• <

Wynik wyszukiwania - "nurkowe" - Wiadomości

Tragiczne zdarzenie na Bałtyku. Podczas ćwiczeń zaginął żołnierz Jednostki Wojsk Specjalnych

W trakcie ćwiczeń prowadzonych na Bałtyku zaginął operator jednostki specjalnej. W momencie zdarzenia było prowadzone programowe szkolenie nurkowe. W akcji poszukiwawczej biorą udział śmigłowiec z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki nawodne.
24.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Warsztaty nurkowe służb zorganizowane przez WZD MOSG

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w ubiegłym tygodniu zorganizowali wspólne warsztaty nurkowe służb pod hasłem „Bezpieczeństwo i współpraca służb MSWiA w zakresie prowadzenia prac podwodnych”. Wsparcia udzielił Kaszubski Dywizjon SG, którego jednostki pływające zabezpieczały rejon nurkowania.
19.04.2024

Mężczyzna spadł z barki w Szczecinie

Strażacy z grupy nurkowej wydobyli z Odry mężczyznę, który miał zsunąć się z barki przy Bulwarze Piastowskim. Został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego – przekazał w sobotę rzecznik prasowy KW PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak.
14.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Nurkowie polskiej Marynarki Wojennej brali udział w zimowym zgrupowaniu

Nurkowie minerzy oraz specjaliści z dziedziny inżynierii podwodnej polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w intensywnym szkoleniu nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Poza godzinami spędzonymi na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań podwodnych realizowali także treningi wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności.
26.02.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

Platforma, ale przygodowa, a nie wiertnicza. Arabia Saudyjska przygotowuje nową atrakcję turystyczną

Arabia Saudyjska planuje stworzenie pierwszego na świecie „ośrodka turystyki przygodowej” na środku morza. Ma on się mieścić na platformie morskiej w Zatoce Perskiej.
18.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Duńczycy wciąż poszukują zaginionych kontenerów

W poniedziałek rano od wybrzeży Danii odbiły dwa statki, które będą poszukiwać 42 kontenerów, które spadły w grudniu z kontenerowca płynącego do Gdańska.
08.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Krzysztof Stopierzyński

O drodze rozwoju od małej firmy nurkowej, poprzez firmę saperską aż po jednego z pierwszych prywatnych armatorów branży offshore wind w Polsce i dziennikarskim śledztwie The Washington Post ws. przyczyny awarii rurociągu Nord Stream Patryk Zbroja rozmawia z Krzysztofem Stopierzyńskim, prezesem Baltic Diving Solutions.
19.12.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Przemytnicy narkotyków skaczą z kontenerowca. Policja pokazuje wideo

Hiszpańska policja opublikowała wideo, na którym widać, jak dwie osoby wyskakują z płynącego kontenerowca. Był to kolejny przypadek przemytu narkotyków, w którym brali udział nurkowie.
31.10.2023

Morskie starcie między izraelskimi żołnierzami a palestyńskimi bojownikami. Drastyczne nagranie wywołuje ogromne kontrowersje

Konflikt między Izraelem a Hamasem rozgrywa się w każdej domenie, lądowej, morskiej i powietrznej. Pojawia się wiele nagrań pokazujących walkę z perspektywy walczących stron. Niedawno w Sieci pojawił się krótki materiał pokazujący, jak szybka łódź motorowa ściera się z jednostką nawodną kontrolowaną przez przeciwnika.
15.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.
02.10.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Śmiertelna kolizja łodzi w Porcie Miami

W niedzielny poranek prywatna łódź zderzyła się z promem Fisher Island Ferry w Miami. Uszkodzenia były na tyle poważne, że łódź zatonęła. Śmierć poniósł jeden z jej pasażerów. Zamknięcie drogi wodnej spowodowane incydentem opóźniło ruch wycieczkowy.
27.06.2023

BBC: zaginęła łódź podwodna, z której obserwowano wrak Titanica

Łódź podwodna, wykorzystywana do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica, zaginęła na Oceanie Atlantyckim. Na jej poszukiwanie wysłano misję ratunkową - poinformowała rozgłośnię BBC straż ochrony wybrzeża.
19.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Z Wisły wyłowiono 15-latka, chłopiec trafił do szpitala

Strażacy z grupy wodno-nurkowej wyłowili z Wisły 15-letniego chłopca. Po skutecznej reanimacji chłopiec został przetransportowany do szpitala - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej.
11.05.2023

Morska solidarność. Ćwiczenie sił przeciwminowych NATO i 8. FOW

Wizyta Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCMG-1) w Szczecinie była okazją do rozwijania partnerstwa i współdziałania wraz z polską Marynarką Wojenną. Przy okazji trwania największych, tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23, międzynarodowy zespół okrętów ćwiczył wraz z morskimi siłami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.05.2023

Dowódca zespołu NATO zapewnia o zdolności sojuszu do obrony członków

Zapewniamy społeczność krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest obecne i działa na wodach północy Europy, powiedział w niedzielę w Szczecinie dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 1 kmdr por. Ole Torstein Sjo.
07.05.2023

