• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PLO ma nowego prezesa

jm

29.02.2024 15:31

Partnerzy portalu

Pol Stella, jednostka Polskich Linii Oceanicznych, fot. Erwin van Hassel / VesselFinder.com

Polskie Linie Oceaniczne mają nowego prezesa zarządu. Z końcem stycznia został nim Piotr Węcławiak, wieloletni członek rady nadzorczej spółki.

Spółka Polskie Linie Oceaniczne S.A. ma nowego prezesa zarządu. Został nim Piotr Węcławiak, od lat związany z PLO.

Jak poinformowała nas sama spółka, nowy prezes został powołany przez radę nadzorczą 31 stycznia po przeprowadzeniu trwającego od listopada 2023 roku postępowania kwalifikacyjnego.
Zgodnie z nadesłaną informacją, Piotr Węcławiak był członkiem, a także wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej spółki PLO S.A. w trakcie trzech kolejnych jej kadencji w latach 2003-2012 z ramienia jednego z ówczesnych akcjonariuszy – TUiR Warta S.A. „Stąd znana jest mu specyfika Spółki we wszystkich trzech obszarach biznesowych, w jakich PLO działa od początku lat 2000 do dnia dzisiejszego, żegluga morska, usługi shipchandlerskie oraz usługi hotelarsko-gastronomiczne)” – czytamy w informacji.

Spółka podała ponadto, że „celem na najbliższe lata jest systematyczne kontynuowanie rozwoju Spółki, szczególnie w zakresie rozwoju podstawowego biznesu tj. żeglugi morskiej.”
„PLO S.A. w ostatnich kliku latach dokonała wymiany swoich dwóch wyeksploatowanych już jednostek na jednostki stosunkowo nowoczesne. Dokonało się to poprzez bardzo duże (jak na wielkość Spółki) inwestycje w nabycie nowego tonażu, typu Ro Ro. Inwestycje te były możliwe dzięki istotnemu wsparciu kapitałowemu głównego akcjonariusza tj. Agencji Rozwoju Przemysłu, a także poprzez przyjęcie na siebie przez Spółkę znacznego obciążenia kredytowego” – przypomina PLO.

Polskie Linie Oceaniczne potwierdziły także przekazane wcześniej przez resort infrastruktury, że planowane jest zaangażowanie w sektor offshore, w obsługę instalowanych na Bałtyku farm wiatrowych. „W przypadku tych inwestycji liczymy także na współpracę i i zaangażowanie ze strony naszego głównego akcjonariusza tj. Agencji Rozwoju Przemysłu” – podała spółka.

Firma zastrzega, że „realizacja działań inwestycyjnych warunkowana jest jednakże koniecznością zachowania stabilnej sytuacji finansowej PLO S.A., co jest szczególnie istotne w związku z utrzymującym się aktualnie wysokim kosztem kredytu inwestycyjnego, spowodowanym poziomem stóp procentowych zarówno w PLN jak i Euro.

Poprzednim prezesem zarządu Polskich Linii Oceanicznych była Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która ustąpiła ze stanowiska po wyborach na jesieni zeszłego roku, kiedy to otrzymała mandat posła na Sejm RP.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.