• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dostawa ryb z Rosji do Portu Gdańsk (foto, video)

zc

16.03.2021 20:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Dostawa ryb z Rosji do Portu Gdańsk (foto, video) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska

Przeciętny mieszkaniec ziemi zjada średnio 20,5 kg ryb i owoców morza rocznie. Popyt na ryby rośnie na całym świecie i jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.* Idzie za tym zapotrzebowanie na specjalistyczną infrastrukturę będącą częścią globalnego łańcucha dostaw, tych szybko psujących się towarów. Świetnym przykładem wpisującym się w kompleksową obsługę międzynarodowych dostaw ryb jest firma Coldstore Gdańsk zlokalizowana w Porcie Gdańsk. Na początku marca sprawdziliśmy z kamerą jak wygląda wyładunek ryb, które dotarły do Gdańska z dalekiej północy.

-To już kolejny statek w tym roku z dostawą z kraju poza unijnego. Jest to dostawa bezpośrednia z portu w Murmańsku. Statek przywiózł ładunek, którym jest ryba biała - dorsz pochodzący z połowów z morza Barentsa. - mówi Tomasz Grybek, Dyrektor ds Jakości w Coldstore Gdańsk.

Ryby do Gdańska przypłynęły na pokładzie SILVER PEARL, jednostki zbubudowanej w 1985 roku, o długości całkowitej 96 m i szerokości 16 m, nośności 2607 DWT (t) i pojemności 3968 GT.

- To jest typowy chłodniowiec, który zajmuje się wyspecjalizowanym transportem towarów szybko psujących się, wymagających odpowiednich warunków temperaturowych. Statek posiada wyspecjalizowane ładownie, w których taki towar bezpiecznie może dotrzeć od miejsca załadunku, do miejsca docelowego, w tym przypadku do naszej chłodni w Porcie Gdańsk - opisuje Grybek.

- Niezwłocznie po rozpoczęciu wyładunku towar trafia do naszej chłodni. Tam przechodzi kontrolę jakościową i tożsamościową, następnie przekazywany jest do komór wysokiego składowania, gdzie jest przechowywany w temperaturze ok. -21 stopni – dodaje Dyrektor ds. Jakości Coldstore Gdańsk.

Mimo marginalnej roli jaką obecnie odgrywa polskie rybołówstwo pełnomorskie, dzięki importowi, wciąż jesteśmy ważnym graczem w branży przetwórstwa rybnego.

- Polska jest jednym z wiodących krajów przetwórczych zarówno ryb pelagicznych (np. śledź, makrela) jak również ryb białych (dorsz, plamiak, czarniak). To są ryby, które zawsze w Polsce cieszyły się niesłabnąca popularnością i te gatunki ryb do nas docierają. Dzięki temu, że w Porcie Gdańsk mamy graniczny punkt kontroli weterynaryjnej mogą one docierać do nas bezpośrednio, z pominięciem innych portów, co ułatwia też naszym klientom realizację swoich planów produkcyjnych czy handlowych. - informuje Tomasz Grybek

Dużym atutem Coldstore Gdańsk jest lokalizacja firmy, ponieważ Port w Gdańsku jest idealnym miejscem dla przeładunku tego typu towarów, przychodzących z spoza strefy Schengen.

- Ten przeładunek to świetny przykład. Główna dostawa jest z kraju spoza UE, z terenów Rosji, więc jest to o tyle istotne, że w przeszłości tego typu dostawy odbywały się innymi kanałami logistycznymi. Obecnie, dzięki temu, że mamy  nowoczesną infrastrukturę, jakościową ofertę oraz graniczny punkt kontroli weterynaryjnej możemy dokonać odprawy ryby bezpośrednio z kraju poza unijnego - podkreśla Tomasz Grybek.

Coldstore Gdańsk – to chłodnia magazynowo – przeładunkowa zlokalizowana na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk. Jest to pierwsza w Polsce certyfikowana chłodnia portowa wg norm: ISO 9001, IFS log, brc s&d, MSC COC, ISO 14001, ISO 45001 oraz SMETA.  
Coldstore Gdańsk dysponuje dedykowanym nabrzeżem do obsługi statków rybackich i transportowych dając możliwość przeładunku towaru spaletyzowanego, luzem i w kontenerach morskich. Firma oferuje także możliwość bezpośredniego wyładunku ryb w ramach zatwierdzonych portów NAFO i NEAFC. Coldstore Gdańsk to także kompleksowa obsługa składowania, zapewniająca pełną identyfikowalność procesów na całym etapie przepływu towarów.

* Dane z raportu „The State of World Fisheries and Aquaculture 2020” Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.