• <

Wynik wyszukiwania - "470" - Wiadomości

Stępka pod okręt hydrograficzny dla sił morskich Włoch położona

W należącej do koncernu Fincantieri stoczni Riva Trigoso odbyło się położenie stępki pod okręt hydrograficzny dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Całkowita wartość kontraktu wynosi około 280 mln euro (ponad 1,2 mld zł), obejmując obok budowy również zintegrowane wsparcie logistyczne oraz usługi konserwacyjne na okres sześciu lat z opcją przedłużenia o kolejne cztery.
17.05.2024

Kongsberg Maritime i Torghatten opracują autonomiczny prom łączący Trondheim z półwyspem Fosen

Norweski operator promowy Torghatten i Kongsberg Maritime zawarły umowę na opracowanie systemu dla autonomicznych promów na trasie Flakk-Rørvik. Ma to pozwolić na dalszy rozwój morskiego transportu autonomicznego, rozwijanego dotąd na krótkich, krajowych trasach.
17.05.2024

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Kolorowe żagle w Ustce już 9 sierpnia

Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń. W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów.
02.05.2024

Srebro Polaków w regatach Pucharu Świata

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zdobyli srebrny medal w regatach Pucharu Świata w Hyeres w żeglarskiej klasie 49er. O podium w windsurfingowej klasie iQFoil otarł się Paweł Tarnowski, który zajął 4 miejsce. Wyniki te są zwieńczeniem udanego tygodnia dla polskich żeglarzy, którzy w Hyeres wywalczyli w sumie 7 medali i trzy kwalifikacje olimpijskie.
27.04.2024

PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7

Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy żeglarze rywalizować będą na igrzyskach w Paryżu w siedmiu klasach, trzy nominacje uzyskali podczas regat we Francji.
26.04.2024

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.
25.04.2024

Polscy żeglarze z awansem na Igrzyska Olimpijskie

W odbywających się we francuskim Hyeres Last Chance Regatta polscy żeglarze wywalczyli w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn kwalifikacje olimpijskie dla kraju. Jutro odbędzie się seria medalowa regat, ale już teraz, dzięki świetnej postawie w rundzie kwalifikacyjnej biało-czerwoni są pewni sukcesu. Jutro w ślady kitesurferów mają szansę pójść polskie zawodniczki w klasie 49erFX. W odbywających się równolegle regatach Pucharu Świata Polacy są na czołowych miejscach.
24.04.2024

PŚ w żeglarstwie - Melzacka i Jankowiak na czele kwalifikacji olimpijskich

Polscy żeglarze odgrywają czołową rolę w Pucharze Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską. Po trzecim dniu regat w klasie 49erFX nadal prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a drugą lokatę w Formula Kite utrzymali Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.
23.04.2024

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

PŚ w żeglarstwie - Polacy w czołówce kwalifikacji olimpijskich w Hyeres

Polscy żeglarze znajdują się w czołówce Pucharu Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską dla krajów. Po drugim dniu regat w klasie 49erFX prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a w Formula Kite drugą lokatę zajmują Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.
22.04.2024

Polscy żeglarze zaczynają walkę o ostatnie kwalifikacje olimpijskie

Już w niedzielę 21 kwietnia polscy żeglarze rozpoczną rywalizację o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Regaty Pucharu Świata odbywające się w Hyeres podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego nazywane są też Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek. Polacy walczyć będą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.
18.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
07.04.2024

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.
06.04.2024

Nastolatek zabił Polaka w porcie w Dortmundzie

13-letni chłopak zabił w porcie w Dortmundzie bezdomnego mężczyznę - przekazała w piątek niemiecka policja i prokuratura. Nagranie z telefonu komórkowego pokazuje, jak dziecko dźgnęło mężczyznę nożem w czwartek wieczorem. Według mediów ofiara zabójstwa to Polak.
06.04.2024

Polacy liderami w żeglarskim Pucharze Świata na Majorce

Paweł Tarnowski w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er prowadzą w klasyfikacji generalnej regat o Puchar Księżniczki Zofii. Regaty te odbywają się na Majorce, mają rangę Pucharu Świata i dla żeglarzy są jednym z najważniejszych sprawdzianów formy przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Medalistów poznamy w sobotę 6 kwietnia.
04.04.2024

