• <

Wynik wyszukiwania - "pko bp" - Wiadomości

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

PKO BP a finansowanie przemysłu morskiego. Rozmowa z Arturem Kucią

Dynamika rozwoju przemysłu morskiego w Polsce generuje wiele obiecujących perspektyw, ale również wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Arturem Kucią, dyrektorem Departamentu Klienta Strategicznego w PKO BP, o roli banku w finansowaniu tego strategicznego sektora.
23.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Monika Kozakiewicz prezesem Nauty

Po dwóch latach sprawowania funkcji „pełniącej obowiązki prezesa” Stoczni Remontowej Nauta, Monika Kozakiewicz, dotychczasowa wiceprezes, został oficjalnie mianowana prezesem spółki.
16.07.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Nadciąga wiatr zmian. Konferencja Offshore wind – ryzyko, bezpieczeństwo, finansowanie [WIDEO]

W ubiegłym tygodniu, 6 i 7 marca, w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w sektorze morskich farm wiatrowych. Gospodarzem wydarzenia była Grupa MJM Holdings specjalizująca się w ubezpieczeniach dedykowanych branży OZE. Patronat medialny nad eventem objął portal GospodarkaMorska.pl.
13.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen. Państwo obejmie blisko 50 proc. udział w takim koncernie. Powstanie podmiot, który ma sprostać transformacji energetycznej.
10.10.2022

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.
07.10.2022

W Sopocie trwa "PKO by the Sea" jedno z najważniejszych spotkań dla spółek i inwestorów

W Sopocie trwa konferencja „PKO by the Sea”. 6 i 7 października piętnaście spółek notowanych na GPW spotyka się z ponad czterdziestoma inwestorami instytucjonalnymi z Polski i z zagranicy. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego. Konferencja jest jednym z najważniejszych spotkań dla spółek reprezentujących sektor finansowy, ubezpieczeniowy i E-Commerce.
07.10.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Brak kontenerów winduje ceny transportu

Jedną z przyczyn rosnących cen transportu morskiego jest brak kontenerów. Jednak skala problemów z niedoborami kontenerów nie uzasadnia tak wysokiego wzrostu cen przewozów towarowych – uważają analitycy, z którymi rozmawiał PAP.
17.07.2021

PKO BP: pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki

Pandemia nadal wyraźnie kształtuje wyniki gospodarki i z tego powodu wcześniejsze prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki mogą być zagrożone - uważają analitycy PKO BP. Zwrócili uwagę, że pod koniec 2020 r. sytuację ratowały przemysł i wysoki eksport.
26.02.2021

PKO BP: produkcja przemysłowa będzie nadrabiać zaległości

W kolejnych miesiącach nadrabianie zaległości produkcyjnych powinno być dodatkowym impulsem wzrostu dla przemysłu i gospodarki - wskazali analitycy PKO BP. "Wąskie gardła” w łańcuchach dostaw mogły dodatkowo odjąć 0,5-0,8 pp od dynamiki produkcji w styczniu - dodali.
18.02.2021

W 2020 r. eksport z Polski wyniósł 237,5 mld euro, natomiast import 225,5 mld euro

W 2020 r. eksport z Polski ogółem wyniósł 237,5 mld euro, natomiast import to 225,5 mld euro - podała w poniedziałek Krajowa Izba Gospodarcza, przytaczając dane GUS o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-grudzień ub.r.
16.02.2021

Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 wyniosła niemal 7 proc. PKB

Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 r. wyniosła niemal 7 proc. PKB - wskazał główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak odnosząc się do poniedziałkowych danych NBP.
15.02.2021

PKO BP: Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi

Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi, a kolejne kwartały powinny przynieść stabilizację ścieżki kwartalnej dynamiki PKB - uważają ekonomiści PKO BP, komentując piątkowe dane GUS.
12.02.2021

PKO BP: wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie gospodarki w 2020 roku

Wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie polskiej gospodarki w 2020 roku - piszą w piątkowej analizie eksperci PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Szacują, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 5,1 proc.
29.01.2021

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

W przyszłym roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że środki z nowego budżetu UE oraz europejskiego funduszu obudowy pozwolą nam na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez kolejne lata.
05.01.2021

Wyniki produkcji przemysłowej pozwalają oczekiwać ożywienia gospodarczego w 2021 r.

Grudniowa produkcja przemysłowa w połączeniu ze wzrostem sprzedaży detalicznej daje solidną podbudowę pod oczekiwane ożywienie gospodarcze w 2021 r. - oceniają eksperci PKO BP w odniesieniu do opublikowanego w poniedziałek wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu.
04.01.2021

Bujak: krajowy eksport do Wielkiej Brytanii raczej nie ucierpi

Zatrzymana sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii raczej nie zaburzy korzystnych perspektyw krajowego eksportu - powiedział ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do wprowadzanego obostrzenia na granicy z Wielką Brytanią, w związku z pojawieniem się na wyspach nowej mutacji koronawirusa.
22.12.2020

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2019 rok

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności za 2019 rok - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Informację o ubiegłorocznych działaniach PFN umieszczono na stronie internetowej Fundacji.
21.12.2020

Bardzo duży napływ środków UE do Polski w najbliższych latach

Ogromny napływ środków z UE w najbliższych latach to szansa na szybki wzrost gospodarczy, nawet ok. 5 proc. - mówi PAP ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dzięki środkom na transformację energetyczną uda się ją przeprowadzić bez szkody dla konkurencyjności gospodarki - dodaje.
12.12.2020

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Szansa na nawet 5 proc. wzrost gospodarczy w Polsce

