• <

Wynik wyszukiwania - "restrykcje" - Wiadomości

Politico: w środę KE może zaproponować objęcie sankcjami LNG z Rosji

Komisja Europejska przedstawi w środę propozycje dotyczące 14. pakietu sankcji wobec Rosji, wśród których prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) - podał w poniedziałek portal Politico.
29.04.2024

Szefowa szwedzkiej marynarki wojennej: rosyjska flota cieni może być używana do szpiegowania

Rosyjska flota cieni na Morzu Bałtyckim może być używana przez Rosję do działalności szpiegowskiej - oznajmiła w poniedziałek szefowa szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum.
22.04.2024

Szef MSZ Szwecji: kolejny pakiet sankcji UE powinien być wymierzony w tankowce z rosyjską ropą

Rząd Szwecji uważa, że kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien obejmować flotę tankowców przewożących rosyjską ropę, które omijają unijne restrykcje. Takie stanowisko wyraził szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE.
22.04.2024

Korea Płd. nałożyła sankcje na rosyjskie podmioty współpracujące z Pjongjangiem

Władze Korei Południowej nałożyły we wtorek sankcje na dwie rosyjskie firmy pomagające obywatelom Korei Północnej w uzyskiwaniu zatrudnienia w Rosji, a także na statki z tego państwa, dostarczające północnokoreańską broń na potrzeby rosyjskiej armii - poinformowała agencja Yonhap.
02.04.2024

BBC: ponad tysiąc żołnierzy USA zaangażowanych w budowę pomostu żywnościowego dla Gazy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln. posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
13.03.2024

Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.
03.02.2024

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję, na liście m.in. firmy związane z terminalem Arctic LNG 2

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.
02.11.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

Statki płacą ponad 700 tys. dolarów za możliwość przepłynięcia Kanału Panamskiego z pominięciem kolejki

Ponad 700 tys. dolarów płacą statki na aukcjach, organizowanych przez administrację Kanału Panamskiego (ACP), aby nie czekać w długiej kolejce na tranzyt i uniknąć opóźnień w dostarczeniu towaru.
28.08.2023

Ogłoszono sankcje wobec niemal 120 rosyjskich firm i osób z kluczowych sektorów gospodarki

Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
21.07.2023

"The Shagang Giant" (2022) – miejsce dostawy statku według MOA

Umowa sprzedaży statku, wskazuje, między innymi, miejsce dostawy („place of delivery”), do którego statek musi dopłynąć, aby transakcja kupna-sprzedaży mogła zostać zrealizowana. A co w sytuacjach, w których pomiędzy zawarciem umowy a datą, w której ma nastąpić sprzedaż, nastąpiła zmiana okoliczności, uniemożliwiająca dotarcie statku do umownego miejsca? Niektóre umowy, przewidują, na taką okoliczność, odrębne postanowienia umowne. Ale nawet one nie zawsze pozwalają na rozwiązanie wszystkich trudności i wątpliwości praktycznych.
20.07.2023

11. pakiet sankcji na Rosję ma uszczelnić dotychczasowe restrykcje, w tym dot. zawijania do europejskich portów rosyjskich statków

Jedenasty pakiet sankcji UE wobec Rosji dotyczy głównie kwestii związanych z przeciwdziałaniem obchodzeniu sankcji. Wprowadza nowe ograniczenia na zawijanie do europejskich portów rosyjskich statków, zakaz wykorzystywania rosyjskich przyczep (zgodnie z postulatem Polski) oraz przepisy zakazujące eksportu określonych produktów do państw trzecich, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji UE - wynika z informacji PAP.
21.06.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Umowa zbożowa – wciąż bez porozumienia

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ nie porozumiały się w piątek w sprawie autoryzacji kolejnych statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa, w związku z trudnościami w eksporcie własnego zboża oraz nawozów, grozi, że 18 maja nie przedłuży umowy zbożowej.
08.05.2023

Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Japoński import owoców morza z Rosji osiągnął w 2022 r. rekordową wartość 1,2 miliarda dolarów, najwyższą od 1992 r. – wynika z opublikowanych w piątek danych japońskiego ministerstwa finansów. Jednym z powodów tak wysokiego wyniku są większe połowy Rosji w wodach wokół spornych wysp, znanych jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.
05.05.2023

Gospodarka Chin nabiera tempa po zniesieniu polityki „zero covid”

Po zniesieniu surowych przepisów covidowych chińska gospodarka rosła w pierwszym kwartale szybciej od przewidywań, ale globalne spowolnienie może komplikować sytuację w kolejnych miesiącach – podała agencja Reutera, cytując nowe dane oficjalne.
18.04.2023

