• <

Wynik wyszukiwania - "komisarz" - Wiadomości

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę

Czterdzieści pięć osób zostało aresztowanych w czwartek w południowym Londynie, gdy grupa aktywistów uniemożliwiła przeniesienie azylantów z hotelu na zacumowaną w porcie w południowej Anglii barkę "Bibby Stockholm". W trakcie trwającego wiele godzin protestu doszło do starć z policją.
05.05.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Komisja Europejska przyjmuje porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie śledztwa w wypadkach morskich, modernizując dyrektywę z 2009 roku. Dyrektywa dotyczy jedynie statków transportu morskiego, na które mają zastosowanie międzynarodowe konwencje lub statków rybackich.
14.02.2024

KE proponuje zmiany w prawie, które uderzą w przetwórstwo rybne w Polsce

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia w Polsce. Polskie europosłanki, ponad podziałami politycznymi, próbują do tego nie dopuścić.
26.01.2024

Unia Europejska łączy siły z kilkoma europejskimi portami w wojnie z narkotykami

Unia Europejska wraz z europejskimi władzami portowymi zawarła w czwartek nowy sojusz publiczno-prywatny, aby zwiększyć wiedzę fachową i wymianę informacji i w ten sposób pomóc w walce z przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną w UE.
25.01.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Rośnie problem nielegalnej imigracji przez Wyspy Kanaryjskie

Prawie 300 nielegalnych imigrantów, wśród których znajdowali się nieletni, dotarło łodziami na Wyspy Kanaryjskie w ciągu 12 godzin; ostatnia łódź dopłynęła do portu na wyspie Gran Canaria w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformował Czerwony Krzyż. Imigrantów z kilku łodzi uratowały na morzu służby ratownicze.
26.12.2023

Kabel naziemny połączy Litwę i Polskę. Pierwotnie miał zostać poprowadzony pod Bałtykiem

Budowa naziemnego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Polską przyspieszy odłączenie się Estonii od rosyjskiej sieci - podaje w środę telewizja ERR, komentując wtorkową decyzję podjętą na szczeblu unijnym pomiędzy stolicami bałtyckimi i Warszawą.
21.12.2023

Podczas rządów Sancheza do Hiszpanii napłynęło ponad 270 tys. nielegalnych imigrantów

Od czasu objęcia w czerwcu 2018 r. przez szefa Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) stanowiska premiera do Hiszpanii przybyło ponad 270 tys. nielegalnych imigrantów, wynika z szacunków MSW i organizacji praw człowieka cytowanych we wtorek przez madryckie media.
12.12.2023

MRiRW: posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

11 grudnia w Brukseli rozpoczęło się posiedzenie Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. W niedzielę w posiedzeniu Polskę reprezentował sekretarz stanu Janusz Kowalski.
11.12.2023

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

Zakończenie czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym 15 września 2023 br. została obwieszczona informacja o głównej liście wierzytelności. Oznacza to, że zakończenia czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o., syndyk wskazuje na kolejne czynności zmierzające do zakończenia postępowania. Wierzycielom przysługiwał 14-dniowy termin na złożenie sprzeciwu do listy.
05.12.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Estońskie służby: Za zniszczenie podmorskiego kabla łączącego Szwecję z Estonią odpowiada człowiek

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) odkryła ślady uszkodzeń spowodowanych przez człowieka na podmorskim kablu telekomunikacyjnym łączącym Szwecję z Estonią. Estońska prokuratura przygotowała również wniosek o pomoc prawną w sprawie do Chińskiej Republiki Ludowej - poinformowała w piątek agencja BNS.
10.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął dziś oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
26.10.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

W pobliżu uszkodzenia Balticconnector znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała w piątek fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.
20.10.2023

Fińska policja potwierdza: chiński i rosyjski frachtowiec sprawdzane w kontekście uszkodzenia Balticconnector

Dwa duże statki transportowe, jeden pływający pod banderą Hongkongu, a drugi - Rosji, są obecnie badane w związku ze sprawą uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonią – poinformowała we wtorek fińska policja.
17.10.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

