• <

Wynik wyszukiwania - " pokazy" - Wiadomości

Morskie Centrum Nauki świętuje rok działalności

27 maja minie dokładnie rok od otwarcia Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W budynku przypominającym kadłub statku zacumowanego przy brzegu Odry jest pięć stref tematycznych, ponad 200 eksponatów (w większości interaktywnych), Planetarium oraz pracownie edukacyjne.
21.05.2024

20 maja rozpocznie się 16. edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych pk. "Renegade/Sarex-24"

Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.
13.05.2024

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Ukraińskie siły obronne zniszczyły rosyjską łódź motorową

Ukraińskie siły obronne w wyniku operacji pododdziału GRU MO Ukrainy "Grupa 13" za pomocą uderzeniowego morskiego drona Magura V5 zniszczyły rosyjską łódź motorową.
06.05.2024

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Już 24 kwietnia br., odbędzie się długo wyczekiwany Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po kilku latach przerwy, spowodowanej między innymi pandemią wirusa COVID – 19, AMW wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i otwiera szeroko drzwi Akademii w celu umożliwienia zaznajomienia się z ofertą dydaktyczną Uczelni oraz jej infrastrukturą.
02.04.2024

Dni otwarte Politechniki Morskiej już po świętach

Statek, gondola turbiny wiatrowej, silnik U-Boota, roboty humanoidalne, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz prawdziwe radary i narzędzia pomiarowe. To wszystko i jeszcze więcej już 4 i 5 kwietnia – Politechnika Morska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami na dni otwarte.
28.03.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Duże zainteresowanie Dniem Otwartym na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Ponad 1500 zainteresowanych z całej Polski, ciekawe wykłady i warsztaty tematyczne, studenckie koła naukowe, zwiedzanie symulatorów, rozmowy ze studentami. Tak wyglądał Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
13.03.2024

Indie i USA przeprowadziły duże manewry straży wybrzeża pk. "Sea Defenders-2024"

Czterodniowe ćwiczenia miały na celu zwiększać współpracę morską i interoperacyjność między Strażą Wybrzeża Indii i USA. 9 marca w Port Blair zostały oficjalnie zakończone.
09.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.
04.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. W zakresie działań m.in. surowce energetyczne i atom

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
03.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

ABB uruchomi pierwszy hybrydowo-elektryczny statek wycieczkowy do podróży w rejon polarny

ABB zdobyła zamówienie od stoczni Astilleros y Servicios Navales SA (ASENAV) w Chile na dostawę zasilania i układu napędowego dla nowo zbudowanego statku wycieczkowego do wypraw polarnych Antarctica21. Zbudowany do działania na obszarze podbiegunowym, Magellan Discoverer ma zapewnić korzyści dzięki wysokiej wydajności, bezpieczeństwu i komforcie pasażerów. Projekt ma stanowić kamień milowy w postaci pierwszej instalacji technologii napędu Azipod na statku hybrydowo-elektrycznym zbudowanym w obu Amerykach.
21.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Noc z zagrożeniem atakami rakietowymi Huti. Morze Czerwone wciąż niespokojne

Mimo uderzeń na infrastrukturę lądową, bojownicy Huti nie przestają atakować statków i okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Wieczorem, 7 lutego, doszło do kilku powstrzymanych prób ataków na żeglugę w rejonie.
08.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Rosną napięcia w "Rogu Afryki" w związku z dzierżawą terenu Somalilandu dla Etiopii. Kolejne zagrożenie w regionie?

Nie milkną echa umowy podpisanej przez rząd Etiopii i separatystycznego Somalilandu 1 stycznia tego roku. W ramach dzierżawy wybrzeża ma powstać port przeładunkowy i potencjalnie także baza odtworzonej etiopskiej marynarki wojennej. Państwa regionu gwałtownie sprzeciwiły się temu przedsięwzięciu, a dążąca do utrzymania swojej integralności Somalia planuje odzyskać kontrolę nad regionem, który oderwał się od niej ponad 30 lat temu.
15.01.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać w porozumieniu z mieszkańcami

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Budowę potwierdzają i wspierają politycy koalicji rządzącej, podkreślając jej ogromne znaczenie strategiczne. Zapowiadają również współpracę z mieszkańcami pobliskich terenów.
10.01.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Wyrok dla byłego dowódcy wachty Helge Ingstad utrzymany w mocy

Norweski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok 60 dni więzienia w zawieszeniu dla oficera wachtowego z okrętu Helge Ingstad. Raport wskazuje na błędy załogi wachtowej w identyfikacji nadpływającego statku.
25.12.2023