Groźna kolizja statku i motorówki na Motławie. Dwie osoby wpadły do wody

Dwie osoby wpadły do wody po kolizji statku i motorówki, do której doszło w niedzielę po południu na rzece Motławie w Gdańsku. Poszkodowanych podjęła z wody załoga innej jednostki.
07.05.2023

"Tarcza Przeciwminowa NATO" w Szczecinie

Do Portu Szczecin weszły okręty Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCG-1). W trakcie wizyty załogi jednostek uzupełnią zapasy i odpoczną przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
05.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

Akademia Marynarki Wojennej wybuduje nową przystań żeglarską

Akademia Marynarki Wojennej zakupiła od Agencji Mienia Wojskowego teren przy plaży w Babich Dołach w Gdyni. Uczelnia chce w tym miejscu wybudować Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Budowa części nawodnej i lądowej wyceniona została na 50 mln zł.
01.03.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Nie tylko „Ratownik”. Kutry ratownicze projektu 5002

Powracający co jakiś czas temat wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty służące do niesienia pomocy na morzu przypomina o tym, jaki jest stan obecnie służących tego typu jednostek. W morskim oddziale sił zbrojnych, obok większych okrętów są też dwa mniejsze, również wykonujące odpowiedzialne zadania.
06.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Gdynia. Poszukiwania nurka przy Torpedowni

Służby ratunkowe poszukują w niedzielę nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Jak powiedział PAP dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło ok. godz. 10:30.
11.12.2022

Naukowcy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyróżnieni za innowacje

Nagrodę za najlepszą innowację 2022 roku dla rozwiązania pochodzącego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odebrali w Lublanie dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG i mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski w ramach konkursu podczas 15th International Technology Transfer Conference. Gdyński projekt doceniono m.in. za zapotrzebowanie rynku na dany produkt oraz sposób prezentacji.
20.10.2022

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk". Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.
14.09.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

Baltic Surveyor - nowy nabytek Baltic Diving Solutions gotowy na pracę w polskim offshore [ZDJĘCIA]

Baltic Surveyor to nowa technologicznie zaawansowana jednostka na stanie Baltic Diving Solutions. To wyspecjalizowane pływające laboratorium hydrograficzne, w którym można przeprowadzać badania sondażowe, pomiarowe i środowiskowe. To tylko jednak część jego wielu możliwości.
09.06.2022

[WIDEO] Fairplay-37 zwodowany w stoczni Safe

W gdańskiej stoczni Safe miało miejsce wodowanie nowego holownika Fairplay-37 budowanego dla polskiego Fairplay Towage.
27.04.2022

Flota statków Boskalis zostanie wyposażona w napędy hybrydowe

Firma Boskalis przekształci część floty swoich statków do obsługi morskich farm wiatrowych w jednostki z napędem hybrydowym, wyposażając je m.in. w systemy magazynowania energii.
23.04.2022

Proteh GlassDeep. O innowacyjnym oknie podwodnym z Gdańska jest już głośno na świecie

Naszpikowany nowinkami katamaran rzuca nowe światło na możliwości poznawania flory i fauny świata podwodnego. Twórcy nowoczesnej i unikatowej jednostki rozpoczęli proces komercjalizacji. W tym celu promowali się na międzynarodowych targach w Dubaju, Cannes i Abu Dhabi. Jaki będzie kolejny krok?
24.11.2021

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

W Bzurze odnaleziono ciało 13-latka

Strażacy z grupy wodno-nurkowej odnaleźli w czwartek w rzece Bzura ciało chłopca. To prawdopodobnie poszukiwany od wtorku 13-latek, który zniknął pod wodą podczas kąpieli w rzece w miejscowości Bednary (Łódzkie).
12.08.2021

Śląskie. Ciało 52-latka z Ukrainy znaleziono w Zalewie Rybnickim

Ciało 52-letniego obywatela Ukrainy znaleziono w Zalewie Rybnickim (woj. śląskie) – podała w środę rybnicka policja. Wcześniej mężczyzna miał wejść do wody z kolegami, a następnie zniknąć z ich pola widzenia.
14.07.2021

Mierzeja Wiślana. Prace kafarowe na sztucznej wyspie na finiszu [WIDEO]

181 hektarów – taką wielkość będzie miała sztuczna wsypa, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Roboty kafarowe w tym rejonie właśnie dobiegają końca. Aby zamknąć obwód, do wykonania zostaje już tylko przepona oraz wrota techniczne w wyspie.
18.06.2021

Humbak połknął poławiacza homarów

Michael Packard, poławiacz homarów powiedział, że nurkował, kiedy na około 30-40 sekund wylądował w paszczy wieloryba. Humbak po chwili wypluł go, a Packard ma jedynie podejrzenie zwichniętego kolana.
13.06.2021