Ostateczne porozumienie co do unijnego budżetu i programu NextGenerationEU, to duża szansa na bardzo szybki wzrost gospodarczy w Polsce, nawet o ok. 5 proc. przez najbliższe 3-4 lata - ocenił w czwartek główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
10.12.2020

Krajowy przemysł nadal odporny na pandemię

Krajowy przemysł jest nadal odporny na pandemię, ale jego odporność może być przejściowa, jeżeli nie nastąpi wyraźna poprawa aktywności sektora usługowego - ocenił bank PKO BP we wtorkowym komentarzu do danych dot. wskaźnika PMI. Koniunktura w przemyśle jest spójna ze wzrostem PKB - dodano.
01.12.2020

PKB odbił się od pandemicznego dołka

Dane o PKB i jego strukturze za III kw. br. pokazują, że fundamenty gospodarki wyszły z pierwszego lockdownu bez większego uszczerbku, a straty związane z pandemicznym szokiem szybko odrabiano - ocenili analitycy PKO BP komentując dane GUS. W III kw. br. PKB odbił się od pandemicznego dołka - dodali.
30.11.2020

Inflacja po pandemii może utrzymywać się na ponadprzeciętnie wysokim poziomie

W najbliższych latach po pandemii inflacja może utrzymywać się na wyższym poziomie niż średnia z ostatnich dwóch dekad - wskazuje w raporcie PKO BP. Przyszłą inflację będą determinowały m.in. demografia, transformacja energetyczna, wojny handlowe, kształt polityki redystrybucyjnej państwa.
25.11.2020

Aktywność gospodarki nie ucierpiała istotnie przez II falę pandemii

Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna - wskazał w piątek PKO BP. Według analityków w październiku i na początku listopada aktywność gospodarcza nie ucierpiała istotnie wskutek drugiej fali pandemii.
13.11.2020

Bujak: skala odbicia gospodarki w III kwartale może być większa niż prognozowano

Skala odbicia polskiej gospodarki w III kwartale może być większa, niż wynika z prognoz rynkowych - stwierdził główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Jego zdaniem daje to nadzieję, że recesja za 2020 rok nie przekroczy 3 proc.
13.11.2020

Złoty się umocnił, ale ryzyko lockdownu nie sprzyja naszej walucie

Polska waluta umocniła się od końca października o ok. 10 groszy wobec euro i amerykańskiego dolara. Zdaniem analityków w najbliższym czasie możemy się spodziewać lekkiego wyhamowania aprecjacji złotego; dalszemu umacnianiu nie sprzyja ryzyko pełnego lockdownu.
05.11.2020

Zamówienia eksportowe wzrosły w tempie najszybszym od stycznia 2018

Struktura PMI pokazała, że w październiku zamówienia eksportowe wzrosły po raz czwarty z rzędu, w tempie najszybszym od stycznia 2018 r. - wskazali w poniedziałkowym komentarzu analitycy PKO BP. Dodali, że nastąpił też najsilniejszy od czerwca 2018 r. wzrost zatrudnienia.
02.11.2020

PKO BP: reakcja gospodarki na drugą falę pandemii będzie mniejsza niż wiosną

Reakcja gospodarki, w tym konsumpcji, na drugą falę zachorowań będzie mniejsza niż w II kwartale br. - wskazuje PKO BP, komentując dzisiejsze dane GUS. Zdaniem ekonomistów, budownictwo może częściowo neutralizować ponowne osłabienie aktywności w usługowych i handlu.
21.10.2020

PKO BP: wrześniowy skok inflacji nie neguje spadku w kolejnych miesiącach

Wrześniowy odczyt inflacji nie neguje zakładanego przez nas spadku inflacji w kolejnych miesiącach - ocenił bank PKO BP podane przez GUS dane o wzroście cen towarów i usług. Wrześniowa inflacja wyniosła 3,2 proc rok do roku i 0,2 proc. w stosunku do sierpnia.
15.10.2020

Rynek pracy w Polsce zaskakująco mocny

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego nie będzie większa niż 7 proc. - ocenił we wtorek główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak komentując dane MRPiPS dot. szacowanej stopy bezrobocia we wrześniu, która wyniosła 6,1 proc. Jak dodał, rynek pracy w Polsce jest zaskakująco mocny.
06.10.2020

Cyfryzacja akcji ZMPSiŚ SA

Wszyscy posiadacze papierowych akcji Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście proszeni są do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji (digitalizacji). Dokumenty akcji należy składać od 19 października 2020 r. w pokoju nr 34, na parterze siedziby Spółki tj. ul. Bytomska 7, Szczecin w poniedziałki w godzinach od 10:00 do 15:00 oraz w środy w godzinach od 10:00 do 16:00, po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 91 430-83-84.
29.09.2020

PKO BP: największe wzrosty produkcji powiązane z eksportem

Największe wzrosty produkcji osiągnięto w przypadku trwałych dóbr konsumpcyjnych (12,7 r/r), co można wiązać z eksportem - napisali w piątek analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS.
18.09.2020

PKO BP: odrabianie strat w przemyśle następuje szybko

Dane GUS o spadku PKB za II kwartał 2020 r. mają znaczenie głównie historyczne - wskazują analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS. Dane za lipiec pokazują odrabianie strat następuje szybko, zwłaszcza w przemyśle i w handlu - dodali.
31.08.2020

Adamiak: konieczne są inwestycje w transformację energetyczną

Ekonomista banku PKO BP Mariusz Adamiak stwierdził, że inwestycje w zmianę miksu energetycznego to konieczność m.in. z powodu rosnących kosztów produkcji energii z paliw kopalnych.
07.08.2020