Upadający Vistal Gdynia szuka prezesa

Vistal Gdynia w restrukturyzacji poszukuje nowego prezesa zarządu, który zastąpi w obowiązkach Jana Michalkiewicza, członka Rady Nadzorczej spółki, który został oddelegowany do czasowego sprawowania tej funkcji.
30.09.2023

MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego

Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe - ustalili w piątek ministrowie środowiska, gospodarki morskiej, rolnictwa i rybołówstwa państw członkowskich Unii Europejskiej z regionu Morza Bałtyckiego.
29.09.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

UNHCR: w 2023 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło już ponad 2500 migrantów

Od początku roku ponad 2500 migrantów zginęło lub zaginęło podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy – poinformowała w czwartek w Nowym Jorku Ruven Menikdiwela, dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
29.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Na Lampedusie panuje chaos spowodowany transferami migrantów

W ośrodku dla imigrantów w piątek rano przebywa 3800 osób. Od rana z wyspy wywieziono około 700 imigrantów. Dzisiaj tzw. hotspot opuści łącznie ponad 2500 osób. W nocy na autostradzie A1 niedaleko Rzymu doszło do wypadku autobusu przewożącego imigrantów z Lampedusy do Piemontu. Zginęło dwóch kierowców, 25 imigrantów zostało rannych, podają włoskie media.
15.09.2023

KE dementuje: nie ma wniosku o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy

Informacja o tym, że Michael Hager - szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa - złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, jest nieprawdziwa - powiadomiła PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu Miriam Garcia Ferrer.
13.09.2023

Komisarz Wojciechowski: pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne

Pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
12.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.
11.09.2023

Vistal Gdynia znów złożył wniosek o ogłoszenie upadłości

Zarząd spółki Vistal Gdynia S.A. złożył w piątek 8 września do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.
08.09.2023

Komisarz UE: eksport produktów rolnych z Ukrainy najlepiej korytarzami solidarnościowymi przez Morze Czarne

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił po zakończeniu nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa, że po wyjściu Rosji w połowie lipca z umowy zbożowej optymalny eksport produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne jest możliwy tylko korytarzami solidarnościowymi.
06.09.2023

Komisarz Wojciechowski poparł przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 krajów, w tym Polski

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się w czwartek za przedłużeniem do końca 2023 r. tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, graniczących z Ukrainą. Zaproponował też wprowadzenie dotacji dla ukraińskich eksporterów zboża.
31.08.2023

Grecja. Utonęło czterech migrantów próbujących dostać się na wyspę Lesbos

U wybrzeży Lesbos utonęło w poniedziałek czterech migrantów próbujących przepłynąć łodzią na tę grecką wyspę z Turcji - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Uratowano 18 migrantów, którzy zostali przewiezieni do portu w Mitylenie. Nie podano dalszych szczegółów.
28.08.2023

Europa radzi sobie bez gazu z Rosji. Magazyny wypełnione w 90 procentach, 3 miesiące przed terminem

UE osiągnęła swoje cele w zakresie magazynowania gazu ponad trzy miesiące przed terminem. Magazyny błękitnego paliwa są wypełnione w Unii Europejskiej w 90 proc. - podała organizacja Gas Infrastructure Europe. Z jej danych wynika, że w Polsce jest to ok. 93 proc.
23.08.2023

Port Gdańsk ma nowego wiceprezesa

Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. powołała wiceprezesa ds. Bezpieczeństwa. Został nim Wojciech Makieła, radca prawny z Krakowa. Stanowisko obejmie z dniem 4 września.
08.08.2023

W środę pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. W planie rozmowy o sytuacji na Morzu Czarnym

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
26.07.2023

Kolejny układ z wierzycielami spółki Vistal Gdynia

Wierzyciele spółki Vistal Gdynia są gotowi przyjąć układ, który jeszcze tylko czeka na zatwierdzenie przez sąd. Po tych informacjach akcje przedsiębiorstwa podskoczyły z 1,25 zł do nawet 3 zł.
10.07.2023

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Były, włoski komisarz ds. pandemii będzie odpowiadał za odbudowę Emilii-Romanii po powodzi