Szef Frontexu: nie ma dowodów na to, że statki NGO zachęcają migrantów do wyruszenia w drogę

Nie ma dowodów na to, że obecność statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym zachęca migrantów do wyruszenia w drogę - oświadczył dyrektor wykonawczy agencji UE do spraw granic Frontex - Hans Leijtens w środę w wystąpieniu w komisji włoskiego parlamentu ds. układu z Schengen. Zastrzegł, że jednostki te nie mogą działać jako „niezależne podmioty”.
06.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Grzegorz Puda: polskie porty stanowią konkurencję dla niemieckich

Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
26.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Polenergia chce w 2025 r. rozpocząć budowę morskich farm wiatrowych

Polenergia zdecydowaną większość środków z niedawnej oferty publicznej przeznaczy na rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace przygotowawcze przy Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczną się już w przyszłym roku. Prace budowlane - w 2025 r. W krótkim okresie spółka będzie zwiększać zainstalowane moce OZE w Polsce dzięki fotowoltaice, nowe projekty wiatrowe na lądzie są na wczesnym etapie - poinformował PAP Biznes prezes Michał Michalski.
16.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

Cyberatak na operatorów promowych. Wystąpiły problemy z rezerwacjami podróży

Kilka firm oferujących usługi żeglugowe z użyciem promów padło ofiarą hakerskiego ataku DDOS. w wyniku przeciążenia wiele stron było niedostępnych, przez co utrudniono dostęp do rezerwacji rejsów i zakupów biletów.
25.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Technologie informatyczne w gospodarce morskiej - konferencja SmartSEA

Trwają zapisy na bezpłatną konferencję SmartSEA 2023, która odbędzie się w dniu 19 października 2023 w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tematy przewodnie to: innowacje techniczne, cyberbezpieczeństwo i inteligentne przetwarzanie danych w gospodarce morskiej oraz w badaniach zjawisk i procesów zachodzących w morzach i oceanach. Wyzwania rozwoju kompetencji i technologii informatycznych.
11.10.2023

Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi

Były prezydent Donald Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi Anthony'emu Prattowi, zdradzając mu szczegóły dotyczące zdolności okrętów - podały w czwartek ABC News i "New York Times". Pratt miał później powtórzyć te informacje dziesiątkom osób.
08.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
24.09.2023

Grzywna dla Australijczyka, który surfował z pytonem

Australijczyk, który zyskał popularność w internecie za sprawą nagrania, gdzie widać go surfującego z pytonem, został ukarany grzywną ponad 2,3 tys. dolarów australijskich za naruszenie zasad licencji na hodowlę tego gada – podały w poniedziałek media.
18.09.2023

17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.
13.09.2023

Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Rodzinny piknik na terenie terminala kontenerowego

W ubiegłą niedzielę terminal kontenerowy Baltic Hub gościł mieszkańców Gdańska, a zwłaszcza dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie na imprezie Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Była to niecodzienna sposobność, by odwiedzić teren tego strategicznego punktu logistycznego nad Bałtykiem.
09.09.2023

Rozpoczynają się Żagle 2023

Zwiedzanie i rejsy żaglowcami i oldtimerami, koncerty, jarmark i zabawy dla najmłodszych to niektóre atrakcje przygotowane na "największe żeglarskie święto w regionie". Szczecińska impreza Żagle 2023 potrwa do niedzieli.
18.08.2023

Zaatakowany przez drony Oleniegorskij Gorniak w suchym doku

Rosyjski desantowiec Oleniegorskij Gorniak, który został trafiony na początku sierpnia przez ukraiński dron nawodny, z dziurą w kadłubie znalazł się w suchym doku. Nie wiadomo, czy jego naprawa będzie możliwa.
17.08.2023

Śliwka: Elbląg miałby szansę rozwoju mając port morski, ale prezydent się upiera

Prezydent Elbląga mógłby skorzystać ze 100 mln zł, który oferuje rząd, pogłębić tor wodny, na odcinku 900 m, wybudować obrotnicę i wtedy wszyscy byśmy w pełni korzystali z portu morskiego w Elblągu, skorzystałby cały subregion, ale prezydent się upiera - podkreślił w czwartek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
10.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Rybne specjały i inne atrakcje w Wolinie celem promocji polskiego rybołówstwa

Degustacja ryb, pokazy kulinarne, zabawy i konkursy towarzyszyły kolejnej edycji "Wolin z rybą na talerzu". Wydarzenie w Łobzie odbyło się na tydzień przed Festiwalem Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin.
02.08.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.
02.08.2023

