• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PKO BP: pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki

zc

26.02.2021 13:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PKO BP: pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki

Partnerzy portalu

PKO BP: pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki - GospodarkaMorska.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@adamsky1973?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Adam Nieścioruk</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/pandemic?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki i z tego powodu wcześniejsze prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki mogą być zagrożone - uważają analitycy PKO BP. Zwrócili uwagę, że pod koniec 2020 r. sytuację ratowały przemysł i wysoki eksport.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB w czwartym kwartale 2020 r. spadł o 2,8 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 1,5 proc. rdr w trzecim kwartale. Odczyt ten jest zgodny z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem GUS. Z danych Urzędu wynika także, że inwestycje w czwartym kwartale spadły o 10,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna obniżyła się o 3,2 proc., zaś popyt krajowy spadł o 3,4 proc. rdr.

Analitycy banku PKO BP wskazali w komentarzu, że dane dotyczące PKB za ostatni kwartał 2020 są przede wszystkim odzwierciedleniem obciążenia, jakim była dla gospodarki druga fala pandemii.

"Tym razem jednak, w przeciwieństwie do wiosennego lockdownu, restrykcje wyraźnie odbiły się na wynikach tylko części sektorów usługowych. Najjaśniejszą gwiazdą gospodarki w czwartym kwartale 2020 okazał się za to przemysł (wzrost o 4,8 proc. r/r – najsilniej od pierwszego kwartału 2019), w tym przemysł zorientowany eksportowo, którego silny wzrost ograniczał skalę spadku aktywności ogółem" - podkreślili.

Odnosząc się do wyników przemysłu analitycy zwrócili uwagę, że są one odzwierciedlone w dodatnim wkładzie eksportu netto do PKB w czwartym kwartale. "Wyniósł on 0,4 pp, przy eksporcie rosnącym aż o 8 proc. r/r. Import w czwartym kwartale także wzrósł, o 7,9 proc. r/r, co przy słabym popycie krajowym (spadek o 3,4 proc. r/r) oznacza, że boom eksportowy był w dużej mierze odzwierciedleniem wysokiej aktywności w międzynarodowych łańcuchach produkcji" - wyjaśniono.

Jeśli chodzi o konsumpcję, to spadek wynikał z zamknięcia części obiektów handlowych i usługowych. Taka sytuacja - jak podkreślono - utrzymywała się także w styczniu.

"Nasze dane kartowe pokazują, że poluzowanie restrykcji w lutym przyczyniło się do wyraźnego wzrostu obrotów. Przy stabilnych dochodach i nastrojach gospodarstw domowych to dalszy przebieg pandemii i skala obostrzeń będą kluczowymi czynnikami kształtującymi dynamikę konsumpcji (i PKB) w najbliższym czasie" - zwrócili uwagę analitycy.

Odnosząc się do spadku inwestycji eksperci PKO BP ocenili, że ustąpienie szoku pandemicznego i uwolnienie popytu spod jarzma restrykcji może uwolnić potencjał inwestycyjny przedsiębiorstw.

Analitycy banku podkreślili, że pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki. "Z tego powodu nasza prognoza PKB w 2021 (5,1 proc.) jest ciągle obarczona ryzykiem w dół. Dla jej realizacji kluczowy będzie brak pogorszenia warunków pandemicznych wiosną, który skutkowałby istotnym zaostrzeniem restrykcji - w szczególności w handlu" - wskazano.

Bank przypomniał, że na razie restrykcje wróciły do województwa warmińsko-mazurskiego, w którym mieszka ok. 4 proc. populacji Polski, i które ma 2,5-proc. udział w krajowym PKB.

Tagi:
pko bp

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.