Włoski generał broni Francesco Figliuolo został mianowany przez rząd nadzwyczajnym komisarzem do spraw odbudowy regionu Emilia-Romania po katastrofalnej majowej powodzi, poinformowano po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Tym samym zakończono spór koalicji rządowej z opozycją na tle tej nominacji.
27.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

Zmarł mężczyzna, którego ratownicy wyciągnęli z Jeziora Zegrzyńskiego

Tonącego 31-latka wyciągnęli w niedzielę z Jeziora Zegrzyńskiego ratownicy legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna zmarł w szpitalu - poinformowała w poniedziałek komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowy policji w Legionowie.
22.05.2023

Rozpoczną się prace nad identyfikacją zagrożeń powojennych na Bałtyku

Komisarz UE ds. środowiska przekazał informację, że rozpoczną się prace nad identyfikacją wszystkich zagrożeń powojennych, środowiskowych, szczególnie na Bałtyku – poinformowała w sobotę na antenie telewizji Trwam minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.05.2023

Porozumienie o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Koreą Południową

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority podpisały porozumienie oparte na wzajemnej współpracy, wymianie informacji oraz doświadczeń w zakresie wsparcia przedsiębiorczości. Ze strony PSSE dokument sygnował prezes Zarządu Przemysław Sztandera, w imieniu BJFEZ podpis złożył komisarz Kim Ki-Young.
10.05.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
20.04.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa.
20.04.2023

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Dodał, w poniedziałek zostaną ogłoszone szczegóły.
16.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

Tragedia u wybrzeży Tunezji

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała agencja Reutera.
26.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
24.03.2023

UE przeprowadzi wspólne ćwiczenia marynarki wojennej. Celem ochrona infrastruktury krytycznej

Unia Europejska zaktualizowała strategię bezpieczeństwa morskiego. Uwzględnia ona plany organizowania od 2024 roku corocznych ćwiczeń marynarki wojennej z udziałem wszystkich krajów członkowskich. Celem jest wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej na morzu.
21.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
13.03.2023

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 migrantów

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 osób, a 54 uratowano po zatonięciu łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała w czwartek tunezyjska straż przybrzeżna.
09.03.2023

Kokaina o wartości 677 mln USD przechwycona u wybrzeży Ameryki Południowej

Wspólna operacja amerykańskich i australijskich organów ścigania doprowadziła do zatrzymania międzynarodowej siatki narkotykowej po przechwyceniu 2,4 tony kokainy na pokładzie statku u wybrzeży Ameryki Południowej.
05.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

Rybołówstwo, akwakultura i ekosystemy morskie: przejście na czystą energię i ochrona ekosystemów jako czynniki zrównoważonego rozwoju i odporności

Komisja przedstawia dziś pakiet środków zmierzających do poprawy zrównoważenia i odporności unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Obejmuje on cztery elementy: komunikat w sprawie transformacji energetycznej w unijnym sektorze rybołówstwa i akwakultury, plan działania na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemów morskich dla zapewnienia zrównoważonego i odpornego rybołówstwa, komunikat w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa dziś i jutro oraz sprawozdanie w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.
21.02.2023

ST³ Offshore na sprzedaż po raz szósty

Już po raz szósty szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie pod młotek.
13.02.2023

W UE rośnie presja migracyjna. W 2023 roku przybyło 330 000 nielegalnych migrantów, wielu drogą morską

Komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR) przekazała, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.
06.02.2023

Z Odry wyłowiono ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny

Służby ratownicze i policja wyłowiły w poniedziałek z Odry w centrum Wrocławia ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny. 24-latek w nocy z piątku na sobotę bawił się w jednym z wrocławskich klubów; informował bliskich, że wraca do domu.
06.02.2023

KE rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE, która ma doprowadzić do "lepszej ochrony konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspierać ich dostęp do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększać odporność rynku".
23.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Nocna akcja ratownicza w Gdańsku – załoga nie miała uprawnień ani zgody na nurkowanie

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
15.01.2023

Walka z nielegalnymi połowami. Komisja Europejska uznaje Kamerun za państwo niewspółpracujące

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu Kamerunu za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN), przyznając mu tzw. „czerwoną kartkę”. Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z Kamerunu, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.
05.01.2023