Problemy z AIS i GPS na Zatoce Perskiej

Jeden ze statków na Zatoce Perskiej zgłosił zagadkowe zakłócenia systemów GPS i AIS.
04.04.2024

Paweł Tarnowski rekomendowany do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski), aktualny wicemistrz świata w windsurfingowej klasie iQFoil uzyskał rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
30.03.2024

Nurkowie wydobyli z rzeki ciała dwóch ofiar zawalenia się mostu w Baltimore

Nurkowie wydobyli w środę zwłoki dwóch osób spośród sześciu uznanych za zaginione po zawaleniu się mostu Francis Scott Key na rzece Patapsco w Baltimore. Ofiary jechały ciężarówką, która runęła do wody, gdy na skutek uderzenia statku handlowego w podporę mostu konstrukcja zawaliła się.
28.03.2024

BBC: ponad tysiąc żołnierzy USA zaangażowanych w budowę pomostu żywnościowego dla Gazy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln. posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
13.03.2024

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.
03.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Do Portu Gdynia zawijają coraz większe statki. Wczoraj z terminalu BCT wypłynął rekordzista

Port w Gdyni opuścił wczoraj kolejny rekordowy statek należący do jednego z gigantów branży żeglugowej, Mediterranean Shipping Company (MSC). Statki należące do tej firmy przybywają do Polski w ramach serwisu SWAN, łączącego chińskie porty z europejskimi.
01.03.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

Ukraina chce rozwinąć żeglugę kontenerową na Dunaju

Ukraina planuje uruchomienie żeglugi kontenerowej na środkowym i górnym Dunaju jako alternatywę dla transportu ładunków skonteneryzowanych drogą lądową.
21.02.2024

Trwają poszukiwania załogi zatopionego tureckiego statku handlowego

15 lutego na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Od tego czasu trwają poszukiwania sześciu członków załogi. W akcję zaangażowano najnowsze technologie.
21.02.2024

Zakup Portu Północnego przez Węglokoks wciąż czeka na finalizację

Państwowa spółka Węglokoks nadal finalizuje transakcję zakupu Portu Północnego, co ma nastąpić do końca lutego br. Spółka informowała o jej zamknięciu już w październiku zeszłego roku. Okazuje się, że wówczas podpisano tylko warunkową umowę nabycia udziałów.
21.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

W pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Trwają poszukiwania załogi

Na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął w czwartek statek handlowy; trwają poszukiwania sześciu członków załogi - podała turecka agencja Anatolia.
15.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Minister obrony Filipin: wojsko zwiększy obecność na wyspach w pobliżu Tajwanu

Minister obrony Filipin Gilberto Teodoro nakazał zwiększenie liczby żołnierzy i rozbudowę infrastruktury wojskowej na najbardziej wysuniętych na północ filipińskich wyspach Batanes, w pobliżu Tajwanu.
08.02.2024

Nad Cieśniną Tajwańską wykryto sześć chińskich balonów

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w poniedziałek o wykryciu sześciu chińskich balonów przelatujących nad Cieśniną Tajwańską, z których jeden znalazł się bezpośrednio nad wyspą. Jest to najwyższa dobowa liczba balonów od czasu, gdy resort zaczął regularnie publikować dane w grudniu. Dotychczas odnotowano ok. 50 takich przypadków.
22.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Największy wycieczkowiec na świecie przybył do Miami. Wkrótce rozpocznie komercyjne rejsy

Na Florydę przybył długo wyczekiwany statek wycieczkowy Icon of the Seas. Z tej okazji firma Royal Carribbean zorganizowała mu huczne powitanie. W pierwszy komercyjny rejs jednostka wypłynie 27 stycznia.
11.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Sytuacja geopolityczna wpływa na wzrost kosztów przewoźników. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47 – 50/2023)

Rynki frachtowe i czarterowe segmentów kontenerowego i drobnicowców wielozadaniowych były w ostatnich tygodniach pod silnym wpływem wydarzeń społeczno – politycznych. Były to przede wszystkim ograniczenia w ruchu na Morzu Czerwonym w związku z atakami na statki, a także pod wpływem limitowanej przepustowości i wysokich kosztów tranzytu przez Kanał Panamski.
05.01.2024

