• <

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

22.06.2021 15:28 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Partnerzy portalu

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?  - GospodarkaMorska.pl
Fot. eppr.arctic-council.org

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej? 

Przewodnictwo Rosji w Radzie Arktycznej – Agenda ekologiczna dla Rosji i światowe forum międzynarodowe zostanie zorganizowane w Moskwie w dniach 25-26 czerwca. Poruszana tematyka będzie obejmować zrównoważony rozwój regionu, adaptację do postępujących zmian klimatycznych, ochronę flory i fauny, a także rozwój rezerwatów przyrody, podało rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych na swojej stronie internetowej.

– Kluczowym wydarzeniem forum będzie sesja plenarna, która skupi się na priorytetowych zadaniach w zakresie zrównoważonego rozwoju Arktyki w latach 2021-2023 – zakomunikowali organizatorzy forum. 

– W sesji plenarnej weźmie udział minister Alexander Kozlov, ambasador rosyjskiego MSZ ds. współpracy międzynarodowej w Arktyce, przewodniczący Komitetu Wyższych Urzędników Rady Arktycznej Nikołaj Korczunow, ambasador Islandii ds. Arktyki Einar Gunnarsson, wysłannik prezydenta Rosji o klimacie Ruslan Edelgeriev, laureat Nagrody Nobla, brytyjski naukowiec Terry Callaghan, szef Międzynarodowego Sekretariatu ds. Barentsa Markus Karlsen–dodają organizatorzy.

Kluczowa naturalna adaptacja do zmian klimatycznych

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych, adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. 

– Ekologia w obszarze Arktyki, w tym zmiany klimatyczne, to jeden z czterech priorytetowych kierunków współpracy z państwami członkowskimi Rady Arktycznej w latach 2021-2023 – komentuje minister.

– Klimat tej strefy bardzo się zmienia, a adaptacja do tych zmian jest kluczowym wyzwaniem dla Rosji i świata, a tym samym utrzymanie korzystnej sytuacji ekologicznej w regionie jest z pewnością zadaniem skomplikowanym, wymagającym szerszych badań naukowych, w tym m.in. poziomie międzynarodowym– podsumowuje.

Na forum wystąpią także rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, szef Roshydrometu Igor Szumakow, ambasadorowie państw arktycznych, gubernatorzy rosyjskich regionów arktycznych, przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekologicznych oraz mediów rosyjskich i zagranicznych.

Sesje 25 czerwca poświęcone będą zrównoważonej eksploatacji systemów morskich i przybrzeżnych Arktyki, międzynarodowej współpracy naukowej i finansowej w zakresie projektowania efektywnych i ekologicznych metod zagospodarowania zasobów regionu. Innymi tematami będą rezerwaty przyrody regionu Morza Barentsa/Euro-Arktyki, ochrona flory i fauny oraz podejścia ekosystemowe. 

Forum, zorganizowane w formacie hybrydowym, jest wspierane przez rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rejestracja online jest dostępna na stronie wydarzenia.

Przewodnictwo Rosji w Radzie Arktycznej

W maju 2021 roku Rosja przejęła od Islandii dwuletnie przewodnictwo w Radzie Arktycznej.

W kadencji przewodniej w latach 2021-2023 Rosja będzie rozwijać współpracę z krajami uczestniczącymi w czterech priorytetowych kierunkach: populacja Arktyki, w tym mało liczebna ludność autochtoniczna Północy, ochrona środowiska Arktyki, w tym zmiany klimatyczne, rozwój społeczno-gospodarczy regionu oraz wzmocnienie roli Rady Arktycznej jako głównej platformy współpracy wielostronnej. Plan obejmuje jedenaście dużych międzynarodowych wydarzeń, poświęconych zmianom klimatycznym i ekologii Arktyki.

W 1996 roku Deklaracja Ottawska powołała Radę Arktyczną – międzyrządowe forum wysokiego szczebla dla rozwoju współpracy międzynarodowej w regionie, skupiające się na kwestiach środowiskowych. Członkami Rady Arktycznej są Rosja, Dania, Islandia, Kanada, Norwegia, USA, Finlandia i Szwecja.


Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.