• <

MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego

Partnerzy portalu

Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe - ustalili w piątek ministrowie środowiska, gospodarki morskiej, rolnictwa i rybołówstwa państw członkowskich Unii Europejskiej z regionu Morza Bałtyckiego.

Ministrowie, którzy spotkali się na konferencji w Połądze na Litwie ocenili efekty realizacji przyjętej w 2020 r. deklaracji „Our Baltic”, której celem było m.in. podjęcie działań naprawczych w wodach Morza Bałtyckiego. Organizatorem spotkania był komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius, natomiat Polskę reprezentował wiceminister resortu rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Obecni na konferencji ministrowie - jak wskazało MRiRW w komunikacie - omówili postępy w zakresie zbadania potencjału Morza Bałtyckiego dla wspierania zrównoważonej niebieskiej gospodarki oraz podsumowali działania podjęte w związku z zatopioną na dnie Bałtyku amunicją.

Wskazano, że zaproszeni przedstawiciele krajów nadbałtyckich doszli do wspólnego wniosku, że należy podejmować dalsze, bardzo zrównoważone działania, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe.

Ministrowie zwrócili również uwagę na konieczność współpracy z innymi sektorami administracji odpowiedzialnymi za środowisko i rolnictwo. Jako szczególnie istotne wskazywali zarządzanie wodami oraz podjęcie badań na poziomie UE zmierzających do ograniczenia zanieczyszczenia odpadami i ograniczenia eutrofizacji Morza Bałtyckiego.

Napisano też, że podczas spotkania z komisarzem Virginijusem Sinkevičiusem wiceminister Ciecióra wyraził głębokie zaniepokojenie propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą wysokości kwot połowowych na 2024 r. na Morzu Bałtyckim.

"Rybacy nie mogą być jedynymi podmiotami, które ponoszą konsekwencję złego stanu zasobów ryb Morza Bałtyckiego" – podkreślił wiceminister. Jednocześnie wyraził nadzieję na zwiększenie elastyczności przepisów UE w zakresie możliwości udzielania pomocy rybakom, których dotkną ewentualne ograniczenia oraz na wypracowanie strategii pozwalającej na odbudowę zasobów ryb. Podreślił również konieczność zastosowania zrównoważonych środków w kontekście zarządzania ochroną morświna.

Zdaniem polskiego wiceministra rolnictwa środki ochronne nałożone na obszary Zatoki Pomorskiej powinny odpowiadać tym nałożonym na obszar Zatoki Puckiej.

Wiceminister uzyskał zapewnienie Komisarza o jego działaniach w sprawie projektowanych zmian dotyczących możliwości stosowania procesu technologicznego tzw. Stiffeningu. Zapowiedział, że swoją prośbę skieruje dodatkowo w formie pisemnej. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.