• <

Posejdon 2017 - okręty wyszły na morze

Posejdon 2017 - okręty wyszły na morze - GospodarkaMorska.pl

PMK

08.03.2017 Źródło: własne

Działania sił przeciwminowych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania drożności szlaków komunikacyjnych. Takie też zadanie czeka okręty, z polską jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, które dzisiaj wyszły na morze w ramach międzynarodowego ćwiczenia sił morskich pod kryptonimem „Posejdon 2017”.

Dzisiaj, 8 marca okręty biorące udział w manewrach opuściły port w Konstancy i przeszły do rejonu operacji. Polska Marynarka Wojenna po raz pierwszy w historii bierze udział w tych ćwiczeniach.

To jedno z największych, tegorocznych ćwiczeń NATO prowadzonych na Morzu Czarnym. W manewrach bierze udział 17 okrętów reprezentujących bandery 7 państw sojuszniczych, 3 grupy nurków-minerów, samoloty i  śmigłowiec oraz jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego – w sumie 1500 marynarzy i żołnierzy. Ćwiczenie potrwa do 13 marca, a jego organizatorem jest rumuńska MW.

Manewry prowadzone są na wodach terytorialnych Rumunii. Siły biorące udział w ćwiczeniu zostały podzielone na 4 zespoły. Pierwszym, w którego skład wchodzą niszczyciele min dowodzi ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Oprócz hiszpańskiego ESPS „Duero” i tureckiego TCG „Alanya”, które na co dzień wchodzą w skład SNMCMG2 pod polskie dowództwo podporządkowano dodatkowo jednostkę grecką HS „Evropi” i drugą turecką TCG „Anamur”. Kolejne dwa okręty SNMCMG2 zostały przydzielone do pozostałych zespołów - rumuński ROS „Axente” działa w grupie trałowców, a niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil” prowadzi operację wraz z grupami nurków-minerów w zespole nurkowym. Ostatni zespół ćwiczenia „Posejdon 2017” reprezentowany jest przez jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego.

Scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnej sytuacji kryzysowej, wymagającej interwencji sił sojuszniczych. Na podstawie rezolucji ONZ do zagrożonego rejonu zostają wysłane siły morskie. Zadaniem sił przeciwminowych jest udrożnienie morskich szlaków komunikacyjnych i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom handlowym. Okręty biorące udział w ćwiczeniu oprócz walki z zagrożeniami minowymi będą realizowały zadania z zakresu obrony przed atakami z powietrza, walki z zagrożeniami asymetrycznymi, zaopatrywania i wsparcia logistycznego na morzu, jak również niesienia pomocy uszkodzonym jednostkom.

Uroczyste otwarcie ćwiczenia odbyło się w poniedziałek, 6 marca. Uczestniczył w nim dowódca rumuńskiej MW wiceadmirał dr Alexandru Mirsu, dowódca rumuńskiej Floty kontradmirał Daniel Capatana, dowódca SNMCMG2 i zarazem Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017 kmdr por. Aleksander Urbanowicz oraz lokalne władze. Następnie, w kolejnym dniu marynarze uczestniczyli w konferencji przed wyjściem okrętów na morze, podczas której nanoszono ostateczne poprawki i sprawdzono przygotowanie do ćwiczeń.

Podczas wizyty w Konstancie dowódca PKW Czernicki 2017 i Zespołu SNMCMG2 oraz polscy marynarze wypełniali również funkcje dyplomatyczne, których celem jest budowanie pozytywnego wizerunku nie tylko polskiej floty ale całego kraju. Na zaproszenie Ambasadora RP i Pełnomocnika  Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Pana Marcina Wilczka oraz dowódcy PKW Czernicki kmdr por. Aleksandra Urbanowicza na pokładzie polskiej jednostki dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” gościli między innymi: szef Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Rumunii Sebastian Huluban, dowódca Marynarki Wojennej Rumunii wiceadmirał dr Alexandru Mirsu oraz prefekt Prowincji Konstanca Adrian Viorel Nicolaescu.

Dowódca PKW Czernicki złożył także wizytę dowódcy rumuńskiej Floty kontradmirałowi Daniel Capatana oraz władzom Konstancy na czele z prezydentem miasta i przewodniczącym rady miasta. Delegacja PKW Czernicki z dowódcą okrętu kmdr ppor. Przemysławem Lizikiem wspólnie z Ambasadorem RP w Bukareszcie złożyła również wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie żołnierzy zmarłych z ran po klęsce wrześniowej w obozie internowania w Babadag w Rumunii, a ksiądz kapelan odmówił modlitwę za zmarłych.

Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) w styczniu 2017 roku. Na czele Zespołu stanął wówczas kmdr por. Aleksander Urbanowicz, a okrętem dowodzenia został ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Na pokładzie jednostki zaokrętowano polski sztab, który odpowiada za sprawne dowodzenie podległymi jednostkami. Obecnie w skład Zespołu oprócz „Czernickiego” wchodzą: hiszpański niszczyciel min ESPS „Duero” i turecki TCG „Alanya”, niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil” i rumuński trałowiec ROS „Axente”. Rejonem działania Zespołu jest Morze Śródziemne i Czarne, jednakże jest on gotowy do prowadzenia operacje niemal w każdym rejonie świata. Misja „Czernickiego” w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego potrwa pół roku i zakończy się w lipcu 2017 roku.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.