PMI dla krajowego przemysłu powyżej “neutralnego” poziomu

PMI dla krajowego przemysłu za lipiec kontynuuje wyraźne odbicie. Indeks po raz pierwszy od października 2018 powrócił powyżej poziomu “neutralnego” (50 pkt.) oddzielającego zwiększanie aktywności przez firmy od jej spadku - komentują poniedziałkowe dane analitycy PKO BP.
03.08.2020

Kryzys na razie omija warszawską giełdę

Warszawska giełda nie miała w ostatnich latach najlepszej opinii wśród inwestorów. Jej najważniejszy indeks - WIG 20 jest w trendzie spadkowym od 2007 roku. Obecna wartość indeksu, nieco ponad 1800 punktów oznacza spadek o około 54% w porównaniu z rekordowym wynikiem z października 2007.
20.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

Analitycy PKO BP: w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać

Zaskakujący wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany przez inflację bazową oraz rosnące ceny paliw - ocenili we wtorek analitycy PKO BP, komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać.
30.06.2020

Rynek pracy nie sprzyja odbiciu konsumpcji do poziomu sprzed pandemii

Majowe dane dotyczące dynamiki zatrudnienia znalazły się znacząco poniżej konsensusu rynkowego. Zdaniem ekonomistów, w średnim terminie coraz wolniej będzie postępowało również tempo wzrostu płac, co rysuje niekorzystny obraz rynku pracy nie sprzyjający szybkiemu powrotowi konsumpcji do poziomów sprzed pandemii.
18.06.2020

PKO BP: skala negatywnych zmian na rynku pracy wyhamowuje

Skala negatywnych zmian na rynku pracy wyhamowuje, odzwierciedlając powrót popytu na pracę w obliczu odmrożenia gospodarki i wsparcie uzyskane przez przedsiębiorstwa w ramach działań antykryzysowych - oceniła Marta Petka - Zagajewska, ekonomistka PKO BP.
18.06.2020

PKO BP obsłuży Tarczę Finansową PFR dla Dużych Firm

PKO Bank Polski obsłuży Tarczę Finansową Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm - poinformował bank w komunikacie. Jak dodano, firmy mogą już składać w PFR wnioski o finansowanie płynnościowe i preferencyjne.
16.06.2020

PKO BP: pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą

Pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą - czytamy w poniedziałkowej analizie ekspertów banku PKO BP.
16.06.2020

Bujak: lepsze dane i poprawa nastrojów inwestycyjnych sprzyjają złotemu

Lepsze od prognoz dane oraz nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i ogłaszaniem kolejnych działań antykryzysowych sprzyjały wzrostowi apetytu na ryzyko. Zyskał na tym złoty - ocenił w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
12.06.2020

Ekonomiści: należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW); dobrze, że proponowana przez MF zmiana zakłada automatyczny powrót do niej - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.
06.06.2020

Projekt „Polimery Police” z umowami potwierdzającymi pełne finansowanie

Grupa LOTOS, Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowy na finansowanie projektu „Polimery Police”. Ponadto powołana do realizacji tej kluczowej dla całej branży chemicznej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.
01.06.2020

Majowy odczyt PMI potwierdza, że polska gospodarka najgorsze ma za sobą

Majowy odczyt PMI, choć wyraźnie wyższy niż w kwietniu nie przesądza, że polska gospodarka niedługo wyjdzie z recesji, jest jednak kolejnym wskaźnikiem potwierdzającym, że najgorsze ma już za sobą - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych.
01.06.2020

Bujak: stawką decyzji Komisji Europejskiej są setki tysięcy, a nawet miliony miejsc pracy w Polsce

Musimy czekać na decyzję Komisji Europejskiej już 6 tygodni. A stawką tej decyzji są setki tysięcy, a nawet miliony miejsc pracy w Polsce, które dzięki środkom z Tarczy Finansowej PFR można by ocalić - powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
25.05.2020

PKO BP: Silny spadek inflacji to głównie efekt historycznych spadków cen ropy

Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji były ceny paliw, które spadały w kwietniu najsilniej przynajmniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.
01.05.2020

Covid-19: „Tarcza finansowa” dla przedsiębiorców

W dniu 27 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaakceptowała zapowiadany przez rząd projekt Tarczy Finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, stanowiącej realną, finansową formę wsparcia dla przedsiębiorców uzyskiwaną przelewem bankowym na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W ramach tego programu, mikro, mali i średni przedsiębiorcy, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, będą mogli uzyskać subwencję, która może być bezzwrotna do 75% jej wysokości, o ile przedsiębiorca spełni w czasie jej otrzymywania okr
30.04.2020

Analitycy: gwałtowny spadek cen ropy w USA to sygnał o dużym nadmiarze podaży

Gwałtowny spadek cen ropy poniżej zera w kontraktach terminowych na maj w USA to wyraźny sygnał o dużym nadmiarze surowca wobec mocno osłabionego popytu i wyczerpanych możliwości jego magazynowania - ocenili we wtorek analitycy.
21.04.2020

Prezes PKN Orlen: coraz bliżej strategicznego celu - budowy jednej multienergetycznej grupy

Jesteśmy coraz bliżej realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa jednej multienergetycznej grupy, która będzie w stanie sprostać wymaganiom konkurencyjnego rynku - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nawiązując do planów przejęcia przez płocki koncern gdańskiej Grupy Energa.
20.04.2020

PKO BP: tempo wzrostu eksportu przyspieszyło

Tempo wzrostu eksportu przyspieszyło o ponad dwa punkty procentowe, a dynamika importu wyhamowała. Wyhamował też napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a dane za IV kwartał 2019 r. pokazują, że gros BIZ to reinwestowane zyski - wskazał we wtorek Marcin Czaplicki z PKO BP.
14.04.2020