Brak międzynarodowej kontroli broni jądrowej na rosyjskich okrętach

Rosja łamie traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego - oznajmił amerykański Departament Stanu. Od trzech lat nie odbywają się amerykańskie kontrole broni jądrowej w rosyjskiej bazie okrętów podwodnych Floty Północnej; tym samym kluczowa umowa między państwami o największym arsenale jądrowym niknie w oczach - pisze Barents Observer, norweski portal skupiony na regionie Arktyki.
18.02.2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę.
23.01.2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.
12.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".
07.12.2022

"FT": Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
03.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Rosyjskie zawirowania ze sprzedażą ropy naftowej napędzają rynek tankowców

Od grudnia w życie wchodzą surowe sankcje na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Wpływa to na stawki statków dostawczych za przewóz, w zdecydowanej mierze na ich wzrost.
01.12.2022

Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney

Statek wycieczkowy Majestic Princess przybył do australijskiego portu po wypłynięciu z Nowej Zelandii. Władze państwowe stwierdziły, że na pokładzie jednostki istnieje ryzyko „poziomu 3”, co wskazuje na zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
12.11.2022

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

17 października Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie szans dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Dokument dotyczy strategii na 2023 rok. Dokument uchwaliła Rada Unii Europejskiej.
20.10.2022

"WSJ": Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".
03.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

Rosjanie z zaostrzonymi ograniczeniami na przejściach lotniczych i morskich

Zaostrzone ograniczenia dla Rosjan od poniedziałku obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych. Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza strefy Schengen.
26.09.2022

Od 26 września lotnicze i morskie przejścia graniczne zamknięte dla Rosjan

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał w poniedziałek rozporządzenie zaostrzające ograniczenie wjazdu do Polski przez obywateli Rosji. Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Władimira Putina - podkreślił minister.
19.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

500 mld dolarów od banków do armatorów. Banki zwiększyły zasilanie finansowe na rozwój flot

Armatorzy w 2021 r. zadłużali się odważniej niż przed rokiem. A banki odważniej zaangażowały się w rozwój floty. 40 największych banków w 2021 r. zasilili portfele armatorów kwotą 290,12 mld USD podczas gdy rok wcześniej pożyczono na nowe budowy 286,9 mld USD – informuje w najnowszym raporcie Petrofin dla Global Ship Finance.
11.09.2022

Scrubery – rynek będzie rósł do 2030. Nauta, Remontowa i Crist mogą rezerwować nabrzeża i doki

Płuczki spalin są wciąż w czołówce rozwiązań wprowadzanych na statkach handlowych. Dzieje się tak mimo zapowiedzi wprowadzania coraz lepszych silników spalinowych i paliw, napędów elektrycznych i gazowych, zasilania metanolem i innymi paliwami ekologicznymi.
08.09.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

"Washington Post": Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji - podał w piątek "Washington Post". Dokument wysłany przed spotkaniem prezydentów dwóch krajów miał przejąć i przekazać dziennikowi ukraiński wywiad.
05.08.2022

Minister Moskwa: bez względu na to, czy porozumienie o gazie zostałoby przyjęte czy nie, Polska jest bezpieczna

My, jeśli chodzi o gaz, jesteśmy na pewno po bezpiecznej stronie, bez względu na to, czy dzisiejszy dokument zostałby przyjęty, czy nie. Jesteśmy przygotowani - poinformowała we wtorek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po tym, gdy ministrowie krajów UE zgodzili się na dobrowolne, nie przymusowe ograniczenie popytu na gaz o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.
26.07.2022

Sankcje na Rosję obejmą energetykę. Także rosyjskie statki

W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września; ma obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
20.07.2022

Min. Moskwa: jesteśmy przeciw narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych w zw. z gazem

Wytyczne dotyczące możliwości ograniczenia zapotrzebowania na gaz w krajach członkowskich nie mogą być wprowadzane prawodawstwem unijnym - wskazuje resort klimatu i środowiska. Szefowa MKiŚ Anna Moskwa podkreśla, że Polska jest przeciwna narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych.
15.07.2022

Rosja dalej nie płaci, Daewoo anuluje produkcję kolejnego tankowca

Pod koniec maja koreański gigant stoczniowy DSME (Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering) poinformowała o anulowaniu zamówienia na pierwszy z trzech tankowców LNG, jakie stocznia miała zbudować dla rosyjskiego koncernu Sovcomflot. Koreańczycy podali, że zamawiający nie dokonał płatności raty z tytułu umowy. Obecnie DSME anulowała z tego samego powodu zamówienie na drugi tankowiec dla Sovcomflotu i czeka na rozwój sytuacji w przypadku trzeciego.
05.07.2022

