• <

Bilety wstępu do Wenecji - włoski sposób na napływ turystów z wycieczkowców

21.11.2020 15:50 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bilety wstępu do Wenecji - włoski sposób na napływ turystów z wycieczkowców

Partnerzy portalu

Bilety wstępu do Wenecji - włoski sposób na napływ turystów z wycieczkowców - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Bilet wstępu do Wenecji, który władze miasta postanowiły wprowadzić, by ograniczyć niekontrolowany napływ turystów, będzie obowiązywał od 2022 roku. Znów w ostatnim czasie opóźniono wejście w życie tej opłaty, gdyż z powodu pandemii brakuje turystów.

Przed kryzysem Wenecję odwiedzało rocznie ponad 20 milionów turystów. Przez większość roku miasto zmagało się z problemem ogromnego tłoku. Za największe utrapienie uznawano zawsze tych zwiedzających, którzy masowo przyjeżdżali na kilka godzin zwiedzania lub wysiadali w tym celu z gigantycznych statków wycieczkowych.

Przeciwko tłumom i podporządkowaniu wielu dziedzin życia miasta wyłącznie potrzebom turystów protestowali wielokrotnie wenecjanie, którzy w czasie demonstracyjnych marszów nad Canal Grande mówili, że łatwiej jest im tam kupić karnawałową maskę niż bochenek chleba. Narastało tam również zjawisko opuszczania miasta przez jego mieszkańców, a spadek ludności notował specjalny licznik zainstalowany w historycznym centrum.

Jako rozwiązanie tych problemów władze miejskie zaproponowały bilet wstępu, który ma być obowiązkowy dla tych turystów, którzy przyjeżdżają tam na chwilę i nie nocują w hotelu, a zatem nie zostawiają dodatkowej opłaty pobytowej, dopisywanej do rachunku.

Opłata ta ma wynosić kilka euro, a jej wysokość będzie uzależniona od pory roku i sezonu. Jak zapowiedziano, wpływy te zostaną przeznaczone na utrzymanie miasta, przede wszystkim jego sprzątanie.

Wybuch epidemii we Włoszech sprawił, że Wenecja na kilka miesięcy opustoszała. Turyści powrócili tam latem, ale jesienią, wraz z nadejściem drugiej fali zakażeń, przestali znów przyjeżdżać. W całych Włoszech obowiązuje godzina policyjna oraz liczne restrykcje, a w regionie Wenecja Euganejska dodatkowo zakaz spacerów po historycznych centrach.

Wejście w życie biletu wstępu przekładano kilka razy, początkowo z powodów technicznych. Później zapowiadano, że obowiązywać będzie od tego roku, ale plany te przekreśliła pandemia. Wyznaczony został nowy termin: kwiecień 2021.

Ostatecznie władze miejskie zdecydowały, że z powodu obecnego gigantycznego kryzysu turystyki opłaty za wstęp będą pobierane od 1 stycznia 2022 roku, gdy - jak wyrażono nadzieję - pandemia już definitywnie się skończy, a Wenecja znów się zapełni.

"Uznaliśmy, że teraz konieczne będą inicjatywy sprzyjające powrotowi turystów" - powiedział szef wydziału do spraw finansów w urzędzie miasta Michele Zuin.

Władze, które jeszcze rok temu koncentrowały swoje działania na tym, by ograniczyć napływ turystów, po zakończeniu koronakryzysu będą o nich walczyć.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.