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Rolnicy uniemożliwili wicekanclerzowi Habeckowi opuszczenie promu. Musiała interweniować policja

Wzburzeni rolnicy uniemożliwili w czwartek wieczorem wracającemu z urlopu wicekanclerzowi i ministrowi gospodarki RFN Robertowi Habeckowi opuszczenie promu. Według policji, około stu demonstrantów wzięło udział w blokadzie nabrzeża w Schluettsiel w Szlezwiku-Holsztynie, a policja użyła gazu pieprzowego. Minister dotarł na stały ląd innym promem dopiero około drugiej w nocy.
05.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

Wędkarz uratowany po 23 godzinach w Pacyfiku dzięki zegarkowi

Rybak, który przez 23 godziny pływał w wodzie bez kamizelki ratunkowej u wybrzeży Nowej Zelandii po tym, jak wypadł z łodzi, powiedział, że miał szczęście i przeżył, gdyż ratownicy zauważyli światło z jego zegarka.
05.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się w czwartek w podróż do szeregu krajów Bliskiego Wschodu, w tym Izraela, Palestyny i Egiptu, a także do Turcji i Grecji - poinformował w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Blinken ma rozmawiać m.in. na temat zwiększenia pomocy dla Strefy Gazy i przyszłości terytorium, ataków na statki na Morzu Czerwonym, a także akcesji Szwecji do NATO.
04.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
04.01.2024

Suwerenność i relacje z Chinami głównymi tematami debaty przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie

Suwerenność i wizja dalszych relacji z komunistycznymi Chinami kontynentalnymi były głównymi tematami sobotniej debaty, w której zmierzyło się trzech kandydatów do zaplanowanych na 13 stycznia wyborów prezydenckich na Tajwanie.
30.12.2023

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Świąteczna służba w Marynarce Wojennej

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku to czas, który wiele osób spędza na urlopach, w gronie rodzinnym. Wielu żołnierzy spędza ten czas jednak na okrętach i w bazach wojskowych, utrzymując gotowość i dbając o bezpieczeństwo.
25.12.2023

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Tajwan: chińskie myśliwce naruszyły nocą linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało o nocnej aktywności chińskiego wojska w pobliżu wyspy. Siedem samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, we współdziałaniu z chińskimi okrętami wojennymi. Loty nocą należą w tym rejonie do rzadkości.
07.12.2023

Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła dostawa propanu

4 grudnia 2023 roku gazowiec Guadalupe Explorer przybył do Portu Morskiego Police z ok. 22 tys. ton propanu. Surowiec jest przeznaczony do produkcji polipropylenu w fabryce należącej do Grupy Azoty.
06.12.2023

W Wenecji turyści w gondoli tak się z niej wychylali, że łódź przewróciła się, a oni wpadli do wody

Grupa turystów płynąca gondolą w Wenecji, chcąc zrobić zdjęcia, tak bardzo się z niej wychyliła, że łódź przewróciła się, a oni wpadli do wody. Sceny, którym towarzyszyły wrzaski, wołanie o pomoc i próba wejścia do gondoli, pokazały w poniedziałek włoskie media na swoich stronach internetowych.
04.12.2023

W stoczni Meyer Turku zwodowano pierwszy na jej terenie wycieczkowiec napędzany metanolem

W fińskim zakładzie odbyła się tradycyjna ceremonia wodowania przyszłego statku wycieczkowego Mein Shiff 7, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
04.12.2023

Rosja wypadła z Rady IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.
01.12.2023

Setki migrantów ewakuowano z obozów wokół Calais i Dunkierki. Kryzys trwa

Policja ewakuowała w czwartek setki migrantów, pochodzących głównie z Sudanu i Erytrei, z obszarów mieszkalnych wokół Calais i Dunkierki, gdzie obozowali w okropnych warunkach z nadzieją dotarcia do Wielkiej Brytanii.
30.11.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju [wideo]

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy [wideo]

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

Kobiety branży morskiej przejmują stery. Otwarcie projektu Women can Sea

Za nami spotkanie otwierające projekt „Women can Sea”, na którym kobiety branży morskiej dzieliły się swoimi doświadczeniami oraz historiami związanymi z pracą w biznesie morskim na lądzie czy też na wodzie.
28.11.2023

Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich

Trzy okręty chińskiej marynarki wojennej wpłynęły w poniedziałek do największego portu w Birmie w celu przeprowadzenia manewrów – przekazała agencja AFP. Wizyta chińskiej marynarki wojennej zbiega się w czasie z trwającymi od miesiąca walkami junty z rebeliantami mniejszości etnicznych w całym kraju, zwłaszcza w pobliżu granicy z Chinami, co wywołało zaniepokojenie w Pekinie.
28.11.2023

Silne powiązania między różnorodnością a dobrym przywództwem w żegludze. Roczny przegląd DSG 2023

Diversity Study Group (DSG) przeprowadziło badanie dotyczące obrazu ludzi pracujących w branży żeglugowej w mijającym roku. Wyniki opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród respondentów z całego sektora morskiego. Przeprowadzono ją we współpracy z 15 organizacjami żeglugowymi, obejmującymi właścicieli i menedżerów statków, klasyfikację, technologię, porty i usługi morskie. Odpowiedzi udzieliło 2500 osób 99 narodowości i z sześciu kontynentów.
28.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

Usteckie regaty nagrodzone!

Ustka Charlotta Sailing Days zostały uznane Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem roku 2023, a ich organizator Klub Żeglarski ProSport wyróżniono nagrodą Najlepszy Pomorski Żeglarski Klub roku 2023.
27.11.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Sztorm na Bałtyku; silny wiatr i opady deszczu w regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku oraz silnym wiatrem i opadami deszczu w województwie pomorskim.
23.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Belgijsko-katarskie konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. odpowiedzialne za inwestycję głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu otrzymało 22 listopada zgodę wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka na dzierżawę 75 ha terenu w Świnoujściu na 30 lat. Wcześniej 9 listopada przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz inwestora, spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia. Celem było omówienie współpracy i planów związanych z tym przedsięwzięciem.
22.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind [wideo]

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
21.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Ponowny wzrost fali migracyjnej, na Lampedusę przypłynął kuter z 400 osobami

Kuter z około 400 migrantami dopłynął w poniedziałek późnym wieczorem na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Kilka godzin wcześniej w pobliżu wyspy zatonęła łódź z 53 osobami; zginęło dwuletnie dziecko, a 8 osób jest zaginionych.
21.11.2023

Zespół przeciwminowy NATO nie próżnuje. Pod polskim dowództwem rozminowywał estońskie wody

Działający od lipca w składzie z okrętami polskiej Marynarki Wojennej Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) przeprowadził operację neutralizacji obiektów niebezpiecznych, jakie zlokalizowano na Bałtyku, obecnych na wodach terytorialnych Estonii.
21.11.2023

Lampedusa. Katastrofa łodzi z migrantami, nie żyje dziecko

Dwuletnia dziewczynka zginęła, o osiem osób jest zaginionych - to wstępny, podany przez Ansę bilans katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy w poniedziałek. Na pokładzie łodzi, która wypłynęła z Tunezji i zatonęła blisko włoskiej wyspy, było według relacji rozbitków 53 migrantów. Ich mała grupa, także kobiety i dzieci, zdołała o własnych siłach dotrzeć na brzeg.
21.11.2023

Polacy rozpoczynają rywalizację w żeglarskim mundialu

Już jutro polscy żeglarze rozpoczną zmagania w finale SSL Gold Cup, czyli pierwszym w historii żeglarskim mundialu, który odbywa się na Gran Canarii, w Las Palmas. Polska reprezentacja, której kapitanem jest Mateusz Kusznierewicz, a sternikiem Dominik Buksak, przystępuje do rywalizacji od 1/8 finału.
20.11.2023

OT Port Świnoujście rozbuduje terminal AGRO

OT Port Świnoujście oraz POL INVEST PROJECTS podpisały umowę dotyczącą rozbudowy terminala AGRO o linię technologiczną wraz z dostawą urządzenia załadowczego na statki. Dzięki inwestycji roczne zdolności przeładunkowe dla zbóż w OT Port Świnoujście przekroczą dwa miliony ton. Wartość inwestycji sięgnie 40 mln zł.
20.11.2023

Zakończył się nabór w ramach programu Strefa Akceleracji. Jego partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna

Zakończył się nabór do dwóch ścieżek w ramach tego przedsięwzięcia, Przemysł Morski oraz Lifescience. Partnerem strategicznym pierwszego z nich jest PGZ Stocznia Wojenna. Wpłynęło aż 55 zgłoszeń, z których wybrano 20 podmiotów do intensywnego programu szkoleniowego i dalszej współpracy.
20.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind [wideo]

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
20.11.2023

"Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

Z pokładu jednego z francuskich okrętów zdolnych do przeprowadzenia ataków pociskami balistycznymi przeprowadzono 18 listopada br. test na zlecenie francuskiej agencję zamówień zbrojeniowych (Direction Générale de l'Armement) z zakładu DGA Essais de Missiles w Landes. Udane wystrzelenie prototypu miało potwierdzać znaczący postęp badań i sukces w zakresie stworzenia broni zapewniającej skuteczne odstraszanie na morzu w obliczu wyzwań przyszłości.
20.11.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Think tank: Wietnam przyspieszył usypywanie sztucznych wysp na spornym Morzu Południowochińskim

Wietnam znacznie przyspieszył sztuczne usypywanie terenu na spornym Morzu Południowochińskim i ustępuje w tym jedynie Chinom – podała w piątek agencja Reutera, cytując najnowszy raport amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
17.11.2023

Prawie 100 firm na "Dniu Wykonawcy" PERN - spółka planuje na 2024 r. około 400 nowych inwestycji i remontów

Blisko 150 przedstawicieli, reprezentujących prawie 100 firm, wzięło udział w zorganizowanym w piątek przez PERN "Dniu Wykonawcy", czyli spotkaniu dla podmiotów zainteresowanych współpracą z tą spółką. Jak podał PERN, w 2024 r. planuje około 400 nowych nowych zadań inwestycyjnych i remontowych.
17.11.2023

Ambasador USA i prezydent Warszawy otworzą Konferencję Offshore Wind Poland 2023

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Wydarzenie otworzą Ambasador USA Mark Brzeziński i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
17.11.2023

Polska reprezentacja na targach Europort 2023

Na trwających cztery dni targach Europort 2023 w Rotterdamie nie zabrakło polskich akcentów, choć było ich stosunkowo niewiele.
13.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG już za miesiąc

Kolejna, siódma już edycja Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG zbliża się wielkimi krokami. W dniach 29-30 listopada w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
30.10.2023

ForteIX na polskim rynku offshore wind [WIDEO]

Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.
24.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
04.10.2023

Korea Płn. chce wykraść dane o okrętach, nasiliła ataki hakerskie na stocznie Korei Płd.

Korea Północna nasiliła w ostatnich miesiącach ataki hakerskie przeciwko południowokoreańskim stoczniom; chce wykraść dane, które mogą pomóc jej w budowie własnych okrętów wojennych na wezwanie Kim Dzong Una – ujawniła w środę agencja wywiadowcza Korei Płd.
04.10.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Szef MSWiA: nowy patrolowiec odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej

Nowy patrolowiec został już odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej – poinformował w sobotę na platformie X szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednostka będzie służyć głównie na Morzu Bałtyckim.
23.09.2023

Niczym z filmu akcji. Ukraińska armia opublikowała nagranie z operacji odzyskania kontroli nad morskimi "Wieżami Bojki"

Siły Zbrojne Ukrainy (Збройні сили України, ЗСУ) zaprezentowały w mediach społecznościowych przebieg operacji odzyskania instalacji na Morzu Czarnym, służącej do działań rozpoznawczych i wywiadowczych. Wpisuje się to w kolejny aspekt trwającej od ponad półtorej roku wojny, której jednym z teatrów jest także akwen morski.
13.09.2023

Przekazany przez Wielką Brytanię sprzęt hydrograficzny ma wesprzeć ochronę ukraińskich wód

Brytyjskie Biuro Hydrograficzne przekazało Państwowej Służbie Hydrograficznej Ukrainy 12 września br. sprzęt badawczy i oprogramowanie kartograficzne o wartości 1,6 miliona funtów. Ma w ten sposób wesprzeć nawigację na tym obszarze, wspierać żeglugę komercyjną i zapewnić bezpieczeństwo wód terytorialnych państwa. Wszystko to odbywa się wciąż w trudnych realiach toczącej się wojny.
12.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Blisko 17 tysięcy osób wzięło udział w trzeciej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Blisko 17 tysięcy mieszkańców i turystów, wypoczywających nad polskim morzem odwiedziło strefy edukacyjne PGE w Ustce, Łebie i Sasinie. W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” przez 36 dni dzięki dedykowanym atrakcjom można było poznać ciekawostki o morskich farmach wiatrowych i odnawialnych źródłach energii.
31.08.2023