Resort obrony: trzy rosyjskie okręty przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami

Trzy okręty rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote – poinformował w sobotę resort obrony w Tokio. Agencja Kyodo powiązała incydent ze wzrostem napięcia w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie.
02.07.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą

Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2 w Rosji, nawet jeśli zostanie o to poproszona – powiedział we wtorek komisji parlamentarnej japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera.
31.05.2022

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia

Dwa dni po rozpoczęciu sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia padł rekord – do portu zawinęła najdłuższa jednostka tego typu, jaka kiedykolwiek pojawiła się w Gdyni.
17.05.2022

APA: KE przekazała projekt nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przewidującego embargo na import ropy

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała w nocy z wtorku na środę agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.
04.05.2022

Produkcja i handel bliżej klienta. Szansa dla polskich portów i stref gospodarczych

Jednym z najważniejszych ustaleń badania Economist Impact 2022 Trade in Transition jest to, że w wyniku zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, firmy skoncentrują się na dywersyfikacji dostawców. Badanie przeprowadzono w okresie październik i grudzień 2021.
03.05.2022

Marynarze nieszczęśliwi. Najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy

Opublikowany właśnie najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy pokazuje, że ogólne zadowolenie w branży jest na najniższym poziomie od ośmiu lat.
28.04.2022

Jedna piąta kontenerowców utknęła w kongestiach

Firma analityczna Windward wskazuje, że jedna piąta wszystkich kontenerowców na świecie utknęła w portowych kongestiach. Zdecydowana większość z nich w Chinach.
22.04.2022

Prezydent USA: rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - podkreślił.
21.04.2022

USA nakłada sankcje na United Shipbuilding Corporation

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa – poinformował w czwartek Departament Skarbu.
08.04.2022

Rosja. 120 firm, w tym z branży morskiej, objętych nowymi sankcjami

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.
01.04.2022

Reuters: Chiński gigant naftowy wstrzymuje inwestycję w Rosji z obawy przed sankcjami

Chiński państwowy gigant naftowy Sinopec wstrzymał plany zainwestowania w wart około pół miliarda dolarów projekt petrochemiczny w Rosji na żądanie władz w Pekinie, które obawiają się sankcji nałożonych na Moskwę - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła.
25.03.2022

Kanada ogłasza nowe sankcje wobec Rosji

Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformował w piątek premier Justin Trudeau.
11.03.2022

Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała w środę agencja Ukrinform.
02.03.2022

Kraje Unii Europejskiej konsultują zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków

W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.
02.03.2022

Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
24.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
22.02.2022

Omikron wyhamował wymianę załóg w lutym. Zagrożenie nie minęło. Panama podejmuje zdecydowane działania

Wzrost wskaźników zmiany załogi w lutym potwierdza obawy dotyczące wpływu wariantu omikron – alarmuje Global Maritime Forum.
08.02.2022

USA. Kongresmen Demokratów dla PAP: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
25.01.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Senat odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Senat USA odrzucił w czwartek projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Mimo że za projektem głosowała większość senatorów, nie zdobył on wymaganej liczby 60 głosów.
14.01.2022

Amerykański resort finansów ogłosił sankcje przeciwko Korei Północnej w odpowiedzi na nowe próby rakiet

Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło objęcie sankcjami sześciu obywateli Korei Północnej oraz Rosjanina i firmę z Rosji w związku z ich udziałem w rozwijaniu programu rakietowego i broni masowego rażenia reżimu w Pjongjangu.
13.01.2022

Wróżąc z fusów. Jaka będzie gospodarka morska w 2022 roku? [PROGNOZA]

Globalny kryzys łańcucha dostaw, zatory portowe, restrykcje pandemiczne, rekordowe ceny frachtu to wybrane elementy krajobrazu tegorocznej gospodarki morskiej. W oparciu o dostępne dane oraz prognozy wiodących firm konsultingowych (Wood Mackenzie, Fitch, McKinsey&Company, Lloyd’s) pokusimy się o wróżenie z fusów, dokonując własnej prognozy sytuacji w globalnej gospodarce morskiej w nadchodzącym 2022 roku.
29.12.2021

Korea Północna wybudowała pierwszy od 5 lat statek towarowy

Państwowe media w Korei Północnej podają, że w kraju ukończono konstrukcję pierwszego od 5 lat statku cargo wybudowanego własnymi siłami. Prawdopodobnie jest to także największa jednostka handlowa zarejestrowana w tym kraju.
29.12.2021

