• <

W Zegrzu inauguracja bezpiecznych wakacji nad wodą na Mazowszu

jk

27.06.2017 10:19 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W Zegrzu inauguracja bezpiecznych wakacji nad wodą na Mazowszu
W Zegrzu inauguracja bezpiecznych wakacji nad wodą na Mazowszu - GospodarkaMorska.pl

W bazie legionowskiego WOPR w Zegrzu zainaugurowano we wtorek "bezpieczne wakacje nad wodą na Mazowszu". Podczas symulowanej akcji ratowniczej dwu osób, które wypadły z łódki, pokazano, o ile większe szanse na uratowanie ma ta, która miała na sobie kapok.

Dwóch młodych chłopaków na łódce nieostrożne się zachowuje, łódka się wywraca, obaj wpadają do wody. Jeden z nich unosi się na niej – był w kamizelce ratunkowej. Drugi idzie pod wodę, prawdopodobnie dostaje się pod wywróconą łódkę.

Na sygnał alarmu do akcji przystępują ratownicy WOPR na skuterze wodnym. Bez problemu podejmują - po kilkunastu sekundach od zdarzenia - unoszącego się na wodzie poszkodowanego. Jeden z ratowników wskakuje do wody i umieszcza go na desce ortopedycznej ciągniętej za skuterem, sam trzymając się deski i kontrolując stan chłopaka daje sygnał koledze, by płynął do brzegu.

Tu dwie ratowniczki z młodzieżowej drużyny WOPR przejmują chłopaka, który o własnych siłach jest w stanie zejść z deski i wyjść na brzeg. Opatrują mu rozbitą głowę, zdejmują kapok, zabezpieczają aluminiowym kocem termicznym i pomagają przejść do bazy ratowników, gdzie spokojnie dochodzi do siebie.

W tym czasie do łódki zdążył podpłynąć duży ponton WOPR i zabezpieczająca akcję łódź straży pożarnej. Od pomostu w bazie Zegrzu płynie motorówka policji, z której do prowadzących już poszukiwania ratowników WOPR skacze policjant w masce nurkowej. Ratownicy i policjant w wodzie nurkując, szukają drugiej osoby - wyciągają go po 1,5 minuty, jest nieprzytomny.

Po wciągnięciu na ponton WOPR trwa symulowana akcja resuscytacyjna - masaż serca, próba oddychania usta-usta. Ponton dobija do pomostu, gdzie przy stale trwającym ręcznym masażu serca trwają próby przywrócenia życia chłopakowi. Poszkodowanego przejmuje zespół ratowników, który z dyżurującej na brzegu karetki pogotowia wbiega na pomost. Zabierają go na noszach do karetki i odwożą do szpitala stale reanimując, bo – w założeniach pozoracji – nadal nie odzyskał krążenia.

Podsumowując akcję wiceszef legionowskiego WOPR Robert Rodziewicz jeszcze raz podkreślił znaczenie tak prostych rzeczy, jak kamizelka asekuracyjna, dla zadbania o swoje bezpieczeństwo. Tłumaczył, że do dyspozycji kąpiących się są strzeżone plaże – nad Zegrzem w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie.

Każda minuta, czasem sekunda przebywania pod wodą może być groźna dla życia. Na plażach i kąpieliskach strzeżonych pomoc, w razie nieszczęśliwego zdarzenia, może nadejść natychmiast – podkreślił. Na terenie bazy WOPR nad Zalewem Zegrzyńskim jest też stałe lądowisko dla helikoptera medycznego – podkreślił Rodziewicz.

W kraju w zeszłym roku utonęło ok. 500 osób, a od początku roku dziewięć. Na terenie woj. mazowieckiego w 2016 r. utonęło 46 osób. W poniedziałek niedaleko Płocka utonął młody chłopak, który pływał na rowerze wodnym.

Podczas spotkania w Zegrzu przekazano mazowieckim strażakom – ratownikom zebrane w akcji społecznej pluszowe misie, które mają trafiać do dzieci, uczestniczących lub poszkodowanych w pożarach czy wypadkach, głównie komunikacyjnych. W akcji zebrano 11 tys. misiów -żartownisiów.

Z Zegrza Aleksander Główczewski

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.