• <
smartre_2023

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 w Gdyni

13.10.2015 06:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Prowadzenie akcji ratowniczej w obszarze morskim to jeden z wielu epizodów ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 prowadzonego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczył okręt ratowniczy ORP „Lech”).

Dzisiaj, we wtorek 13 października, w ramach tegorocznego ćwiczenia RENEGADE/SAREX, odbył się epizod dotyczący prowadzenia akcji  ratowniczej w obszarze morskim. Scenariusz zakładał, iż na jednostce obcej bandery (w tej roli okręt ratowniczy ORP „Lech”) powstała sytuacja zagrażająca życiu członków załogi, a w konsekwencji konieczność ich ewakuacji. Grupa dwudziestu podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, którzy wcielili się w rolę pozorantów, zostało ewakuowanych z okrętu. Trzech najbardziej poszkodowanych przetransportowano śmigłowcem SAR do szpitala, a pozostałych siedemnastu niewymagających pilnej hospitalizacji, morskim statkiem ratowniczym „Sztorm” do portu Wojennego w Gdyni, gdzie wojskowe służby medyczne, udzieliły im pomocy.

Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, jako wysunięte ramię Dowództwa Operacyjnego, przez cały czas trwania manewrów dowodzić będzie siłami Marynarki Wojennej. Ćwiczenie RENEGADE/SAREX potrwa 3 dni i zakończy się w czwartek, 15 października.

ORP „Lech” to jeden z dwóch okrętów tego typu służących w polskiej Marynarce Wojennej. Jednostka dysponuje zaawansowanym systemem poszukiwania obiektów na dnie morza HOMAR-P, w tym sonary boczne (ACSON-100) i sonar holowany (KATRAN-100). Okręt został wyposażony w urządzenia i systemy umożliwiające prowadzenie prac podwodnych do głębokości 60 m w sprzęcie powietrznym oraz do głębokości 100-120 m w sprzęcie mieszankowym. Jednostka jest zdolna do udzielania pomocy zatopionym okrętom podwodnym, zasilania ich w sprężone powietrze o wysokim (20 MPa), średnim (3 MPa) i niskim (1 MPa) ciśnieniu. Dodatkowo z dzwonu nurkowego istnieje możliwość krótkotrwałego zanurzenia do głębokości 120 m dwóch nurków wyposażonych w aparaty mieszankowe o półzamkniętym i otwartym obiegu czynnika oddechowego. Jednostka wyposażona jest w węże do prowadzenia wentylacji przedziałów okrętów podwodnych powietrzem oddechowym, napełniania ich zbiorników magazynowych, szasowania balastów. Dysponuje także sprzętem umożliwiającym podłączenia narzędzi pneumatycznych oraz wykorzystanie pontonów wydobywczych o sile wyporu do 10 ton. Systemy łączności zapewniają komunikację z dzwonem nurkowym, z nurkami nurkującymi z dzwonu i z burty, z nurkami w komorze dekompresyjnej. Systemy telewizyjne umożliwiają podgląd i rejestrację obrazu nurków w każdym przedziale komory dekompresyjnej, w dzwonie nurkowym oraz na stanowiskach pracy pod wodą.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.