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Poważne zakłócenia globalnych dostaw towarów na święta; „Boże Narodzenie jest zagrożone”

Wzrosty cen i niedobory towarów na święta grożą Europie i Ameryce z powodu zakłóceń globalnych łańcuchów produkcji i dostaw, związanych z pandemią koronawirusa. Dziennik „Washington Post” ocenił, że „wariant Delta ukradł Boże Narodzenie”, a wielu importerów złożyło zamówienia w chińskich fabrykach wcześniej niż zwykle.
21.11.2021

PKW Morze Północne z okrętami NATO w Świnoujściu

W piątek, 5 listopada, do Portu Wojennego w Świnoujściu wejdzie międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu szkolenia na morzu.
05.11.2021

Do końca świata i o jeden dzień dłużej. Czy zatory portowe będą stałym elementem portowego krajobrazu?

Globalna sieć portów jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Pojawiające się raz po raz restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy i inne problemy logistyczne sprawiają, że od miesięcy jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, których końca nie widać.
01.11.2021

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Azjatycki kryzys energetyczny zagraża łańcuchowi dostaw

Najpierw był kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa Covid-19, potem kongestie w portach, zaś teraz do problemów gospodarki morskiej dołącza azjatycki kryzys energetyczny. Zapasy surowców energetycznych nie zostały odbudowane wystarczająco szybko, aby sprostać popytowi, co powoduje opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw.
27.10.2021

Szczyt Ukraina-UE: Ukraina ma pozostawać państwem tranzytowym gazu

Ukraina pozostaje i ma pozostawać państwem tranzytowym gazu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Kijowie podczas szczytu Ukraina-UE. KE analizuje różne scenariusze zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę - dodała.
12.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

Na bezrybiu i rak ryba. Globalny kryzys kontenerowy zagraża łańcuchowi dostaw

Globalny kryzys kontenerowy jak rzep przyczepiony do psiego ogona nadal trapi globalny łańcuch dostaw. Zastoje w portach, nierównowaga kontenerowa, wysokie ceny transportu sprawiają, że przeciętny Kowalski odczuje na własnym portfelu lokalne konsekwencje globalnego kryzysu.
20.09.2021

Katastrofa promu w Bangladeszu, 21 ofiar

Około 60 osób znajdowało się na pokładzie niewielkiego promu pasażerskiego, który 27 sierpnia zderzył się w Bangladeszu z załadowanym piaskiem statkiem transportowym. Prom zatonął. Zatonęło 21 osób, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.
30.08.2021

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
25.08.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Trzy statki wpłynęły do zamkniętego terminalu w Ningbo

Terminal Meishan w chińskim porcie kontenerowym Ningbo, zamknięty od kilkunastu dni ze względu na restrykcje związane z koronawirusem, przyjął w zeszłym tygodniu trzy pierwsze statki.
24.08.2021

Ekspert: rok 2021 prawdopodobnie będzie rekordowym dla branży jachtowej

2021 to może być rekordowy rok dla branży jachtowej z 30- procentowym wzrostem zamówień - powiedział PAP sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Michał Bąk. Dodał, że w wielu przypadkach to właśnie pandemia pomogła klientom w podjęciu decyzji zakupowych.
15.08.2021

Pozytywne sygnały płynące z branży promowej [Podsumowanie tygodnia 27/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o regularnym odradzaniu się branży promowej po kryzysie koronawirusowym.
06.07.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

"Economist": Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, Nord Stream 2 należy zablokować

Prezydent Rosji Władimir Putin zorganizował ostatnio militarny pokaz siły. Poparcie dla niego w kraju maleje, ale to czyni go bardziej niebezpiecznym. Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, a projekt Nord Stream 2 należy zablokować - pisze tygodnik "Economist".
29.04.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.
16.04.2021

Żeglarskie mistrzostwa Europy w klasie Laser przeniesione na październik

Zaplanowane w bułgarskiej Warnie w dniach 15–22 maja żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach Laser Standard oraz Laser Radial kobiet i mężczyzn zostały ze względu na pandemię COVID-19 przeniesione na październik. Dokładny termin nie jest jeszcze znany.
08.04.2021

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

Norweski Cruise Line Holdings Ltd podał, że w poniedziałek przekazał list intencyjny do amerykańskich władz z prośbą o możliwość wznowienia rejsów pasażerskich od 4 lipca, poprzedzonych obowiązkowymi szczepieniami COVID-19. Jest to szansa na podniesienie się sektora po prawie rocznej przerwie.
06.04.2021