Nowe zagrożenie zanieczyszczenia oceanów: maski na twarz

Pandemia koronawirusa dodała nowy niepożądany element do zanieczyszczenia morza w pobliżu miasta Bauan, popularnego miejsca nurkowego w filipińskiej prowincji Batangas.
09.06.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Damen dostarcza holownik do Vetterlieden

Stocznia Damen dostarczyła niedawno Holownik Boatman 2 do Corps van Vletterlieden do eksploatacji w porcie IJmuiden na północy Holandii. Stan Tug 1004 wykona szeroki zakres zadań, w tym cumowanie, zaopatrzenie, transfer załogi i wsparcie nurkowe.
13.04.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu

W piątek, 15 stycznia, zakończyło się szkolenie morskie realizowane na wodach Zatoki Gdańskiej przez okręt ratowniczy ORP Lech. Operujący z pokładu jednostki nurkowie doskonalili umiejętności w zakresie nurkowania na dużych głębokościach z wykorzystaniem dzwonu nurkowego.
15.01.2021

Trwają poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim

W poniedziałek (11 stycznia) indonezyjska narodowa agencja poszukiwawczo-ratownicza (Basarnas) kontynuuje poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim, wyciągając z wody kolejne szczątki ofiar.
11.01.2021

Policjanci popłynęli łodzią po awanturnika

Przepłynięcie łodzią Jeziora Solińskiego było jedyną możliwością dotarcia do awanturującego się pijanego mężczyzny. O pomoc poprosił 77-letni ojciec awanturnika, który schronił się przed synem w przyczepie. Pijany 23-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.
07.01.2021

Służby morskie uratowały zaginionych nurków

Sześciu turystów na Seszelach w ramach zajęć rekreacyjnych wypożyczoną łódką wyprawiło się w morze na nurkowanie. Po zejściu pod wodę okazało się, że zbyt silne prądy i ograniczona przejrzystość wody uniemożliwiają dalsze podziwianie podwodnych widoków. Wynurzeni na powierzchnię nurkowie nie znaleźli łódki, która miała czekać na nich.
16.12.2020

Niezwykłe odkrycie na dnie Morskiego Oka. Ratownicy natrafili na zatopioną łódź [foto]

Choć dzisiaj jest to dla nas nie do pomyślenia, w przedwojennych czasach tatrzańscy turyści mieli szczęście podziwiać nieodparty urok Morskiego Oka nie tylko z nabrzeża, a z samego centrum jeziora.
01.12.2020

Trójmiasto.pl: Śmiertelny wypadek przy nabrzeżu Westerplatte

Jak poinformował portal Trójmiasto.pl, wczoraj wieczorem doszło do wypadku na wysokości nabrzeża Westerplatte w Gdańsku. 53-letni mężczyzna wpadł do kanału podczas wchodzenia na pokład holownika.
26.11.2020

Oświadczenie PRCiP w sprawie programu wyemitowanego na antenie TVP

29 października 2020 r., na antenie TVP1 wyemitowany został program „Magazyn śledczy Anity Gargas (odc. 171)”. Odcinek odnosił się m.in. do okoliczności związanych z wykonywaniem przez Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Spółkę z o.o. prac w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku” oraz prac polegających na oczyszczeniu obszarów wokół Mierzei Wiślanej. PRCiP wydało oświadczenie w sprawie nierzetelnych materiałów przedstawionych w programie.
20.11.2020

Nowy projekt ma poprawić bezpieczeństwo prac podwodnych

Poprawa bezpieczeństwa pracy nurków to cel przygotowanej w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej noweli ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.
08.10.2020

Uroczystość nadania pośmiertnej nominacji oficerskiej bosmanowi Siei [foto]

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym historii i teraźniejszości nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej. Patent oficerski, podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wręczyli wnuczce ppor. Siei Pani Wiesławie Gołębiewskiej wiceadm. Krzysztof Jaworski - Dowódca COM-DKM oraz płk Andrzej Płocha - Szef WSzW w Gdańsku.
05.10.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego żeglarza

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego na jeziorze Jeziorak 52-letniego żeglarza. To mieszkaniec woj. małopolskiego, który ostatni raz widziany był w Siemianach w okolicach ekomariny - podała dziś rzeczniczka Iławskiej policji asp. Joanna Kwiatkowska.
11.09.2020

Znaleziono dryfujące zwłoki w Mielenku; to najprawdopodobniej 19-latek z Mazowsza

W poniedziałek spacerujący plażą w Mielenku ujawnił dryfujące przy brzegu morza ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej to 19-letni turysta z Mazowsza, który tonął w Bałtyku w piątek – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
31.08.2020

Zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w Bałtyku

Przez złe warunki atmosferyczne zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w morzu w Mielenku – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie, kpt. Tomasz Kubiak.
28.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

W Pile powstała platforma do nurkowania dla niepełnosprawnych

Pływająca baza nurkowa dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami powstała w Pile (Wielkopolskie). Według twórców przedsięwzięcia, platforma rehabilitacji nurkowej jest unikatowym rozwiązaniem w skali świata.
01.08.2020

