• <
pge_baltica_390x100_duży

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane z USA mogą lekko umocnić PLN; na rynku długu przecena

pc

06.09.2018 20:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane z USA mogą lekko umocnić PLN; na rynku długu przecena

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane z USA mogą lekko umocnić PLN; na rynku długu przecena - GospodarkaMorska.pl

Jeżeli piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okażą się gorsze od oczekiwań, kurs EUR/PLN może powrócić w okolice 4,31 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu w najbliższych dniach możliwa jest kontynuacja przeceny SPW, choć potencjał do większych wzrostów rentowności jest ograniczony.

"Dziś mamy dużą zmienność na rynku złotego - kurs wahał się o 4,31/EUR do nawet 4,34/EUR. Dziś rano złoty był słaby, natomiast potem nieco gorsze od oczekiwań dane amerykańskiego instytutu ADP spowodowały, że złoty nieco się umocnił. W tym kontekście kluczowe będą jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy" - powiedział Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego z PKO BP.

"Gdyby jutrzejsze dane były słabsze od oczekiwań, tak jak pokazują dane ADP, wówczas złoty ma szansę powrócić w okolice 4,31/EUR. Natomiast gdyby się okazało, że będą zgodne z oczekiwaniami lub lepsze - złoty może pozostać w okolicach 4,32/EUR lub nawet lekko się osłabić" - dodał.

Z opublikowanego w czwartek raportu prywatnej firmy ADP Employer Services wynika, że w firmach w USA przybyło w sierpniu 163 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 200 tys.

Dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień zostaną opublikowane w piątek o godz. 14.30.

Zdaniem Kosatego czynnikiem, który w perspektywie kolejnych tygodni może negatywnie wpływać na kurs złotego są rosnące obawy o dalszą eskalację wojny handlowej między USA a Chinami.

RYNEK DŁUGU

Zdaniem Arkadiusza Trzciołka, stratega rynku długu z PKO BP, w najbliższych dniach rentowności krajowych SPW mogą nadal lekko zwyżkować na środku i długim końcu krzywej, jednak potencjał do wzrostu jest coraz bardziej ograniczony.

"Dziś notujemy lekkie wzrosty rentowności polskich obligacji. Taki trend obserwujemy w zasadzie od początku tego tygodnia" - powiedział.

"Od września rośnie podaż papierów w porównaniu z miesiącami wakacyjnymi, co naszym zdaniem jest jednym z czynników, który powinien wspierać aktualnie obserwowany wzrost dochodowości. Naszym zdaniem rentowności mogą znaleźć się jeszcze wyżej w kolejnych dniach, natomiast to pole do wzrostu już jest coraz bardzie ograniczone. Krótki koniec jest natomiast zakotwiczony gołębią retoryka RPP" - dodał.

Ministerstwo Finansów sprzedało w czwartek obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0429 za łącznie 4 mld zł przy popycie 6,8 mld zł. Po czwartkowej aukcji MF sfinansowało 80 proc. potrzeb pożyczkowych na 2018 r. w odniesieniu do przewidywanego wykonania i 71 proc. w odniesieniu do ustawy budżetowej na 2018 r.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.