Analitycy Ebury: Wirus uderza w euro i złotego. PLN najsłabszy od 12 lat

Zarówno euro, jak i polski złoty pokazują wyraźną słabość. Ich wyprzedaż ma związek z niepokojącymi informacjami z frontu walki z pandemią. W obu przypadkach zakładamy, że sytuacja jest jednak tymczasowa.
29.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Niemcy uważają sankcje wobec Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność UE

Rząd Niemiec uważa sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność Unii Europejskiej i ma zamiar dążyć do dialogu na ten temat z administracją prezydenta Joe Bidena - głosi odpowiedź rządu na interpelację partii Sojusz 90/Zieloni.
02.03.2021

PKO BP: pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki

Pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki i z tego powodu wcześniejsze prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki mogą być zagrożone - uważają analitycy PKO BP. Zwrócili uwagę, że pod koniec 2020 r. sytuację ratowały przemysł i wysoki eksport.
26.02.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Rosja sonduje Unię Europejską mówiąc o zerwaniu relacji?

Słowa szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa o tym, że Moskwa jest gotowa do zerwania relacji z Unią Europejską należy traktować jako sondaż; takie zerwanie miałoby dla niej ogromne negatywne skutki gospodarcze - mówi PAP politolog Aleksandr Tewdoj-Burmuli.
20.02.2021

Ani kroku wstecz! - Północna Izba Gospodarcza zdecydowanie przeciwna planom powrotu do obostrzeń

Od początku lutego czynne są galerie handlowe. 12 lutego w reżimie sanitarnym otwarto hotele oraz instytucje kultury oraz część obiektów sportowych. Przedsiębiorcy ten przejaw powrotu do normalności przyjęli bardzo ciepło i uznali, że jest to krok w stronę luzowania restrykcji w Polsce. Niestety kilka sytuacji pokazujących, że nie wszyscy poważnie traktują obostrzenia – głównie z górskich miejscowości turystycznych – spowodowało kolejną falę dyskusji o tym, że do obostrzeń należy powrócić, bo nieodpowiedzialne zachowanie może dop
19.02.2021

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.
19.02.2021

Władysławowo – port wielu funkcji (wywiad)

Port Władysławowo to najdalej wysunięty na północ Polski port. Jego kształt nie zmienił się w sposób istotny od czasów budowy w 1938 r. Pierwsze osadnictwo miało miejsce w rejonie obecnego Władysławowa ponoć już w epoce kamienia łupanego. Jednak zapisane wzmianki o Wielkiej Wsi (Velaves) i okolicznych miejscowościach pochodzą z XIII i XIV wieku. Przez lata miejscowi zależni byli od Krzyżaków. By chronić te tereny przed najazdem szwedzkim król Władysław IV polecił budowę fortu wojennego. W rejonie Wielkiej Wsi powstała w 1635 r
16.02.2021

Pekao: szczepienia i brak lockdownów pozwoli rozruszać gospodarkę w 2021 r.

Zaszczepienie seniorów i przewlekle chorych przeciw COVID-19 pozwoli uniknąć obostrzeń w drugiej połowie 2021 r., w takiej sytuacji widzimy potencjał do wzrostu PKB w br. o ponad 4 proc. - ocenili analitycy Banku Pekao odnosząc się do piątkowych danych GUS.
29.01.2021

W 2020 blisko 70 proc. firm miało problemy z utrzymaniem płynności finansowej

Z powodu pandemii w ub.r. 69 proc. przedsiębiorców miało kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej - wynika z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor. Dodano, że w 2020 r. wzrosły też zaległości firm do 35,5 mld zł.
29.01.2021

ING: wyniki produkcji w grudniu powyżej oczekiwań

Wyniki produkcji w grudniu były powyżej oczekiwań rynkowych - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego komentując dane GUS. Ich zdaniem gospodarka szybko dostosowuje się do nowych warunków działania.
25.01.2021

PE wzywa do wstrzymania budowy Nord Stream 2 i nowych sankcji na Rosję

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą UE do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
21.01.2021

Rosja: nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 to działania wrogie

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa określiła w czwartek nowe sankcje USA dotyczące Nord Stream 2 jako "działania wrogie" wobec uczestników budowy tego gazociągu. Zapewniła, że restrykcje nie wpłyną na politykę Rosji na arenie międzynarodowej.
21.01.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - ocenił zastępca dyrektora Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego Jacek Kotłowski podczas środowej konferencji prasowej NBP i Banku Światowego.
20.01.2021

KE zatwierdza polski program wsparcia firm dotkniętych kryzysem Covid-19

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program o wartości 1,9 mld euro, który ma wesprzeć firmy dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19 - poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.
20.01.2021

Lockdown jest jak antybiotyk?

