• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

pc

06.06.2019 03:56 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne - GospodarkaMorska.pl

Złoty w krótkim terminie może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,30, być może nieco niżej – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letniego długu w najbliższych dniach mogą zmierzać do poziomu 2,60 proc, a sektor SPW pozostanie pod wpływem rynków bazowych.

„Nie spodziewam się większych zmian na parze EUR/PLN. W krótkim terminie powinniśmy znaleźć się w okolicach 4,30, być może nieco niżej. Nie ma powodów do silniejszej zmiany, gdyż korzystne czynniki z otoczenia polskiej gospodarki równoważą się w mojej ocenie z niekorzystnymi informacjami ze świata” – powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

W środę ok. 16.30 kurs EUR/PLN wynosi 4,2747.

„Celem dla EUR/USD po przełamaniu poziomu 1,1265 w perspektywie najbliższych sesji może być poziom 1,1320, a w dłuższej, kilku miesięcy naprzód, para może podążać w kierunku 1,15” – dodał Kwiecień.

Kwiecień wyjaśnił, że może to wynikać m.in. z tego, że choć europejska gospodarka jest w słabszej kondycji niż amerykańska, to jednak dynamika zmian gospodarki amerykańskiej jest gorsza niż europejskiej.

W środę RPP, po posiedzeniu 4-5 czerwca, poinformowała, że podstawowe stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie.

RPP oceniła w komunikacie po posiedzeniu, że inflacja utrzyma się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji.

RYNEK DŁUGU

„Wciąż jesteśmy w dużym stopniu pod wpływem zachowania się rynków bazowych. W krótkim terminie rentowność długu 10-letniego może dążyć do poziomu 2,60 proc., mimo, że nie można wykluczyć dalszego spadku, choć jego potencjał jest coraz mniejszy, a krzywa dochodowości pozostanie wypłaszczona” – powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Trzciołek dodał, że w dłuższej, patrząc miesiąc naprzód, perspektywie, możliwe są wzrosty rentowności SPW.

Jego zdaniem spread pomiędzy polskimi obligacjami 10-letnimi a niemieckim bundami utrzyma się w krótkim terminie na obecnym poziomie ok. 280 pb.

Na rynkach bazowych bez większych zmian. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,105 proc., a niemieckich -0,225 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.