Śmierć i narodziny na promie

Personel i pasażerowie promu Mega Andrea zapamiętają ostatni rejs do końca życia. Jednej nocy doszło do narodzin i śmierci.
31.08.2023

Nowy patrolowiec Straży Granicznej na próbach morskich

Dobiegają końca prace na przyszłym patrolowcu (Operation Patrol Vessel, OPV) który znajdzie się w wyposażeniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przyszły SG-301 aktualnie bierze udział w próbach morskich, w trakcie których jednostka jest sprawdzana na otwartym akwenie.
30.08.2023

Będą się uczyć o gospodarce morskiej od najmłodszych lat

W poniedziałek 21 sierpnia w Szczecinie miało miejsce ważne z punktu widzenia edukacji morskiej wydarzenie. Najważniejsi urzędnicy i przedstawiciele branży podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji, edukacji i ochrony dziedzictwa branży morskiej. Szczecin stawia na wdrażanie morskości od najmłodszych lat.
25.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Trwa decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.
17.08.2023

Ustka Charlotta Sailing Days: Mistrzostwa Europy Klasy Europa

Niezwykła dawka emocji i intensywna rywalizacja - to z pewnością krótka charakterystyka Mistrzostw Europy Klasy Europa, które miały miejsce podczas Regat Ustka Charlotta Sailing Days. We wtorek 15 sierpnia zakończył się kolejny rozdział morskiej przygody piątej edycji regat. Przez 16 dni Ustka stała się stolicą żeglarskiej rywalizacji, łącząc żeglarzy z 11 krajów w tym pełnym emocji wydarzeniu.
17.08.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
11.08.2023

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. "Liczymy na siedem nominacji" – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
10.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

W Egipcie powstanie pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki

15 egipskich okrętów wojennych zostanie zatopionych w Morzu Czerwonym w rejonie Hurgady, utworzą pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki - poinformował we wtorek portal gazety "Egypt Independent".
01.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy?

Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.07.2023

Amsterdam zakazuje wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych

Rada miasta holenderskiego Amsterdamu uchwaliła zakaz wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych. Samorządowcy argumentują, że ma to doprowadzić do zmniejszenia liczby turystów a także ograniczyć zanieczyszczenia. To kolejna decyzja, której celem jest walka z masową turystyką w stolicy Holandii.
21.07.2023

Ogłoszono sankcje wobec niemal 120 rosyjskich firm i osób z kluczowych sektorów gospodarki

Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
21.07.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.
17.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie (MASA), które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.
06.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Sześć osób poszkodowanych w pożarze jachtu w Stepnicy

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało poszkodowanych w pożarze jachtu, do którego doszło w Stepnicy. Mają poparzenia pierwszego stopnia kończyn dolnych i górnych – poinformował w sobotę rzecznik KW PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak.
25.06.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Rosja, wbrew prawu wojennemu, niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
11.06.2023

ADNOC Logistics & Services z kontraktem na budowę sztucznej wyspy na morzu o wartości 975 mln USD

ADNOC Logistics & Services (ADNOC L&S) pozyskała od ADNOC Offshore kontrakt o wartości 975 mln USD na prace inżynieryjne, zaopatrzenie i budowę sztucznej wyspy na morskim obszarze Lower Zakum.
10.06.2023

Rosyjski turysta zabity w Hurghadzie przez rekina! [WIDEO]

Turyści odwiedzający popularny egipski kurort Hurghada nad Morzem Czerwonym widzieli, jak mężczyzna został w czwartek po południu zjedzony żywcem przez rekina. Według serwisu Daily Beast ofiarą miał być rosyjski turysta.
08.06.2023

Ukraina. Władze: siły rosyjskie ostrzeliwują rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim

Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego, powiedział we wtorek gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, informuje Reuters.
07.06.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.