Morskie szkolenie nurków

Od poniedziałku, 27 lipca, szkolenie na wodach Zatoki Gdańskiej prowadził okręt ratowniczy ORP Maćko. Nurkowie z Dywizjonu Okrętów Wsparcia operujący z pokładu jednostki uczestniczyli w kursie doskonalącym nurkowania.
31.07.2020

Włocławek ze specjalistyczną grupą nurków do podwodnych poszukiwań

Od 1 sierpnia we Włocławskim WOPR powstanie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego.
30.07.2020

Znamy powód śmierci nurka na wraku Gustloffa

Wczoraj Prokuratura Rejonowa w Lęborku otrzymała zleconą opinię w sprawie śledztwa dot. śmierci płetwonurka z Poznania, którego ciało wydobyto rok temu z wraku statku Wilhelma Gustloffa.
03.07.2020

Załoga okrętu ORP Maćko trenuje przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej

Skok do wody z burty okrętu, dopłynięcie i wejście do tratwy ratunkowej oraz wielogodzinne oczekiwanie na ratunek... to cykliczne elementy szkolenia ratowniczego załóg okrętów Marynarki Wojennej. Od poniedziałku, 18 maja, załoga okrętu ratowniczego ORP Maćko trenuje na Zatoce Gdańskiej przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej.
21.05.2020

Szkolenie podwodne nurków

W ubiegłym tygodniu, nurkowie Dywizjonu Okrętów Wsparcia realizowali szkolenie w zakresie wykonywania prac podwodnych z użyciem narzędzi hydraulicznych. Zajęcia odbywały się z Porcie Wojennym Gdynia z pokładu okrętu ratowniczego ORP Lech.
15.04.2020

Wiodący dostawca systemów nurkowania komercyjnego i ratownictwa podwodnego wesprze walkę z koronawirusem

JFD to światowy lider w dziedzinie aparatów oddechowych, sprzętu podtrzymującego życie oraz dostawca dostawca systemów i zaawansowanych technologii prowadzenia prac podwodnych. W odpowiedzi na wezwanie brytyjskiego rządu - zajmie się teraz produkcją respiratorów, które wspomogą szpitale w walce z pandemią COVID-19.
09.04.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Pływająca 5-kilometrowa płachta śmieci zaskoczyła płetwonurków (film,zdjęcia)

Używamy i wyrzucamy nadmierne ilości plastiku każdego dnia. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego co potem się z nimi dzieje. Tony plastiku ląduje w oceanach. Fotograf Caroline Power uświadamia społeczeństwom jak ogromnym problemem jest gromadzenie się plastiku w oceanach, a my do znudzenia pokazujemy i opisujemy dlaczego każdy z nas jest za to odpowiedzialny.
18.02.2020

Ok. godz. 11 rozpocznie się wydobywanie pocisków z Kanału Niegocińskiego

Około godz. 11 w Giżycku rozpocznie się akcja wydobywania dwóch niewybuchów z Kanału Niegocińskiego, które nurkowie znaleźli w sobotę sprzątając dno Kanału. Policja zablokowała drogi dojazdowe do Kanału i nakazała ewakuację mieszkającym w promieniu 300 metrów.
24.10.2019

Już dziś rozpoczyna się Warszawski Salon Jachtowy

4 edycja targów żeglarskich oraz sportów wodnych organizowanych w podwarszawskim Nadarzynie przez Ptak Warsaw Expo potrwa do niedzieli. Podczas trzech dni swoją ofertę prezentują producenci i dystrybutorzy jachtów żaglowych i motorowych, łodzi sportowych, kajaków, rowerów i skuterów wodnych, łodzi wędkarskich, house-boatów, pontonów, sprzętu asekuracyjnego i ratowniczego, przyczep podłodziowych i lawet, a także odzieży żeglarskiej, elektroniki i nawigacji.
17.10.2019

Starania o przywrócenie do nurkowania wraku Franken

Gdyńskie Stowarzyszenie Baltictech, jako przedstawiciel całego środowiska nurkowego stara się o przywrócenie do nurkowania wraku statku morskiego „Franken”. Zainteresowanie nurków tym wrakiem jest spore, w niespełna tydzień od założenia oficjalnej petycji ponad 700 osób złożyło swój podpis w sprawie otwarcia „Frankena” dla nurków. W związku z tak dużym zainteresowaniem tematem Stowarzyszenie Baltictech, któremu przewodniczy Tomasz Stachura, postanowiło złożyć na ręce Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dokument z załączony
18.09.2019

Wydobyte zwłoki z wraku Wilhelma Gustloffa to poszukiwany płetwonurek

To ciało poszukiwanego od lipca 2012 r. Roberta S., płetwonurka z Poznania, zostało ujawnione i wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa”. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona na podstawie odcisku linii papilarnych – poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

W sobotę w Gdyni odbył się piknik wojskowy - 20 lat Polski w NATO

W ramach obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do NATO, w sobotę w Gdyni odbył się piknik wojskowy. W akwenie Portu Wojennego do zwiedzania udostępnionych zostało kilka okrętów, a na lądzie urządzono wystawę wojskowego sprzętu.
08.03.2019

Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Blisko 50 nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej szkoliło się przez pierwsze trzy tygodnie lutego na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności w WOSzK na Mazurach.
22.02.2019

Zimowe szkolenie pod lodem

Na obiektach Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków Marynarki Wojennej. Marynarze doskonalą m.in. umiejętności prowadzenia działań w warunkach podlodowych i szukanie obiektów za pomocą sonaru.
11.02.2019

Prawie 25 ton wyłowionych sieci - projekt Marelitt Baltic w walce z sieciami widmo (wideo)

Projekt Marelitt Baltic, który rozpoczął się w 2016 roku, wkracza w decydująca fazę, dlatego też prace prowadzone przez Fundację WWF Polska oraz partnerów projektu ze Szwecji, Niemiec oraz Estonii są coraz bardziej intensywne.
22.01.2019

Norweska fregata nadal pod wodą. Sztorm uszkodził mocowanie (wideo)

KNM Helge Ingstad, jedna z najlepszych norweskich fregat, nadal pod wodą. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy okręt zostanie podniesiony. Nie sprzyja także pogoda – w okresie Bożego Narodzenia sztorm uszkodził jedną z lin mocujących, przez co jednostka jeszcze mocniej osiadła na dnie. W listopadzie ubiegłego roku fregata zderzyła się z tankowcem.
03.01.2019

Kołobrzeg: Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto w piątek z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.
09.11.2018

Okręt ratowniczy ORP Piast zwodowany w PGZ Stoczni Wojennej

Wodowanie to kolejny etap kontraktu na naprawę główną i dokową okrętu ratowniczego ORP „Piast”, który wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylii Okrętów w Gdyni. PGZ Stocznia Wojenna realizuje ten projekt wspólnie ze Stocznią Remontową „Nauta”.
20.09.2018

Znaleźli księżyc. Teraz go suszą i naprawiają, a policja szuka chuliganów

Grupie chuliganów nie udało się zatopić "księżyca", który przyłynął do Gdańska jako dar Krakowa dla Pomorzan. Rzeźba została wyłowiona w Stoczni Remontowej, ale wymaga osuszenia i naprawy. Policja szuka sprawców.
13.09.2018

Nurkowie szukają w Motławie rzeźby księżyca, którą zatopili chuligani

Trwają poszukiwania rzeźby - białego księżyca, którą w nocy z soboty na niedzielę (8/9 września) chuligani prawdopodobnie wrzucili do Motławy. Intruzi wtargnęli na teren wokół budynku Mlecznego Piotra - nowej siedziby artystów z WL4 - i zniszczyli też należące do nich ławki i stoły. Policja szuka sprawców a nurkowie, którzy zgłosili się na ochotnika - księżyca w rzece.
10.09.2018

Odkrycie na dnie Bałtyku. Zobacz, co znaleźli archeolodzy (wideo)

Kołobrzeg, ze względu na swoje położenie w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku, stanowił od zarania dziejów ważny ośrodek handlowy. Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską a od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego.
05.09.2018

Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Nowej Zelandii

Władze Nowej Zelandii poinformowały o zakupie wielozadaniowej jednostki offshore Edda Fonn. Statek zostanie przebudowany aby pełnić rolę okrętu wsparcia hydrograficznego Marynarki Wojennej.
24.08.2018

Nurkowie wznowią poszukiwania dwojga dzieci w Darłówku

Akcja poszukiwawcza w morzu dwojga dzieci, które zaginęły we wtorek na plaży w Darłówku Zachodnim, zostanie wznowiona o godz. 9. Nurkowie, jak poinformował jeden z nich, sprawdzać będą linię umocnień falochronów, gdzie miały kąpać się dzieci.
16.08.2018

Wielkopolskie: W Pile powstaje platforma do nurkowania dla niepełnosprawnych

Pływająca platforma umożliwiająca nurkowanie osobom niepełnosprawnym powstaje w Pile (Wielkopolsce) na jednym z jezior. Według pomysłodawców i twórców platformy, to rozwiązanie unikatowe w skali świata.
01.07.2018

Płock: PERN wypompuje paliwo z rurociągu na dnie Wisły

PERN przygotowuje się do wypompowania paliwa z części rurociągu biegnącego na dnie Wisły w Płocku. Operacja związana jest podejrzeniem, iż doszło do rozszczelnienia magistrali, gdyż na rzece pojawiają się plamy oleistej substancji.
01.06.2018

Płock: Na Wiśle nie ma zagrożenia dla środowiska w związku z pojawieniem się substancji oleistej

Na Wiśle nie ma zagrożenia dla środowiska, w związku z pojawieniem się plam substancji oleistej, w miejscu gdzie na dnie rzeki przebiega rurociąg PERN. Strażacy cały czas zbierają substancję, która wypływa na powierzchnię.
01.06.2018

Płock: Plamy oleistej substancji na Wiśle – rurociąg PERN odcięty, paliwo nie napływa

W związku z pojawieniem się na Wiśle w rejonie Płocka (woj. mazowieckie) plam substancji oleistej, biegnący na dnie rzeki rurociąg PERN został odcięty zasuwami na nabrzeżach, co oznacza, że paliwo nie napływa już z innych odcinków magistrali – podała spółka.
31.05.2018

Wikingowie, trolle i gdańskie przekupki - Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - 19/20 maja 2018

Noc Muzeów 2018 w Narodowym Muzeum Morskim to wachlarz propozycji dla gości w każdym wieku. Zaprezentujemy pokazy walk, konserwacji zabytków i sprzęt nurkowy. Tczewski CKWS przejmą wikingowie, Muzeum Wisły - psotne trolle, a Żurawiem rządzić będą gdańskie przekupki. A to nie wszystko…
14.05.2018

Otwarcie wystawy o ORP Grom w Narwiku

4 maja, w 78. rocznicę zatopienia ORP GROM podczas Bitwy o Narwik, delegacja Muzeum MW otworzyła wraz z dyrekcją Muzeum Wojny w Narwiku wystawę opowiadającą dzieje tego okrętu, wykonaną w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wystawa planszowa, w języku polskim, angielskim i norweskim, wzbogacona została modelem ORP GROM i pamiątkami po polskich marynarzach, m.in. mundurem marynarza.
08.05.2018

Wavy – lokalizator dla nurków - w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2018

Innowacyjny lokalizator dla nurków rekreacyjnych opracowali studenci z Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej. System Wavy ma zwiększyć bezpieczeństwo nurków i umożliwić osobom na powierzchni monitorowanie ich położenia oraz przebiegu nurkowania.
30.04.2018

V edycja Konferencji Prace Podwodne już w czwartek

Konferencja Prace Podwodne 2018 już w czwartek. To spotkanie branży przemysłu podwodnego z polski i krajów ościennych, platforma wymiany doświadczeń oraz okazja do zaprezentowania osiągnięć firm i instytucji zajmujących się pracami podwodnymi. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
13.03.2018

Wielki jubileusz Targów Wiatr i Woda! Start już w czwartek

30. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbędzie się w dniach 8-11 marca 2018 roku w EXPO XXI w Warszawie. Jubileuszowe Targi zapowiadają się wyjątkowo. Obok rekordowej ekspozycji wystawców – czołówki polskich producentów, importerów i dystrybutorów gościć będziemy największe gwiazdy sportów wodnych: olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy ponownie w Centrum E
06.03.2018

Zimowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej (foto)

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego nurkowie - minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej szkolili się na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Nurkując w jeziorze Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności.
16.02.2018

Zachodniopomorskie: Przerwano poszukiwania po wywróceniu łódki

Po całodniowych poszukiwaniach osoby, która wypadła z łódki w okolicy Starego Kostrzynka (Zachodniopomorskie) w sobotę wieczorem przerwano akcję. W niedzielę rano poszukiwania mają zostać wznowione.
27.01.2018

VIII edycja Międzynarodowej Konferencji Nurkowej – Baltictech 2017

Największa konferencja nurkowa na świecie odbędzie się w Gdyni i przywita międzynarodowe sławy ze środowiska nurkowego.
24.11.2017

W Zegrzu inauguracja bezpiecznych wakacji nad wodą na Mazowszu

W bazie legionowskiego WOPR w Zegrzu zainaugurowano we wtorek "bezpieczne wakacje nad wodą na Mazowszu". Podczas symulowanej akcji ratowniczej dwu osób, które wypadły z łódki, pokazano, o ile większe szanse na uratowanie ma ta, która miała na sobie kapok.
27.06.2017

Marynarze na tropie śladów historii

Od 29 maja do 2 czerwca, specjaliści z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego realizowali prace hydrograficzne na dnie Jeziora Biskupińskiego.
07.06.2017

Warmińsko-mazurskie: Ratownicy ocenili bezpieczeństwo na jeziorach

Od czasu tragicznego w skutkach białego szkwału z 2007 r. na mazurskich jeziorach znacznie rozwinął się system ratownictwa - wynika z konferencji o stanie bezpieczeństwa na wodach, która odbyła się we wtorek w Giżycku.
30.05.2017

Komisja ustali przyczynę wypadku statku w gdyńskiej stoczni Nauta

Specjalna komisja ustali przyczynę wypadku statku w gdyńskiej stoczni Nauta. Remontowana dla Norwegów jednostka, która była ustawiona w suchym doku, przechyliła się czwartek po południu i częściowo znalazła się w wodzie.
27.04.2017

Wypadek w Naucie. Statek, który przechylił się w doku - stabilny

Remontowana w pływającym doku gdyńskiej stoczni Nauta jednostka, która w czwartek po południu przechyliła się i wraz z dokiem częściowo znalazła się w wodzie, jest stabilna – informuje straż pożarna. W wypadku, którego przyczyny będą dopiero ustalane, nikt nie ucierpiał.
27.04.2017