Federalny minister zdrowia Jens Spahn bronił w środę na konferencji prasowej przedłużenia lockdownu w Niemczech i wprowadzenia kolejnych ograniczeń, pomimo niedawnego niewielkiego spadku liczby zakażeń. Restrykcje porównał do antybiotyku - poinformowała agencja dpa.
20.01.2021

Konfederacja do rządu: jesteście mordercami gospodarki

Jesteście mordercami, jesteście mordercami gospodarki - podkreślił zwracając się do rządu poseł Konfederacji Konrad Berkowicz. Według posła Michała Urbaniaka, działania PiS są "antynarodowe i antywolnościowe". Dajcie nam żyć i pracować - apelowały restauratorki z Krakowa.
20.01.2021

Semeniuk: otwarcie gospodarki zależy od odpowiedzialności nas wszystkich

Otwarcie gospodarki zależy od odpowiedzialności nas wszystkich. Robimy wszystko, aby móc zacząć sukcesywnie odmrażać ją zgodnie z protokołami bezpieczeństwa - powiedziała w poniedziałek w rozmowie z Radiem Zet wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
18.01.2021

2021 będzie rokiem odbudowy po pandemii

To będzie rok odbudowy po pandemii; w latach 2021–2023 średnioroczny wzrost PKB może wynieść 4–5 proc. - mówi dla "Dziennika Gazeta Prawna" prezes PFR Paweł Borys. Spodziewam się dokończenia w tym roku reformy OFE - dodał.
15.01.2021

PSL: Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu

Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, jest on niekonstytucyjny i otwiera drogę dla przedsiębiorców, by skarżyć państwo o odszkodowania – oświadczyła w środę wiceprezes PSL Urszula Pasławska.
13.01.2021

"Kreatywność wynikająca z depresji": Północna Izba Gospodarcza w obronie przedsiębiorców objętych restrykcjami po otwarciu się

- Przedsiębiorcy są największym płatnikiem brutto do budżetu, nie trzeba ich straszyć karami i doprowadzać do stanu, w którym zmuszeni są organizować zbiórki internetowe na przetrwanie. Sytuacja jest bardzo trudna i przedsiębiorcy potrzebują wsparcia – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. – Apeluję do Rządzących: porozumienie z przedsiębiorcami jest możliwe tylko drogą dialogu, kompromisu i jasnych zasad jak wyglądać będzie wsparcie i „powrót do normalności”.
12.01.2021

Przedłużony w Niemczech lockdown to zwiastun kolejnych komplikacji gospodarczych

Niemcy przedłużają lockdown do 31 stycznia i wprowadzają kolejne restrykcje. Dla Pomorza Zachodniego i całej polskiej gospodarki to bardzo zła wiadomość zwiastująca, że spodziewane szybkie pożegnanie się z pandemią koronawirusa nie jest możliwe.
06.01.2021

Ropa w USA na na minusie. OPEC+ zastanawia się nad produkcją w lutym

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Stanach Zjednoczonych lekko tanieje z notowaniem poniżej 48 USD za baryłkę. Kraje sojuszu OPEC+ nie zdecydowały wczoraj w sprawie dostaw ropy na globalne rynki paliw w lutym - decyzja ma zapaść dzisiaj.
05.01.2021

Niemiecki lockdown zostanie przedłużony do 31 stycznia

Według informacji dziennika "Bild" rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się, że lockdown w kraju powinien zostać przedłużony do 31 stycznia. Ostateczną decyzję podejmie we wtorek kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z szefami landów - pisze gazeta.
04.01.2021

Ropa w USA coraz bliżej 50 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest coraz bliżej 50 USD za baryłkę, po zwyżce notowań już 4. sesję z rzędu. Wkrótce kraje sojuszu OPEC+ spotkają się, aby zdecydować czy podwyższyć poziom dostaw ropy na globalne rynki paliw - informują maklerzy.
04.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Ropa w USA zyskuje dzięki słabemu dolarowi

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA rosną w reakcji na słabszy kurs amerykańskiego dolara, co zachęca inwestorów do kupna surowców wycenianych w tej walucie. Nie znikają jednak zagrożenia dla rynków paliw związane z pandemią koronawirusa - informują maklerzy.
29.12.2020

Ropa w USA na małych minusach

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA nieznacznie zniżkują. Surowiec zakończył też cały poprzedni tydzień spadkiem notowań - po raz pierwszy od X - informują maklerzy.
28.12.2020

Sankcje mogą utrudnić budowę Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że możliwe sankcje USA mogą utrudnić układanie gazociągu Nord Stream 2. Jednak - dodał Pieskow - tym projektem są zainteresowane państwa Unii Europejskiej i leży on w interesach odbiorców gazu w UE.
24.12.2020

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Obostrzenia na brytyjskiej granicy utrudnią polski eksport?