Ciało 51-letniego mężczyzny wyłowiono z morza w okolicach Jastrzębiej Góry

W okolicy Jastrzębiej Góry (woj. pomorskie) wyłowiono dziś z morza dryfujące ciało 51-letniego mężczyzny. Jego poszukiwania trwały przez kilka godzin. W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.
30.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
07.12.2022

Rekordowa umowa Royal Caribbean i Portu Miami

Royal Caribbean podpisało rekordową, 50-letnią umowę z „rejsową stolicą świata” - hrabstwem Miami-Dade. Warunki porozumienia są korzystne zarówno dla hrabstwa, jak i dla firmy wycieczkowej, która od ponad półwiecza ma port macierzysty w Miami.
18.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

17 października Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie szans dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Dokument dotyczy strategii na 2023 rok. Dokument uchwaliła Rada Unii Europejskiej.
20.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. Dziś podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW.
16.10.2022

Komisja Europejska: Baltic Pipe wzmocni dywersyfikację dostaw gazu w UE

Baltic Pipie zwiększy dywersyfikację importu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku z Morza Północnego do UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.
27.09.2022

Region Morza Północnego wyznacza cel 260 GW w offshore wind do 2050 roku

Kraje należące do North Seas Energy Cooperation (NSEC) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali się na wyznaczenie ambitniejszych celów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dziewięć krajów zdecydowała się zainstalować razem 260 GW do 2050 roku.
15.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023 w celu odbudowy gatunków

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą maksymalne ilości najważniejszych gatunków ryb handlowych, które można poławiać w basenie morskim.
23.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Zachodniopomorskie: 64-latka raniona przez skrzydło paralotni opuściła już szpital

Na plaży w Chłopach doszło w czwartek wieczorem do wypadku z udziałem paralotni. Śmigło maszyny, nad którą pilot stracił panowanie, raniło 64-latkę w nogę i w rękę. Kobieta została opatrzona i opuściła już szpital – powiedziała PAP w piątek oficer prasowa koszalińskiej policji nadkom. Monika Kosiec.
05.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

KE proponuje, by państwa unijne do wiosny zredukowały zużycie gazu o 15 proc.

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
20.07.2022

„WSJ”: KE nie spodziewa się wznowienia pracy Nord Stream 1 po zakończeniu konserwacji

Komisja Europejska nie spodziewa się, że gazociąg Nord Stream 1 wznowi pracę po 10-dniowym okresie dorocznej konserwacji, którego zakończenie przewidziano na czwartek – podał amerykański dziennik „Wall Street Journal”, cytując komisarza UE ds. budżetu Johannesa Hahna.
19.07.2022

Min. Moskwa: jesteśmy przeciw narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych w zw. z gazem

Wytyczne dotyczące możliwości ograniczenia zapotrzebowania na gaz w krajach członkowskich nie mogą być wprowadzane prawodawstwem unijnym - wskazuje resort klimatu i środowiska. Szefowa MKiŚ Anna Moskwa podkreśla, że Polska jest przeciwna narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych.
15.07.2022

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

Agresja na Ukrainę spowodowała zamrożenie wartego ponad 43 mln EUR programu Interreg Polska-Rosja i wykluczenie Mińska z projektu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), finansującego współpracę transgraniczną, są przekierowywane m.in. na zacieśnianie współpracy między państwami basenu Morza Bałtyckiego i wsparcie dla Kijowa.
29.06.2022

Norwegia zwiększy dostawy gazu do UE

Rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły w czwartek, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu" - głosi komunikat stron wydany po spotkaniu wiceszefa KE Fransa Timmermansa i ministra energetyki Norwegii Terje Aaslanda.
23.06.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Kowalczyk: Tranzyt przez Polskę 4-5 mln ton miesięcznie ukraińskiego zboża jest nierealny

Tranzyt 4-5 mln ton ukraińskiego zboża miesięcznie przez Polskę jest nierealny. Możemy pomóc w wywozie 1-1,5 mln ton zbóż miesięcznie transportem drogowym., ale i w tym przypadku potrzebny jest dodatkowy tabor i kontenery - powiedział w niedzielę minister Henryk Kowalczyk w radiowej "Jedynce".
12.06.2022

