego Rejestru Statków w poczet jej członków.
25.07.2023

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
24.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

Generał Cavoli: "Morze Bałtyckie jest teraz zupełnie innym miejscem, bo jest otoczone przez kraje NATO"

"Wierzę, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę udało nam się odstraszyć Moskwę od położenia ręki na jakiejkolwiek części naszego Sojuszu", stwierdził we wtorek na konferencji NATO Public Forum na marginesie szczytu w Wilnie głównodowodzący połączonych sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) gen. Christopher Cavoli.
11.07.2023

Ørsted wspiera szybsze przejście na ekologiczne paliwo dzięki kolejnemu statkowi SOV zasilanemu metanolem

Ørsted i ESVAGT podpisały umowę na budowę pierwszego na świecie statku serwisowego (SOV) napędzanego metanolem, pogłębiając zaangażowanie firm w redukcję emisji dwutlenku węgla z morskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej. SOV będzie gotowy do startu w 2026 roku, gdzie będzie operował z East Coast Hub w Wielkiej Brytanii na podstawie 10-letniego kontraktu.
06.07.2023

Equinor: sekwestracja CO2 będzie jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji

Technologia wychwytu i sekwestracji CO2 z czasem stanie się jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji - ocenia wiceprezes norweskiego koncernu Equinor Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor nie zrezygnuje z wydobycia ropy i gazu, ale będzie je optymalizował.
06.07.2023

Na Morzu Czarnym pełnią dyżur 4 rosyjskie okręty wyposażone w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że od godziny 11:00 w niedzielę 2 lipca na Morzu Czarnym służbę bojową pełni dziewięć rosyjskich okrętów, w tym cztery wyposażone w pociski manewrujące Kalibr, zdolne do wystrzelenia nawet 24 tego rodzaju.
02.07.2023

Niemieckie media o otwarciu tunelu pod Świną: gdy Polska inwestuje, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. "Gdy Polska inwestuje (...), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung".
30.06.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Tragiczny finał poszukiwań 37-latka w Zatoce Gdańskiej

Rozpoczynający się sezon wakacyjny oznacza wzmożoną pracę nadmorskich ratowników. Pierwszy weekend wakacji plus piękna pogoda to wiele zabawy i radości, ale również skrajnie niebezpiecznych sytuacji nad wodą. W niedzielę w Jantarze w wodach Zatoki Gdańskiej zaginął 37-letni mężczyzna. Mimo szybkiej reakcji strażaków i SAR mężczyzny nie udało się uratować.
26.06.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

Nord Stream 2 – podwodne nagrania duńskiej telewizji rzucają nowe światło na sabotaż

Opublikowane przez duńską telewizję nowe podwodne nagrania uszkodzonej w efekcie sabotażu rury Nord Stream 2 pokazują, że została ona zniszczona w inny sposób niż Nord Stream 1.
22.06.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
19.06.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.