Polboat Yachting Festival po raz czwarty w gdyńskiej marinie

Marina Yacht Park w Gdyni na cztery dni zamieniła się w dom dla ponad 100 najbardziej luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi motorowych. Z sukcesem zakończyła się 4. już edycja Polboat Yachting Festival, którego organizatorem od samego początku jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty.
31.07.2023

Polboat Yachting Festival – ponad 100 jednostek w Marinie Gdynia

Ponad 100 jednostek, w tym 18 premier jachtowych, można oglądać od czwartku do niedzieli w Marinie Yacht Park w Gdyni w ramach Polboat Yachting Festival. To czwarta edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.
27.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Luksus w gdyńskiej marinie. Startują międzynarodowe targi jachtowe Polboat Yachting Festival

Jedna z najbardziej luksusowych imprez w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W czwartek do Marina Yacht Park już po raz czwarty zawitają najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival. Imponujące jednostki będzie można podziwiać aż do niedzieli.
26.07.2023

Nowoczesna marina w Pucku oficjalnie otwarta

W Pucku zakończyła się budowa nowego portu jachtowego, dysponującego 98 miejscami do cumowania. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie tej nowoczesnej mariny. Generalnym wykonawcą prac była spółka NDI S.A., natomiast inwestorem miasto Puck. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu 2021 roku, a roboty udało się zakończyć trzy miesiące przed planowanym terminem.
23.07.2023

Marina w Pucku gotowa do przyjęcia żeglarzy. Uroczyste otwarcie w tę sobotę

W sobotę 22 lipca odbędzie się otwarcie mariny w Pucku. Zwieńczy ono I etap rozbudowy i przebudowy puckiego portu, umożliwiając rozwój jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich. Marina dysponuje 98 nowymi miejscami do cumowania jachtów i jednostek białej floty.
20.07.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

"Księżniczka" w gdyńskim porcie

Sky Princess, wycieczkowiec o długości 330 metrów został oficjalnie największym cruiserem odwiedzającym Gdynię. Jednostka zawinęła do Gdyni we wtorek rano i odpłynęła po 9-godzinnym przystanku.
12.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

Prof. M. Milczanowski: państwa bałtyckie muszą być przygotowane do wojny

Ważne jest, by państwa bałtyckie były przygotowane do wojny. Tylko pokazywanie siły może powstrzymywać Rosję, powiedział PAP.PL profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Milczanowski.
11.07.2023

Lato z Portem Gdańsk

W lipcu i sierpniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przygotował szereg atrakcji wakacyjnych, w tym wydarzeń sportowych i kulturalnych. Nie zabraknie tu specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.
03.07.2023

Digital Baltic: Podsumowanie konferencji

Konferencja, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej Gdyni wskazała na rosnące zainteresowanie zauważaną i rosnącą rolą Morza Bałtyckiego w zakresie bezpieczeństwa, jak i jego umiejscowienia w sferze cyfrowej. Prelegenci reprezentujący kadrę sił zbrojnych, władze administracyjne, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zaprezentowali szereg opinii, w tym propozycji dalszego rozwijania tematu.
28.06.2023

Wernisaż wystawy kolekcji pocztówek w Muzeum Rybołówstwa w Helu

W helskim muzeum otwarto nową wystawę czasową pt. „Wykąpałem się, zwiedziłem, ale deszcz pada…”, w której zaprezentowano polskie i niemieckie pocztówki prezentujące obraz turystycznego życia Helu pod koniec XIX i w początkach XX wieku.
28.06.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Gdynia. Na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
25.06.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Dziś startuje Święto Morza w Gdyni

Dzisiaj, tj. 16 czerwca w Gdyni zaczynają się obchody Święta Morza. Wydarzenie co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie będzie trwało do 26 czerwca.
16.06.2023

Na plaży w Sopocie podsumowano kolejną edycję programu Aktywni Błękitni

W miniony wtorek, na plaży w Sopocie miało miejsce huczne podsumowanie czwartej już edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego, symboliczne wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w programie. Partnerzy programu podsumowali tegoroczne działania, a nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, animacjach i pokazach bezpiecznego zachowania nad wodą.
16.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Nadchodzi Święto Morza 2023

W dniach 16-25 czerwca w Gdyni odbędzie się kolejna edycja Święta Morza, które co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
24.05.2023

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę odbył się piknik żeglarski, a przystani nadano imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Na terenach powodziowych we Włoszech zaczyna brakować wody pitnej i żywności

