• <

Prezes PKN Orlen: coraz bliżej strategicznego celu - budowy jednej multienergetycznej grupy

Strona główna Prawo, polityka Prezes PKN Orlen: coraz bliżej strategicznego celu - budowy jednej multienergetycznej grupy
Prezes PKN Orlen: coraz bliżej strategicznego celu - budowy jednej multienergetycznej grupy - GospodarkaMorska.pl

ew

20.04.2020 Źródło: PAP

Jesteśmy coraz bliżej realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa jednej multienergetycznej grupy, która będzie w stanie sprostać wymaganiom konkurencyjnego rynku - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nawiązując do planów przejęcia przez płocki koncern gdańskiej Grupy Energa.

PKN Orlen poinformował, że w poniedziałek Biuro Maklerskie PKO BP, które pośredniczy w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez gdańską Grupę Energa, podało, iż zapisami została objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów. Koncern zaznaczył, iż tym samym "wszedł w kolejny kluczowy etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Energa".

"Jesteśmy coraz bliżej realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa jednej multienergetycznej grupy, która będzie w stanie sprostać wymaganiom konkurencyjnego rynku. Mamy pewność, że przyszłość należy do silnych koncernów o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odpornych na czynniki makroekonomiczne, a także na tak nadzwyczajne sytuacje, jak stan epidemii" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

Szef PKN Orlen zaznaczył, iż grupa kapitałowa tej spółki posiada już "mocny pion energetyczny", który po przejęciu Energi "będzie jeszcze bardziej rozwijać". Jak ocenił Obajtek, "zwiększy to stabilność funkcjonowania całej grupy, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę".

PKN Orlen przypomniał w poniedziałek, że dwa dni wcześniej podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa, dotyczące planowanego przejęcia Grupy Energa, deklarując "kontynuację strategicznych inwestycji gdańskiej grupy z możliwością weryfikacji warunków ich dalszego prowadzenia". "W szczególności może to dotyczyć budowy Elektrowni Ostrołęka C" - wyjaśnił płocki koncern. Zapewnił również o utrzymaniu polityki zatrudnienia Grupy Energa umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek.

Jak wspomniał PKN Orlen, zobowiązał się on także, że po przejęciu kontroli nad Energą "wykonane zostaną zobowiązania spółek z jej grupy, dotyczące m.in. utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej Energa", zgodnie z zatwierdzanymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki planami rozwoju.

"Porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Energi należących do Skarbu Państwa na PKN Orlen" - zapowiedział płocki koncern.

Wspomniał jednocześnie, że w wezwaniu na sprzedaż 100 proc. akcji gdańskiej grupy podwyższył ostatnio z 7 zł do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję. Podkreślił też, że bezwarunkową zgodę na przejęcie Grupy Energa wyraziła już Komisja Europejska - stało się to pod koniec marca.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.