Klaster Morski rusza z pomocą szpitalom

Klaster Morski Pomorza Zachodniego rusza z akcją pomocy szpitalom. Sygnatariusze przedsięwzięcia apelują o wpłaty, które pozwolą na zakup potrzebnego sprzętu.
06.04.2020

Grupa Azoty Polyolefins podpisała z bankami listy mandatowe potwierdzające złożenie ofert finansowania Polimerów

Grupa Azoty Polyolefins podpisała listy mandatowe (commitment letters) z polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi potwierdzające złożenie ofert finansowania dłużnego dla projektu „Polimery Police” - podała spółka w komunikacie prasowym.
30.03.2020

Adamiak: Gospodarka jest na kwarantannie

Gospodarka w wielu obszarach praktycznie przestała działać, można powiedzieć, że znalazła się w kwarantannie. Kluczowym czynnikiem jest to, ile ta wymuszona przerwa będzie trwała – mówi PAP Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
24.03.2020

Na rynkach ropa dalej tanieje, złoty słaby, giełdy idą w górę

Ropa na rynkach kontynuuje trend spadkowy, Brent traci ponad 1 proc. Polska waluta dalej utrzymuje słabe poziomy, zaś giełdy odreagowały wcześniejsze spadki i wtorkowe sesje kończyły na plusie.
18.03.2020

Nasza gospodarka coraz mniej zależna od importu

Zmienia się struktura naszej gospodarki; więcej usług eksportujemy, a nasza gospodarka mniej zależy od importu. W efekcie mamy nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących - ocenił w rozmowie z PAP ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.
24.02.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

PMI dla polskiego przemysłu czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt.

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w grudniu do 48,0 pkt. z 46,7 pkt. w listopadzie, utrzymując się czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt. sygnalizującego spowolnienie gospodarki - informują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem odczyt napawa pewną dozą optymizmu na 2020.
02.01.2020

Port Gdynia dużą perłą w koronie polskiej gospodarki (foto, wideo)

Po raz drugi z rzędu Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał tytuł „Perła Polskiej Gospodarki” zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Perły Duże w XVII edycji Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki”- obiektywnego pozycjonowania polskich przedsiębiorstw- zorganizowanego przez redakcję anglojęzycznego magazynu ekonomicznego Polish Market wspólnie z ekspertami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
11.12.2019

Dane o PKB potwierdzają scenariusz hamowania polskiej gospodarki

Dane GUS o PKB potwierdzają scenariusz hamowania polskiej gospodarki, związany z wyraźnym pogorszeniem koniunktury za granicą, maskowanym dotąd przez skutki napływu inwestycji i elastyczność krajowych eksporterów - uważają ekonomiści PKO BP.
14.11.2019

Raport: Polska na 4. pozycji wśród krajów UE z najwyższą średnią roczną dynamiką eksportu

Polska z wynikiem 8,2 proc. trafiła na 4. pozycję wśród krajów UE z najwyższą średnią roczną dynamiką eksportu w latach 2015-2018 - wynika z najnowszego raportu PKO BP zaprezentowanego podczas PAIH Forum Biznesu. W 2018 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 223,6 mld euro.
10.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Do wyroku TSUE złoty w przedziale 4,37-4,40, a rentowności SPW utrzymają obecne poziomy

Do posiedzenia TSUE dnia 3 października złoty będzie poruszać się w przedziale 4,37-4,40 za euro, a później może się osłabić do 4,45 - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW utrzyma obecne poziomy, choć po negatywnej dla banków decyzji Trybunału dojdzie do wzrostów rentowności.
30.09.2019

Premier Morawiecki dla „Rz”: Nie będzie testu przedsiębiorców

Nie będzie testu przedsiębiorców - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla piątkowego wydania "Rzeczpospolitej". "Sól ziemi to małe i średnie przedsiębiorstwa. By się rozwijały, obniżyliśmy CIT i ZUS" - dodał.
06.09.2019

Berdychowski: To było rekordowe Forum Ekonomiczne

Tegoroczne XXIX Forum Ekonomiczne było rekordowe pod względem frekwencji i ilości wydarzeń merytorycznych – powiedział w czwartek PAP pomysłodawca i organizator krynickiego forum, założyciel Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.
06.09.2019

Borys-Szopa: Do końca roku bezrobocie w granicach 5,2-5,4 proc.

Do końca roku bezrobocie utrzyma się w granicach 5,2-5,4 proc. - powiedziała w środę w Krynicy-Zdroju minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
04.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umocnić się, a rentowności się ustabilizują

W najbliższym czasie złoty ma szansę na ograniczone umocnienie się wobec euro do poziomu poniżej 4,35 – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie się stabilizować w szerokim paśmie wahań, a spadek cen o 30 pb w ostatnim tygodniu był typowym odreagowaniem.
24.08.2019

SR Nauta zamknęła rok 2018 ze stratą prawie 58 mln zł netto

Stocznia Remontowa Nauta na minusie. W opublikowanym sprawozdaniu finansowym spółka wykazała prawie 58 mln zł straty netto za rok 2018. Obecnie zobowiązania krótkoterminowe zakładu przewyższają wartość aktywów obrotowych spółki o ponad 95 mln zł.
23.08.2019

Co dalej z promem PŻB Nova Star?