W zalanych, odizolowanych miejscowościach w rejonie Rawenny we włoskim regionie Emilia-Romania zaczyna brakować wody pitnej i żywności - podała agencja ANSA w piątek, kolejnym dniu powodzi niszczących tę część kraju. Dotychczasowy bilans żywiołu - to 14 zabitych, 15 tys. osób ewakuowanych, 58 zalanych miejscowości i ponad 540 zamkniętych dróg.
19.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

Iran przejął w Cieśninie Ormuz pływający pod banderą Panamy tankowiec Niovi, co jest drugim takim incydentem w regionie w ciągu tygodnia - poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
04.05.2023

Rekord Polski na najdłuższą flagę narodową ustanowiono w Międzyzdrojach

Liczącą 2755,8 m długości flagę narodową rozwinięto we wtorek na plaży w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). To nowy rekord Polski.
02.05.2023

Poufne dokumenty na temat atomowego okrętu podwodnego znalezione w publicznej toalecie

Poufne dokumenty dotyczące nowego atomowego brytyjskiego okrętu podwodnego znaleziono w toalecie jednego z pubów w Barrow-in-Furness – ujawnił w sobotę dziennik "The Sun". Marynarka wojenna wszczęła dochodzenie, ale zapewnia, że nie było tam żadnych ściśle tajnych informacji.
30.04.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Gdyni

W trakcie majówki nie będzie brakowało morskich atrakcji. Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja nastąpi także oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Gdyni. Partnerem tego wydarzenia jest Port Gdynia.
26.04.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Finlandia cementuje członkostwo w NATO poprzez wspólne ćwiczenia morskie

W ramach swojej zwyczajowej działalności Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1) pojawił się na fińskich wodach terytorialnych. Była to okazja nie tylko potwierdzenia obecności sojuszu na Bałtyku, ale też wsparcia dla jego nowego członka, także w ramach prowadzenia działań na morzu.
13.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Akcja wydobywcza na obszarze Zatoki Puckiej z udziałem ORP Albatros

Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację wydobycia torpedy z czasów II wojny światowej, która zalegała na akwenie nieopodal Półwyspu Helskiego.
05.04.2023

Dzień Otwartych Koszar w 13. Dywizjonie Trałowców. Wojsko zachęca do służby

Jedna z najbardziej zapracowanych jednostek polskiej Marynarki Wojennej obchodziła 93. rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji kadra 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety zorganizowała obchody, a także Dzień Otwartych Koszar, otwierając swoje podwoje przed zainteresowanymi.
31.03.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry. Docelowo organizacja chce takie miejsca likwidować.
24.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
20.03.2023

Rozpoczynają się Wojskowe Targi Służby i Pracy

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Olsztynie oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Aktywny udział w przedsięwzięciu ma również morski rodzaj sił zbrojnych, która będzie się prezentować w Gryfinie.
16.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
03.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Filipiny zwiększają swoją obecność na Morzu Południowochińskim i zacieśniają współpracę z USA

W związku z rosnącą aktywnością chińskiej Marynarki Wojennej wokół wód terytorialnych Filipin, a także napięć wokół Tajwanu, to wyspiarskie państwo planuje wrócić do wzmocnienia tradycyjnych relacji z Stanami Zjednoczonymi, także na niwie wojskowej. W grę wchodzą m.in. wspólne patrole okrętów.
27.01.2023

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland odbyło się 19 stycznia br. Gościem honorowym była pani Elpi Petraki, prezydent WISTA International. Gospodarzem spotkania była pani Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. W spotkaniu brały udział również przedstawicielki WISTA Norway.
23.01.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce

Pod koniec grudnia na Wyspie Sobieszewskiej spacerowicze natknęli się na nie lada gościa – na plaży znaleziono dużego, niebieskiego kraba. Okazało się, że to kalinek błękitny, który... do tej pory tu nie występował.
03.01.2023

Kontenerowce na złom, czyli jak armatorzy powinni przygotować się przed falą nowych dostaw tonażu kontenerowego w 2023 roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 46-49/2022)3

Rynek frachtowy i czarterowy dla jednostek kontenerowych dał się we znaki. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu. Widoczne są również pewne tendencje co do zmniejszenia zamówień nowego tonażu, który do tej pory był zamawiany bez względu na sygnały płynące z rynków frachtowych i czarterowych. Zauważalnie mniejszy jest również poziom transakcji jednostkami używanymi.
25.12.2022

Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM [WIDEO]

Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.
20.12.2022

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.
15.12.2022

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

W rozmowach o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale również o problemach, z którymi sektor boryka się aktualnie, jakie prowadzono podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland, nie mogło zabraknąć reprezentacji Ocean Winds. Firma rozwija projekt BC-Wind o mocy 400 MW i jest jednym z aktywnych graczy na polskim rynku offshore.
14.12.2022