Wprowadzane obostrzenia na granicy z Wielką Brytanią, w związku z pojawieniem się na wyspach nowej mutacji koronawirusa, utrudni eksport polskich towarów do tego kraju - uważa Marek Wąsiński, kierownik Zespołu Handlu Zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Rzecznik Kremla: sankcje wobec Nord Stream 2 to element wojny hybrydowej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w poniedziałek, że sankcje wobec budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 są jednym z elementów wojny hybrydowej. Pieskow podkreślił, że Rosja podąża drogą finalizowania tego projektu.
21.12.2020

Północna Izba Gospodarcza o narodowej kwarantannie: „Czyste szaleństwo”

Ogłoszony przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego narodowy lockdown, który potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia zaskoczył opinię publiczną i cały świat gospodarki. Spodziewano się delikatnego zaostrzenia restrykcji po świętach, ale to, co zostało ogłoszone mrozi krew w żyłach i wielu przedsiębiorcom odbiera ostatnią nadzieję na to, że pandemię koronawirusa można przetrwać bez bankructwa.
18.12.2020

TSL dekadę temu i dziś – czy branża przewidziała kryzys klimatyczny?

Z jednej strony nacisk na ekologię, z drugiej ponadprzeciętne zanieczyszczenie powietrza, a także: real-time tracking, podziemne centra dystrybucji, powstawanie megamiast i przeniesienie się 75% populacji na tereny zurbanizowane – to nie wizja postapokaliptycznego świata, ale kilka trendów, które według przewidywań sprzed niemal dekady mają zrewolucjonizować branżę transportową do 2050 roku.
17.12.2020

Lockdown u sąsiadów, kolejna fala koronawirusa w Europie

Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa zamykają się przed Bożym Narodzeniem - opisuje sytuację pandemiczną u naszych sąsiadów środowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważa też, że Polsce - inaczej niż u naszych sąsiadów - o dodatkowych obostrzeniach na święta i na sylwestra na razie nic nie wiadomo.
16.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

Barka Fortuna będzie układać Nord Stream 2

Barka Fortuna będzie układać podwodny odcinek gazociągu Nord Stream 2 - tak podały dzisiaj rosyjskie media, powołując się na dane niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH). Fortuna ma układać rurociąg w wodach Niemiec.
05.12.2020

Kreml o nowych sankcjach USA wobec Nord Stream 2: będziemy bronić naszych interesów

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył dziś, komentując plany nowych sankcji USA wobec gazociągu Nord Stream 2, że Rosja będzie czynić wszystko w celu obrony swoich interesów. Zaznaczył, że powstrzyma się od ujawnienia, jakie będą to konkretnie kroki.
04.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Happening niemieckiego armatora w sprawie marynarzy uwięzionych na morzu

Ponad 400 tysięcy marynarzy z całego świata jest niejako "uwięzionych" na pokładach statków. Kontynuują oni pracę na przedłużających się kontraktach, w pogłębiającym się kryzysie związanym z wymianą załóg, który zagraża handlowi i bezpieczeństwu na morzu. Na problem ten postanowił zwrócić uwagę jeden z niemieckich armatorów, który założył swojemu statkowi wchodzącemu do portu maseczkę.
02.12.2020

Krajowy przemysł nadal odporny na pandemię

Krajowy przemysł jest nadal odporny na pandemię, ale jego odporność może być przejściowa, jeżeli nie nastąpi wyraźna poprawa aktywności sektora usługowego - ocenił bank PKO BP we wtorkowym komentarzu do danych dot. wskaźnika PMI. Koniunktura w przemyśle jest spójna ze wzrostem PKB - dodano.
01.12.2020

Przez restrykcje epidemiczne PKB spadnie o 4 proc. rdr w IV kwartale

Spadek PKB o 4 proc. rdr w IV kwartale z powodu restrykcji epidemicznych prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wydatki konsumpcyjne mogą spaść o 5 proc. w ujęciu rocznym.
30.11.2020

Rynek intermodalny odnotowuje wzrosty, mimo że globalne problemy wpływają negatywnie na jego rozwój

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, podsumowuje sytuację i wydarzenia w swojej branży.
27.11.2020

Szefowa KE ostrzega przed szybkim łagodzeniem restrykcji i trzecią falą

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Parlamencie Europejskim przed zbyt szybkim złagodzeniem restrykcji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wskazując na ryzyko trzeciej fali pandemii po świętach.
25.11.2020

