• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spaść do 4,30, presja na SPW utrzymuje się

pc

28.02.2019 05:21 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spaść do 4,30, presja na SPW utrzymuje się

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spaść do 4,30, presja na SPW utrzymuje się - GospodarkaMorska.pl

Eurozłoty może kontynuować umocnienie do poziomu 4,30, natomiast wśród czynników wpływających na wyceny polskich SPW dominować mogą czynniki negatywne - uważają analitycy.

"Osłabienie złotego w ubiegłym tygodniu wynikało z tego, że rynek zaczął pozycjonować się pod to, że kolejnym ruchem RPP może być obniżka. Ogłoszony w weekend impuls fiskalny sprawił, że ten scenariusz stał się nierealny" - powiedział Wojciech Stępień, ekonomista BGŻ BNP Paribas.

"Złotemu pomaga także słabszy dolar, za co odpowiadają postępy w rozmowach USA-Chiny oraz spadek ryzyka twardego brexitu. Spodziewam się, że EUR/PLN może w tym ruchu zejść do 4,30" - dodał.

Rosnące globalnie rentowności oraz splot czynników krajowych - impuls fiskalny oraz spodziewana wysoka podaż papierów na marzec może sprzyjać dalszym wzrostom rentowności polskich obligacji.

"W środę rentowności polskich papierów skarbowych lekko wzrosły, przy czym zwyżki nastąpiły pod koniec sesji - po kilka punktów bazowych na krótkim i dłuższym końcu krzywej. Polską krzywą pociągnął w górę najprawdopodobniej globalny wzrost rentowności - w strefie euro i w USA obserwowaliśmy wyraźny wzrost rentowności papierów skarbowych, aczkolwiek sytuacja krajowa, po ogłoszeniu przez PiS programu fiskalnego, również sprzyja wzrostom" - powiedział Mirosław Budzicki, strateg rynku długu PKO BP.

"W kolejnych dniach w Polsce nie spodziewałbym się spadku rentowności, raczej ich stabilizacji. Presję na wzrost rentowności wywierać mogą natomiast czynniki lokalne, jednak przy spadku obaw o wzrost podaży papierów w tym roku. Dla polskich SPW większe znaczenie zapewne będą mieć rynki bazowe. Zwróciłbym uwagę, że czwartek zostanie opublikowany harmonogram marcowych aukcji MF. Biorąc pod uwagę, że w marcu nie będzie wykupów i wypłaty odsetek, szacowałbym podaż na poziomie 9 mld zł, co może być lekko negatywnie przyjęta, co sprzyjałoby lekkiemu stronieniu polskiej krzywej" - dodał.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.