Polska Żegluga Bałtycka szuka nowych rozwiązań na zwiększenie wyników finansowych. Okazuje się, że na prom, który miał być zwodowany w tym roku, trzeba będzie poczekać dłużej. PŻB znalazł jednak szybszy sposób na rozbudowę floty.
21.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności

Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności po ustanowieniu historycznego minimum, na które miała wpływ m.in. opinia prezesa NBP o możliwości łagodzenia polityki pieniężnej.
10.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić wobec euro, a rentowności SPW ustabilizują się

Złoty może tracić wobec euro i podążyć ku poziomowi 4,31 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną stabilne – 10-letnie papiery mogą poruszać się w przedziale 2,15-2,20 proc.
02.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, a rentowności polskich SPW mogą zniżkować

Złoty w krótkiej perspektywie może stabilizować się wobec euro wokół poziomu 4,26 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW, mimo że są w pobliżu historycznego minimum, mogą wciąż spadać.
24.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny wobec euro

Złoty ustabilizuje się wobec euro w okolicy 4,26 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną również stabilne – rentowność 10-letniego długu będzie wahać się w najbliższym czasie w przedziale 2,20-2,25 proc.
19.07.2019

PKO BP: Produkcja przemysłowa w czerwcu to najgorszy wynik od lipca 2016

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. spadła o 2,7 proc. rok do roku, co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016 r. - ocenili ekonomiści PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem na takim odczycie zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rdr.
18.07.2019

PKO BP: Tempo wzrostu wynagrodzeń wyniesie ok. 7 proc. w ujęciu rocznym

Wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń w czerwcu jest zbyt silne jak na obecny obraz popytu i podaży na rynku pracy - uważają ekonomiści PKO BP. Ich scenariuszem bazowym na najbliższe miesiące jest utrzymanie tempa wzrostu wynagrodzeń w okolicach 7 proc. w ujęciu rocznym.
17.07.2019

Za nami kolejna edycja charytatywnych regat PGNiG Challenge na rzecz hospicjum dla dzieci

Załoga PwC Polska Sp. z.o.o. wygrała 2. Charytatywne Regaty Żeglarskie PGNiG Challenge na rzecz Hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni, które odbyły się w dniach 28-29 czerwca w Gdyni.
05.07.2019

Grupa Lotos: Podpisanie nowych umów kredytowych

Kredyt na łącznie pół miliarda dolarów uzyskał Lotos w wyniku nowych umów z konsorcjum banków. Pozyskane środki pozwolą na spłatę kredytu zaciągniętego na podstawie umów z czerwca 2008 r. - poinformowała spółka we wtorek.
02.07.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może minimalnie osłabić się wobec euro, a rentowności SPW bez perspektyw istotnych wzrostów

Złoty w krótkiej perspektywie może delikatnie osłabić się wobec euro do poziomu 4,28 – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW nie mają perspektyw do wyraźnych wzrostów i w najbliższym czasie będą oscylować wokół 2,40 proc.
20.06.2019

II edycja Forum Wizja Rozwoju już w najbliższy poniedziałek

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w kilkunastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
19.06.2019

Polski transport rozwija tempo (wideo)

Liczba towarów przewożonych przez polskie firmy transportowe wzrosła o około 18%. Wiąże się to głównie z eksportem na Zachód. W porównaniu do wyników innych państw Unii Europejskiej jest to znacząca zmiana.
12.06.2019

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.
10.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

Złoty w krótkim terminie może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,30, być może nieco niżej – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letniego długu w najbliższych dniach mogą zmierzać do poziomu 2,60 proc, a sektor SPW pozostanie pod wpływem rynków bazowych.
06.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW nieco wzrosnąć

Złoty może nieznacznie osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,30 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach mogą lekko wzrosnąć, o ile sentyment globalny się nie pogorszy.
04.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, spadek rentowności 10-letnich SPW w krótkim terminie

EUR/PLN w najbliższych dniach może poruszać się w przedziale 4,30-4,31 – uważają ekonomiści. Dochodowość długu dziesięcioletniego może zniżkować wyraźnie poniżej 2,80 proc.
24.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro; rekomendacja „kupuj” dla 10-letnich SPW

W najbliższych dniach złoty może poruszać się wokół 4,30 za euro, ale w dłuższym terminie istotny wpływ mogą mieć wybory do europarlamentu - uważają ekonomiści. Na rynku SPW oczekiwany spadek rentowności dziesięciolatek – mBank wydał rekomendację „kupuj”.
21.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW minimalnie w górę

Złoty może oscylować w wąskim przedziale 4,30-4,31 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany minimalny wzrost rentowności 2-letnich i 5-letnich obligacji przy stabilizacji długu 10-letniego.
15.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego bez zmian

Kurs EUR/PLN może oscylować wokół poziomu 4,29 do czasu rozstrzygnięcia amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego oczekiwana stabilizacja rentowności.
08.05.2019

Wiceprezes Grupy Azoty: W tym roku na inwestycje ok. 1,3 mld zł

Największe korzyści z planu finansowania inwestycji w Grupie Azoty będą miały Zakłady Azotowe Puławy. Tam będziemy inwestować najwięcej do 2026 r.- powiedział PAP wiceprezes Grupy Paweł Łapiński. Grupa Azoty w tym roku na inwestycje ma wydać ok. 1,3 mld zł.
01.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty lekko poniżej 4,30, oczekiwania nieznacznego spadku rentowności SPW

W najbliższej perspektywie złoty będzie lekko poniżej 4,30 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu może dojść do nieznacznego spadku rentowności, na co wpłyną środki z wykupów obligacji.
26.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; rentowności długu mogą pójść w dół

Złoty może się osłabić do 4,29 zł wobec euro - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mogą spadać.
12.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eksperci spodziewają się stabilizacji EUR/PLN oraz wzrostu rentowności w tym tygodniu