Ryzyko pełnego lockdownu na razie słabnie

– COVID-19 ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na życie społeczne i gospodarkę. W poszukiwaniu strategii powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ dobrostan społeczeństwa również jest bardzo istotny – mówi dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce. Jak podkreśla, pełny lockdown powinien być ostatecznością i jest to tylko jedno z wielu narzędzi w walce z koronawirusem.
23.11.2020

Bilety wstępu do Wenecji - włoski sposób na napływ turystów z wycieczkowców

Bilet wstępu do Wenecji, który władze miasta postanowiły wprowadzić, by ograniczyć niekontrolowany napływ turystów, będzie obowiązywał od 2022 roku. Znów w ostatnim czasie opóźniono wejście w życie tej opłaty, gdyż z powodu pandemii brakuje turystów.
21.11.2020

Credit Agricole: możliwy spadek zatrudnienia w najbliższych miesiącach

Restrykcje związane z II falą pandemii i ponowne uruchomienie narzędzi wsparcia dla firm - postojowego i ograniczania wymiaru czasu pracy - negatywnie wpłyną w najbliższych miesiącach na zatrudnienie, prowadząc do przejściowego spadku - wskazuje Credit Agricole.
19.11.2020

Nowe obostrzenia związane z pandemią zagrożeniem dla handlu międzynarodowego

Nowe obostrzenia wz. z II falą pandemii stwarzają zagrożenie dla handlu międzynarodowego - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków doświadczenia z wiosny wskazują, że przez restrykcje najbardziej może ucierpieć tranzyt na Ukrainę, Słowację i Białoruś.
19.11.2020

Pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy

W danych GUS za października widać pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy - uważa ekonomista z ING BŚ Karol Pogorzelski. Większego pogorszenia statystyk spodziewa się w listopadzie i grudniu.
19.11.2020

Ceny ropy w USA spadły z najwyższego poziomu od 2 miesięcy

Ceny ropy w USA spadły z najwyższego poziomu od 2 miesięcy - to reakcja na wprowadzane w Stanach Zjednoczonych ostrzejsze restrykcje w walce z pandemią koronawirusa i spory w OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy - informują maklerzy.
19.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Viking Line zapowiada letnie rejsy do Polski

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o letnich planach fińskiego przewoźnika promowego Viking Line, który latem chce pływać do Gdańska.
17.11.2020

Ebury: Najpierw wybory, teraz szczepionka. Euforia na rynkach trwa

Ostateczna informacja o zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA nadeszła w weekend, ale rynki świętowały wcześniej: obserwowaliśmy wyraźne wzrosty cen akcji i spadki kursów walut safe haven, takich jak USD. Dzisiejsze informacje dotyczące możliwego przełomu w walce z pandemią jeszcze wzmocniły dobre nastroje.
09.11.2020

Tłumy nad morzem w rejonie Rzymu i Neapolu

Wiosenna aura i słońce w drugą niedzielę listopada sprawiły, że tłumy ludzi przybyły na wybrzeże w rejonie Rzymu i Neapolu. Oblężenie zanotowano zarówno na promenadach, jak i w restauracjach.
08.11.2020

Dworczyk: mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia narodowej kwarantanny

Mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia narodowej kwarantanny, ale to zależy nie tylko od rządu, służby zdrowia, ale od każdego z nas - mówił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
06.11.2020

Drugi lockdown blisko, a pomoc dla przedsiębiorców jest zdecydowanie niewystarczająca

Wszyscy protestują. Świat oszalał? To byłoby zbyt proste zdefiniowanie zachodzących właśnie procesów społecznych i gospodarczych. Oburzenie przedsiębiorców nie wynika bowiem z chęci wyładowania swoich frustracji wynikających z obecnej sytuacji gospodarczej, a z faktu, że pandemia dotyka branżę za branżą, a Rząd nie wydaje się mieć żadnej strategii na walkę z pandemią i wspieranie przedsiębiorców. – To przypomina trochę losowanie na ślepo kolejnych obostrzeń: dzisiaj zamkniemy branżę fitness, jutro zakażemy spędzania czasu w resta
04.11.2020

Wybory w USA i o wiele więcej – przed nami ultraciekawy tydzień

Obecny tydzień będzie jednym z najciekawszych od dłuższego czasu pod kątem różnego rodzaju ważnych dla rynku wydarzeń. Danych makroekonomicznych nie zabraknie, czekamy jednak przede wszystkim na rozstrzygnięcie wyborów w USA i sygnały ze strony najważniejszych światowych banków centralnych.
02.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.