• <
urząd_morski_gdynia_2021

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności

pc

10.08.2019 03:57 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności
DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności - GospodarkaMorska.pl

Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności po ustanowieniu historycznego minimum, na które miała wpływ m.in. opinia prezesa NBP o możliwości łagodzenia polityki pieniężnej.

„Od kilku dni złoty jest stabilny wobec euro w obliczu braku istotniejszych danych z kraju, a te napływające z zagranicy nie są w żaden sposób zaskakujące” - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego Jarosław Kosaty.

„Złoty znajduje się na poziomach wyznaczanych przez osłabiającego się juana – spodziewam się, że w najbliższych czasie kurs EUR/PLN będzie stabilizował się w przedziale 4,31-4,32” – dodał ekspert PKO BP.

W sierpniowym wydaniu miesięcznika "Bank" prezes NBP Adam Glapiński napisał, iż nie wyklucza łagodzenia polityki pieniężnej.

"Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ew. głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP " - napisał prezes Glapiński.

Dodał, że jeżeli inflacja bazowa w 2021 roku zacznie się obniżać, to nie będzie potrzeby zmian parametrów polityki pieniężnej.

„W mojej ocenie, opinia prezesa Glapińskiego nie miała większego wpływu na rynek walutowy, ponieważ rynek zdaje sobie sprawę, że ewentualne decyzje w sprawie polityki pieniężnej nie zapadną w najbliższych kwartałach” – wyjaśnił Jarosław Kosaty.

W przypadku głównej pary walutowej świata – EUR/USD – ekonomista PKO BP spodziewa się stabilizacji wokół poziomu 1,12.

„EUR/USD utrzymuje się od pewnego czasu w pobliżu tego poziomu, gdyż oczekiwania inwestorów co do obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, równoważą się w dużej mierze z oczekiwaniami, dotyczącymi nieco bardziej skomplikowanej operacji luzowania polityki EBC (obniżki + QE2 – PAP)” – wskazał Kosaty.

Jego zdaniem kurs EUR/USD na poziomie 1,12 utrzyma się również we wrześniu, zaś na koniec roku nieco spadnie do 1,10.

RYNEK DŁUGU


Piątkowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały spadki rentowności – najsilniejsze miały miejsce na długim końcu krzywej, gdzie dochodowość 10-letnich SPW ustanowiła w ciągu sesji historyczne minimum, spadając poniżej dotychczasowego dołka z początku stycznia 2015 (ok. 1,95 proc.) - do poziomu 1,936 proc. przed godz. 15.00, po czym na koniec notowań powróciła w okolice 1,96 proc.

„Prezes Glapiński dzisiejszą informacją ożywił rynek stopy procentowej, choć w mojej opinii szef NBP nakreślił bardziej hipotetyczny scenariusz łagodzenia polityki stóp i pod ściśle określonymi warunkami niż wskazał ogólny kierunek działania banku centralnego” – powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

„To wystarczyło jednak, żeby poruszyć inwestorów istotnie, a w efekcie rynek zaczął po raz pierwszy wyceniać obniżkę o 25 pb w perspektywie do połowy 2021 roku” - dodał specjalista banku.

W jego ocenie "rynek polski od pewnego czasu podąża za rynkami bazowymi, w tym głównie niemieckim. Inwestorzy mogą poszukiwać z jednej strony gospodarek stabilnych i w dobrej sytuacji, a przy tym takich, gdzie da się wygenerować zyski".

"W ciągu ostatnich dwóch dni rentowności włoskiego długu skoczyły o 40 pb, po zawirowaniach na tamtejszej scenie politycznej" - wskazał jako negatywny przykład Arkadiusz Trzciołek.

Jego zdaniem "choć zakładamy w naszym scenariuszu bazowym, że rentowności polskich dziesięciolatek będą oscylować wokół 2,00 proc., to nie można wykluczyć dalszego pogłębiania się spadków".

Jednocześnie ekspert PKO BP oczekuje, że "krzywa rentowności pozostanie płaska i nie będzie się dalej wypłaszczać", a spread pomiędzy rentownościami 2-letnich i 10-letnich SPW "wyniesie ok. 50 pb w najbliższym tygodniu".

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.