Ekonomiści przewidują stabilizację kursu EUR/PLN w rozpoczynającym się tygodniu, w oczekiwaniu na kluczowe dla inwestorów informacje w sprawie brexitu oraz rozmów handlowych USA-Chiny. Eksperci z rynku długu oczekują natomiast wzrostu rentowności, szczególnie w segmencie papierów dziesięcioletnich.
26.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spaść do 4,30, presja na SPW utrzymuje się

Eurozłoty może kontynuować umocnienie do poziomu 4,30, natomiast wśród czynników wpływających na wyceny polskich SPW dominować mogą czynniki negatywne - uważają analitycy.
28.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN stabilny; konsolidacja także na długu

Na horyzoncie nie ma w tej chwili czynników mogących umocnić złotego - oceniają eksperci. Ich zdaniem, stabilizacja wycen na rynku długu wspierana jest przez sytuację na rynkach bazowych i niskie poziomy rentowności SPW.
22.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty zależny od EUR/USD; przed minutes Fed i PMI z Europy stabilizacja

Złoty w najbliższych dniach będzie zależny od notowań eurodolara, te zaś powinny być stabilne w oczekiwaniu na publikację minutes Fed w środę wieczorem oraz odczyty PMI w Europie w czwartek - oceniają ekonomiści. Dodają, że zarówno czynniki lokalne, jak i zewnętrzne sprzyjają rynkowi obligacji.
20.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Aprecjacja USD wyhamowała; niewielkie szanse na wzrosty rentowności SPW

Spadek awersji do ryzyka powoduje wyhamowanie aprecjacji amerykańskiej waluty, która w stosunku do EUR czy PLN w środę zachowuje się względnie stabilnie. W przypadku polskich obligacji skarbowych szanse na ewentualne wzrosty dochodowości są niewielkie.
14.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty silniejszy po Fed, ale małe szanse na dalszą aprecjację

Złoty umacnia się wobec euro i dolara na fali pozytywnego sentymentu na rynkach, po złagodzeniu polityki przez Fed, jednak nie przerodzi się to w głębszą aprecjację - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności pozostaną w trendzie spadkowym, choć ciążyć im może przyszłotygodniowa aukcja MF.
01.02.2019

Kraczkowski: analitycy PKO BP szacują, że do 2020 r. udział eksportu w PKB wzrośnie do poziomu 47 proc.

Analitycy PKO BP szacują, że do 2020 r. udział eksportu w PKB wzrośnie do poziomu 47 proc. - poinformował wiceprezes PKO Banku Polskiego Maks Kraczkowski. Dodał, że według prognoz tempo wzrostu eksportu w euro w 2019 r. wyniesie 6,3 proc. rok do roku wobec 6,9 proc. przewidywanych w 2018 r.
24.01.2019

Zdzikot: Mamy potencjał, by działać na rzecz cyberbezpieczeństwa

Uczelnie wojskowe, firmy prywatne i wysokiej klasy specjaliści to polski potencjał w działaniach na rzecz cyberbezpieczeństwa – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot. Podkreślił konieczność tworzenia własnych technologii.
16.01.2019

Były szef dowództwa cybernetycznego USA: Potrzebne reguły reagowania na cyberataki

Działania państw w odpowiedzi na ataki cybernetyczne wymagają ustalenia reguł, podobnie jak ma to miejsce w przypadku działań zbrojnych – uważa były szef cyber-dowództwa USA emerytowany generał Keith Alexander.
16.01.2019

Morawiecki: Żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z kwestią cyberbezpieczeństwa w pojedynkę

Cyberbezpieczeństwo to bardzo złożony ekosystem; żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z tym zagadnieniem w pojedynkę, a na pewno nie w izolacji - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Apelował też o zwiększenie wydatków na sektor cyberbezpieczeństwa.
16.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Fiasko ws. Brexitu może osłabić PLN, potencjalnym wsparciem dane o produkcji

Odrzucenie przez brytyjski parlament umowy dotyczącego Brexitu może sprowadzić kurs EUR/PLN wyżej, a wesprzeć złotego powinny piątkowe dane o krajowej produkcji przemysłowej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, pole do ewentualnej korekty spadków rentowności jest niewielkie.
15.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty odporny na wahania na światowych rynkach

Złoty jest odporny na wahania na światowych rynkach, co powinno sprzyjać stabilizacji EUR/PLN blisko 4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowność 2-latek nie powinna dalej spadać.
04.01.2019

Główny ekonomista PKO BP: W 2019 gospodarka polska nadal w dobrej kondycji

Wzrost PKB znaczący, choć niższy niż w 2018, deficyt finansów publicznych i budżetowy niskie, inflacja poniżej celu, sytuacja na rynku pracy stabilna - tak wskaźniki polskiej gospodarki w 2019 roku charakteryzuje w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
04.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs EUR/ PLN w trendzie bocznym; rentowności SPW mogą wzrosnąć

Kurs EUR/PLN w najbliższym tygodniu prawdopodobnie pozostanie w trendzie bocznym i zakończy rok wokół poziomu 4,28 - oceniają eksperci. Dodają, że rentowności krajowych obligacji mogą korekcyjnie wzrosnąć.
22.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs USD/PLN może wzrosnąć; krajowe SPW stabilne

Kurs EUR/PLN pozostaje w trendzie bocznym i porusza się wokół poziomu 4,29, natomiast prawdopodobne jest osłabienie się złotego względem dolara po posiedzeniu Fed - oceniają eksperci. Dodają, że sytuacja krajowych SPW pozostaje stabilna.
20.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; rentowności spadają, ale 10-latki mogą wrócić do 3 proc.