Wypadek w Stoczni Remontowej Nauta. Przychylił się i częściowo zatonął dok ze statkiem [wideo]

Wypadek w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. W czwartek dok pływający ze statkiem Hordafor V przechylił się i częściowo zatonął. Nikomu nic się nie stało - na pokładzie chemikaliowca pracowało prawie 100 osób.
27.04.2017

Manewry PKW Czernicki na Morzu Egejskim (foto)

Wspólne ćwiczenia z siłami przeciwminowymi Turcji, działania w zakresie kompleksowej obrony przeciwawaryjnej okrętów z zaangażowaniem kilku jednostek czy też manewrowanie i łączność – to zadania, które w tym tygodniu już zostały zrealizowane przez okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) znajdujące się pod polskim dowództwem.
30.03.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Srebrna rocznica

Udział w faktycznych akcjach ratowania życia na morzu, udzielanie pomocy innym jednostkom pływającym oraz zabezpieczenie ratownicze, medyczne i nurkowe przedsięwzięć Marynarki Wojennej to główne zadania realizowane przez kutry ratownicze.
17.03.2017

Zgrupowanie nurków

Od 13 do 24 marca br. na Pilicy oraz Zalewie Sulejowskim swoje szkolenie specjalistyczne realizują żołnierze plutonu nurków, drużyna rozpoznania inżynieryjnego oraz grupa zabezpieczenia prac podwodnych z kompanii saperów 25 batalionu dowodzenia.
17.03.2017

Parada okrętów na Morzu Czarnym z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (foto)

Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu „Posejdon 2017” oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.
13.03.2017

Posejdon 2017 - okręty wyszły na morze

Działania sił przeciwminowych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania drożności szlaków komunikacyjnych. Takie też zadanie czeka okręty, z polską jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, które dzisiaj wyszły na morze w ramach międzynarodowego ćwiczenia sił morskich pod kryptonimem „Posejdon 2017”.
08.03.2017

Nowe okręty w SNMCMG2

Dwa nowe okręty dołączyły do dowodzonego przez Polaków Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2). 3 marca Zespół zasilił turecki niszczyciel min TCG „ALANYA”, a dwa dni później rumuński trałowiec ROS „Sub Lieutenant Alexandru Axente”.
06.03.2017

Rejsy wędkarskie i nurkowe korzystają z obniżonej stawki VAT

Minister Rozwoju i Finansów 13 stycznia 2017 r. wydał interpretację ogólną o sygn. PT1.8101.13.2016.KSB.680, w której wskazał na możliwość zastosowania stawki VAT obniżonej 8% dla świadczenia usług związanych z organizacją rejsów dla wędkarzy lub nurków przez podmioty działające w sferze turystyki sportowo-rekreacyjnej.
21.02.2017

ORP „Czernicki” w Czarnogórze

W poniedziałek, 20 lutego, okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ćwiczyły wspólnie z jednostką patrolową Marynarki Wojennej Czarnogóry. Przed wyjściem na morze okręty cumowały w czarnogórskim porcie Bar, gdzie polscy marynarze gościli na pokładzie swojego okrętu ambasador RP w Podgoricy Panią Irenę Tatarzyńską, dowódcę Czarnogórskiej Marynarki Wojennej komandora Darko Vuković oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Belgradzie płk. Zbigniewa Rosińskiego.
21.02.2017

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Ponad 60 nurków minerów i nurków inżynierii z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej szkoli się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Mazurach.
17.02.2017

Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” nagrodzona Srebrnym Laurem Innowacyjności. Stworzyli ją Polacy (foto)

Innowacyjne rozwiązania w cenie. Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru”, stworzona przez Baltic Diving Solutions z Rumi, została nagrodzona przez Naczelną Organizację Techniczną Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu. To wyróżnienie przyznawane najlepszym produktom w konkursie im. Stanisława Staszica „Laur innowacyjności 2016”. Uroczysta gala odbyła się 23 listopada w Warszawskim Domu Technika.
30.11.2016

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Olsztyn Water Expo

Targi OLSZTYN WATER EXPO to okazja do zaprezentowania oferty producentów, importerów oraz handlowców związanych z przemysłem jachtowym oraz motorowodnym. Polskie firmy zdobywają przy tym coraz większe uznanie na światowych rynkach, a w zeszłorocznej, pierwszej edycji imprezy wzięło udział przeszło 70 wystawców.
20.05.2016

Próby zdawczo-odbiorcze na jednostce ORP Maćko

Na kutrze ratowniczym ORP Maćko (R-15) prowadzone są obecnie próby zdawczo- odbiorcze w morzu po przeprowadzonym remoncie modernizacyjnym.
21.04.2016

Trening w komorze dekompresyjnej

W czwartek, 14 kwietnia, nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyli w treningu w komorze dekompresyjnej. Szkolenie takie odbywa się cyklicznie. Jest ono konieczne dla podtrzymania kondycji nurkowej.
14.04.2016