Kowalczyk: w najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiąc

Przy bardzo intensywnych pracach możemy dojść do ilości 1,5 mln ton miesięcznie w najbliższym czasie - powiedział w piątek minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk, pytany o ilość ukraińskiego zboża przewożonego przez polską granicę.
10.06.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Włochy. Komisarz UE: z planu odbudowy także środki na pomoc w dostępie do gazu LNG

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w sobotę, że państwa UE będą mogły wykorzystać środki z krajowych planów odbudowy, by wzmocnić swoje możliwości użytkowania skroplonego gazu LNG. To jeden ze sposobów uniezależnienia się krajów Unii od rosyjskiego surowca.
04.06.2022

W sprawie gazu Europa nie była naiwna, ale chciwa

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa – oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu.
25.05.2022

Timmermans: Rosja nie wstrzyma dostaw gazu dla Holandii, Niemiec i Włoch, bo woli trzymać "dużych chłopców" po swojej stronie

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja zakręci kurek z gazem takim krajom jak Holandia, Niemcy czy Włochy, uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. “Kreml woli trzymać +dużych chłopców+ po swojej stronie, ponieważ to jedyne źródło dochodu, jakie mu pozostało” - powiedział w programie telewizyjnym Buitenhof holenderski komisarz.
23.05.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.
19.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

Kowalczyk: Polska nie ma możliwości przewozu 5 mln ton ukraińskiego ziarna miesięcznie

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
17.05.2022

Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?

„Prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem; nie widzimy zagrożenia dla ich realizacji”– zapewnił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.
17.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.
11.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła w rozmowie z PAP Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
05.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

KE: tworzymy wspólną platformę zakupów gazu, by uniknąć konkurencji między państwami UE

UE tworzy wspólną platformę zakupów gazu, by uniknąć konkurencji między państwami członkowskimi. Magazyny gazu muszą być zatłoczone do co najmniej 80 proc., a dostawy gazu przez terminale LNG zwiększone - poinformowała w Sejmie komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
26.04.2022

Odejście od rosyjskiego gazu utrudni konkurencja na rynku LNG. Języczkiem u wagi będzie Azja

W miarę dążenia europejskich gospodarek do celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu, Staremu Kontynentowi będzie coraz trudniej zwrócić się do Azji po zapasowe ilości błękitnego paliwa w perspektywie do 2025 roku. Jak ujął to Massimo Di Odoardo z grupy ekspertów ds. gazu Wood Mackenzie, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na LNG w ciągu najbliższych kilku lat "Europa i Azja będą musiały ciągnąć za końce tego samego koca".
13.04.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
16.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się 14 marca z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.
15.03.2022

Na granicy protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km; co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.
13.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

Komisarz UE Breton: do końca 2022 r. zmniejszymy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Do końca tego roku zmniejszymy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu, a do października zapełnimy w 90 proc. wszystkie magazyny gazu, które zostaną połączone dla całej Unii Europejskiej - oświadczył w piątek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla France Info.
11.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

CLECAT, Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Służb Celnych, wystosowało do Unii Europejskiej wezwanie do zbadania praktyk największych linii kontenerowych. Organizacja wskazuje, że stosują nieuczciwe i dyskryminacyjne praktyki, zawyżają stawki i monopolizują rynek.
18.02.2022

Szczyt „One Ocean” w Breście - Unia Europejska chce być liderem w zakresie ochrony oceanów

Podczas szczytu „One Ocean” w francuskim Breście Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitne inicjatywy na rzecz ochrony oceanów. UE chce pełnić wiodącą rolę w kompleksowym pokonywaniu wyzwań związanych z oceanami. W swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła trzy kluczowe inicjatywy wspierające wspólne działania na rzecz ochrony oceanów i przywrócenia ich dobrego stanu już do 2030 roku.
16.02.2022

Namibia będzie wydobywać ropę

Po tym, jak poszukiwania prowadzone przez Shell u wybrzeży Namibii okazały się pomyślne, afrykański kraj postanowił nadać priorytet projektowi ustanowienia produkcji na polu naftowym do 2026 roku.
09.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
05.02.2022