Złoty powinien utrzymywać się w przedziale 4,28-4,32/EUR w najbliższych miesiącach - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, silnym spadkom rentowności krajowych obligacji sprzyjają zarówno czynniki lokalne, jak i zagraniczne, ale dochodowość 10-latek może ponownie wzrosnąć do poziomu 3 proc.
12.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/EUR; dług stabilny

Złoty umocnił się do 4,30 za euro i w okolicach tego poziomu powinien pozostać w najbliższych dniach - oceniają ekonomiści. Dodają, że nie należy się spodziewać większych zmian rentowności polskich obligacji.
21.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w przedziale 4,30-4,31; otoczenie zewnętrzne nie sprzyja PLN

Otoczenie zewnętrzne nie sprzyja polskiej walucie, jednak złoty nie powinien się mocno osłabiać, a scenariusz dla kursu EUR/PLN to konsolidacja w wąskim pasmie wahań między 4,30 a 4,31 - oceniają eksperci.
17.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Funt dalej narażony na znaczną zmienność; EUR/PLN stabilny poniżej 4,30

W przeciwieństwie do wahającego się funta, w najbliższych dniach złoty w relacji do euro pozostanie względnie stabilny, kurs EUR/PLN nie powinien przekroczyć poziomu 4,30 - podają analitycy. W przypadku polskiego długu, oceniają, że rentowności ze środka i długiego końca krzywej powinny się w krótkim terminie stabilizować.
16.11.2018

W czwartek w Jasionce k. Rzeszowa rozpocznie się Kongres 590

Blisko sześć tysiące osób ma wziąć udział w 3. edycji Kongresu 590, który w czwartek rozpoczyna się w Jasionce k. Rzeszowa. Podczas dwudniowego wydarzenia zaplanowano wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
15.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,26-4,34; rentowności mogą wzrosnąć

Złoty powinien w najbliższym czasie pozostać w przedziale 4,26-4,34 za euro; polska waluta pozostanie podatna na zmiany na globalnych rynkach - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem do końca listopada rentowności krajowych obligacji mogą rosnąć, szczególnie na długim końcu.
14.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa niewielka przecena złotego i stabilizacja polskich SPW

W nadchodzących dniach możliwa będzie niewielka przecena złotego, który jest zależny od globalnego sentymentu - oceniają ekonomiści. Dodają, że krótkoterminowy poziom równowagi dla polskiej 10-latki wyniesie 3,25 proc., a nadchodzące posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na polskie obligacje.
06.11.2018

Morawiecki: Dobry kompas ma wytyczać kierunek ku silnej, innowacyjnej polskiej gospodarce

Dobry kompas ma wytyczać odpowiedni kierunek ku silnej, innowacyjnej i trudnej do zastąpienia polskiej gospodarce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali Polski Kompas 2018, zorganizowanej przez Gazetę Bankową.
30.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwy wzrost EUR/PLN do 4,33; wyceny SPW na wysokich poziomach

Jeżeli sesja na Wall Street zakończy się mocnymi spadkami, w przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN może zwyżkować do 4,33 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w kolejnych dniach można spodziewać się utrzymania wycen krajowych SPW na wysokich poziomach.
27.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać; spadki rentowności wyhamują

Złoty może w najbliższych dniach tracić na wartości i podążać w relacji do euro w kierunku istotnych poziomów 4,33-34 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpuje się.
23.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; krajowe SPW mogą pozostać mocne

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych dniach jest stabilizacja złotego - oceniają eksperci. Ich zdaniem, krajowe SPW mogą w najbliższym czasie pozostać mocne.
18.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i wyceny SPW powinny utrzymywać się przy bieżących poziomach

Zarówno kurs EUR/PLN, jak i wyceny polskich obligacji skarbowych powinny się w najbliższych dniach stabilizować - oceniają eksperci. W ich opinii planowana przez MF dodatkowa sprzedaż długu po aukcji nie powinna wywrzeć presji na wyceny SPW.
10.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN i krajowe SPW stabilne w oczekiwaniu na Fed

Złoty oraz rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne w oczekiwaniu na środową konferencję po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, jastrzębie sygnały ze strony Fed mogą być potencjalnie negatywne dla złotego oraz mogą przełożyć się na niewielki wzrost rentowności krajowych SPW na długim końcu krzywej.
25.09.2018

Wielka Brytania: Polska sklasyfikowana przez FTSE jako kraj rozwinięty

Polski rynek kapitałowy - w tym 37 spółek z warszawskiej giełdy - został w poniedziałek przeniesiony z grupy państw rozwijających się do grupy państw rozwiniętych w ramach indeksu FTSE Russell. Analitycy ostrzegają przed nadmiernym optymizmem dotyczącym tej decyzji.
24.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,30; dług może się osłabiać

Złoty pozostanie zależny od nastawienia inwestorów do rynków wschodzących i w krótkim terminie utrzyma się w przedziale 4,27-4,30 za euro - oceniają ekonomiści. Dodają, że krajowe obligacje mogą się osłabiać, jeśli negatywny wpływ rynków bazowych przeważy nad pozytywnymi czynnikami lokalnymi.
19.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny do końca tygodnia, rentowności mogą rosnąć

Notowania EUR/PLN powinny do końca tygodnia utrzymać się w przedziale 4,30-4,31, jednak początek przyszłego tygodnia może przynieść osłabienie polskiej waluty - oceniają ekonomiści. Dodają, że wzrosty rentowności mogą w najbliższych dniach być kontynuowane.
13.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane z USA mogą lekko umocnić PLN; na rynku długu przecena