Moc atrakcji - 45. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

11 marca 2016 roku, w porcie wojennym w Gdyni odbyły się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Po uroczystej zbiórce, odbędzie się „Dzień Otwartych Koszar”, w ramach którego będzie można odwiedzić pokłady okrętów oraz zobaczyć sprzęt i wyposażenie jednostek brzegowych wchodzących w skład 3. FO.
11.03.2016

45. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

11 marca 2016 roku, w porcie wojennym w Gdyni odbędą się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów.
07.03.2016

Zimowe szkolenie nurków-minerów oraz nurków inżynierii morskiej MW

W piątek, 19 lutego, zakończą się trzytygodniowe zimowe ćwiczenia nurków-minerów i nurków inżynierii morskiej MW. Specjaliści od podwodnych zadań z 8. FOW doskonalili na zgrupowaniu umiejętności prowadzenia działań bojowych m.in. nurkując pod lodem.
17.02.2016

Dowódca generalny u płetwali

Zapoznanie się z procesem kształcenia oraz infrastrukturą szkoleniową było głównym celem wizyty dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr Mirosława Różańskiego w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni.
12.02.2016

Zimowe szkolenie nurków w nurkowaniu pod wodą

Na przełomie stycznia i lutego nurkowie z jednostek inżynieryjno – saperskich pod okiem por. Krzysztofa Ossowskiego z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia szkolili się w nurkowaniu pod lodem.
08.02.2016

Zimowe szkolenie nurków

Brzegowa Grupa Ratownicza, w dniach 18-29. stycznia br., bierze udział w zimowym szkoleniu poligonowym. Zgrupowanie kondycyjno – nurkowe odbywa się na obiektach Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego w Mrągowie.
25.01.2016

Szkolenie nurków z okrętów ratowniczych

W poniedziałek, 11 stycznia, nurkowie z okrętów ratowniczych ORP „Lech” oraz ORP „Piast” rozpoczęli cykl szkolenia w nurkowaniu na małych głębokościach. Szkolenie odbywa się na obiekcie Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i potrwa do piątku.
14.01.2016

Przegląd podwodnej części kadłuba ORP Wodnik

W poniedziałek (11.01) w porcie wojennym w Gdyni, nurkowie z okrętu ratowniczego ORP Lech przeprowadzili przegląd podwodnej części kadłuba okrętu szkolnego ORP Wodnik.
11.01.2016

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Konferencja Baltictech odbywa się co dwa lata w Gdyni i jest jedną z najważniejszych dla środowiska nurków technicznych imprez w Europie. Oprócz usprawnień dla nurkowania rekreacyjnego pojawia się tu także wiele urządzeń wykorzystywanych w portach, przemyśle morskim i offshore.
23.11.2015

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 w Gdyni

Prowadzenie akcji ratowniczej w obszarze morskim to jeden z wielu epizodów ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 prowadzonego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczył okręt ratowniczy ORP „Lech”).
13.10.2015

Nurkowie będą sprzątać dno zatoki

Już jutro (10.10) odbędzie się siódma edycja imprezy pod hasłem Eko-Nurkowy Dzień. Podobnie jak w ubiegłych latach płetwonurkowie będą starali się oczyścić z zalegających śmieci podwodną część gdyńskich plaż, basenu jachtowego oraz Bulwaru Nadmorskiego.
09.10.2015

Szkolenie podwodniaków w Jeziorze Tarnobrzeskim

Prowadzenie rozpoznania, wyciąganie zatopionego sprzętu, ćwiczenie technik ratowania w warunkach dziennych i nocnych. To główne zadania, jakie wykonywali płetwonurkowie, w pierwszej połowie sierpnia br. podczas szkolenia w Jeziorze Tarnobrzeskim.
21.08.2015

Otwarcie wystawy sieci widm w Gdyni

7 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Akwarium Morskim w Gdyni poświęconej tematowi wpływu sieci widm na środowisko morskie. Wystawa została przygotowana przez Centrum Edukacyjne Akwarium we współpracy z WWF Polska w ramach realizowanego wspólnie z Kołobrzeską Grupą Producentów Ryb projektu „Usuwanie z dna Bałtyku utraconego przez rybaków i zalegającego sprzętu połowowego”.
10.08.2015

Nie znaleziono ciał nurków, którzy zaginęli przy wraku Franken

Marynarka Wojenna zakończyła pierwszy etap poszukiwań ciał nurków, którzy zaginęli podczas eksploracji niemieckiego tankowca Franken. Przez pięć dni nie znaleziono nawet po nich śladu. O dalszych poszukiwaniach zadecyduje teraz prokuratura.
08.07.2015

Dwóch nurków zaginęło w Zatoce Gdańskiej. Akcja poszukiwawcza już zawieszona

Na nic zdały się poszukiwania dwóch nurków, którzy wczoraj w godzinach popołudniowych zaginęli w Zatoce Gdańskiej podczas eksplorowania wraku tankowca Franken.
29.06.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.