• <
urząd_morski_gdynia_2021

DZIEŃ NA FX/FI: Eksperci spodziewają się stabilizacji EUR/PLN oraz wzrostu rentowności w tym tygodniu

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Eksperci spodziewają się stabilizacji EUR/PLN oraz wzrostu rentowności w tym tygodniu
DZIEŃ NA FX/FI: Eksperci spodziewają się stabilizacji EUR/PLN oraz wzrostu rentowności w tym tygodniu - GospodarkaMorska.pl

pc

26.03.2019 Źródło: PAP

Ekonomiści przewidują stabilizację kursu EUR/PLN w rozpoczynającym się tygodniu, w oczekiwaniu na kluczowe dla inwestorów informacje w sprawie brexitu oraz rozmów handlowych USA-Chiny. Eksperci z rynku długu oczekują natomiast wzrostu rentowności, szczególnie w segmencie papierów dziesięcioletnich.

"Nasze oczekiwania na ten tydzień zakładają utrzymanie stabilizacji wyceny złotego na poziomie 4,30 za euro. Czynnikiem sprzyjającym utrzymywaniu notowań wokół 200-dniowej średniej ruchomej będzie oczekiwanie na dalsze losy brexitu oraz negocjacji handlowych USA-Chiny" - napisali w raporcie ekonomiści Banku Millennium.

Dodali, że wpływ krajowych danych makroekonomicznych pozostanie marginalny, natomiast istotne okazać się mogą ewentualne komentarze dotyczące sytuacji fiskalnej Polski agencji Fitch, publikowane wraz z piątkową rewizją ratingu kraju.

Utrzymania kursu euro-złotego w tym tygodniu oczekują również stratedzy PKO BP. Jednocześnie spodziewają się umocnienia polskiej waluty w relacji do amerykańskiego dolara.

"Silniejszy odczyt inflacji w kraju (planowany na piątek - PAP Biznes) wspólnie ze słabszym wskazaniem bazowego deflatora PCE w Stanach (publikacja w czwartek - PAP Biznes) powinny stabilizować EUR/PLN oraz wpłynąć na spadek USD/PLN" - ocenili w raporcie.

Ekonomiście spodziewają się, że pomimo oczekiwanego wzrostu inflacji w marcu w Polsce, EUR/PLN nie odnotuje w tym tygodniu istotnych zmian, ze względu na rozczarowujące informacje gospodarcze ze strefy euro. W przypadku USD/PLN autorzy raportu widzą jednocześnie pole do umocnienia złotego, głównie ze względu na dobre dane makroekonomiczne z Polski oraz "gołębie" przesłanie z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Autorzy raportu Millennium oczekują z kolei, że w rozpoczynającym się tygodniu złoty może osłabić się do dolara, ze względu na wzrost awersji do ryzyka, który sprzyja zwiększaniu zaangażowania w amerykańską walutę.

"Zakres potencjalnego ruchu wzrostowego jest jednak ograniczony w naszej ocenie poziomem 3,8220" - dodano.

RYNEK DŁUGU

W ocenie strategów PKO BP, w krótkim terminie rentowność krajowych papierów dziesięcioletnich wzrośnie do 2,9 proc.

"W kolejnych kilku dniach, lokalny rynek długu pozostanie głównie pod wpływem czynników krajowych, co może zaowocować wzrostem rentowności obligacji, szczególnie na długim końcu krzywej. Z drugiej strony, jeżeli dochodowości papierów amerykańskich lub niemieckich będą dalej spadać, reakcja na krajowym rynku może być stłumiona" - napisano w raporcie

W ocenie ekspertów z Banku Millennium, wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku długu będzie ogłoszenie podaży na kwiecień oraz cały drugi kwartał, a także rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch (piątek).

"Kontynuacja sprawnej realizacji tegorocznych potrzeb pożyczkowych przyczyni się do utrzymywania dochodowości SPW na bieżących poziomach" - oceniono w raporcie.

"Wpływ krajowych danych – mimo publikacji inflacji CPI – oceniamy jako marginalny. Wpływ czynników zewnętrznych na wycenę SPW sprowadzać się będzie do zmian w poziomie apetytu na ryzyko związanego z dyskontowanym obecnie przez rynki scenariuszem spowolnienia gospodarczego w USA i Europie" - dodano.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.