Jeżeli piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okażą się gorsze od oczekiwań, kurs EUR/PLN może powrócić w okolice 4,31 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu w najbliższych dniach możliwa jest kontynuacja przeceny SPW, choć potencjał do większych wzrostów rentowności jest ograniczony.
06.09.2018

Krynica/ Ekonomiści: musimy się przygotować na spowolnienie gospodarcze; recesja Polsce nie grozi

Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
06.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może osłabić się po Jackson Hole; krajowe SPW w trendzie bocznym

Kurs EUR/PLN może rosnąć w kierunku 4,30, jeżeli podczas piątkowego wystąpienia w Jackson Hole prezes Fed potwierdzi jastrzębie stanowisko Rezerwy Federalnej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, krajowe SPW do końca miesiąca pozostaną w trendzie bocznym.
24.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i krajowe SPW stabilne do końca tygodnia

Eurozłoty do końca tygodnia powinien pozostać na bieżącym poziomie, czyli w okolicach 4,28 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. W jego opinii, na krajowym rynku długu również można spodziewać się stabilizacji.
22.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może oscylować ok. 4,32; spokojny tydzień na rynku długu

W najbliższych dniach EUR/PLN powinien oscylować blisko poziomu 4,32 - oceniają eksperci. Na rynku długu spokojna sesja i również w piątek sytuacja nie powinna ulec zmianie.
16.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Spadki EUR/PLN możliwe, ale tylko do 4,23

EUR/PLN może notować dalsze spadki, ale tylko do ok. 4,23 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, do końca sierpnia SPW pozostaną stabilne, choć możliwa jest lekka dodatnia korekta rentowności obligacji długoterminowych.
03.08.2018

Brak potencjału do umocnienia PLN; długi koniec krzywej zmierza ku 3 proc.

Potencjał do umocnienia złotego wyczerpuje się, a EUR/PLN będzie się konsolidował lub rósł - oceniają ekonomiści. Dodają, że po lekkich wzrostach w środę, rentowność polskich 10-letnich obligacji będzie dalej spadać w kierunku poziomu 3 proc.
19.07.2018

Premier: Ws. propozycji zmian w wynagrodzeniu prezesa PKN Orlen nie ma tematu

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie przyjęło zmian zaproponowanych przez jednego z akcjonariuszy; uważam, że tematu nie ma - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
18.07.2018

ZWZ PKN Orlen nie zgodziło się na zwiększenie wynagrodzenia prezesa spółki

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie zgodziło się we wtorek na zwiększenie wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu spółki.
17.07.2018

Jagiełło: Kolejne kwartały dobre dla polskiej gosp.; wyzwaniem rynek pracy i budowlanka

Kolejne kwartały dla polskiej gospodarki będę dobre, jednak rynek pracy i sektor budowlany powinny spędzać sen z powiek rządowi – ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego zdaniem jednym z największych wyzwań jest brak informatyków, a sektor budowlany powinien mieć własny, branżowy program de minimis.
16.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może chwilowo lekko się umocnić; rentowności w trendzie bocznym

Po krajowych danych o produkcji przemysłowej w środę złoty może chwilowo umocnić się o 1-2 grosze, ale w drugiej połowie tygodnia prawdopodobnie powróci w okolice 4,32 - 4,33 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności krajowych SPW znajdują się w trendzie bocznym i w przyszłym tygodniu nie należy spodziewać się zmian na krzywej dochodowości.
13.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i polski dług stabilne bez impulsów z zagranicy

Złoty pozostanie w konsolidacji powyżej poziomu 4,30 za euro, o ile nie pojawią się nowe doniesienia w sprawie polityki handlowej na świecie - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że bez impulsów z zagranicy stabilne będą także rentowności polskich obligacji.
12.07.2018

Bujak z PKO BP: W II kw. przyspieszył wzrost inwestycji w Polsce

W maju mocno rósł import z gospodarek rozwiniętych, można więc przypuszczać, że był to w dużej mierze import dóbr inwestycyjnych, czyli w II kw. tego roku przyspieszył wzrost inwestycji w Polsce - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do danych GUS.
12.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może się umocnić, jeśli odczyt inflacji w USA zaskoczy w dół

Jeżeli odczyt inflacji CPI w USA w czwartek zaskoczy w dół, kurs EUR/PLN może spaść, a rentowności krajowych obligacji 10-letnich mogą pozostać poniżej 3,17 proc. - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Jego zdaniem, do końca tygodnia eurozłoty prawdopodobnie utrzyma się jednak powyżej 4,30.
12.07.2018

DZIEŃ NA GPW: Spadki indeksów; w WIG 20 rosły CCC i LPP, spadały Orlen i Lotos

WIG 20 na zamknięciu w poniedziałek minimalnie spadł, nieco większe zniżki zanotowały indeksy szerokiego rynku. Wśród blue chipów wzrostom przewodziły odzieżowe spółki CCC i LPP, zaś najmocniej zniżkowały Orlen, Lotos i Tauron.
10.07.2018

Czechy: Morawiecki i Babisz rozmawiali o stosunkach gospodarczych

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Andrej Babisz rozmawiali w piątek w Karlowych Warach m.in. o stosunkach gospodarczych obu krajów. Spotkali się z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce i Czechach.
06.07.2018

Premier: Polska i Czechy „na tej samej długości fali” m.in. o funduszach unijnych

Polska i Czechy są "na tej samej długości fali" m.in. w sprawie funduszy unijnych i migracji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem. Babisz podkreślił, że stosunki polsko-czeskie są "ponadstandardowe".
06.07.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.