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.
28.01.2022

Tunezja. Sześciu migrantów utonęło, 30 zaginęło po przewróceniu się ich łodzi

Co najmniej sześciu nielegalnych imigrantów utonęło, a 30 zaginęło w czwartek po katastrofie ich łodzi na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Tunezji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa obrony tego kraju Mohamed Zekri.
27.01.2022

Tunezja. Co najmniej 11 uchodźców utonęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 11 uchodźców utonęło w pobliżu wybrzeża Tunezji. Usiłowali przedostać się łodzią przez Morze Śródziemne do Europy - przekazał w piątek rzecznik armii tunezyjskiej Hussem Ad-Din Dżebabli.
21.01.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Indonezja. Po ponad miesiącu na morzu w tonącej łodzi ponad 100 Rohingjów zeszło na ląd

Pod presją społeczności międzynarodowej władze indonezyjskie zezwoliły na zejście na ląd grupie 105 uchodźców Rohingja, złożonej głównie z kobiet i dzieci, która od ponad miesiąca dryfowała w tonącej łodzi na Morzu Andamańskim u wybrzeży Sumatry - poinformował Reuters w piątek.
31.12.2021

Drugie dno w kontenerach. Globalni przewoźnicy manipulują łańcuchami dostaw w USA

Rząd Stanów Zjednoczonych reaguje zdecydowanie Dwóch członków gabinetu administracji Bidena, sekretarz transportu Pete Buttigieg i sekretarz rolnictwa Tom Vilsack, napisali list mobilizujący poprawę logistyki amerykańskich produktów rolniczych. Pismo skierowano do wiodących oceanicznych przewoźników kontenerów.
25.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

101 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia obchodzi Święto Szkoły

8 grudnia społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci.
08.12.2021

CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że postawiło trzem osobom zarzuty w związku z postępowaniem dotyczącym wyrządzenia szkody Polskiej Żegludze Morskiej w wysokości prawie 3,5 miliona euro. Jedną z nich jest dyrektor finansowy PŻM.
30.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

– Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej – tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.
15.10.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Policja podsumowała działalność Posterunku Wodnego nad Zalewem Zemborzyckim

Policja podsumowała pięć miesięcy działalności Posterunku Wodnego nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. W tym czasie mundurowi interweniowali ponad 300 razy, ujawnili prawie 200 wykroczeń i uratowali trzy osoby – poinformowano.
09.10.2021

Rozmowy o rewizji wytycznych Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T)

Podczas obrad rozmawiano o kluczowych wyzwaniach, jakie stoją przed sektorami transportu i energii na drodze do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu - strategii rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską do 2050 r. w obszar neutralny klimatycznie.
29.09.2021

Komisja Europejska nie może zatrzymać Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia i Komisja Europejska nie ma żadnych narzędzi do zatrzymania projektu, ale będzie on podlegał unijnemu prawu – poinformowała Komisja Europejska.
21.09.2021

KE przedstawiła propozycje limitów połowów ryb w Bałtyku w 2022 roku

Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące uprawnień do połowów w Bałtyku w 2022 r. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej przy utrzymaniu na obecnym poziomie połowów szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
27.08.2021

ONZ: 218 Rohingjów zginęło na morzu w 2020 roku

218 członków mniejszości Rohinjgów zginęło lub zaginęło w 2020 roku podczas ucieczki z Birmy do innych krajów regionu często wybieraną przez nich drogą morską przez Zatokę Bengalską i Morze Andamańskie – wynika z raportu ONZ. To ośmiokrotnie więcej niż rok wcześniej i najwięcej, odkąd zaczęły się te ucieczki.
21.08.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

UE wspiera Belgię w walce z powodziami

Unijny mechanizm ochrony ludności został uruchomiony w celu przeciwdziałania poważnym skutkom powodzi w Belgii w następstwie prośby o pomoc skierowanej przez władze tego kraju. Z Francji zmobilizowano zespół ratownictwa powodziowego i helikopter, aby wspomóc lokalne działania ratownicze, głównie na zalanych terenach wokół miasta Liege.
15.07.2021

Węgry zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że Węgry są zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu.
25.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.