Prowadzenie akcji ratowniczej w obszarze morskim to jeden z wielu epizodów ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 prowadzonego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczył okręt ratowniczy ORP „Lech”).
Dzisiaj, we wtorek 13 października, w ramach tegorocznego ćwiczenia RENEGADE/SAREX, odbył się epizod dotyczący prowadzenia akcji ratowniczej w obszarze morskim. Scenariusz zakładał, iż na jednostce obcej bandery (w tej roli okręt ratowniczy ORP „Lech”) powstała sytuacja zagrażająca życiu członków załogi, a w konsekwencji konieczność ich ewakuacji. Grupa dwudziestu podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, którzy wcielili się w rolę pozorantów, zostało ewakuowanych z okrętu. Trzech najbardziej poszkodowanych przetransportowano śmigłowcem SAR do szpitala, a pozostałych siedemnastu niewymagających pilnej hospitalizacji, morskim statkiem ratowniczym „Sztorm” do portu Wojennego w Gdyni, gdzie wojskowe służby medyczne, udzieliły im pomocy.
Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, jako wysunięte ramię Dowództwa Operacyjnego, przez cały czas trwania manewrów dowodzić będzie siłami Marynarki Wojennej. Ćwiczenie RENEGADE/SAREX potrwa 3 dni i zakończy się w czwartek, 15 października.
ORP „Lech” to jeden z dwóch okrętów tego typu służących w polskiej Marynarce Wojennej. Jednostka dysponuje zaawansowanym systemem poszukiwania obiektów na dnie morza HOMAR-P, w tym sonary boczne (ACSON-100) i sonar holowany (KATRAN-100). Okręt został wyposażony w urządzenia i systemy umożliwiające prowadzenie prac podwodnych do głębokości 60 m w sprzęcie powietrznym oraz do głębokości 100-120 m w sprzęcie mieszankowym. Jednostka jest zdolna do udzielania pomocy zatopionym okrętom podwodnym, zasilania ich w sprężone powietrze o wysokim (20 MPa), średnim (3 MPa) i niskim (1 MPa) ciśnieniu. Dodatkowo z dzwonu nurkowego istnieje możliwość krótkotrwałego zanurzenia do głębokości 120 m dwóch nurków wyposażonych w aparaty mieszankowe o półzamkniętym i otwartym obiegu czynnika oddechowego. Jednostka wyposażona jest w węże do prowadzenia wentylacji przedziałów okrętów podwodnych powietrzem oddechowym, napełniania ich zbiorników magazynowych, szasowania balastów. Dysponuje także sprzętem umożliwiającym podłączenia narzędzi pneumatycznych oraz wykorzystanie pontonów wydobywczych o sile wyporu do 10 ton. Systemy łączności zapewniają komunikację z dzwonem nurkowym, z nurkami nurkującymi z dzwonu i z burty, z nurkami w komorze dekompresyjnej. Systemy telewizyjne umożliwiają podgląd i rejestrację obrazu nurków w każdym przedziale komory dekompresyjnej, w dzwonie nurkowym oraz na stanowiskach pracy pod wodą.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe