• <

Wynik wyszukiwania - "barentsa" - Wiadomości

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

W Arktyce rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe państw NATO i Szwecji

W norweskiej części Arktyki, w pobliżu granicy z Rosją, rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Nordic Response państw NATO oraz Szwecji. W trakcie dwutygodniowych manewrów szwedzkie siły zbrojne staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.
04.03.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że zerwanie umowy o połowach z Rosją nie wpłynie na fish and ships

Wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka - ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy, czyli fish and chips - zapewniły w czwartek brytyjski rząd i branżowa organizacja NFFF.
22.02.2024

Nowy rosyjski FSU stoi bezczynny przez sankcje

Wybudowany w Korei rosyjski FSU Saam, który miał służyć jako hub przeładunkowy dla LNG wydobywanego w Arktyce, od ponad pół roku stoi bezczynnie na wybrzeżu Morza Barentsa i czeka, aż będzie mógł się przydać.
21.02.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Spółki Orlenu mają nowe koncesje na norweskim szelfie

Spółka PGNIG Upstream Norway z Grupy Orlen otrzymała 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dodatkowo dwie koncesje zdobyła firma KUFPEC, którą polski koncern przejął - wynika z opublikowanych rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
16.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę Orlenu jako operatora koncesji Polaris

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę z Grupy Orlen jako operatora koncesji Polaris na Morzu Barentsa - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Decyzja ta umożliwia budowanie nowych kompetencji, które przyczynią się do redukcji emisyjności energochłonnych branż - dodał.
03.01.2024

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

Orlen i Gaz-System chcą współpracować ws. zagospodarowywania dwutlenku węgla

Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny ws. działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. To element dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej - podał koncern.
22.11.2023

Rosja podejmuje ryzyko pływając statkami niezaliczającymi się do klasy lodowej na trasie arktycznej

Trasa może wydawać się korzystna ze względu na potencjalne oszczędzenie paliwa i czasu, wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Aby zwiększyć przepływ ropy przez Arktykę Rosja godzi się na potencjalne niebezpieczeństwo i wykorzystuje tankowce, które nie są zaliczane do klasy lodowej.
05.10.2023

List intencyjny Orlenu ws. sekwestracji CO2 na norweskim szelfie

Orlen podpisał we wtorek z firmą Horisont Energi list intencyjny ws. objęcia do 50 proc. udziałów w koncesji na sekwestrację CO2 w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami Orlenu pod koniec dekady usługa sekwestracji mogłaby być komercyjnie dostępna.
05.09.2023

Gazprom wysłał dostawę LNG do Azji wykorzystując szlak arktyczny

Według danych satelitarnych, które śledzą ruch statków na morskich szlakach, rosyjski Gazprom wysłał do Azji pierwszą dostawę skroplonego gazu. Ładunek wyruszył z oddanego do użytku Gazpromu we wrześniu 2022 roku terminalu Portowaja na Morzu Bałtyckim.
22.08.2023

Norwegia zmierza w stronę górnictwa morskiego

Norwegia poszukuje sposobów na uniezależnienie się od wydobycia węglowodorów i chce poszukiwać pod dnem morskim również metali.
21.06.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
05.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

NATO będzie ćwiczyć na Morzu Północnym, w pobliżu rosyjskie okręty

W NATO-wskich manewrach Formidable Shield 2023, które prowadzone będą na Morzu Północnym za kołem podbiegunowym, weźmie udział kilkadziesiąt okrętów i samolotów krajów sojuszu i sprzymierzonych. Wojsko spodziewa się podwyższonej aktywności rosyjskiej marynarki, której okręty również są na akwenie.
05.05.2023

Rosyjska Flota Północna uzbrojona w broń jądrową jest w ruchu po raz pierwszy od zimnej wojny

Rosyjska Flota Północna jest w ruchu, uzbrojona w taktyczną broń jądrową, po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny - wynika z raportu norweskiego wywiadu, na który powołał się w środę w nocy dziennik "Jerusalem Post".
16.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
01.02.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
23.12.2022

Grenlandia zawiesza porozumienie połowowe z Rosją, Wyspy Owcze - przedłużają

Grenlandia zawiesiła na przyszły rok umowę z Rosją w sprawie połowu ryb - poinformowało we wtorek radio Głos Ameryki, powołując się na ministerstwo rybołówstwa Grenlandii. Rozgłośnia podała też, że inne autonomiczne terytorium Danii - Wyspy Owcze, przedłużyło obowiązywanie analogicznego porozumienia z Moskwą.
20.12.2022

Putin ogłasza "arktyczną potęgę" Rosji poprzez wodowanie lodołamaczy atomowych

W Petersburgu odbyła się uroczystość zwodowania nowych jednostek o napędzie atomowym, przeznaczonych do działań w obszarze arktycznym. Ma to podkreślać aspiracje państwa do tych terenów, a szczególnie znajdujących się tam bogatych złóż surowców.
24.11.2022

Morze Barentsa. Rybak za burtą, uznany za zmarłego

Centrum Ratownictwa Północnej Norwegii poinformowało, że rybak, który we wtorek wypadł za burtę statku na Morzu Barentsa, został uznany za zmarłego.
18.11.2022

Norweska infrastruktura gazowa i naftowa będzie chroniona przez Francuzów, Brytyjczyków i Niemców

Premier Norwegii Jonas Gahr Store poinformował w piątek o przyjęciu pomocy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w ochronie wrażliwej infrastruktury gazowej i naftowej na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym.
30.09.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Norwegia odrzuca możliwość unieważnienia przebiegu granicy z Rosją na Morzu Barentsa

Norweskie MSZ odrzuca możliwość unieważnienia umowy zawartej z Rosją w 2010 roku, określającej przebieg granicy między tymi państwami na Morzu Barentsa w Arktyce. Rozważenie rozwiązania tego porozumienia polecił rosyjskim deputowanym przewodniczący Dumy Państwowej (izby niższej parlamentu Rosji) Wiaczesław Wołodin.
06.07.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Rosja. W bazie okrętów podwodnych namalowano okręt... amerykański

Lokalne władze w rosyjskim mieście Gadżyjewo, będącym główną bazą Floty Północnej Federacji Rosyjskiej postanowiły uczcić rosyjskich podwodniaków muralem. Sęk w tym, że na budynku w centrum miasteczka namalowano... amerykański okręt podwodny.
13.06.2022

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.
03.06.2022

Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca

Stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) anulowała zamówienie na tankowiec LNG, który rosyjski Sovcomflot zamówił na potrzeby projektu Arctic LNG 2 realizowanego przez Novatek.
27.05.2022

Norweskie porty zamknięte dla ruchu rosyjskiego

Norwegia zamknęła porty morskie dla rosyjskiego ruchu towarowego, wyjątkiem są statki rybackie, które będą mogły funkcjonować na starych zasadach.
04.05.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Norweski Equinor planuje utrzymać latem wysoki poziom produkcji gazu

Norweski koncern Equinor zamierza utrzymać tego lata wydobycie gazu na szelfie norweskim na wysokim, zimowym poziomie. Jak podkreśliła firma, zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw zwiększonemu popytowi na gaz w krajach Unii Europejskiej.
16.03.2022

Cold Response z udziałem NATO w Arktyce. Przed nami manewry na lądzie i na morzu

W należącej do Norwegii części Arktyki rozpoczęły się w poniedziałek manewry Cold Response z udziałem 30 tys. żołnierzy z 27 krajów, w tym 23 członków NATO, także Polski. Rosja nie przyjęła zaproszenia jako obserwator.
14.03.2022

Rosyjskie atomowe okręty podwodne wyszły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych.
01.03.2022

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Jednostka FPSO Johan Castberg, która ma pracować na Morzu Barentsa, opuściła stocznię w Singapurze i płynie do Norwegii na pokładzie wielkiego transportowca.
20.02.2022

Syria. Minister obrony Rosji nadzorował rosyjskie ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu udał się we wtorek do Syrii, aby nadzorować rosyjskie ćwiczenia morskie z udziałem 15 okrętów wojennych i 30 samolotów we wschodniej części Morza Śródziemnego - podała agencja informacyjna RIA.
15.02.2022

Rosja planuje manewry wojskowe na Morzu Śródziemnym

Rosja planuje manewry wojskowe na Morzu Śródziemnym - poinformowała we wtorek agencja TASS. Agencja przekazała, że rosyjskie wojsko przerzuciło do swoich baz w Syrii bombowce TU-22M3 i zdolne do przenoszenia pocisków hiperdźwiękowych Kindżał myśliwce MIG-31K.
15.02.2022

Rosyjska Flota Północna rozpoczęła manewry na Morzu Barentsa

Na Morzu Barentsa manewry wojskowe rozpoczęło ponad 20 okrętów rosyjskiej Floty Północnej - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na informacje z dowództwa floty.
15.02.2022

Rosyjska marynarka ćwiczy obronę Północnej Drogi Morskiej

Rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Barentsa. Będą tam ćwiczyć ochronę Północnej Drogi Morskiej biegnącej przez Arktykę, którą Rosja w ostatnich miesiącach mocno rozwija.
28.01.2022

Rosja rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Czarnym

Ponad 20 okrętów i innych jednostek morskich bierze udział w manewrach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym – poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.
26.01.2022

Rosja. Siły Floty Północnej rozpoczęły ćwiczenia na morzu Barentsa w Arktyce

Siły rosyjskiej Floty Północnej oraz zgrupowania arktycznego rozpoczęły manewry na Morzu Barentsa i tamtejszych poligonach – poinformowała agencja TASS. W ćwiczeniach ma wziąć udział 1,2 tys. wojskowych, 30 okrętów, 140 jednostek sprzętu bojowego i 20 samolotów.
26.01.2022

Lotos z czterema nowymi koncesjami w Norwegii

Norweska spółka Lotosu - Lotos Norge otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze - poinformowała w środę spółka. W rezultacie Lotos będzie miał udziały w 34 norweskich koncesjach.
19.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Rosjanie testują hipersoniczny pocisk wystrzeliwany z okrętu podwodnego

Rosja w poniedziałek przeprowadziła na Morzu Barentsa zakończoną sukcesem próbę hipersonicznego (hiperdźwiękowego) pocisku manewrującego Cyrkon, który po raz pierwszy został wystrzelony z okrętu podwodnego – przekazało ministerstwo obrony.
04.10.2021

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

Można składać wioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii w konkursie o przyznanie dwóch obszarów na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), które mogłyby zostać wykorzystane do składowania CO2.
20.09.2021

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

Rosja rozpoczęła w piątek układanie pierwszego podmorskiego światłowodowego kabla komunikacyjnego przez Arktykę w ramach państwowego projektu, który ma na celu doprowadzenie szybkiego Internetu do odległej, bogatej w węglowodory północy, po tym, jak prywatna inicjatywa utknęła w martwym punkcie.
06.08.2021

Okręt atomowy Krasnojarsk projektu Jasień-M zwodowano w Siewierodwińsku

Okręt podwodny Krasnojarsk o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M zwodowano w piątek w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku na północy Rosji. Uzbrojeniem tych jednostek są pociski manewrujące Oniks i Kalibr, i potencjalnie - hiperdźwiękowe pociski Cyrkon.
30.07.2021

Rosja: Przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon

Rosja przeprowadziła próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon, uderzając w cel naziemny u wybrzeży Morza Barentsa na odległość ponad 350 km – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
19.07.2021

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

Hywind Tampen to projekt pływającej elektorowi wiatrowej o mocy 88 MW, która dostarczy energię elektryczną instalacjom na wodach norweskich Morza Północnego – Snorre i Gulfaks. Kontrakt na usługi serwisowe i obsługę SOV (Service Operation Vessel) zapewni Simon Møkster Shipping.
05.07.2021

Rosja testuje okręt przenoszący podwodne drony z napędem atomowym

Siły zbrojne Rosji testują na Morzu Białym okręt podwodny Biełgorod o napędzie atomowym, który jest przystosowany do przenoszenia podwodnych dronów z napędem atomowym Posejdon - podał w poniedziałek portal The Barents Observer.
28.06.2021

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej?
22.06.2021

Niebieski amoniak w kolejce za zielonym wodorem. Trwa konkurs na projekt Barents Blue

Horisont Energi nagrodził Saipem i Technip Energies za badania i wykonanie pełnego projektu koncepcyjnego kompleksu obojętnego pod względem emisji dwutlenku węgla do pozyskiwania amoniaku Barents Blue w Hammerfest w północnej Norwegii.
21.06.2021

Stocznia Safe. Naszpikowany technologią statek rybacki gotowy do pracy [wideo]

Statek rybacki został zbudowany w stoczni Safe dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Operował będzie na Morzu Północnym, Morzu Barentsa oraz w okolicach Svalbardu.
24.05.2021

W pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich [wideo]

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła próby morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Norweski rząd wstrzymał przejęcie przez Rosjan firmy produkującej silniki okrętowe

Norweski rząd zapowiedział we wtorek, że uniemożliwi przejęcie przez rosyjski koncern Transmaszholding od Rolls-Royce'a firmy Bergen Engines, dostawcy silników okrętowych dla norweskiej marynarki wojennej. Jako powód wskazano zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
23.03.2021

Dostawa ryb z Rosji do Portu Gdańsk (foto, video)

Przeciętny mieszkaniec ziemi zjada średnio 20,5 kg ryb i owoców morza rocznie. Popyt na ryby rośnie na całym świecie i jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.* Idzie za tym zapotrzebowanie na specjalistyczną infrastrukturę będącą częścią globalnego łańcucha dostaw, tych szybko psujących się towarów.
16.03.2021

Equinor ogłosił odkrycie nowych złóż ropy na Morzu Barentsa

Norweska firma Equinor ogłosiła nowe odkrycie złóż ropy naftowej przy odwiercie w pobliżu pola Johan Castberg na Morzu Barentsa. Equinor wraz z partnerami Vår Energi i Petoro wykryli ropę w odwiercie poszukiwawczym 7220 / 7-4 o licencji poszukiwawczej 532.
12.03.2021

Odsłonięcie tablic poświęconych polskim marynarzom

W środę, 10 marca, w przeddzień jubileuszu 50-lecia gdyńskiej Flotylli, przed Klubem 3. FO odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych działaniom polskich marynarzy.
11.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Pierwsza po brexicie dostawa ryb z Wielkiej Brytanii do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Przetwórstwo rybne w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych, a zarazem szybko rosnących sektorów branży spożywczej. Nasz kraj jest coraz częściej obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Do portu w Gdańsku zawinął właśnie pierwszy po brexicie chłodnicowiec z rybami z Wielkiej Brytanii.
28.01.2021

Transport ciekłego gazu przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju

Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce – pisze Bloomberg.
18.01.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

Na miejsce wypadku na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki

W rejon zatonięcia statku „Onega” na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki rybackiego kołchozu, powiedział dziennikarzom pierwszy zastępca szefa głównego departamentu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu archangielskiego Aleksander Bachtin.
28.12.2020

Statek rybacki z 19-osobową załogą zatonął na Morzu Barentsa

Na Morzu Barentsa w rejonie archipelagu Nowa Ziemia zatonął statek rybacki Oniega z 19 rybakami na pokładzie - poinformowały w poniedziałek rosyjskie służby ratownicze. Uratowano dwie osoby, los pozostałych 17 nie jest jasny; trwają ich poszukiwania, ale najprawdopodobniej zginęli.
28.12.2020

Norwegia nie naruszyła konstytucji w sprawie wydobycia ropy na Morzu Barentsa

Norweski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że państwo nie naruszyło artykułu 112 konstytucji, zezwalając w 2016 roku na wydobycie ropy naftowej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa. Pozew złożyły organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
22.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Hipersoniczny pocisk Cyrkon odpalony z fregaty Admirał Gorszkow [WIDEO]

26 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon, który odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350.
30.11.2020

Equinor: Naprawy zakładu LNG w Hammerfest mogą potrwać rok

Fabryka LNG Hammerfest w Norwegii będzie zamknięta na okres do 12 miesięcy z powodu napraw po pożarze w zeszłym miesiącu, poinformował w poniedziałek jej operator Equinor.
28.10.2020

Lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym przyjęty do służby

Do służby w rosyjskiej flocie wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220 - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Uroczystość odbyła się w Murmańsku w środę, w obecności premiera Michaiła Miszustina.
22.10.2020

Siły zbrojne Rosji przeprowadziły próbę z hipersonicznym pociskiem Cyrkon [wideo]

Rosyjskie siły zbrojne przetestowały hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon - poinformował dziś w rozmowie z Władimirem Putinem w dniu 68. urodzin prezydenta Rosji, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow. Pocisk wystrzelono z okrętu na Morzu Białym.
07.10.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

NATO ćwiczy w rosyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Barentsa

Norweskie siły zbrojny poinformowały dzisiaj o rozpoczęciu w rosyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Barentsa ćwiczeń z udziałem armii sojuszniczych NATO z Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA.
08.09.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Najmniejsza w całej historii ilość lodu w Arktyce

Niepokojące wieści z Arktyki. Ilość lodu w krainie wiecznych lodów w lipcu br. była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę szef rosyjskiego ośrodka Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.
05.08.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Rosja: Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego

Rosyjska Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego, jako piątej takiej struktury na terenie Federacji Rosyjskiej - poinformowała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta". Zdaniem ekspertów decyzja wskazuje na znaczenie kierunku arktycznego dla władz w Moskwie.
08.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Po raz pierwszy od zimnej wojny marynarka wojenna USA na Morzu Barentsa

Po raz pierwszy od zimnej wojny okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) wpłynęły na wody położonego na północ od Rosji arktycznego Morza Barentsa - potwierdziła US Navy.
05.05.2020

Flota Czarnomorska ma otrzymać fregaty z pociskami Cyrkon

Rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija". Cytowani przez dziennik eksperci wiążą tę decyzję z wystąpieniem USA z układu INF.
31.03.2020

Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.
19.03.2020

W Rosji po raz pierwszy wystrzelono z okrętu pocisk hipersoniczny Cyrkon

W Rosji przetestowano hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Cyrkon, po raz pierwszy wystrzeliwując go z okrętu; próba odbyła się pod koniec stycznia br. na Morzu Barentsa - przekazały w czwartek agencji TASS źródła w Północno-Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji.
27.02.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Norwegia wprowadzi limit na odwierty w Arktyce

Norwegia może ograniczyć dostęp firm naftowych do zasobów morskich w Arktyce, przesuwając tzw. krawędź lodową - linię, która określa prawne ograniczenie zakresu, w jakim firmy mogą udać się na północ w poszukiwaniu ropy.
05.02.2020

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

AET odebrał dwa nowe wahadłowe zbiornikowce z napędem dual-fuel

Armator AET odsłonił swoje dwa najnowsze wahadłowe zbiornikowce z dynamicznym pozycjonowaniem (DPST). Obie jednostki będą wyposażone w napęd dual fuel i otrzymają nazwy Eagle Blane i Eagle Balder. Statki o nośności 123,1 tys. dwt powstały w południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries (SHI).
17.10.2019

Rosja: Trwają ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom-2019

W Rosji od wtorku trwają ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom-2019, podczas których zaplanowano wystrzelenie pocisków manewrujących i balistycznych, m.in. Buława i Siniewa. W ćwiczeniach bierze udział 12 tys. żołnierzy.
16.10.2019

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

Equinor znalazł nowe złoże ropy na Morzu Barentsa

Norweski Equinor znalazł nowe pokłady ropy w odwiercie Sputnik, położonym w Norweskim Szelfie Kontynentalnym na Morzu Barentsa. Oszacowano, że mogą one liczyć od 20 do aż 65 mln baryłek lekkiej ropy.
22.08.2019

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły lot nad Morze Północne

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad 9 godzin planowy lot nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji.
13.08.2019

Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019 ponownie w drodze na Ziemię Franciszka Józefa

Nastąpiła wymiana załóg i kapitanów na jachcie Lady Dana 44. Kolejni śmiałkowie biorący udział w wyprawie Rosyjska Arktyka 2019, tym razem pod dowództwem kapitana Maćka Sodkiewicza, będą próbowali dotrzeć do Ziemi Franciszka Józefa.
31.07.2019

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów (foto, wideo)

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

Nowe przygody Lady Dany 44!

W poniedziałek rano załoga jachtu Lady Dana 44 pożegnała gościnną stację badawczą na Przylądku Żelanja na północnym krańcu Nowej Ziemi i obrała kurs na północny-zachód, próbując opłynąć wielki jęzor pól lodowych broniący dostępu do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa.
12.07.2019

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiego okrętu podwodnego na dnie Morza Barentsa

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiej nuklearnej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa stwierdzili podczas badań norwescy naukowcy. W jednej z próbek promieniowane radioaktywne zostało przekroczone ponad 100 tys razy - informuje norweska telewizja TV2.
11.07.2019

W Petersburgu pochowano 14 oficerów okrętu Łoszarik

W Petersburgu odbył się w sobotę pogrzeb 14 oficerów, którzy zginęli podczas pożaru jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik) na Morzu Barentsa. Uroczystość nie była publiczna. Oficerowie spoczęli na Cmentarzu Serafimowskim niedaleko memoriału załogi okrętu Kursk.
06.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Opublikowano nazwiska marynarzy, którzy zginęli na Morzu Barentsa

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało w środę nazwiska 14 marynarzy, którzy zginęli podczas pożaru jednostki głębinowej na Morzu Barentsa. W katastrofie zginęli oficerowie marynarki, ludzie uhonorowani wysokimi odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.
03.07.2019

Kreml: dane o wypadku, w którym zginęli marynarze, są tajemnicą państwową

Część danych o pożarze, w którym zginęło 14 marynarzy jednostki głębinowej, stanowi tajemnicę państwową; nie będą one podane do wiadomości publicznej - poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie ujawnił, na jakiej jednostce doszło do katastrofy.
03.07.2019

Rosja: Resort obrony zaprzecza, by pożar na jednostce podwodnej wywołała eksplozja gazu

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom agencji Reutera o tym, by na jednostce głębinowej, gdzie w pożarze zginęło 14 marynarzy, doszło do eksplozji gazu. Reuters podał wcześniej, że Rosja ostrzegła Norwegię o eksplozji na Morzu Barentsa.
03.07.2019

Norwegia nie stwierdza podwyższonego promieniowania po pożarze rosyjskiego okrętu

Władze Norwegii poinformowały we wtorek, że nie wykryły podwyższonego poziomu promieniowania po pożarze rosyjskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym w Morzu Barentsa.
02.07.2019

Największe katastrofy na rosyjskich okrętach podwodnych

Pożar z 1 lipca na rosyjskiej jednostce głębinowej, którą według mediów był okręt podwodny AS-12 (Łoszarik), i śmierć 14 marynarzy to największa w Rosji od 2008 roku katastrofa okrętu podwodnego; najtragiczniejszą pozostaje zatonięcie okrętu Kursk w 2000 roku.
02.07.2019

Rosja: Pożar na pokładzie atomowego okrętu podwodnego, zginęło 14 marynarzy

Czternastu rosyjskich marynarzy zginęło w rezultacie pożaru na głębinowej jednostce badawczej należącej do marynarki wojennej Rosji - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony w Moskwie. Katastrofa wydarzyła się 1 lipca w wodach terytorialnych Rosji.
02.07.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

Rosja: Zwodowano kolejny atomowy lodołamacz

W stoczni Zakłady Bałtyckie w Petersburgu uroczyście zwodowano w sobotę atomowy lodołamacz Ural. Jest to trzecia jednostka klasy Arktika, zaprojektowanej dla zapewnienia całorocznej żeglugi na Północnej Drodze Morskiej.
25.05.2019

Rosja zapłaci 3 mln dolarów organizacji Greenpeace za nielegalne zatrzymanie ich statku

Rosja zapłaci 3 mln dolarów organizacji Greenpeace za nielegalne zatrzymanie ich statku Arctic Sunrise i 30 członków jego załogi w 2013 roku. To wynik porozumienia osiągniętego między Rosją a Holandią - poinformowała organizacja ochrony środowiska.
20.05.2019

Finlandia: Parlament Saamów przeciwny planom budowy kolei arktycznej

Gwarantowany w konstytucji Finlandii zakaz osłabiania kultury Saamów uniemożliwia poprowadzenie linii kolejowej przez tereny zamieszkiwane przez tę rdzenną ludność Laponii, zarówno teraz, jak i w przyszłości - oświadczyły w czwartek władze parlamentu Saamów.
09.05.2019

W Rosji na ekrany wejdzie film „Kursk” Thomasa Vinterberga

Ministerstwo kultury Rosji wydało pozwolenie na dystrybucję filmu "Kursk" Thomasa Vinterberga, opowiadającego o zatonięciu w 2000 roku rosyjskiego okrętu podwodnego Kursk - podała w poniedziałek niezależna telewizja Dożd. Film wejdzie na ekrany kin w czerwcu.
07.05.2019

Aktywiści Greenpeace'u wspięli się na platformę wiertniczą na Morzu Barentsa

Czterej aktywiści Greenpeace'u wspięli się w poniedziałek na platformę wiertniczą poszukującą złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Barentsa, by zaprotestować przeciw planowanemu w tym regionie odwiertowi - poinformowała ta organizacja.
29.04.2019

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft. Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.
11.04.2019

Deepsea Nordkapp już w Norwegii. Będzie pracowała dla PGNiG

Jak poinformował portal petro.no, w ostatnią sobotę (6 kwietnia), po długiej drodze z Korei, do bazy CCB w Ågotnes dotarła zapowiadana półzanurzalna platforma wiertnicza Odfjell Deepsea Nordkapp. Już w maju tego roku, weźmie udział w wierceniach na złożach Skogul i Ærfugl. Co ciekawe, ta zaawansowana technicznie platforma, będzie pracowała również dla PGNiG.
08.04.2019

Światowy Dzień Wody i Światowy Dzień Meteorologii

Światowy Dzień Wody święto obchodzone corocznie 22 marca. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. W tym roku Światowy Dzień Wody odbędzie się pod hasłem „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które kładzie nacisk na solidarność wobec problemów związanych z wodą.
23.03.2019

54. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

Do Terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 54. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec Arctic Discoverer zakończył rozładunek surowca w piątek nad ranem. To czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot.
22.03.2019

Do Świnoujścia płynie już czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot

Skroplony gaz przypłynie do Polski z Norwegii 21 marca 2019 roku. To dwunasta dostawa typu spot do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu od rozpoczęcia jego działalności.
20.03.2019

Norwegia podejmie decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego jeszcze w tym roku

Norweski rząd odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce, na trzeci kwartał przyszłego roku.
10.03.2019

ARP: Stocznia Gdańsk podpisała kontrakt z fińską firmą Konecranes

Stocznia Gdańsk podpisała kontrakt z fińską spółką Konecranes, w ramach którego będzie produkować dźwigi przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej - powiedział PAP wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok. Bezpośrednia współpraca wzmocni portfel zamówień - wskazał.
06.03.2019

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta (foto, wideo)

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
03.03.2019

GSG Towers z kontraktem dla AKER SOLUTIONS

Spółka GSG Towers (siostrzana spółka Stoczni Gdańsk) zawarła z norweskim AKER SOLUTIONS kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Dla GSG Towers i Stoczni Gdańsk to ważny krok w otwarciu na rynek offshore.
21.02.2019

Raport: Fińsko-norweski projekt budowy kolei arktycznej nieopłacalny

Budowa trasy kolejowej z fińskiego Rovaniemi do norweskiego portu Kirkenes nad Morzem Barentsa byłaby nierentowna - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy przygotowanej przez przedstawicieli Finlandii i Norwegii.
12.02.2019

Norwegia: Wydobycie ropy i gazu powróci do rekordowych poziomów

Po niewielkim spadku w 2019 r., wydobycie ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2020 r. będzie rosnąć, a w 2023 r. zbliży się do rekordowego poziomu z 2004 r. - ocenia Oljedirektorat, czyli Norweski Dyrektoriat ds. Ropy (NPD).
11.01.2019

Rosyjska marynarka pozyskała nową korwetę rakietową

Rosyjska marynarka wprowadziła do służby nową korwetę rakietową Project 22800 o nazwie Mytishchi wyposażoną w pociski samosterujące typu Kalibr. Ceremonia wzniesienia flagi na pokładzie okrętu wojennego odbyła się w głównej bazie marynarki wojennej Bałtyku w Bałtijsku, gdzie jednostka będzie działać.
20.12.2018

Norwegia przekłada decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego

Rząd norweski odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce na trzeci kwartał przyszłego roku.
16.12.2018

Ponad 11 mln ton LNG wyśle Jamał LNG przez Norwegię przez kolejne 7 miesięcy

Jamał LNG, jeden z największych terminalu skroplonego gazu ziemnego na świecie, zamierza wyeksportować 11,7 mln ton LNG w ciągu kolejnych 7 miesięcy przez Norwegię. Transfer surowca ma się odbywać głównie metodą ze statku na statek.
28.11.2018

24 jednostki Damena dotarły do Rotterdamu szlakiem arktycznym (foto)

Grupa Damen poinformowała o pomyślnym transporcie swoich 24 jednostek arktyczną trasą. Szlak arktyczny pozwala skrócić czas podróży z Chin do Europy i Ameryki Północnej nawet do 30 proc.
28.10.2018

Przełomowa podróż przez Arktykę uwieczniona na zdjęciach (foto)

Kontenerowiec klasy lodowej – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż szlakiem arktycznym.
14.10.2018

Resort obrony: Rosja przeprowadziła ćwiczenia strategicznych sił jądrowych

Rosja przeprowadziła duże ćwiczenia strategicznych sił jądrowych - poinformował w czwartek resort obrony w Moskwie. Jak podano w komunikacie, zaangażowane zostały lądowe, morskie i powietrzne strategiczne siły jądrowe i system ostrzegania o ataku jądrowym.
12.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Nadchodzi przełom w żegludze? Historyczny rejs trasą północną

Do historii żeglugi wpisał się właśnie duński kontenerowiec Maersk Venta. Jednostka o ładowności 3 600 TEU jest pierwszą, która niemalże samodzielnie pokonała drogę z Azji do Europy, przez Arktykę. Statkowi pomagał tylko raz rosyjski lodołamacz.
24.09.2018

PGNiG na największych targach przemysłu naftowo-gazowniczego w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo bierze udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń targowych w branży naftowo-gazowniczej na świecie -Offshore Northern Seas (ONS), które odbywa się w dniach 27-30 sierpnia w Stavanger, w Norwegii.
27.08.2018

Rosja będzie szukała w Morzu Barentsa pocisku z napędem jądrowym

Rosja będzie próbowała odnaleźć w Morzu Barentsa pocisk rakietowy z napędem jądrowym, który spadł podczas nieudanych prób jesienią 2017 roku - podały w środę media rosyjskie, powołując się na telewizję CNBC, cytującą amerykańskie źródła wywiadowcze.
22.08.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

Nordhavet opuścił Stocznię WISŁA

Stocznia WISŁA w Gdańsku dostarczyła kolejną zaawansowaną jednostkę rybacką „Nordhavet” dla armatora norweskiego. Jednostka typu 43,15m Purse/Danish Seiner jest budowana we współpracy ze stocznią Larsnes Mek. Verksted.
14.08.2018

Japończycy też zainteresowani rozwojem arktycznej żeglugi

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
29.07.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Japoński armator pomoże Rosji w rozwoju żeglugi arktycznej

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
10.06.2018

EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg

Energomontaż-Północ Gdynia wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg na Morzu Barentsa. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Grupą Kvaerner w minioną środę. Budowa nowoczesnej jednostki, włącznie z uruchomieniem i testowaniem, ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 r.
01.06.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

Finlandia: Wybrano wariant budowy kolei arktycznej

Ministerstwo transportu i komunikacji Finlandii poinformowało w piątek, że jedynym rozpatrywanym nadal wariantem trasy planowanej kolei arktycznej będzie połączenie fińskiego miasta Rovaniemi z norweskim portem Kirkenes nad Morzem Barentsa.
10.03.2018

Putin: Transport Północną Drogą Morską powiększy się dziesięciokrotnie

Wolumen towarów przewożonych Północną Drogą Morską wzrośnie w 2025 roku do 80 mln ton rocznie – zapowiedział prezydent Rosji, Władimir Putin podczas swojego przemówienia przed rosyjskim parlamentem 1 marca.
04.03.2018

Japoński MOL będzie rozwijał razem z Rosją żeglugę Północną Drogą Morską

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
27.02.2018

Resort obrony Rosji: Manewry Su-27 nad Morzem Czarnym nie zagrażały samolotowi USA

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że manewry myśliwca Su-27 w przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym w poniedziałek były "standardowe, absolutnie zgodne z prawem i bezpieczne" dla amerykańskiego samolotu zwiadowczego EP-3E Aries.
02.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.