Superjacht stoczni Conrad przyciąga do Gdańska branżowców z całego świata [WIDEO, ZDJĘCIA]

W ubiegły weekend gdańska stocznia Conrad Shipyard zorganizowała uroczystą prezentację swojego nowego superjachtu ACE C144S o rekordowych parametrach. Wydarzenie zgromadziło w mieście weteranów branży z całego globu.
08.12.2022

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii rezygnuje z budowy nowego okrętu flagowego

Brytyjskie władze zarzuciły plan budowy nowego okrętu flagowego, który w zamyśle byłego premiera Borisa Johnsona miał służyć promowaniu brytyjskich interesów za granicą - poinformował w poniedziałek szef tego resortu Ben Wallace.
07.11.2022

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

Promujący Polskę jacht I Love Poland trzeci na mecie śródziemnomorskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland przypłynął trzeci na metę liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regat śródziemnomorskich z Malty, wokół Sycylii – poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.
26.10.2022

Pierwsza Dama Oceanów uczczona w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która samotnie opłynęła świat, została odsłonięta 8 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
09.10.2022

Rzecznik MSZ o sprawie Nord Stream: jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień

Wydarzenia związane z Nord Stream powinny być zbadane przez ekspertów; jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień w tej sprawie - mówił w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Przyznał, że mogą być one dla nas potencjalnie bardzo dużym zagrożeniem.
28.09.2022

Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło. Średniowieczny festyn na Ołowiance już w najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasie do XV-wiecznego Gdańska, kiedy to epokę swojej świetności miał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego gdańskiego portu.
20.09.2022

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu.
07.09.2022

Potrzebne kadry dla polskiego sektora offshore

Uniwersytet Gdański kształci kadry dla polskiego sektora offshore. Druga edycja studiów podyplomowych edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa rozpoczyna się na UG już w październiku. Rekrutacja trwa do 21 września 2022 r. Morska energetyka wiatrowa (MEW) jako nowopowstający sektor gospodarki morskiej jest szansą na rozwój zawodowy oraz rozwój społeczno-gospodarczy regionu pomorskiego i całej Polski. Sektor MEW wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z rozwojem energetyki opartej na morskich źródłach
06.09.2022

Port w Łebie. W sobotę inauguracja kampanii społecznej "Służby"

Nabrzeże portu przy ul. Kościuszki w Łebie będzie miejscem, w którym w sobotę odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Ratownicza połączona z Wielkim Piknikiem Ratowniczym inaugurująca kampanię społeczną "Służby".
02.09.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Ponad 18 tysięcy uczestników drugiej edycji projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Ponad 18 tysięcy mieszkańców i turystów, spędzających wakacje nad polskim morzem, odwiedziło strefę edukacyjną zorganizowaną przez Fundację PGE - „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru".
25.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

W. Brytania. Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy przypłynęło już 13 tys. migrantów

Od 14 kwietnia, gdy brytyjski rząd ogłosił plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy - który jeszcze nie został wdrożony - przez kanał La Manche przepłynęło co najmniej 13 016 osób - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.08.2022

Most Antonowski nad Dnieprem trafiony przez Ukraińców w okupowanym Chersoniu [WIDEO]

Siły ukraińskie uszkodziły most w okupowanym przez Rosjan Chersoniu, który ma kluczowe znaczenie dla kontroli terenów na zachód od Dniepru; kontrola przepraw przez rzekę będzie istotna dla wyniku walk w tym regionie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2022

Port Gdańsk zaprasza na Kino Letnie Stogi

Kino pod chmurką z widokiem na Port Gdańsk wkomponowało się już w wakacyjny krajobraz Stogów. W tym roku nie może być inaczej. Już od 15 lipca, w każdy piątek na miłośników kina w plenerze będzie czekać siedem seansów. Start o godz. 21:30. Wstęp wolny. Organizatorami Kina Letniego są Port Gdańsk i DCT Gdańsk.
11.07.2022

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.
08.07.2022

Wystawa jachtów na wodzie. Nadchodzi Polboat Yachting Festival

Już za niecały miesiąc odbędzie się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jachtowej na wodzie. Najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, katamarany, houseboaty oraz skutery wodne przez cztery dni można będzie oglądać w Gdyni, w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN.
01.07.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

Dworczyk: w środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę

W środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę. Na jednym z przejść granicznych z partnerami ukraińskimi będziemy na miejscu starali się doszlifować decyzje i nową organizację związaną z przepustowością tego przejścia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.