Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło objęcie sankcjami sześciu obywateli Korei Północnej oraz Rosjanina i firmę z Rosji w związku z ich udziałem w rozwijaniu programu rakietowego i broni masowego rażenia reżimu w Pjongjangu.
Sankcję dotyczą dwóch obywateli KRL-D mieszkających w Rosji i czterech koreańskich rezydentów Chin. Wszyscy mieli udział w zakupach materiałów i technologii na potrzeby rozwoju programu broni masowego rażenia.
Dodatkowo restrykcje nałożono na Rosjanina Romana Alara i rosyjską firmę Parsek za "działania lub transakcje, które materialnie przyłożyły się do proliferacji broni masowego rażenia".
Do nałożenia restrykcji doszło dzień po tym, jak reżim w Pjongjangu przeprowadził drugi w tym roku test rakiety hipersonicznej.
"Dzisiejsze działania są częścią trwających wysiłków Stanów Zjednoczonych przeciwko programom broni masowego rażenia i pocisków balistycznych" - powiedział podsekretarz skarbu Brian Nelson w wydanym komunikacie. "Ostatnie próby rakietowe KRL-D są dodatkowym dowodem na to, że Korea Północna rozwija zakazane programy mimo wezwań społeczności międzynarodowej do dyplomacji i denuklearyzacji" - dodał.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni