• <
gryfia_70lat

Rosja. W bazie okrętów podwodnych namalowano okręt... amerykański

jm

13.06.2022 12:58
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja. W bazie okrętów podwodnych namalowano okręt... amerykański

Partnerzy portalu

Rosja. W bazie okrętów podwodnych namalowano okręt... amerykański - GospodarkaMorska.pl
Źródło: vk.com/murmansk.region

Lokalne władze w rosyjskim mieście Gadżyjewo, będącym główną bazą Floty Północnej Federacji Rosyjskiej postanowiły uczcić rosyjskich podwodniaków muralem. Sęk w tym, że na budynku w centrum miasteczka namalowano... amerykański okręt podwodny.

Na jednym z budynków w centrum Gadżyjewa pojawił się oszczędny i prosty, ale bardzo efektowny mural. Przedstawia czarny okręt podwodny przebijający się przez błękitne fale. Nie byłoby w tym nic dziwnego, skoro Gadżyjewo jest bazą podwodnych jednostek wchodzących w skład rosyjskiej Floty Północnej. Sęk w tym, że na malunku uwieczniony został okręt amerykański.

Władze miasta początkowo nie zwróciły na to uwagi i w mediach społecznościowych zachwalały pracę. Co innego mieszkańcy, z których spora część służyła na morzu. Wielu z nich od razu stwierdziło, że na ścianie muralista namalował amerykański okręt atomowy podwodny klasy Los Angeles. Tego typu okręty systematycznie pojawiają się na Morzu Barentsa, gdzie śledzą ruchy jednostek rosyjskich. Również tych z Gadżyjewa.


Gospodarka Morska
Źródło: vk.com/spisok_zato


W rosyjskim serwisie społecznościowym VK użytkownicy nie zostawiają na władzach miasta suchej nitki. Te kontrują, że projekt został wybrany w wyniku głosowania, w którym udział brali... mieszkańcy. Biorąc jednak pod uwagę napięcie między Rosją a dużą częścią świata zachodniego, w tym rzecz jasna Stanami Zjednoczonymi, wpadka artysty i władz Gadżyjewa nie pozostanie raczej tylko zabawną anegdotą. O sprawie zrobiło się głośno, toteż mieszkańcy spodziewają się, że prędzej czy później zainteresuje się nią FSB (rosyjska służba bezpieczeństwa) lub prokuratura. Artyście i urzędnikom, którzy zatwierdzili projekt, mogą zostać postawione zarzuty „dyskredytowania Sił Zbrojnych Rosji” na mocy przepisów, które zostały przyjęte już po ataku na Ukrainę po to, by stłamsić wszelkie próby protestów antywojennych.

Gadżyjewo to jedna z głównych baz rosyjskiej marynarki wojennej. Stacjonują w nim m.in. okręty podwodne klasy Boriej projektu 955, a także szturmowe Jasień projektu 885. Miasteczko zamieszkane przez około 13 tysięcy mieszkańców położone jest ok. 50 kilometrów na północ od Murmańska. Wchodzi w skład zamkniętej wojskowej gminy Aleksandrowsk.Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.