• <
urząd_morski_gdynia_2021

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty silniejszy po Fed, ale małe szanse na dalszą aprecjację

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty silniejszy po Fed, ale małe szanse na dalszą aprecjację
DZIEŃ NA FX/FI: Złoty silniejszy po Fed, ale małe szanse na dalszą aprecjację - GospodarkaMorska.pl

pc

01.02.2019 Źródło: PAP

Złoty umacnia się wobec euro i dolara na fali pozytywnego sentymentu na rynkach, po złagodzeniu polityki przez Fed, jednak nie przerodzi się to w głębszą aprecjację - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności pozostaną w trendzie spadkowym, choć ciążyć im może przyszłotygodniowa aukcja MF.

"Złoty i koszyk walut rynków wschodzących korzysta na złagodzeniu retoryki przez Fed. Nie spodziewam się jednak, by miało się to przerodzić w większą aprecjację złotego. EUR/PLN pozostanie poniżej 4,30 w kilkugroszowym przedziale" - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

"Czynnikiem ryzyka jest sentyment globalny, który zależy od tego, czy sygnały z Fed zdołają wygenerować wzrost apetytu na ryzyko w dłuższej perspektywie" - dodał.

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała w środę główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Fed zapowiedział, że będzie "rozważny", jeśli chodzi o ewentualne zmiany w polityce monetarnej. Z komunikatu Fed zniknęło stwierdzenie, że ryzyka dla prognoz są "w zasadzie zbilansowane" oraz że "pewne dalsze" podwyżki stóp mogą być właściwe.

Prezes Fed Jerome Powell ocenił na konferencji po posiedzeniu, że czynniki przemawiające za podnoszeniem stóp procentowych uległy osłabieniu. Powell dodał, że obecna sytuacja gospodarcza na świecie wymaga "cierpliwości" w podejściu do polityki monetarnej.

Na rynkach bazowych w czwartek amerykańskie 10-latki umacniają się o 3 pb do 2,67 proc., a rentowność niemieckich benchmarków spada o 1 pb do 0,18 proc.

"Na tle ostatnich kilku tygodni ruch umacniający złotego o 0,5 proc. jawi się jako duże wydarzenie. Jednak na tle umocnienia liry, reala, rubla czy randa nie jest to już tak znaczący ruch" - powiedział Sawicki.

Wzrost PKB Polski w 2018 r. przyspieszył do 5,1 proc. z 4,8 proc. w 2017 r. - podał w czwartek GUS. Był to odczyt zgodny z konsensusem rynkowym. Ekonomiści szacują, że dynamika PKB w IV kwartale spadła poniżej 5 proc., zaś w całym 2019 r. wzrost gospodarczy może spowolnić do 4 proc. lub mniej.

RYNEK DŁUGU


"W perspektywie najbliższych tygodni nie widać powodu, dla którego trend umocnienia obligacji, który trwa od listopada, miałby się zakończyć" - powiedział Mirosław Budzicki, strateg rynku długu PKO BP.

Budzicki wymienił trzy główne czynniki, które powodują, że na globalnych rynkach utrzymuje się popyt na obligacje: negocjacje handlowe USA-Chiny; efekty zawieszenia działalności rządu USA, które mogą obniżyć wzrost PKB o 0,5 pkt. proc.; brexit i jego wpływ na gospodarkę europejską.

"Obawy o globalną gospodarkę utrzymają się, a wraz z nimi oczekiwania na łagodną politykę banków centralnych" - powiedział.

Ministerstwo Finansów ogłosiło w czwartek plan podaży obligacji na luty. MF planuje przeprowadzić 7 lutego przetarg sprzedaży o wartości 3-6 mld zł, zaś na 21 lutego planowany jest przetarg zamiany.

"Plan podaży jest generalnie zgodny z oczekiwaniami. Łączna podaż, wraz z przetargiem zamiany, wyniesie ok. 10 mld zł. Pozytywną dla rynku informacją jest ogłoszenie, że zamiast dwóch aukcji regularnych - czego można było się spodziewać - jedna z nich będzie przetargiem zamiany" - powiedział.

"Najbliższa aukcja odbędzie się w przyszły czwartek i do tego czasu może to ciążyć na środku i końcu krzywej" - dodał.

Zdaniem Budzickiego po ostatnich informacjach o wykonaniu budżetu i wysokim sfinansowaniu potrzeb pożyczkowych można się spodziewać, że MF będzie się bardziej koncentrować na przetargach zamiany.

"W perspektywie lutego i marca podaż będzie lekko ciążyła rynkowi, ale sytuacja zmieni się od kwietnia. Do lipca MF będzie wykupywało dużo papierów, a jednocześnie podaż na rynku pierwotnym zostanie mocno ograniczona" - powiedział.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.